Jajko dla kota – czy to dobry pomysł?

Jajko dla kota – czy to dobry pomysł?

Odpowiednio dobrana dieta pupila to zagwozdka dotykająca właścicieli zarówno dopiero zaczynających swoją przygodę z posiadaniem zwierząt jak i tych już wprawionych w życiu z czworonożnym towarzyszem. Ogrom informacji dostępnych w internecie na temat poszczególnych składników lub całych systemów żywienia może być przytłaczający. Warto jest jednak poświęcić czas i energię na dobór odpowiedniego sposobu karmienia swojego zwierzęcia aby zapewnić mu nie tylko zdrowie, ale i wspaniały wygląd i samopoczucie.

Jajko dla kota – właściwości odżywcze jajek

Choć koty i ludzie żyją ze sobą od lat, ich zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze różni się między sobą. Jajka w ludzkiej diecie stanowią doskonałe źródło zdrowych tłuszczy, białka, witamin oraz minerałów, czy sytuacja wygląda podobnie u kotów? Czy jajko dla kota będzie stanowić równie wartościowy element diety? Jakie właściwości niesie surowe żółtko dla kota? Czy koty mogą jeść surowe jajko? A może gotowane jajko dla kota, stanowić będzie lepsze rozwiązanie? W poniższym artykule skupimy się na właściwościach jajek, ich potencjalnej roli w kociej diecie i odpowiedzi na powyższe pytania, które mogą kłębić się w głowach zainteresowanych właścicieli.

Jajka stanowią świetne źródło kompleksu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach takich jak A, D, E oraz K, witamin z grupy B, fosfolipidów oraz składników mineralnych takich jak wapń, fosfor sód, żelazo, cynk oraz selen. W żółtku jaja kurzego znajdziemy bardzo zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe. Białko jaja może stanowić zdrowe źródło białka w kociej diecie, występują w nim również wartościowe witaminy i składniki mineralne. Skorupki jaj mogą być traktowane natomiast jako doskonałe źródło minerałów. Podkreślić należy również fakt, iż wiele lat temu obalono już mit na temat niebezpiecznie wysokiego poziomu cholesterolu w jajkach, jest on na tyle nieduży, że zdrowy kot nie powinien mieć problemu z jego obecnością w diecie.

Surowe jajko dla kota – czy koty mogą jeść surowe jajko?

Właściciele rozważający wprowadzanie jajka do diety swojego kota, często intuicyjnie zakładają, że jego surowa forma będzie dla pupila najzdrowsza. Surowe, niepoddane obróbce termicznej jajko faktycznie posiada więcej cennych składników odżywczych od gotowanego, ale zjedzenie go może nieść za sobą niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje. Pierwszym, głównym problemem związanym z podawaniem surowego jajka dla kota, jest obecność awidyny w białku jaja. Awidyna jest enzymem białkowym, którego nadmiar może prowadzić do rozkładu zawartej w żółtku jaj biotyny. Biotyna czyli witamina H, posiada wpływ na kondycję skóry, pazurów oraz sierści kotów. Przy niedoborze biotyny, w kocim organizmie, mogą pojawić się problemy z łuszczącą, suchą skórę, łupieżem, łamiącymi się pazurami oraz matowymi, suchymi włosami. Gotowanie jajka dezaktywuję awidynę. Kolejny problem, który może pojawić się podczas podawania kotom surowych jaj, to ryzyko wystąpienia u nich Salmonellozy. Surowe jajko może stanowić źródło zakażenia się kota, a także i ludzi bakteriami z rodzaju Salmonella, które unieszkodliwia jedynie obróbka termiczna. Jeśli właściciel rozważa, czy można dać kotu surowe jajko, powinien trzymać się dwóch kluczowych zasad – zachowanie odstępu między podaniem żółtka i białka (uniknięcie szkodliwego wpływu awidyny w białku na biotynę zawartą w żółtku) oraz podawanie jaj ze sprawdzonego, wolnego od chorób źródła.

Surowe żółtko dla kota – lepsze rozwiązanie?

Ze względu na swój bogaty skład, żółtko stanowi najcenniejszy element jajka. Czy warto jest więc serwować surowe żółtko dla kota? Po oddzieleniu od białka, biotyna zawarta w żółtku jest już bezpieczna i ma szanse być w pełni wchłonięta przez koci organizm wraz z pełną grupą rozpuszczalnych w tłuszczach witamin, kwasów tłuszczowych oraz fosfolipidów. Jeśli właściciel pozyskuje jajka z pewnych źródeł, a jego kot jest silny i zdrowy, ryzyko zarażenia się przez niego Salmonellą spada. Można więc pozwolić na obecność surowego żółtka w kociej diecie, w ilości nieprzekraczającej jednego tygodniowo.

Gotowane jajko dla kota – idealny kompromis?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, proces gotowania jaj ma negatywny wpływ na ilość obecnych w nich składników odżywczych, ale i bardzo pozytywny na unieczynnienie substancji antyodżywczych i niebezpiecznych drobnoustrojów. Należy pamiętać, że gotowane jajko to wciąż istna bomba substancji o prozdrowotnym działaniu. Gotowane jajko dla kota ma szansę stanowić świetne źródło białka, które wpływa na wzrost, rozwój i prawidłowe funkcjonowanie wszystkich kocich narządów. Duża dawka witamin oraz minerałów zawartych w gotowanych jajkach jest w stanie uzupełniać dietę i pozwala na wspaniały wygląd oraz samopoczucie kota. Dzięki obróbce termicznej, właściciel może przede wszystkim zachwać większą kontrolę nad zdrowiem swojego pupila, poprzez minimalizowanie ryzyka zapadnięcia na choroby bakteryjne takie jak Salmonelloza oraz niedobory biotyny powodowane działaniem awidyny.

Jajko dla kota – podsumowanie

Jak wiele elementów diety, jajka powinny być odpowiednio podawane, aby móc w pełni wykorzystać ich potencjał odżywczy. Koty, które karmione są pełnowartościowymi, dobranymi do ich potrzeb karmami, przeważnie nie mają specjalistycznych zapotrzebowań na dodatkową suplementację. Jajko dla kota, który przyjmuje pełną gamę witamin oraz minerałów wraz z karmą, powinno stanowić jedynie dodatek do diety. Zaleca się nie przekraczanie dawki jednego jajka bądź surowego żółtka dla kota tygodniowo. W przypadku diet komponowanych samodzielnie przez właściciela, jajko może stanowić wartościową porcję substancji odżywczych, ale bazę stanowić powinno mięso. Doborem kociej diety powinien zajmować się lekarz weterynarii bądź dietetyk, u których zaleca się każdorazowo konsultację dotyczącą wprowadzania nowych elementów do diety pupila. Istotna jest również obserwacja swojego kota, istnieje możliwość, że nie będzie on zainteresowany jedzeniem jajek bądź pojawią się u niego problemy trawienne po ich zjedzeniu. W takich wypadkach nie warto na siłę przemycać tego składnika diety, istnieje wiele innych sposobów żywienia, które mogą okazać się lepsze dla ukochanego pupilaJ.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *