Czesanie psa – czym i jak często?
Chyba każda osoba, dzieląca swoje cztery ściany z czworonogim przyjacielem, zna problem sierści hulającej po mieszkaniu. W jaki sposób poradzić sobie z sierścistym problemem? Jak wyczesać psa w możliwie najmniej stresujący dla niego sposób? Czy czesanie szczeniaka różni się od czesania psa dorosłego? Czym czesać psa z krótką sierścią? Dziś postaramy się przybliżyć temat prawidłowego czesania naszego czworonogiego przyjaciela!
Spis treści
Problem sierści zalegającej w mieszkaniu
Wśród setek ras psów znajdziemy takie, które sierści nie gubią prawie wcale. Większość jednak gubi ją regularnie i jest to niestety odczuwalne dla wszystkich domowników. Sierść przylega do ubrań, wykładzin, pościeli, mebli oraz sprzętów RTV – niestety trzeba przyznać, że psia sierść przylega do wszystkiego, co znajduje się w domu. Co gorsza, sierść psa elektryzuje się dużo bardziej, niż na przykład włos ludzki, co niestety wpływa korzystnie, na jej „przyczepność”
Ciekawostka: Pies niepokojony odgłosami burzy, często wybiera kryjówki w zakamarkach mieszkania na przykład za wanną, czy obok jakiejś rury, grzejnika albo innych elementów metalowych. Jest to spowodowane nie tylko tym, że stresuje go dźwięk piorunów, ale dzieje się tak również dlatego, że drażni go naelektryzowane powietrze – sierść psa dużo szybciej się elektryzuje, a mikro wyładowania podrażniają i niepokoją psiaka, znajduje on więc kryjówki dające możliwość uziemienia.
Jak często pies gubi sierść? Wśród wielu z nas, istnieje błędne przekonanie, że pies traci sierść na lato oraz zimę, praktyka jednak pokazuje, że pies gubi ją przez cały rok – częstotliwość i intensywność tego procesu, jest uwarunkowana genetycznie i zróżnicowana zarówno pod względem rasy, jak i osobnika. Faktycznie, okres linienia przypada na wiosnę oraz jesień, jednak martwe włosy i podszerstek sypią się z psa przez cały rok. To, jak dużo sierści gubi pies, jest również uzależnione od długości włosów oraz grubości pokrywy włosowej. Niezależnie od tego, czy nasz przyjaciel gubi sierść intensywnie, czy nie gubi jej prawie wcale, wskazane jest regularne czesanie psa. Pozwoli to uniknąć występowania kołtunów, oraz gwarantuje zachowanie odpowiedniej higieny skóry zwierzęcia. Pozwala również zaobserwować niepokojące zmiany skórne oraz siedliska pasożytów.
Jak czesać psa – kilka podstawowych zasad
Przede wszystkim – regularnie. Mogą być to krótkie, lecz systematycznie powtarzane sesje. Jeśli zauważymy, że nasz pupil zaczyna się niecierpliwić, lub – co gorsza – denerwować, odpuśćmy i wróćmy do czesania za jakiś czas. Dzięki takiemu podejściu, czesanie nie będzie się psu negatywnie kojarzyć, dzięki czemu dużo łatwiej będzie mu zaakceptować tę czynność w przyszłości. Nigdy nie należy szarpać sierści – czesanie psa należy przeprowadzić delikatnie, nie przysparzając dodatkowego stresu zwierzęciu. Ty również nie szarpiesz swoich włosów w trakcie czesania. Aby uniknąć psiego dyskomfortu przy rozczesywaniu kołtunów, przytrzymaj włosy palcami od strony ciała psa i rozczesuj kołtun od jego zewnętrznej części.
Zawsze przed kąpielą – pozwoli to dużo lepiej i dokładniej wymyć jego włosie. Ponadto, rozczesana sierść dużo mniej się plącze i kołtuni, co niestety jest częstym problemem przy suszeniu świeżo wykąpanego zwierzaka. Dlatego czynność kąpieli warto łączyć z czesaniem – poświęć kilkadziesiąt minut na organizację psiego spa. Zacznij od czesania, potem zajmij się kąpielą, a chwile pomiędzy tymi czynnościami możesz wypełnić głaskaniem lub poczęstunkiem ulubioną przekąską.
Jak często czesać psa?
To, jak często należy wyczesywać psa, uzależnione jest od jego cech fizycznych. Rasy długowłose należy czesać codziennie. Długa sierść jest podatna na kołtunienie. Jeśli sierść psa zacznie się kołtunić, czynność jej rozczesywania będzie nieprzyjemna dla naszego czworonoga – pies z czasem zacznie unikać czesania, a nawet stresować się widząc osobę ze szczotką. Rasy krótkowłose wystarczy rozczesywać 1-2 razy w tygodniu, ponieważ krótka sierść nie ma tendencji do kołtunienia. Podobnie sprawa wygląda z rasami psów szorstkowłosych, z tym że w ich przypadku, zaleca się codzienne czesanie w okresie linienia.
Psi podszerstek – co to takiego?
Niektóre rasy psów posiadają dwa rodzaje owłosienia – włosy okrywowe oraz gęsty podszerstek. To właśnie psi podszerstek możemy najczęściej znaleźć na ubraniach i wykładzinach. Ten rodzaj włosa usuwa się dużo trudniej w trakcie czesania, zadaniem podszerstka jest tworzenie warstwy ochronnej, zabezpieczającej skórę psa, usuwanie tej głęboko osadzonej pod warstwą zewnętrzną psiego owłosienia sierści, wymaga użycia dostosowanych do tego narzędzi.
Akcesoria do czesania psa
Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów, przeznaczonych do czesania psa. Podstawowym i najbardziej popularnym jest szczotka druciana. Sprzęt ten nie sprawdzi się przy rozczesywaniu kołtunów, czy usuwaniu podszerstka, natomiast pozwala na profilaktykę rozczesywania włosów. Czesanie szczeniaka wymaga delikatniejszych akcesoriów, dlatego w ich wypadku korzysta się ze szczotki z włosiem lub szczotki nylonowej. Czym wyczesać psa rasy z podszerstkiem? Furminator to przyrząd pozwalający w wygodny sposób pozbyć się głęboko osadzonej, martwej sierści. Czym rozczesywać psie kołtuny? W tym zadaniu przydatne okażą się grzebienie – w zależności od wielkości kołtuna i typu sierści możemy wykorzystać grzebień dla psów o większym lub mniejszym rozstawie.
Warto jeszcze wspomnieć o zgrzebłach, które doskonale rozczesują sierść psów ras dużych o średnio-długiej sierści, a także o gumowej rękawicy, która raczej nie zda egzaminu jako główny przyrząd do czesania, natomiast stanowi doskonałe uzupełnienie procesu. Gumowa rękawica do czesania dla psów, pozwala zebrać resztki zalegającej martwej sierści i podszerstka na przykład po wyczesywaniu psa furminatorem. Niezależnie od tego, jaki przyrząd stosujemy, należy pamiętać, aby był on dopasowany do gabarytów naszego podopiecznego, pozwoli to na dokładniejsze wyczesanie oraz ograniczenie podrażnień i stresu.
Pamiętaj, aby zawsze wybierać akcesoria pochodzące ze sprawdzonego źródła. Na rynku dostępnych jest wiele tanich odpowiedników markowych grzebieni czy furminatorów – przyrządy tego typu mogą podrażniać skórę zwierzęcia w trakcie czesania. Dbając więc o komfort i zdrowie swojego podopiecznego, zawsze korzystaj z wysokiej jakości akcesoriów renomowanych marek.