Podróż z psem – jak przewozić psa?
Wiele z czworonożnych pupili uwielbia podróże samochodem, jednak może to być stresujące zarówno dla Ciebie, jak i zwierzaka. Pies w samochodzie to nie lada wyzwanie, dlatego planowanie wycieczki z wyprzedzeniem pozwoli Ci na uzyskanie pewności, że Twoja podróż będzie bezpieczna oraz wygodna dla każdego członka wyprawy.
Jeżeli planujesz podróż ze zwierzakiem, powinieneś dobrze wiedzieć jak przewozić psa w samochodzie. Zarówno dla komfortu, jak i dla konieczności, powinieneś podjąć pewne kroki, które pozwolą Ci przygotować Twojego pupila na spędzenie dłuższego czasu w samochodzie. Przewożenie psa w samochodzie wymaga przemyślenia, dlatego warto zaopatrzyć się w wiedzę, która pozwoli zminimalizować stres zwierzaka.
O czym warto pamiętać, zanim wybierzesz się z psem na wycieczkę?
Planowanie dłuższej podróży to żmudny i męczący proces, który wiąże się z zaplanowaniem wielu elementów, które niekoniecznie są przyjemne — pakowanie, rezerwacja noclegów oraz późniejsza jazda nie należą do ulubionych zajęć osób wybierających się w podróż. Jeszcze trudniejsze wydaje się podróżowanie ze zwierzętami domowymi — przewożenie psa w aucie może dostarczyć Ci dodatkowej warstwy stresu. Troska o psa podczas podróży jest podobna do tej o małe dziecko, dlatego warto zminimalizować negatywne aspekty tego wyboru, takie jak zmęczenie czy złe samopoczucie nasze oraz zwierzaka. W dzisiejszych czasach warto również zminimalizować podróżowanie z czworonożnym przyjacielem ze względu na uniknięcie rozprzestrzeniania lub zarażenia się wirusem COVID – 19. A kiedy nadejdzie odpowiedni czas, możesz rozważyć zabranie ze sobą zwierzaka.
Po pierwsze, należy zdecydować, czy zwierzę może realistycznie odbyć podróż. Starsze, chore lub nadmiernie niespokojne zwierzęta mogą nie być gotowe do dłuższej podróży. A czasami zwierzęta po prostu nie lubią podróżować. Zastanów się, czy może nie warto zapytać lekarza weterynarii o renomowany ośrodek z internatem, w którym można pozostawić psa na czas podróży lub znaleźć opiekunkę, która zajmie się Twoim zwierzęciem, jeśli nie jest ono przystosowane do samochodowych wycieczek. Jeśli jednak zdecydujesz się zabrać ze sobą pupila, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć nieprzyjemnych doświadczeń. (Zdajemy sobie sprawę, że ludzie mogą podróżować z różnymi zwierzętami domowymi, jednak poniższe porady dotyczą psów, ponieważ to one są najczęściej zabierane na przejażdżkę).
Najpierw odwiedź weterynarza
Jak wcześniej wspomnieliśmy, warto jest odwiedzić lekarza weterynarii, w celu skonsultowania wszystkich istotnych elementów dotyczących podróży i stanu zdrowia zwierzaka. Jeśli Twój pies kojarzy wycieczki drogowe z wizytami u weterynarza, może nie być zachwycony wyruszeniem w otwartą drogę, ale przed wyjazdem warto wykonać badanie kontrolne. Lekarz weterynarii nie tylko upewni się, że pies jest wystarczająco zdrowy na podróż, ale będzie mógł przepisać mu środki uspokajające, jeśli pupil będzie niespokojny w samochodzie. Poproś także o kopię dokumentów dotyczących szczepień psa, na wypadek gdyby hotele, w których się zatrzymasz, chciały je zobaczyć.
Twój zwierzak powinien mieć mikrochip, ale upewnij się, że ma również obrożę z identyfikatorem, na którym jest Twój adres domowy i numer telefonu komórkowego. W przypadku dłuższych wyjazdów i wakacji zaopatrz się w tymczasową zawieszkę z numerem telefonu do miejsca, w którym będziesz przebywał. Warto to zrobić, na wypadek gdyby Twój pupil zgubił się podczas podróży. Wszystkie obroże powinny być płaskie i nigdy nie używaj obroży z dławikiem dla swojego psa.
