Bulterier – czy nada się do Twojej rodziny?

Bulterier - czy nada się do Twojej rodziny?

Bulteriery to wyjątkowe psy o oryginalnym wyglądzie i sympatycznym charakterze. Decyzja o ich zakupie powinna być poprzedzona dogłębym zgłębieniem wiedzy na temat specyfiki tej rasy, gdyż nie są to psy dla każdego. Warto podkreślić, że wymagają regularnego treningu i szkolenia, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi rasy bulteriery, które przygotowaliśmy w poniższym artykule.

Wygląd i opis rasy:

  • Grupa FCI:  Grupa III
  • Sekcja 3, nr wzorca 11
  • Rozmiar: średni, wysokość w kłębie: 35-45 cm
  • Waga: ok. 11-25 kg
  • Kolor sierści: krótkowłosy, Czarny, pomarańczowy/mahoniowy, brązowy / czekoladowy, biały
  • Długość życia: 10-12 lat

Bulterier – wzorzec rasy

Bulterier sprawia wrażenie psa dobrze zbudowanego i umięśnionego o właściwych proporcjach ciała. Jest odbierany jako żywotny zdecydowany i inteligentny. Jego unikalną cechę stanowi jajowata głowa, o opadającej linii profilu (down face) oraz oczy wąskie i trójkątne, skośnie, czarne lub tak ciemnobrązowe, że wydają się prawie czarne. Spojrzenie bulteriera jest przeszywające. Uszy są raczej małe, cienkie osadzone blisko siebie. Tułów jest zaokrąglony, a grzbiet krótki i mocny.

W ruchu powinno być widoczne, pokonywanie terenu regularny i swobodny. Charakterystyczny jest długi wykrok o wysokiej dynamice. Kończyny przednie pozwalają na odpowiednio dobry wykrok, a tylne dają dużą siłę napędową przy regularnym ruchu bioder i elastyczności stawów kolanowych jak i skokowych.

Skóra bulteriera ściśle przylega do ciała. Sierść jest opisywana jako krótka, przylegająca, jednakowej długości na całym ciele, lśniąca i dość twarda w dotyku. Maść u białych psów pożądana czysto biała, jednak wystąpienie pigmentacji skóry oraz pojawienie się łat na głowie nie jest wadą. Błękitna i czekoladowa maść  jest niepożądana w hodowli. Wady dyskwalifikujące bulteriery to agresja lub wyraźna lękliwość. Każdy pies wykazujący deformacje budowy lub zaburzenia charakteru, powinien być zdyskwalifikowany z rozrodu i hodowli.

Bulterier – charakter

Chociaż bulteriery mogą wydawać się groźne i onieśmielające, w istocie są słodką i łagodną rasą. Bulteriery to swojego rodzaju klasowe błazny świata psów, a właściciele zachwycają się ich zabawnymi osobowościami. Uwielbiają się bawić i wpadać w tarapaty w równym stopniu. Te ekstrawertyczne szczeniaki zawsze cieszą się na Twój widok i spotkanie z innymi ludźmi, często są zadziorne i podekscytowane w swoich powitaniach. Jeśli szczenięta są wcześnie socjalizowane i konsekwentnie szkolone, wyrosną na przyjazne, kochające wszystkich szczeniaki.

Psy te są niezwykle przyjazne i czułe dla ludzi, cenią sobie bliskość z właścicielami.  Właściwe szkolenie i mądra socjalizacja uczynią z bulteriera psa zdyscyplinowanego. Jego zabawowy charakter okazuje się niezwykle korzystny w kontaktach z dziećmi, choć pamiętajmy, aby małe dzieci nie bawiły się z psem bez nadzoru. Wobec obcych bywa nieufny, jednak nie jest agresywny i nie atakuje bez wyraźnego powodu. Bulteriery są bardziej agresywne w stosunku do innych psów, szczególnie niezsocjalizowanych. Ich charakter czasami może mieć kilka minusów. Ponieważ są pełne ognia i zapału, ich dominująca osobowość może okazać się utrapieniem. Mogą stać się łatwo zazdrosne, jeśli zwracasz więcej uwagi na inne zwierzę (lub nawet człowieka!) i rozwijać zachowania kompulsywne. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii, jeśli zauważysz, że któreś z tych zachowań staje się dominujące. Jeśli socjalizujesz szczeniaka bulteriera, gdy jest młody, zapewniasz mu kochające i konsekwentne szkolenie oraz upewniasz się, że dostaje dużo ćwiczeń fizycznych i umysłowych, nie znajdziesz bardziej lojalnego lub rozrywkowego szczeniaka. Te psy korzystają z tego, że spędzają jak najwięcej czasu z Tobą, dzięki czemu mogą się rozwijać. Ich miłość do ludzi rozciąga się nawet na nieznajomych.

