Czy pies powinien spać w łóżku?
Według przeprowadzonych statystyk, nieco ponad połowa właścicieli deklaruje, że dzieli łóżko ze swoim psem. Zdania w tej sprawie są więc nieco podzielone – część osób uważa spanie ze zwierzęciem za niehigieniczne, niewychowawcze oraz mało komfortowe. Druga strona psiarzy ceni sobie taki rodzaj odpoczynku, docenia nawiązaną dzięki temu bliskość ze swoim czworonogiem oraz nie ma nic przeciwko obecności pupila we własnej sypialni. Czy istnieje psychologiczne lub behawioralne uzasadnienie którejś z tych opinii? Czy obecność zwierzęcia w naszym łóżku jest naturalnym zjawiskiem, a może nadmierną antropomorfizacją naszych psich towarzyszy? Czy pies powinien spać w łóżku?
Spis treści
Pies w łóżku – naturalna potrzeba zwierzęcia, czy wymysł właścicieli?
Na początku warto odpowiedzieć sobie, jak wygląda sen psów nieudomowionych oraz ich dzikich przodków. Jak wiadomo, psy są zwierzętami stadnymi, żyjącymi w sforach. Zupełnie naturalne jest dla nich przebywanie w grupach, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Co za tym idzie, typowym dla psów zachowaniem jest spanie blisko siebie, często wręcz „jedno na drugim”. Daje im to nie tylko poczucie bezpieczeństwa oraz przynależności do psiego społeczeństwa, ale także umożliwia utrzymanie ciepła.
W tym samym celu, omawiana przez nas grupa zwierząt najchętniej wybiera miejsca do spania położone na lekkim podwyższeniu. Oddalenie od zimnego podłoża jest metodą termoregulacji, a także pozwala na obserwację otoczenia i szybką reakcję w przypadku ewentualnego zagrożenia.
Utrzymanie komfortowej temperatury ciała oraz zrelaksowanie się w obecności innych osobników pozwala psu na swobodne wyciągnięcie się w naturalnej dla nich pozycji do spania – a więc na boku. Jest to jedyne ułożenie ciała tego zwierzęcia, które umożliwia mu zapadnięcie w głęboką fazę snu (zwaną również fazą REM) oraz związaną z tym regenerację i odpoczynek.
Można więc powiedzieć, że spanie z psem w łóżku jest dosyć wiernym odpowiednikiem odpoczynku zwierzęcia w naturalnych dla niego warunkach. Przede wszystkim, nasza pościel jest miękka, ciepła, wygodna i przesiąknięta zapachem właściciela. To, w porównaniu z bliską obecnością opiekuna, a także możliwością ułożenia się na podwyższonej strukturze i przyjęcia ulubionej pozycji, daje psu poczucie bezpieczeństwa i stwarza idealne warunki do snu.
Spanie z psem w jednym łóżku – co my z tego mamy?
Jak już ustalono, pies czerpie wiele korzyści z omawianego sposobu odpoczynku. Dzięki temu czuje się bezpiecznie, komfortowo i ma okazję pogłębić więź ze swoim właścicielem. Jak jest natomiast w przypadku ludzi, którzy zapraszają zwierzęta do swojego łóżka?
Większość zwolenników spania razem ze swoim czworonogiem zwyczajnie lubi mieć blisko siebie swojego przyjaciela. Taka forma snu niesie ze sobą jednak mnóstwo dodatkowych korzyści.
Oczywiście, spanie z psem w łóżku umożliwia budowanie relacji z naszym podopiecznym. Udowodniono, że podczas wspólnego odpoczynku dochodzi (zarówno u człowieka jak i psa) do regularnych wyrzutów oksytocyny, hormonu odpowiadającego za rozwój bliskość i przywiązania w psio-ludzkiej relacji. Co więcej, według przeprowadzonych na ten temat badań, spanie z psem w jednym łóżku może obniżyć notowany u ludzi poziom agresji, a pozytywnie wpłynąć na rozwój ich empatii. Odpoczynek przy obecności ukochanego czworonoga pomaga nam się zrelaksować, działa rozluźniająco i znacząco poprawia nastrój. Według psychologów, spanie z pupilem może wręcz pozytywnie wpłynąć na poziom poczucia własnej wartości oraz wzmocnić pewność siebie.
