Czosnek dla psa – czy może mu zaszkodzić?
Czosnek od wieków króluje w polskiej kuchni. Jest on uważany za jedną z najpopularniejszych i najbardziej aromatycznych roślin, którą można dodać do czego, tylko się chce. Zupy, sosy, kremy, czy sałatki – we wszystkim czosnek nada niepowtarzalnego smaku i zapachu. Ludzie bez większych obaw mogą zajadać się tą rośliną, a zwierzęta? Czy psy mogą jeść czosnek?
Czosnek dla psa
Psy są zwierzętami, które mogą jeść wiele „ludzkich” produktów i nie zaszkodzi im to. Jednak na liście znajdą się też takie, których nawet mała dawka może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Czosnek jest rośliną, której regularne podawanie w dużych ilościach nie jest zalecane. Natomiast trzymanie się odpowiedniej dawki i korzystanie ze sprawdzonych suplementów może przynieść wiele korzyści.
Co jeśli pies zjadł czosnek?
Tylko nie panikuj! Najprawdopodobniej nic mu się nie stanie. Aby doszło do poważnego zatrucia czosnkiem, pies musiałby zjeść więcej niż 20g na kilogram swojej masy. Oznacza to, że pies ważący 15kg musiałby zjeść aż 300g czosnku! (około 60 ząbków)
Należy jednak pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej. Czosnek zawiera tiosiarczany, które są szkodliwymi substancjami dla zwierząt. Ich obecność w organizmie zwierzęcia powoduje uszkodzenie czerwonych krwinek, co w następstwie może wywołać anemię hemolityczną. Dodatkowo może spowodować wymioty, biegunkę, odwodnienie, brak apetytu i ból brzucha.
Jeśli tylko zauważysz, że twój pupil zachowuje się inaczej niż zwykle, nie lekceważ żadnych objawów i udaj się do najbliższego lekarza weterynarii.
Czosnek na przeziębienie i wzmocnienie odporności u psa?
Wiedza o leczniczych właściwościach czosnku przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Chyba nie ma osoby, która nie usłyszała nigdy w życiu „Napij się mleka z czosnkiem, pomoże na grypę”. To dlatego, że czosnek przepełniony jest substancjami leczniczymi – zawiera on liczne sole mineralne, antyoksydanty, mikroelementy, witaminy C, B1, B2, PP czy olejki eteryczne mające silne działanie przeciwwirusowe. Jego niesamowite właściwości możesz wykorzystać też u swojego pupila! Czosnek dzięki swoim właściwościom detoksykacyjnym świetnie wspomaga pracę wątroby i układu wydalniczego, obniża poziom cholesterolu we krwi oraz pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu krwionośnego, zapobiegając powstawaniu zakrzepów krwi.
Jednak absolutnie nie należy leczyć swojego psa czosnkiem! Może być on traktowany jako suplement wspomagający w diecie, ale nigdy jako lek. Jeśli twój pies choruje to należy skonsultować go z zaufanym lekarzem weterynarii.
Czosnek na pchły i kleszcze?
Kleszcze to najgorsza zmora właścicieli czworonogów. Tak naprawdę są aktywne przez cały rok i nie ma jak przed nimi uciec – obowiązkowo trzeba się chronić! Poza specjalistycznymi preparatami, jak obroże, kropelki czy tabletki można wspomóc psa w tej walce od wewnątrz.
Może w tym pomóc czosnek. Zawarte w nim substancje tworzą na sierści płaszcz ochronny, który utrudnia przedostawanie się tych szkodników. Jest to też świetny sposób na pozbycie się pcheł!
Przy wybraniu tej metody odstraszania kleszczy ważna jest systematyczność i dawkowanie! Rekomendowane jest podawanie czosnku codziennie przez okres dwóch tygodni, a następnie dwa razy w tygodniu, aby utrzymać jego działanie.
Niestety przez ten czas należy wstrzymać się z częstymi kąpielami swojego zwierzaka. Zaleca podawać się pół ząbku (1.5g) czosnku na każde 10kg masy ciała psa.
W jakiej formie podawać psu czosnek?
Najlepiej jest podawać psu surowy czosnek niedźwiedzi. Świeży czosnek rozgniatamy i odstawiamy go na około 10-15 min. W momencie rozgniatania czosnku dwa enzymy, allinina i allinaza tworzą allicynę, która ma wiele cennych właściwości, takie jak: antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwnowotworowe. Po odczekaniu należy jak najszybciej podać czosnek zwierzęciu, ponieważ allicyna bardzo szybko się ulatnia.
Jeśli jednak nie mamy czasu na przygotowywanie świeżego czosnku, możemy posłużyć się czosnkiem granulowanym dostępnym w każdym sklepie spożywczym. W tym wypadku należy zwrócić szczególną uwagę na skład produktu. Nie mogą występować w nim żadne zbędne konserwanty, które mogłyby zaszkodzić psu. Najlepiej postawić na produkt w jak największym stopniu ekologiczny i ze sprawdzonego źródła.
Suplementy z czosnkiem dla psa
Przeglądając półki w sklepie zoologicznym lub w lecznicy weterynaryjnej możemy znaleźć suplementy w różnej formie, a w ich składzie czosnek. Czy takie produkty są szkodliwe?
Nie. Zdecydowanie nie. Skład tych preparatów został tak opracowany, aby każdy zawarty w nich składnik był w odpowiedniej dawce. Zazwyczaj zawartość czosnku jest w nich minimalna i przy zalecanym dawkowaniu nie powinny wystąpić żadne nieprawidłowości.
W takim razie czy zaleca się podawanie suplementów z czosnkiem?
I tak i nie. Podawanie tego typu produktów jest odradzane w przypadku zwierząt bardzo młodych (poniżej 1 roku życia), zwierząt starszych, a także u czworonogów, u których występują jakiekolwiek nieprawidłowości w działaniu jakiegokolwiek układu i organów wewnętrznych. Preparatu nie należy też stosować u suk w ciąży i w trakcie karmienia.
Natomiast jeśli pies jest zdrowy i chcemy wspomóc jego organizm to jak najbardziej. Należy tylko uważnie przeczytać dawkowanie ustalone przez producenta i ściśle się jego trzymać. Z naukowego punktu widzenia, nie przeprowadzono jeszcze żadnych badań, które jednoznacznie potwierdziłyby prozdrowotne działanie czosnku w organizmach naszych pupili.
To czy będziemy podawać czosnek swojemu psu zależy tylko od nas. Jeśli mamy jakieś wątpliwości najlepiej zaczerpnąć wiedzy u zaufanego lekarza weterynarii lub psiego dietetyka.