Nadpobudliwy pies. W jaki sposób go uspokoić?
Nadpobudliwość u psa to jeden z najczęstszych problemów, z jakim zmagają się właściciele czworonogów. W zdecydowanej większości problem ten dotyczy szczeniąt i psów młodych, ale nie jest to regułą. Jeśli twój pies nadmiernie się ekscytuje, szczeka bez powodu, cały czas biega lub nie potrafi odpoczywać w domu, to bardzo możliwe jest, że nie wszystkie jego potrzeby są zaspokojone. W jaki sposób wyciszyć nadpobudliwego psa?
Spis treści
Czym jest nadpobudliwość?
Nadpobudliwość to bardzo szerokie pojęcie. Zazwyczaj właściciele określają swojego psa nadpobudliwym, kiedy nic nie jest w stanie go zmęczyć i cały czas jest na wysokich emocjach. Najczęściej objawia się to ciągłą chęcią zabawy, bieganiem, nadmierną wokalizacją, a nawet podgryzaniem czy niszczeniem rzeczy w domu pod nieobecność opiekunów. W teorii nadpobudliwość to skutek nieodpowiedniego zaspokojenia potrzeb życiowych psa. W zależności od konkretnego przypadku może to być zbyt mała ilość spacerów lub treningów, podczas, których pies męczy się psychicznie albo nawet brak umiejętności odpoczywania przez psa.
Jakie mogą być skutki nieprzepracowanej nadpobudliwości?
Przede wszystkim i pies i właściciel będą męczyli się w codziennym życiu. Pies niestety nie jest w stanie sam wymyślić jak poradzić sobie z nadmiernymi emocjami. Szuka takiego sposobu, jaki podpowiada mu jego natura, czyli np. gryzienie dostępnych przedmiotów czy wydawanie dźwięków. Przy kolejnej pogryzionej parze butów lub skargach sąsiadów na szczekającego psa, właściciel ma prawo nie zachować stoickiego spokoju. Takie nerwy okropnie działają na dwie strony- w domu jest nieprzyjemna atmosfera, a relacja właściciel- pies nie wygląda najlepiej. Poza tym, jeśli pies przez większość czasu jest pobudzony i nie potrafi wyciszyć się w celu regeneracji fizycznej i psychicznej, jest wielce prawdopodobne, że wpłynie to na jego nieposłuszeństwo na spacerach oraz na stosunek do innych psów i ludzi.
Jak wyciszyć nadpobudliwego psa?
Sposobów jest sporo, ponieważ każdy pies jest inny więc i proces postępowania w każdym przypadku będzie się trochę różnił. Jeśli żadna z poniższych metod nie przyniesie pożądanych skutków lub nie wiesz, która będzie odpowiednia dla twojego pupila, to zasięgnij porady sprawdzonego i polecanego behawiorysty lub trenera.
Zwiększenie ilości spacerów
Niby dość oczywiste, ale kryje się tu mały haczyk. Niech od dziś minimum jeden spacer dziennie nie będzie tylko do załatwienia psich potrzeb, ale do eksploracji terenu. Długość takiego spaceru dostosuj odpowiednio do wieku, kondycji, ale też rasy twojego psa. Inne zapotrzebowanie ruchowe będzie miał młody pies border collie, a inne maltańczyk.
Jak uatrakcyjnić taki spacer?
- zabierz swojego psa w nieznane mu tereny
- jeśli jesteście w bezpiecznym miejscu i twój pies ma bardzo dobre przywołanie, to możesz spuścić go ze smyczy. Ewentualnie używaj długiej linki treningowej, aby nadal mieć nad nim kontrolę, ale też pozwolić mu poznawać większy teren w jego tempie.
- pobaw się w szukanie zabawki – schowaj ją gdzieś przy drodze, po której idziecie, odejdź z psem na około 10-20m i daj mu hasło „szukaj”. Jest to świetny sposób na zmęczenie psa, ale też na zrobienie mu dobrej kondycji i mięśni! Tylko nie przesadzaj z ilością! Maksymalnie 3-4 powtórzenia na spacer wystarczą. Nie powtarzaj też tej zabawy co spacer, psu po takim wysiłku potrzebna jest regeneracja.