Oznacza to, że pogłębienie relacji z psem może być także przydatne, jeżeli chodzi o poprawę kontaktów z innymi ludźmi i pracę nad własnym charakterem. Wspólny sen jest więc formą dogoterapii i może być źródłem wielu korzyści zdrowotnych. Kolejną z nich jest również obniżenie poziomu cholesterolu oraz ciśnienia, które to możemy zaobserwować u osób decydujących się na wspólne spanie ze swoim pupilem.
Dodatkowo, pies w łóżku może nam służyć jako swego rodzaju futrzasty termofor. Psowate mają bowiem o mniej więcej 1-2 stopnie Celsjusza wyższą fizjologiczną temperaturę ciała od ludzi. Zasada ta, zgodnie z prawami fizyki oznacza dokładnie tyle, że psy oddają nam swoje ciepło i ogrzewają nas podczas snu.
Kiedy spanie z psem pogarsza jakość snu?
Oczywiście, spanie z psem w jednym łóżku to sprawa bardzo indywidualna – u niektórych się to sprawdza, u innych nie. Wiele zależy także od charakteru danego psa, głębokości snu właściciela oraz tego, w jakim stopniu taki rodzaj odpoczynku jest dla niego niekomfortowy. Oczywiście, warto też uwzględnić rozmiary naszego psa – czworonogi gigantycznych ras prawdopodobnie będą miały problem ze zmieszczeniem się na łóżku w taki sposób, aby nie doprowadzić do zgniecenia swojego właściciela. Z drugiej strony, w przypadku zwierząt miniaturowych należy uważać, żeby nie doszło do sytuacji odwrotnej.
Według przeprowadzonych badań, przeciętny sen osoby śpiącej ze swoim psem jest nieco gorszy, niż w przypadku właścicieli zwierząt, które spędzają noc na własnym posłaniu. Wyniki te są jednak dosyć zbliżone do siebie, a różnice między nimi zupełnie nieznaczne.
Warto jednak pamiętać, że psy dosyć często chrapią, wiercą się, wędrują w nocy po całym łóżku, drapią, ziewają i robią mnóstwo innych rzeczy, które mogą obudzić osoby o płytkim śnie. Niektóre psie osobniki są również nerwowe, szczekają w nocy a nawet potrafią zareagować agresją wobec właściciela, jeżeli ten zbyt gwałtownie się poruszy.
Ciężko więc oczekiwać, że odpoczynek z takim czworonogiem będzie dla jego właściciela źródłem jakichkolwiek korzyści. Najprawdopodobniej obniży on jedynie poziom snu opiekuna zwierzęcia, spowoduje u niego zmęczenie oraz rozdrażnienie i wpłynie negatywnie na jego relację z pupilem.
Częstym argumentem stosowanym przez przeciwników spania z psem w jednym łóżku są oczywiście aspekty higieniczne. No cóż, ciężko się nie zgodzić z faktem, że psy nie należą do czyściochów.
Zwierzęta znoszą ze spaceru mnóstwo brudu, błota, piasku, rzepów, gałązek i… można by tak wymieniać bez końca. Co więcej, na ich sierści czy błonach śluzowych obecne są także bakterie, wirusy, pasożyty, alergeny i wiele innych czynników biologicznych.
Dzielenie łóżka z psem – zagrożenia
Warto zaznaczyć, że będąc opiekunami czworonoga i tak mamy kontakt ze wspomnianymi czynnikami na co dzień i prawdopodobnie jesteśmy już na nie dosyć uodpornieni. Dodatkowo, nie wszystkie organizmy przenoszone przez zwierzęta są potencjalnymi patogenami. Większość z nich należy do naturalnej mikrobioty ludzi lub jest dla nich kompletnie neutralna i nie stanowi większego zagrożenia. Udowodniono także, że o wiele lepszą metodą profilaktyki przed chorobami odzwierzęcymi jest mycie rąk po kontakcie z pupilem czy unikanie całowania go (zwłaszcza w okolicy pyska), niż zakazywanie wstępu do łóżka właściciela.