Bulterier – długość życia

Średnia długość życia bulteriera waha się od 12 do 15 lat

Bulterier- zdrowie

Wszystkie psy mają potencjał do rozwoju genetycznych problemów zdrowotnych, tak jak wszyscy ludzie mają potencjał do odziedziczenia konkretnej choroby. Omijajmy hodowców, którzy nie oferują gwarancji zdrowia szczeniąt, twierdzących, że rasa jest w 100% zdrowa i nie ma żadnych znanych problemów. Szanujący się hodowca będzie szczery i otwarty w kwestii problemów zdrowotnych w rasie i częstości ich występowania w jego liniach. Bulterier jest dość zdrowym psem, genetyczne problemy zdrowotne, które zaobserwowano u tej rasy obejmują choroby serca, głuchotę, zwichnięcie rzepki i zaburzenia wzroku, takie jak ektropion i keratoconjunctivitis sicca, czyli zespół suchego oka.  Bull Teriery mogą cierpieć na ryzyko alergii, które mogą powodować swędzenie skóry i wtórne infekcje, w tym infekcje uszu.

Acrodermatitis lethalis

Jest to schorzenie występujące tylko bulterierów objawiające się hiperkeratozą opuszek palcowych, na których tworzą się rozpadliny i owrzodzenia.

Z czasem zmiany skórne szerzą się na wargach, oczach, uszach. Choroba uwarunkowana jest genetycznie i polega na zaburzeniu wykorzystania przez organizm cynku i miedzi, często przy jego prawidłowych stężeniach we krwi.

Zapalenie skóry tułowia po nasłonecznieniu

Jak wskazuje nazwa, schorzenie polega na powstawaniu zmian skórnych na ciele, głównie po długotrwałej ekspozycji na słońce. Bardziej narażone są psy rasowe o wrażliwej skórze, o białym umaszczeniu, żyjące w słonecznych klimatach.

Zwężenie aorty

Zwężenie aorty może obejmować jej odcinka przebiegającego nadzastawkowo, lub podzastawkowo. Zmniejszenie średnicy naczynia powoduje utrudnienie odpływu krwi z lewej komory i w konsekwencji jej przerost. Przy małym nasileniu, może przebiegać bezobjawowo, jednak przy silnym zwężeniu dochodzi do objawów niewydolności krążenia takich jak omdlenia. Leczenie polega na stosowaniu preparatów przeciwarytmicznych i wspomagających napełnianie komór w rozkurczu.

Głuchota wrodzona

To schorzenie spowodowane uszkodzeniem nerwu VIII, uwarunkowane genetycznie. Szczenięta nie wykazują reakcji na bodźce dźwiękowe. Przeprowadza się także badanie słuchu metodą BAER, która polega na oznaczeniu potencjałów wywoływanych w pniu mózgu, w odpowiedzi na bodźce akustyczne. Jest ono wykonywane w sedacji i pozwala obiektywnie stwierdzić głuchotę i oznaczyć stopień uszkodzenia słuchu oraz objętego schorzeniem ucha.

Pamiętaj, że po przyjęciu nowego szczeniaka do domu, powinieneś dołożyć wszelkich starań, aby chronić go przed jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych: otyłością. Bulteriery mają spory apetyt, więc ważne jest, aby pilnować ich wagi. Utrzymanie odpowiedniej wagi psa jest jednym z najprostszych sposobów na przedłużenie jego życia. Wykorzystaj w pełni swoje możliwości profilaktyczne, aby zapewnić psu zdrowie na całe życie. Pamiętaj o kalendarzu szczepień i profilaktyce przeciwpasożytniczej.

Bulterier – pielęgnacja

Pielęgnacja bulteriera jest łatwa. Rasa ta jest naturalnie czysta i wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu. Co tydzień należy sprawdzać uszy i w razie potrzeby czyścić, a paznokcie przycinać raz w miesiącu. Regularne szczotkowanie zębów miękką szczoteczką i pastą dla psów pozwala utrzymać zdrowe zęby i dziąsła oraz świeży oddech. Wprowadzaj zabiegi pielęgnacyjne u psa kiedy jest bardzo młody, aby nauczył się cierpliwie akceptować obsługę.

Bulterier – żywienie

Niewłaściwie karmiony bulterier będzie wykazywał skłonność do tycia. Psa wystarczy karmić raz lub dwa razy dziennie karmą suchą, mokrą lub dietą BARF dopasowaną do potrzeb i aktywności zwierzęcia. Zwróćmy uwagę, aby nie przekarmiać pupila, ale także nie forsować go spacerami bezpośrednio po wysiłku, gdyż może spowodować to wystąpienie niebezpiecznego dla zdrowia i życia bulteriera skrętu żołądka.

Pamiętaj, że każda dieta powinna być dostosowana do wieku psa (szczeniak, dorosły lub senior) a także jego aktywności fizycznej i trybu życia. Bulteriery potrzebują dobrej diety, która zawiera naturalny wapń, zwłaszcza w okresie wzrostu. Przysmaki mogą być cenną pomocą w szkoleniu, ale podawanie ich w zbyt dużej ilości może spowodować otyłość. Dowiedz się, które produkty spożywcze dla ludzi są bezpieczne dla psów, a które nie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wagi lub diety psa, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Czysta, świeża woda powinna być dostępna dla psa przez cały czas.