- w ramach porcji śniadania lub kolacji możesz rozsypać karmę w wyższej trawie lub liściach. Taka zabawa węchowa zmęczy psa psychicznie, a dodatkowo uatrakcyjni mu spacer i zjedzenie posiłku.
- wprowadź podczas spaceru krótkie sesje treningowe. Może to być kilkuminutowe wykonywanie komend, które pies potrafi lub trening podstawowego posłuszeństwa jak np. chodzenie przy nodze.
Wprowadzenie zabawek węchowych
Psy używają zmysłu węchu do poznawania otaczającego go świata. Jest to naturalna potrzeba wynikająca z realizacji jego instynktów i potrzeb. Dodatkowo przy węszeniu pies niezwykle męczy się psychicznie, ponieważ stara się poznać i zapamiętać każdy nowo powąchany zapach. Możesz to doskonale wykorzystać w sytuacji, gdy chcesz zmęczyć swojego psa, a nie masz czasu na dłuższy spacer lub trening. Na rynku dostępne jest wiele mat węchowych i różnych zabawek stworzonych po to, aby chować w nie smakołyki lub karmę. Ale zabawki węchowe można też stworzyć samemu! W internecie bez większych problemów znajdziesz różne poradniki, jak stworzyć świetną zabawkę z pustego opakowania po jajkach lub rolek po papierze toaletowym! Jest to nie tylko dobry sposób na zmęczenie psiej głowy, ale też na wzmocnienie pewności siebie u psa, ponieważ musi on wyszukiwać jedzenie z trudno dostępnych miejsc.
Wprowadzenie zabawek do lizania
Kolejną naturalną psią potrzebą jest lizanie- psy przez lizanie rozładowują nadmierny stres i emocje. W sklepie zoologicznym z łatwością znajdziemy przeróżne zabawki typu kong, do których wkłada się jedzenie i pies ma za zadanie je stamtąd wydobyć. Inną opcją, która w ostatnim czasie zrobiła zamieszanie w psim świecie, jest silikonowa mata do lizania. Rozsmarowuje się na niej karmę z puszki, płynne przysmaki lub pasty i podaje psu. Tu pies nie musi kombinować, aby zjeść jedzenie, ale przez jakiś czas jest skupiony na wylizywaniu powierzchni. Żeby wzmocnić efekt i zająć psa na dłużej można włożyć matę do zamrażarki i podać w formie mroźnego deseru.
Naturalne gryzaki
Psy potrzebują gryźć. Taka jest ich natura i nawet człowiek nie jest i nie będzie w stanie tego zmienić. Gryzienie rozładowuje emocje, wycisza psa i zaspokaja jego potrzebę żucia przedmiotów. Wybierając rodzaj gryzaków, kieruj się wielkością psa i stanem jego zębów. Pamiętaj, żeby nie dawać psu gryzaków, jeśli wychodzisz z domu. Pies jedząc je, musi być pod stałą obserwacją właściciela, aby w sytuacji zadławienia można było zareagować jak najszybciej.
Nauczenie psa odpoczywania w domu
To najważniejsze, a zarazem najtrudniejsze zalecenie do wprowadzenia w życie psa. Jeśli pies od samego początku nie był uczony, że w domu głównie się śpi, a zabawa i szkolenie jest głównie z właścicielem, to będzie ciężko od razu zmienić jego nawyki. Najlepszą opcją będzie wprowadzenie klatki kennelowej lub plastikowego transportera. Pies, tak jak każdy człowiek, potrzebuje ciszy i spokoju dla dobrego snu i regeneracji. Klatka ma za zadanie wyznaczyć mu miejsce, gdzie będzie czuł się bezpiecznie, będzie mógł się schować w sytuacji stresującej i nikt mu nie będzie tam przeszkadzał. Przy odpowiednim wprowadzeniu, klatka stanie się miejscem, które nasz pupil będzie sam chętnie wybierał na miejsce odpoczynku. Jeśli nasz pies zna już klatkę, to możemy używać jej w sytuacjach, gdy pies nadmiernie się czymś podekscytował i roznoszą go emocje. Odsyłamy go wtedy do niej i zamykamy. W momencie, kiedy ma już skojarzone, że klatka= odpoczynek i spokój, powinien po krótszej lub dłuższej chwili się uspokoić. Dla wzmocnienia efektu można dać mu do klatki jakiś smaczny gryzak.