Niemniej, według niektórych lekarzy, osoby cierpiące na obniżoną odporność, małe dzieci czy kobiety w ciąży niekoniecznie powinny zapraszać psa do swojej pościeli. Spanie z psem nie jest również dobrym rozwiązaniem dla ludzi chorych na astmę oraz ze skłonnościami do alergii – obecność sierści oraz śliny zwierzęcia może nasilić u nich występowanie objawów chorobowych.
Oczywiście, jest to indywidualna decyzja każdego psiarza, podjęcia w oparciu oto, jak bardzo boimy się „zabrudzenia” naszego łóżka.
Pewnym zagrożeniem jest także możliwość zakażenia się przez człowieka boreliozą. Oczywiście, choroba nie przenosi się poprzez bezpośredni kontakt z psim pupilem. Aby człowiek zaraził się boreliozą, konieczne jest ugryzienie kleszcza oraz odpowiedni długi czas penetracji pasożyta. Jeżeli nasze zwierzę faktycznie jest nosicielem kleszczy, dosyć prawdopodobne jest ich przeniesienie na człowieka podczas wspólnego snu. Łóżko jest bowiem stosunkowo niewielką przestrzenią, którą kleszcz z łatwością może pokonać. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby zapobiegać inwazji tych groźnych insektów i nie dopuścić do osiedlenia się ich na naszym pupilu, zanim zdecydujemy się wpuścić go do naszego łóżka.
Dzielenie łóżka z czworonogiem – wskazówki
Zdarza się, że chcemy pozwolić psu na obecność w naszej sypialni, ale jednocześnie męczy nas niehigieniczna strona takiej decyzji. Na szczęście, istnieje kilka sprytnych rozwiązań, które mogą uratować stan czystości naszej pościeli i pozwolić nam cieszyć się towarzystwem swojego podopiecznego w dzień i w nocy.
Przede wszystkim, warto systematycznie kąpać oraz szczotkować swojego czworonoga. Nie oznacza to bynajmniej, że musimy codziennie przeprowadzać pełną pielęgnację zwierzęcia, ale dobrze jest przed snem przemyć łapy psa mokrym ręcznikiem oraz przeczesać jego sierść w poszukiwaniu ektopasożytów.
Należy także regularnie odrobaczać naszego psa oraz stosować ochronę przed pchłami, kleszczami i innymi niechcianymi insektami.
Kolejnym przydatnym rozwiązaniem jest założenie na materac specjalnego ochraniacza, który warto często odkurzać. Taki materiał bardzo dobrze chroni łóżko przez zabrudzeniami, zniszczeniem oraz wilgocią i ewentualnym rozwojem pleśni. Istnieje również szeroka gama oferowanych ochraniaczy przeciwbakteryjnych, które mogą stanowić idealne rozwiązanie dla osób wpuszczających czworonogi do swojego łóżka.
Co oczywiste, bardzo ważna jest także regularna zmiana pościeli oraz pranie jej w możliwie jak najwyższej temperaturze. Należy ją również systematycznie wietrzyć.
Dzielenie łóżka z psem – reguły i zasady
Podsumowując, ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy pies powinien spać w łóżku. Jest to kwestia całkowicie zależna od decyzji właściciela, jednak nie wydaje się, żeby istniało jakiekolwiek uzasadnienie zabraniania psu wstępu do naszej sypialni.
Niegdyś popularna była teza mówiąca o tym, że spanie z psem w jednym łóżku jest stawianiem opiekuna oraz zwierzęcia na wspólnej pozycji w hierarchii oraz przyzwoleniem na dominację psa. Dziś wiadomo jednak, że teoria ta nie jest prawdziwa, a pies wskakując do naszego łóżka w żaden sposób nie okazuje w ten sposób chęci dominowania. Zwierzę po prostu chce poczuć się bezpiecznie.
Niemniej, decydując się na wspólne spanie z psem, powinniśmy określić jasne zasady dzielenia się naszym łóżkiem i pilnować przestrzegania ustalonych granic.
Przede wszystkim pies powinien wchodzić do naszego łóżka jedynie za naszym pozwoleniem i schodzić z niego na komendę. Ważne jest zaznaczenie, że łóżko to przestrzeń należąca do nas, a pies jest jedynie (mile widzianym) gościem. W przeciwnym wypadku, zwierzę może wykazywać tendencję do obrony swojego terytorium, niechętnie je opuszczać i – kolokwialnie mówiąc – spychać nas z łóżka.