Zadbaj o bezpieczeństwo swojego zwierzaka
Trzymanie zwierzaka blisko siebie jest o wiele przyjemniejsze, jednak dla bezpieczeństwa wszystkich pasażerów, najlepiej nie pozwalać psom na swobodne poruszanie się po samochodzie lub siedzenie na kolanach. Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii zgodnie orzekło, że zwierzęta powinny być przewożone w transporterze, dlatego warto zaopatrzyć się w takowy do przewożenia psa w bezpieczny sposób. Jeżeli jeszcze nie posiadasz transportera, warto przejrzeć oferty sklepów i dopasować produkt do potrzeb Twojego pupila.
Jak przewozić psa w samochodzie jeśli posiadamy czworonoga o pokaźnych rozmiarach? Na to też można znaleźć optymalne rozwiązanie. Większe psy, które nie mieszczą się wygodnie w transporterze, powinny mieć swoje własne siedzenie, a Ty powinieneś je przytrzymać, najlepiej mocując ich uprzęże do pasów bezpieczeństwa. Jeżeli podróżujesz samochodem ciężarowym, najlepiej jest trzymać zwierzęta wewnątrz pojazdu, a nie w skrzyni ładunkowej (jeśli jest to jedyna możliwość ze względu na brak miejsca, Twoje zwierzę będzie prawdopodobnie bardziej zadowolone z pobytu u opiekunki lub w pensjonacie). W takich przypadkach najlepiej jest nie podróżować ze zwierzęciem w samochodzie, chyba że jest to absolutnie konieczne.
Uważaj na okna!
Jeśli obawiasz się, że kurz, brud i inne zanieczyszczenia mogą uderzyć Cię w oczy, warto pomyśleć, że Twój pies jest narażony na takie same niebezpieczeństwa. Nawet krótka przejażdżka do sklepu może skończyć się poważnym urazem oka lub ucha. O ile powinieneś otworzyć okno, aby umożliwić dopływ świeżego powietrza i wentylację, o tyle musisz ograniczyć dostęp do niego dla swojego psa, aby nie mógł z niego wyskoczyć i zrobić sobie krzywdy.
Wiadomo, że psiaki uwielbiają świeże powietrze, jednak najbezpieczniej będzie, jeśli nie będą wystawiać głów przez okno podczas podróży. Twój biedny pies może się rozchorować, jeśli odłamki wlecą do jego oczu, uszu lub nosa. (Jeśli jednak gdzieś parkujesz samochód, możesz pozwolić psu wystawić głowę przez okno, aby zaczerpnął świeżego powietrza. Rób to jednak pod warunkiem, jeśli masz możliwość odpowiednio przytrzymać zwierzę tak, aby nie mogło uciec). I na koniec, nie zostawiaj zwierząt bez opieki w samochodzie, nawet jeśli na zewnątrz nie jest ciepło, zwłaszcza jeśli podróżujesz w gorących miesiącach. Już po zaledwie dziesięciu minutach w zaparkowanym samochodzie może zrobić się o 19 stopni goręcej. I, o dziwo, trzaskanie oknami nie pomaga tego uniknąć.
Rób jazdy próbne przed samą podróżą
Nie ma lepszego sposobu na przyzwyczajenie zwierzaka do nowych warunków niż metoda małych kroków. Idealnie byłoby, gdyby pierwsze doświadczenia Twojego zwierzęcia z samochodem były pozytywne. Jednym ze sposobów, aby to osiągnąć, jest umieszczenie zwierzęcia i jego ulubionych zabawek w zaparkowanym samochodzie. Pozwoli to zwierzęciu na oswojenie się z nowym otoczeniem bez dodatkowego stresu związanego z podróżą. Możesz również poćwiczyć wkładanie zwierzęcia do samochodu w transporterze, jeśli planujesz go używać. Gdy zwierzę będzie już swobodnie siedziało w samochodzie w nosidełku lub uprzęży, wybierz się na krótką, kilkuminutową przejażdżkę. Zaoferowanie zwierzęciu smakołyku po jeździe lub odwiedzenie fajnego miejsca (np. parku dla psów) może wzmocnić pozytywne skojarzenia, dzięki czemu podróże będą kojarzyć mu się z przyjemnymi doświadczeniami.
Ćwicz podróżowanie z psiakiem najlepiej co drugi dzień i z biegiem czasu stopniowo wydłużaj czas trwania wycieczki. Zazwyczaj jeden miesiąc to wystarczający czas, aby Twój pupil przyzwyczaił się do podróży. Ponadto najlepiej jest zacząć podróżować ze zwierzętami, gdy są młode. Wobec tego warto zabrać nowego szczeniaka na wycieczkę samochodem, jeśli jest to możliwe. Zwierzę, które przyzwyczai się do podróży samochodem od maleńskości, nie będzie postrzegać jej jako stresującej.