Bulterier – szkolenie i wychowanie

Rasa ta wykazuje wytrwałość i odwagę Buldoga, ale jest również członkiem grupy Terierów. Jest to niezależny wolnomyśliciel o większym przywiązaniu do „zabawy i gier”. Spraw, aby szkolenie było zabawą, a zyskasz chętnego kompana. Bulteriery mogą doskonalić się w różnych psich sportach, jak również w roli psów pracujących przy wykrywaniu bomb, poszukiwaniach i ratowaniu oraz jako psy służbowe, asystujące, ostrzegające o stanie zdrowia i terapeutyczne. Bulteriery są psami o wysokiej inteligencji, co początkującym może utrudniać proces szkolenia. Zdarza się, że mają inny pomysł na przebieg treningu i sprytnie unikają wykonywania komend. Treningi i praca z bulterierami powinny być krótkie, ale częste. Energia tych psów często przeszkadza im w koncentracji. Pamiętajmy również o nagrodach za prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Może być to psi przysmak lub forma zabawy. Pamiętajmy, że bulteriery uwielbiają być doceniane.

Bulterier – szczeniaki i hodowla

W Polsce działa kilka hodowli oferujących sprzedaż psów tej rasy. Pamiętajmy, aby decydować się na zakup psów ze sprawdzonej hodowli, oferującej rodowód i cieszącej się dobrą renomą. Nierzadko chcąc zaoszczędzić, kupując psa po niższej cenie, bez rodowodu, narażamy się na wydatki związane z weterynarzem w przyszłości.

Bulterier – cena

Cena bulterierów średnio wynosi od 2500 do 4000 zł. Miesięczny koszt utrzymania to około 150–200 zł. Przed dokonaniem zakupu przekalkulujmy, czy stać nas na utrzymanie zwierzaka, wliczając w koszty także wydatki związane z opieką zdrowotną- weterynarzem oraz behawiorystą. Miejmy świadomość, że sam zakup psa czasami jest najłatwiejszym krokiem, a dalsza opieka okazuje się być bardziej wymagająca, niże się spodziewaliśmy. Pragnąc dzielić życie z bulterierem, możemy przejrzeć aktualny stan schronisk i fundacji, gdzie wiele porzuconych psów czeka na kochający dom.

Bulterier – historia rasy, ciekawostki:

Bulteriery zostały po raz pierwszy wyhodowane w latach 30-tych XIX wieku jako psy bojowe, prawdopodobnie poprzez skrzyżowanie buldoga z nieistniejącym już białym terierem angielskim i dalmatyńczykiem w celu zwiększenia ich rozmiarów. Były uważane za gladiatorów na ringu walk psów, cenione za swoją siłę i wytrwałość. W latach 60. XIX wieku, kiedy walki psów zostały zdelegalizowane i ostatecznie straciły na popularności, psy były hodowane tak, by były całe białe, jako modny towarzysz dla panów. „Nowy Bull Terrier” po raz pierwszy pojawił się na wystawie psów w 1862 roku. Przydomek „White Cavalier” zyskały dzięki swojej odwadze, dworności wobec ludzi i słodkiemu usposobieniu. Pierwszy bulterier został zarejestrowany przez American Kennel Club w 1885 roku.  Wśród właścicieli bulterierów jest wielu wybitnych ludzi, w tym generał George S. Patton, aktorka Dolores Del Rio, pisarz John Steinbeck i prezydent Woodrow Wilson.

Bulterier – dla kogo?

Bulterier jako dominujący, żywiołowy i silny pies powinien należeć do osoby doświadczonej w pracy z psami, sprawnej fizycznie, zrównoważonej i cierpliwej. Ze względu na możliwe schorzenia kręgosłupa bulterier powinien mieszkać na parterze. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem bulteriera najpierw upewnij się, że jesteś przygotowany, aby świadomie uczynić go częścią rodziny. Psy te potrzebują dużej ilości interakcji z człowiekiem i mogą przejawiać skłonności destrukcyjne, jeśli zostaną pozostawione same w domu przez dłuższy czas. Będą również potrzebować ćwiczeń, szkoleń i socjalizacji, aby być miłym psem rodzinnym. Dodatkowo należy pamiętać, że są one dość tolerancyjne na ciepło, ale nie na zimno. Jeśli mieszkasz w wilgotnym lub chłodnym klimacie, będziesz musiał mieć pod odpowiednie.

Bulteriery są wspaniałe w stosunku do ludzi w każdym wieku i świetnie sprawdzają się w roli członków rodziny, zwłaszcza jeśli są socjalizowane od najmłodszych lat i konsekwentnie szkolone. Lubią dużo pieszczot i przytulania, ale te energiczne psy uwielbiają także czas spędzony na zabawie, zatem rodziny z aktywnymi dziećmi będą dla nich dobrym domem. Pamiętajmy jednak, że nie będą idealnym psem rodzinnym dla każdego, kto nie może poświęcić im wystarczającej ilości uwagi lub zapewnić odpowiedniego szkolenia na właściwym poziomie.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *