Anemia u kota – objawy i leczenie niedokrwistości
Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest anemia u kota. Pewnie wiadomo jest, że choroba ta może wystąpić nie tylko u ludzi, ale także u każdych zwierząt. Z reguły nie zalicza się ją do chorób śmiertelnych, natomiast niezdiagnozowana i nieleczona może prowadzić do ciężkich skutków. Na pierwszy rzut oka ciężko ją wykryć, dlatego niezbędne jest do tego wykonanie szeregu badań na przykład badań krwi. Objawy anemii u kotów są naprawdę mało specyficzne, dlatego potrzebujemy dobrego lekarza weterynarii, który wykona pełną diagnostykę i postawi rozpoznanie choroby. Jest to schorzenie związane ze zmniejszeniem ilości krwinek czerwonych, czyli erytrocytów, w skutek czego transport tlenu do komórek jest zaburzony. Anemię u kota widać już w rozmazie krwi, jednak robiąc podstawową morfologię możemy także zauważyć zaburzone parametry takie jak WBC, hematokryt czy hemoglobinę. Rozróżniamy trzy postacie anemii u kotów i jest to forma regeneratywna, nieregeneratywna oraz częściowo regeneratywna. Na czym one polegają?
- Anemia regeneratywna – powstaje w przypadku nagłej utraty krwi, na przykład podczas wypadków komunikacyjnych, w których doszło do urazów z wylewem krwi. Może mieć ona także tło immunologiczne lub pojawiać się wtedy, gdy zwierzę przyjmuje jakieś leki.
- Anemia nieregeneratywna – to choroba przewlekła, która powstaje jako schorzenie współistniejące przy różnych chorobach na przykład chorobach nerek czy wątroby.
- Anemia częściowo regeneratywna – jest związana głównie z niedoborami żelaza, jednak występuje naprawdę rzadko. Jeżeli już ją wykryjemy to najczęściej u kociąt sierot, które mają niedobory żywieniowe.
Spis treści
Anemia u kota- przyczyny
Wiele osób szuka informacji odnośnie anemii u kota na forum. Warto jednak na samym początku zasięgnąć porad specjalisty, czyli lekarza weterynarii, ponieważ to on najlepiej będzie wiedział jaką diagnostykę wykonać, aby wiedzieć, czy występuje anemia u kota. Przyczyny tego schorzenia są naprawdę różne. Może być to związane z wiekiem, ale też być jednym z objawów wielu chorób. Niedokrwistość (anemia) bardzo często będzie występowała przy zatruciach lekami, szczególnie ludzkimi na przykład ibuprofenem. Pamiętajmy, że jest to lek zakazany dla zwierząt i pod żadnym pozorem nie można go stosować! Bardzo często także, schorzenie to wystąpi, gdy zwierzę zatruje się jakimiś toksynami na przykład nawozami sztucznymi. Tutaj anemia będzie miała różną postać, w zależności, czy pojawiło się już krwawienie do przewodu pokarmowego, czy nie. Pamiętajmy, że duży wpływ na anemię u kota ma jego dieta. Dobrej jakości pożywienie to klucz do sukcesu, w kontekście zapobiegania wielu chorobom. Na niedokrwistość często zapadają koty, które były niedokarmiane przez matkę lub przez nią porzucone i występowała u nich stała głodówka. Jeżeli wykryjemy to schorzenie u takich zwierząt, to pamiętajmy, że karma dla kota z anemią musi być mocno odżywcza i składająca się z najwyższej jakości składników. Innymi chorobami pierwotnymi wywołującymi niedokrwistość mogą być: białaczka, choroby nerek oraz choroby odkleszczowe. Warto zatem regularnie badać krew kotów oraz zrobić test na FeLV, gdy wprowadzamy do domu nowe kocię lub gdy przez cały okres życia jego stan zdrowia nas niepokoi.
Anemia u kota- objawy
Tak jak już zostało powiedziane, objawy anemii u kota są dość niespecyficzne. Oznacza to, że nie mamy symptomów charakterystycznych, dopóki nie poznamy wyników badań. Mogą być to: apatia i ospałość, niechęć do jedzenia, blade błony śluzowe, niechęć do zabawy i wysiłku fizycznego. Można powiedzieć, że sama anemia jest objawem, dlatego zawsze warto znaleźć pierwotne źródło schorzenia. Bardzo często mamy do czynienia z anemią u kota nerkowego, czyli potwierdza się nasze przypuszczenie, że występująca niedokrwistość każe nam sięgnąć dalej, a wtedy okazuje się, że diagnozą tego wtórnego schorzenia jest pierwotna choroba nerek na przykład ich niewydolność.
Warto pamiętać, że kluczem jest diagnostyka czyli badanie krwi. Wykonujemy morfologię, rozmaz krwi oraz biochemię. Nigdy nie interpretuj wyników samodzielnie, ponieważ tylko lekarz weterynarii wyciągnie z nich odpowiednie wnioski w kontekście ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia w połączeniu z badaniami krwi.
Anemia u kota- leczenie
Jeszcze raz powtórzymy, że leczenie anemii u kota będzie opierało się przede wszystkim na znalezieniu pierwotnej przyczyny problemu, bowiem nie jest ona typową chorobą, a jedynie pewnym objawem, który wskazuje na nieprawidłowości pojawiające się w organizmie. W zależności od tego co się dzieje można stosować różnego rodzaju leki, suplementy diety, a nawet transfuzję krwi u kota. Wszystko zależy od stanu zdrowia pacjenta, pierwotnej choroby oraz możliwości lekarza weterynarii i właścicieli. Jeżeli coś dzieje się z Twoim kotem, nie czekaj, umów się na wizytę już dziś i unikaj leczenia zwierzęcia na własną rękę. Oddaj go w ręce specjalisty.
Przetaczanie krwi u kota
Jest to proces najczęściej ratujący życie zwierzęcia. Na samym początku bada się grupę krwi kota i na podstawie tego dopiera się odpowiednią grupę krwi do przetoczenia. Wyróżniamy trzy gruby- A, B oraz AB. Grupa krwi A zawiera przeciwciała przeciwko antygenom grupy B. Grupa krwi B to grupa która zawiera przeciwciała przeciw antygenom grupy A, bowiem grupa krwi AB nie zawiera żadnego typu przeciwciał. Grupa krwi A występuje u około 65-88% kotów europejskich (nie rasowych, tzw. „dawchowców”) oraz u prawie wszystkich kotów syjamskich, rosyjskich niebieskich, burmskich i tonkijskich. Grupa krwi B będzie występowała u około 47% kotów brytyjskich, devon rex, cornish rex oraz kotów egzotycznych. Do transfuzji krwi u kota wykorzystujemy krew pełną, osocze mrożone lub bogatopłytkowe oraz koncentrat krwinek. Dobór odpowiedniego płynu będzie zależał od stanu zdrowia pacjenta oraz pierwotnej przyczyny niedokrwistości. Wiele właścicieli czworonogów zastanawia się jaka jest cena transfuzji krwi u kota. W takim razie ile kosztuje transfuzja krwi u kota? Warto zaznaczyć, że oprócz ceny za krew doliczane są jeszcze ceny za samo wykonanie transfuzji, użyty do tego sprzęt medyczny oraz ewentualne leki, które zostały podane zwierzęciu podczas choroby. Zastanawiając się ile kosztuje jednostka krwi dla kota możemy stwierdzić, że jest to cena około 500-800zł za jednostkę krwi. Wiemy, że koszt transfuzji krwi u kota nie jest niski, jednak jest to zabieg ratujący życie i warto go wykonać, jeżeli szansa na uratowanie istnieje.
Czy każde zwierzę może zostać honorowym dawcą krwi?
Warto zaznaczyć, że oddawanie krwi przebiega tylko i wyłącznie w warunkach szpitalnych klinik weterynaryjnych. Od zwierzaka, który jest dawcą pobiera się określoną ilość krwi pełnej, u kota jest to około 50 ml. Po udanej procedurze zwierzę dostaje kroplówkę, aby uzupełnić płyny w organizmie. Za zgodą właściciela proces ten może odbywać się w znieczuleniu ogólnym- u kotów najczęściej taka premedykacja jest wymagana. Aby Twój koci przyjaciel mógł zostać honorowym dawcą krwi musi spełniać pewne warunki. Jest to przede wszystkim waga (minimum 4 kg), wiek 1-8 lat, wykaz regularnych szczepień przeciwko chorobom zakaźnym, dokumentacja dotycząca regularnego odrobaczania. Zwierzę musi być zdrowe, nie może przyjmować żadnych leków oraz jego charakter musi być łagodny i spokojny. Zwierzę nie może zostać honorowym dawcą krwi, wtedy, gdy w przeszłości chorował na ciężką chorobę ogólnoustrojową, był poddany transfuzji lub stale przyjmuje leki. Oprócz tego pobieranie krwi na transfuzję krwi u kota nie może być możliwe w przypadku kotek ciężarnych oraz 3 miesiące po porodzie, w okresie laktacji oraz w cieczce (dopiero 4 dni po jej zakończeniu). Jeżeli kot był szczepiony/odrobaczany lub przyjmował antybiotyki to okres karencji wynosi 3 tygodnie. W przypadku zabiegów chirurgicznych również warto zaczekać i przyjąć okres rekonwalescencji około 2 miesięcy.
Jeżeli zdecydujesz się, aby Twój kot został honorowym dawcą krwi, to musisz znaleźć klinikę zajmującą się takimi rzeczami, umówić swojego czworonoga na wizytę u lekarza weterynarii. Tam zostanie mu pobrana krew na badania takie jak morfologia, rozmaz czy biochemia. Później zostanie oznaczona grupa krwi i wykonane badania pod kątem czynników zakaźnych. Jak zadbać o swojego pupila po oddaniu krwi? Warto zapewnić mu wysokoenergetyczną, smakowitą karmę oraz dać mu odpocząć przez 24 godziny. Nie zmuszaj kota do intensywnego ruchu, ponieważ po tej całej procedurze ma on prawo być zmęczony i ospały. Zapewnij mu wygodne i spokojne legowisko.
Przetaczanie krwi u kotów jest pożądanym procesem w przypadku chorób, które przebiegają z anemią. Warto zatem rozważyć tę opcję i zdecydować, co dla Twojego zwierzaka będzie najlepsze. W razie problemów skontaktuj się ze swoim lekarzem weterynarii i skonsultuj z nim napotkany kłopot. Pamiętaj, że anemia u kotów to objaw organizmu, który pokazuje nam, że warto iść dalej i poszukać pierwotnego problemu, którym mogą się okazać naprawdę poważne choroby. Nie zwlekaj i zabierz do weterynarza swojego pupila już dziś!