Szelki czy obroża – co lepsze dla Twojego zwierzaka?
Obroże i szelki dla psów to akcesoria niezbędne w przypadku każdego właściciela czworonoga. Decyzja na temat tego, czy Twój pies powinien nosić na spacerze obrożę czy szelki, może być trudna. Wiele zależy od samego psa, od jego rasy, aż po czynniki, takie jak wiek czy poziom aktywności. Bez względu na to, jaką rasę posiadasz, jedno jest pewne – wszystkie psiaki muszą wychodzić na spacery! Szelki i obroże dla psów występują w różnych wariantach i zdecydowanie to główne dwa rodzaje mocowań smyczy, których możesz użyć dla swojego psa.
Jeśli chodzi o to, co jest najlepsze dla Twojego psa, możesz się zastanawiać, co jest lepsze – obroża dla psa czy szelki. Prawda jest taka, że niektóre psy lepiej radzą sobie z obrożą, a inne z szelkami. Jak więc wybrać odpowiednią opcję? Czy może nie warto wybierać i lepszą opcją jest obroża i szelki dla psa używane wymiennie bądź równocześnie? Przyjrzyjmy się zaletom i wadom obu opcji oraz kilku wskazówkom, jak wybrać tę właściwą dla Twojego psa.
Spis treści
Zalety używania szelek dla psów
Przyjrzyjmy się więc najpierw pozytywnym aspektom związanym z używaniem szelek. Po pierwsze – szelki ograniczają ciągnięcie, ponieważ obejmują klatkę piersiową, ramiona oraz górną część grzbietu psa, co rozkłada równomiernie nacisk na większą powierzchnię niż obroża, dając Ci tym samym lepszą kontrolę nad czworonogiem.
Aby jeszcze bardziej móc ograniczyć ciągnięcie, możesz użyć szelek typu no-pull. Kiedy pies ciągnie, napięcie na smyczy powoduje, że szelki odwracają się z powrotem w kierunku właściciela. Psy nie mogą iść do przodu, chyba że odpowiednio zwolnią tempo. Dzięki temu można kontrolować nawet najbardziej niesforne psiaki, dlatego szelki dla szczeniaka to dobre rozwiązanie!
Co jeszcze przemawia na korzyść tego rozwiązania w bitwie obroża czy szelki? Szelki nie wywierają nacisku na szyję psa. Dzieje się tak, ponieważ zapina się je na klatce piersiowej zwierzęcia, a nie na szyi, co sprawia, że nie wywierają one nacisku na tchawicę. Dzięki temu są one idealne dla zwierząt, które mają problemy z szyją, zapadającą się tchawicą lub problemy z oddychaniem. Szelki dla psa mogą również pomóc w zapobieganiu tym problemom.
Ostatnim pozytywem, o którym warto wspomnieć jest fakt, że szelki są zazwyczaj bardziej bezpieczne. Rozwiązanie to z reguły lepiej zapobiega wypadkom, ponieważ szelki mocniej przylegają do ciała psa niż obroża. Podczas gdy psy mogą łatwo wyślizgnąć się z obroży i potencjalnie wbiec na jezdnię lub podwórko innej osoby, szelki zapewniają dużo większą pewność i bezpieczeństwo. Jeśli wahasz się co jest lepsze – szelki czy obroża, zdecydowanie postaw na pierwszą opcję, jeśli potrzebujesz większej kontroli nad swoim zwierzakiem.
Wady używania szelek dla psów
Skoro wymieniliśmy zalety, przyszła pora na wady. Pierwszym i najpopularniejszym negatywem jest fakt, iż szelki są zdecydowanie mniej wygodne w użytkowaniu dla właściciela czworonoga. Obrożę można po prostu wsunąć, ale zapięcie szelek zajmuje więcej czasu. Szelki mogą również nie mieć miejsca na identyfikator. Niektóre z nich wciąż nie mają miejsca, w którym można umieścić informację o psie, a to szalenie istotne w przypadku, gdy zwierzak się zgubi. Najlepiej więc zaopatrzyć się w uprząż z kółkiem na identyfikator lub używać zarówno obroży z identyfikatorem, jak i szelek podczas spacerów.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę zastanawiając się co lepsze – obroża czy szelki dla psa? Szelki mogą być niewygodne dla Twojego czworonożnego pupila, ponieważ są grubsze niż obroża, więc mogą sprawiać dyskomfort Twojemu psu. Niektóre zwierzaki naprawdę nie lubią nosić szelek, więc przyzwyczajenie ich do chodzenia w nich może zająć trochę czasu.
Istota odpowiedniego dopasowania szelek dla psa
Niektóre osoby nie chcą używać uprzęży dla swojego psa po pierwszym negatywnym doświadczeniu z tym sprzętem. Niektórzy ankietowani wspominają, że uprząż obcierała psa, sprawiając mu dyskomfort i ból. Szelki bywały również bardzo słabo dopasowane do uprzęży i powodowały wypadanie włosów w miejscach, gdzie się ocierały. Nie jest to jednak problem ze wszystkimi szelkami! W takich sytuacjach jest to problem związany z rodzajem szelek, ich dopasowaniem i sposobem ich używania, czy też ciągnięciem psa podczas spacerów, co dodatkowo podrażnia ciało zwierzaka. Nie wszystkie szelki są sobie równe, a jeśli pragniesz zadbać o swojego psiaka to koniecznie bądź ostrożny przy wyborze sprzętu, którego używasz na spacerach swoim psem!
Kiedy powinieneś używać szelek?
Jest kilka sytuacji, w których bezwzględnie powinieneś używać szelek dla psa zamiast obroży. Wśród kilku sytuacji, w których powinno używać się szelek można wymienić:
- Jeśli Twój pupil jest psem rasy brachycefalicznej. Co to oznacza? Termin, brachycefaliczny, określa psa z krótką kufą i spłaszczonym pyskiem. Jest to wynik mutacji genetycznej, która zmienia sposób, w jaki rosną kości w ich czaszkach. W rezultacie, kształt ich czaszki jest szeroki i krótki. Mutacja ta może występować u wielu ras, od ras z płaskim pyskiem po mniej przesadne rasy psów brachycefalicznych. Psy ras brachycefalicznych mają zazwyczaj bardziej płaskie twarze i w rezultacie problemy z oddychaniem, które mogą być lepiej opanowane dzięki szelkom. Buldogi francuskie i mopsy to dwa klasyczne przykłady tej przypadłości.
- Jeśli u Twojego psa wystąpiło w przeszłości zapadnięcie się tchawicy. Jest to choroba, w której tchawica składa się na siebie, powodując problemy z oddychaniem i kaszel. Nie używaj wówczas obroży, ponieważ wywiera ona dodatkowy nacisk i może pogorszyć ten stan.
- Jeśli posiadasz rasę, u której występuje ryzyko problemów z kręgosłupem. Rasy o długiej budowie ciała, takie jak jamniki, są bardzo podatne na ześlizgnięcie się dysków, czyli stan zwany chorobą krążka międzykręgowego. Odciążenie szyi i pleców poprzez stosowanie odpowiednio dobranych szelek może pomóc w zapobieganiu dalszym uszkodzeniom.
- Jeśli masz dużego psa, który posiada historię choroby ortopedycznej. Psy z chorobami ortopedycznymi mogą mieć trudności ze wstawaniem na spacer, więc uprząż może pomóc Ci je podnieść i łatwiej się poruszać
Zalety używania obroży dla psa
Zastanawiając się co lepsze – szelki czy obroża dla psa – należy również spojrzeć na zalety i wady związane z używaniem drugiej opcji. Obroże to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie. Główną zaletą obroży jest to, że może być ona noszona przez cały czas, w przeciwieństwie do szelek, które powinny być zakładane tylko podczas spacerów. Nawet jeśli zdecydujesz się nie zostawiać psa w obroży przez cały czas, to i tak łatwiej jest ją zapiąć i zdjąć niż szelki.
Obroża służy również do przywieszenia identyfikatorów z imieniem psa oraz wszystkimi niezbędnymi informacjami. Obroże zazwyczaj wyposażone są w metalowy pierścień, do którego możesz przyczepić identyfikator z adresem i/lub numerem telefonu Twojego pupila, na wypadek gdyby pies się zgubił.
Wady używania obroży dla psa
A co z wadami tego rozwiązania? Po pierwsze, obroże nie są bezpieczne dla psów z pewnymi problemami medycznymi. Unikaj stosowania obroży podczas spacerów z psami z chorobami, takimi jak jaskra, urazy szyi lub wady rozwojowe kręgosłupa. Zdaniem specjalistów, najpierw należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby sprawdzić, czy zdrowie psa pozwala na założenie obroży.
Obroże nie są również bezpieczne dla psów, które lubią ciągnąć podczas spacerów. Jeśli twój czworonożny przyjaciel nieustannie stawia opór przeciwko swojej obroży, może się on zranić lub zmniejszyć przepływ powietrza, który otrzymuje. Wszystkie obroże, gdy są przymocowane do smyczy, powodują ucisk na tchawicy i kręgów szyi. Przy nadmiernym ciągnięciu istnieje ryzyko zmniejszenia przepływu powietrza do organizmu psa lub sprawiania mu bólu poprzez powodowanie nacisku na kręgi zwierzęcia.
Obroże nie powinny być również stosowane u niektórych ras. Tak jak wcześniej już wspomniano, obroże nie powinny być stosowane u psów ras miniaturowych i brachycefalicznych. Warto zwracać na to szczególną uwagę posiadając przedstawiciela tej grupy.
Jak wybrać najlepszą obrożę dla psa?
Zanim udasz się do sklepu zoologicznego, owiń taśmę mierniczą lub kawałek sznurka wokół szyi swojego psa, aby zmierzyć rozmiar obroży, której potrzebujesz. Wiadomo, że obroża dla szczeniaka będzie się zdecydowanie różnić od obroży dla dorosłego osobnika. Wiele obroży jest regulowanych, ale to da Ci ogólne pojęcie o długości, jakiej potrzebujesz.
Obroże wykonane są z różnego rodzaju materiałów – nylonu (najczęściej spotykany), skóry, sztucznej skóry, neoprenu i innych. Przy wyborze materiału zastanów się, w jaki sposób Twój pies będzie z niej korzystał:
- Jeśli uwielbiają pływanie i zabawy z wodą, wodoodporna obroża neoprenowa lub z biothane’u będzie idealna;
- Obroże skórzane są trwałe, naturalne i stylowe, ale mają wyższą cenę;
- Nylonowe obroże są dostępne w niemal każdym rozmiarze, kolorze i stylu, jaki można sobie wyobrazić. Ich wadą jest to, że są trudniejsze do czyszczenia.
- Jeśli spacerujesz z psem w nocy, rozważ obrożę LED lub obrożę o wysokiej widoczności. W ten sposób pies będzie łatwo zauważony. Niektóre marki oferują światła lub paski odblaskowe wbudowane w materiał. Możesz również kupić oddzielne lampki, które można przymocować do większości nylonowych obroży.
Kiedy należy używać obroży dla psa?
Wiele osób zakłada obrożę swoim psom przez cały czas. Świadomość, że psa można łatwo zidentyfikować w przypadku ucieczki z domu, może być uspokajająca. Zdecydowanie używaj obroży podczas spacerów i za każdym razem, gdy pies przebywa na zewnątrz. Jeśli Twój pies ciągnie podczas używania smyczy, rozważ użycie szelek zamiast obroży z łańcuszkiem lub dławikiem. Uprzęże pozwalają Ci bezpiecznie kontrolować niesfornego psa podczas spacerów. Są one również doskonałym narzędziem, gdy musisz przetransportować psa.
Niektórzy właściciele zdejmują psu obrożę na noc, aby skóra na jego szyi mogła się przewietrzyć. Jest to naprawdę kwestia osobistych preferencji. Jeśli Twój pies wydaje się mieć problem z uczuciem swędzenia lub z innym dyskomfortem, zdejmij obrożę i podejmij dodatkowe środki ostrożności, aby zapobiec wydostaniu się psa na zewnątrz.
Obroża czy szelki dla szczeniaka?
Szkolenie szczeniaka może być zarówno skomplikowane, jak i wymagające. Posiadanie odpowiedniego sprzętu, takiego jak obroża i szelki dla psa, może znacznie ułatwić zadanie. W tej chwili być może stawiasz sobie pytanie: „Co jest lepsze do szkolenia szczeniaka – obroża czy szelki?”. Większość lekarzy weterynarii zaleca stosowanie szelek zamiast obroży w celach szkoleniowych u szczeniaka. Uprzęże ułatwiają kontrolę nad szczeniakiem i zmniejszają ryzyko obrażeń zarówno u Ciebie, jak i u Twojego pupila. Uprzęże są również idealne dla dorosłych psów, które nie nauczyły się jeszcze chodzić na smyczy.
Obroża z pewnością pozwala na uzyskanie większej kontroli na zwierzęciem, natomiast szelki są świetnym rozwiązaniem dla osób, które wraz ze swoim zwierzakiem kochają uprawiać sport. Jednak w przypadku szczeniąt sprawa ma się trochę inaczej. Należy bowiem pamiętać, że Twój pupil rośnie, dlatego nieodpowiednio dobrane szelki mogą powodować problemy ze stawami i kośćcem. Jeśli jednak zdecydujesz się na wybór szelek dla swojego szczeniaka, najlepiej postawić na szelki typu guard, które zbudowane są z dwóch obręczy połączonych paskami (mostkowym oraz grzbietowym). Ten model jest bardzo wygodną opcją, która nie zaburzy odpowiedniego rozwoju zwierzęcia. W przypadku obroży dla szczeniaka najlepiej jest zrezygnować z metalowych i zaciskowych opcji, takich jak łańcuszki, dławiki czy też kolczatki. Akcesoria te stosowane są w przypadku szkolenia psa, a ich zadaniem jest wywołanie u zwierzaka poczucia bólu oraz dyskomfortu, czego konsekwencją może być strach lub agresja.