Zapewnij zwierzęciu poczucie komfortu
Niezwykle istotnym aspektem jest zapewnienie psu wygody i poczucia bezpieczeństwa podczas trwania podróży. Warto zatem dowiedzieć się, jak przewozić psa w najlepszy dla niego sposób. Nikt nie chciałby utknąć w miejscu, w którym jest mu niewygodnie, dlatego należy pamiętać, że naszemu zwierzęciu należy się to samo. Możesz zabrać z domu ulubione legowisko pupila, na którym bezpiecznie będzie mógł się położyć. Dodatkowo zapach Twojego domu sprawi, że pies poczuje się lepiej podczas podróży. Warto również zabrać ze sobą transporter i pozwolić zwierzęciu na spędzanie w nim czasu. Psy, które są przeszkolone w zakresie korzystania z transportera, docenią komfort własnej przestrzeni podczas przejażdżki samochodem.
Jeśli Twój pies nie ma legowiska, które możesz ze sobą zabrać, Twoja ulubiona bluza lub sweter, który niedawno nosiłeś, powinien wystarczyć do zapewnienia psu wygodnego posłania. Ponadto zapewni to pupilowi poczucie bezpieczeństwa. Wszelkiego rodzaju koce, których psiak używa w domu, również powinny znaleźć się w samochodzie lub transporterze. Chodzi o to, aby pojazd był jak najbardziej podobny do ich prawdziwego domu. Chociaż może to nie do końca je satysfakcjonować, to jednak sprawia, że są szczęśliwsze. A szczęśliwy zwierzak w długiej podróży to również szczęśliwy właściciel.
Przed podróżą spraw, że Twój zwierzak odpowiednio się zmęczy
Daj swojemu zwierzakowi okazję, aby się zmęczył, zanim załadujesz go do samochodu na przejażdżkę. Długi spacer z psem czy inne formy spędzania czasu z psiakiem, mogą pomóc w rozładowaniu energii, pozbyciu się nerwów i w zmęczeniu zwierzęcia przed długą jazdą samochodem. Chociaż istnieje wiele innych powodów, dla których aktywność fizyczna jest dobra dla Twoich zwierząt, jednym z nich jest to, że z czasem może ona pomóc im lepiej przystosować się do nowych bodźców wywołujących stres, takich jak podróż samochodem.
Według badań, które opublikowano w 2020 roku w czasopiśmie Nature, psy, które były mniej aktywne fizycznie, wykazywały tendencję do bycia bardziej bojaźliwymi w nowych sytuacjach w porównaniu z tymi, które uczestniczyły w cotygodniowych treningach lub zajęciach. Zwiększenie aktywności fizycznej Twojego zwierzaka w dniach poprzedzających podróż (w połączeniu z innymi skutecznymi strategiami uspokajającymi) może sprawić, że jazda będzie lepszym doświadczeniem zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego zwierzaka.
Zabawki i jeszcze raz zabawki!
Jeśli dobrze dbasz o rozwój swojego psiaka, to z pewnością w Twoim domu znajduje się mnóstwo zabawek, które umilają Wam czas. Podczas wyprawy samochodem musisz postarać się, aby zabrać ze sobą jak najlepiej dobrane zabawki. Dobra zabawka do żucia może zapewnić czworonogowi zajęcie na długie godziny podróży. Wiele zabawek do żucia ma wydrążone otwory, w których można umieścić kilka psich smakołyków i obserwować jak zwierzak spędza kolejne godziny, próbując się dostać do upragnionej nagrody.
Oprócz ulubionych zabawek kup też kilka nowych, aby utrzymać zainteresowanie zwierzaka. Większe psy mogą dobrze pracować z nylonową kością. Jeśli w aucie znajdujesz się tylko Ty i pies to koniecznie musisz dowiedzieć się jak przewozić psa w aucie w pojedynkę. Zbyt łatwo jest się rozproszyć, próbując bawić się ze swoim pupilem podczas jazdy. I choć chcesz, aby Twój zwierzak miał rozrywkę, musisz również bezpiecznie dotrzeć do celu.