Znalezienie sportu do wspólnego trenowania
Świat sportów kynologicznych stale się rozrasta i rozwija. Już nawet w mniejszych miejscowościach możemy znaleźć oferty z przeróżnymi zajęciami dla psów i ich właścicieli.
Trenowanie z psem to nie tylko świetny sposób na zmęczenie go i spożytkowanie jego energii, ale jest to też dobra droga do pogłębienia relacji człowiek-pies i uczenia się siebie nawzajem. Obecnie jest tak wiele różnorodnych możliwości na aktywne spędzanie czasu ze swoim psem, że na pewno znajdziecie coś idealnego dla Was.
Jak wyciszyć szczeniaka?
To normalne, że szczeniaka rozpiera energia i wszędzie go pełno. Szczenię jest ciekawskie i dopiero poznaje świat, więc wiąże się to z ogromnymi emocjami. Nie powinniśmy zbytnio panikować, jeśli nasz młody pies na chwilę zasypia, a po kilkunastominutowej drzemce znowu rozpiera go energia i biega po domu- tak działają szczeniaki.
Jednak pamiętajmy, że psy bardzo szybko utrwalają zachowania, te dobre, jak i niestety te złe. Przy szczeniaku dobrze jest pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- Od samego początku wprowadźmy komendę kończącą zabawę. Może być to np. zwykłe słowo „koniec”, które mówimy w momencie, kiedy kończymy bawić się z psem i odchodzimy. Dla psa jest to czytelny sygnał, że zabawa się skończyła i czas na regenerację. Jeśli szczeniak będzie próbował nas zaczepiać i zachęcać nadal do zabawy, to zignorujmy go.
- Jeśli twój szczeniak ma problem z wyciszaniem się w domu, to wprowadź klatkę kennelową lub transporter. Dużo łatwiej jest wprowadzić klatkę u młodego psa niż u starszego, a może ona przydać się w późniejszym życiu w przeróżnych sytuacjach.
- Rób krótkie, ale częste sesje treningowe. Szczeniak jak to szczeniak, nie potrafi zbyt wiele komend i sztuczek. Wykorzystaj więc proces nauki nowych rzeczy do zmęczenia go psychicznie. Maksymalnie 5-minutowa sesja, podczas której pies zje jakąś część swojej dziennej porcji karmy, wymęczy go tak jak 30-minutowy spacer z ciągłym bieganiem!
- Zabawki, gryzaki, maty węchowe to twoi nowi przyjaciele. Działa to dokładnie tak samo, jak w przypadku psa dorosłego, ale z większym naciskiem na gryzienie, bo szczenię przez pierwsze miesiące życia poznaje świat za pomocą swojego pyska, brania rzeczy do niego i gryzienia. Skup się na trwałych zabawkach i gryzakach naturalnych odpowiednich dla szczeniaków.
Uspokojenie nadpobudliwego psa to długotrwały proces. Nie zniechęcaj się, jeśli po wprowadzeniu pierwszych porad nie widzisz ogromnych zmian w zachowaniu swojego czworonoga. Daj mu czas! Jeśli metody, które wprowadzasz się nie sprawdzają, to spróbuj zasięgnąć porady polecanego behawiorysty lub trenera. On podpowie co zmienić, co dodatkowego wprowadzić lub czego nie wprowadzać w życie psa. I dużo cierpliwości, ona w tym całym procesie jest najważniejsza!