Rozmawiaj ze swoim pupilem
Być może pomysł rozmawiania ze swoim zwierzakiem wydaje się być trochę szalony i nie na miejscu, to jednak psy reagują na swoje imiona, a także na dźwięk głosu swojego właściciela. Kojarzy im się to z bezpieczeństwem oraz z ciepłą, domową atmosferą, dlatego rozmowa z psiakiem podczas podróży doda mu otuchy i uspokoi jego skołatane nerwy. Samo wspomnienie imienia psa najprawdopodobniej sprawi, że jego ogon będzie merdał, dlatego rozmowy w drodze to świetny pomysł. Mów do swojego pupila o tym, dokąd jedziecie i co będziecie razem robić, gdy już dotrzecie do celu. To również doskonałe rozwiązanie dla Ciebie — czas podróży upłynie szybciej kiedy będziesz miał z kim „rozmawiać”. Pamiętaj o tym, żeby powtarzać imię zwierzaka podczas rozmowy.
Dostosuj odpowiednio harmonogram posiłków
Eksperci często zalecają pomijanie śniadania dla czworonoga podczas podróży, ponieważ jeżdżenie po drogach mogą powodować dyskomfort żołądkowy i wymioty. W takim przypadku należy nakarmić zwierzę po przybyciu do miejsca docelowego. Jednak każde zwierzę ma specyficzne potrzeby, więc najlepiej zapytać o radę swojego weterynarza. W zależności od długości podróży i stanu zdrowia zwierzęcia może zaistnieć konieczność zmiany harmonogramu żywienia. Bez względu na harmonogram żywienia, zwierzęta muszą być nawodnione, więc pamiętaj, aby zatrzymywać się i dawać psu napić się wody. (I nie zapomnij także posprzątać po swoim psie, gdy ten pójdzie do łazienki).
Pamiętaj o przerwach w podróży
Ogólną zasadą podróżowania ze zwierzętami jest robienie przerw co około dwie godziny. Oprócz tego, że przerwa na toaletę jest konieczna, jest to również świetna okazja do ruchu oraz zaczerpnięcia świeżego powietrza zarówno dla Twojego zwierzęcia, jak i dla Ciebie. Zmęczony i wyczerpany pies jest lepszym towarzyszem podróży, więc zrobisz sobie przysługę, jeśli poświęcisz mu trochę więcej czasu na postojach. Upewnij się, że masz przygotowaną smycz — Twój zwierzak nie chce czekać, kiedy Ty będziesz przeglądać spakowane torby.
Na postojach możecie spotkać inne zwierzaki, a wiele z nich ma miejsca specjalnie wyznaczone dla psów. Skorzystaj z tego! Dwudziesto- lub trzydziestominutowa zabawa z innym psem jest o wiele lepsza niż nudny spacer na smyczy. Jeśli jednak w pobliżu nie ma żadnych innych czworonogów, musisz polegać na sobie. Wyprowadź psa na spacer lub nawet pozwól mu się wybiegać. Jeśli podróżujesz przez dzikie tereny, zaplanuj w połowie dnia wędrówkę ze swoim pupilem.
Wybieraj hotele przyjazne dla zwierząt
Jednym z najlepszych sposobów na uspokojenie swoich pupili po długiej podróży samochodem jest zatrzymanie się w miejscu, w którym zwierzęta mogą być sobą po zakończeniu ciężkiego dnia. Psy bardzo często czują się niekomfortowo poza swoim domem, więc znalezienie miejsca noclegowego przyjaznego zwierzętom jest koniecznością. Wiele hoteli jest przyjaznych zwierzętom, ale powinieneś sprawdzić to z wyprzedzeniem, aby nie popełnić gafy. Znalezienie hotelu odpowiedniego dla zwierząt jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, będziesz miał bezstresową noc relaksu po długim dniu za kierownicą. Jeśli Ty będziesz spięty i zdenerwowany to Twój pupil to wyczuje, i również będzie czuł się niekomfortowo, co może skutkować nieprzespaną nocą. Kolejną zaletą jest to, że większość podróżujących właścicieli zwierząt korzysta z hoteli przyjaznych zwierzętom, więc Twój psiak z pewnością będzie mieć okazję do zabawy z innymi czworonożnymi podróżnikami. Spotkaj się z innymi osobami przebywającymi w hotelu oraz z ich psami i pozwól im bawić się do upadłego!
Pamiętaj także o tym, że jeżeli bierzesz udział w wydarzeniu, takim jak ślub lub ukończenie studiów, powinieneś znaleźć dzienną opiekę nad psem lub usługę zakwaterowania zwierzaka. Nigdy nie zostawiaj psa bez opieki! Nieznajome otoczenie może wywołać u czworonoga więcej niepokoju niż w domu, dlatego musisz mieć pewność, że pies jest pod opieką profesjonalistów. Jeśli masz przyjaciół i rodzinę w miejscu docelowym, poproś ich o pomoc w opiece nad psem.