Oprócz tego, bardzo ważne jest aby nasz pupil miał również swoje posłanie. Nawet jeżeli zazwyczaj śpimy razem, własne legowisko daje zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa i jest miejscem, w którym może udać się na spoczynek, zwłaszcza kiedy nakażemy mu opuścić nasze łóżko.
Kiedy czujemy, że spanie z psem nie jest dla nas
Wiele właścicieli decyduje, że nie ma ochoty dzielić swojego łóżka z psem. Ponadto, część zwierząt również nie przepada za takim rodzajem odpoczynku. Przykładowo, psy o gęstej i długiej sierści zazwyczaj nie mają ochoty spać w łóżku właściciela, bo jest im tam zwyczajnie za gorąco. Niektóre czworonogi nie mają z kolei potrzeby aż tak dużej bliskości z człowiekiem i wolą spać samodzielne, na własnym posłaniu.
Niezależnie od tego, czy zwierzę ma możliwość odwiedzenia naszej sypialni czy też nie, należy zapewnić mu odpowiednie warunki do odpoczynku. Posłanie psa powinno w jak największym stopniu spełniać instynktowne potrzeby zwierzęcia. Najlepiej więc, aby było ono miękkie, wystarczająco duże aby zwierzę mogło się na nim swobodnie wyciągnąć oraz usytuowane na niewielkim podwyższeniu. Psie legowisko musi również zapewniać optymalne warunki, jeżeli chodzi o temperaturę – zwierzęciu nie powinno być za zimno ani za gorąco. Nie zaleca się więc umiejscowienia posłania w pobliżu kaloryfera, piecyka, okna czy drzwi wejściowych. Dodatkowo, nasz pupil musi czuć się na swoim miejscu komfortowo i bezpiecznie. Najlepiej więc, aby lokalizacja legowiska była miejscem cichym, odosobnionym i spokojnym.
Dobrym rozwiązaniem jest także umieszczenie dodatkowego posłania w pobliżu naszego łóżka, jeżeli zwierzę lubi być blisko ludzi, a niekoniecznie pragniemy jego obecności we własnej pościeli. Dodatkowo, takie legowisko można umościć przy użyciu starych ubrań, przesiąkniętych naszym zapachem.
Warto pamiętać, że istnieje niezliczona ilość korzyści, które płyną z bycia opiekunem psa, niezależnie od tego czy pozwalamy mu na spanie z nami w łóżku, czy też nie. Posiadanie zwierząt uczy cierpliwości, empatii oraz odpowiedzialności, zwłaszcza w przypadku dzieci. Kontakty z psami rozwijają inteligencję emocjonalną, dostarczają mnóstwo pozytywnych emocji a nawet umożliwiają poprawę funkcji poznawczych. Psy dobrze odnajdują się również w roli opiekunów osób niepełnosprawnych oraz zwierzęcych terapeutów. Psi właściciel może więc cieszyć się wieloma dobrodziejstwami związanymi z posiadaniem czworonoga – nie musi to być konkretnie dzielenie z nim swojego łóżka.
Czy pies może spać w łóżku?
Podsumowując, na powyższe pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od konkretnego właściciela oraz jego psa. Spanie z psem może być bardzo korzystne dla obu stron oraz ich relacji, niemniej nie jest do niezbędne do szczęścia zarówno człowiekowi, jak i zwierzęciu.
Niemniej, decydując się na spanie z psem w jednym łóżku należy jasno zaznaczyć reguły obowiązujące w przypadku takiego układu. Z drugiej strony, jeżeli nie mamy ochoty wpuszczać zwierzęcia do swojej sypialni, należy zapewnić mu wygodne i bezpieczne legowisko, który zapewni mu wysoką jakość odpoczynku.
Bardzo istotne jest także, żeby być stanowczym i konsekwentnym w podjętej przez siebie decyzji. Najgorszym wyjściem z sytuacji jest naprzemienne zakazywanie oraz pozwalanie psu na wstęp do naszego łóżka. Stanowi to niejasny dla zwierzęcia sygnał, powoduje narastającą frustrację i jest zwyczajnie krzywdzące w stosunku do naszego psiego czworonoga. Warto pamiętać, że pies potrzebuje do szczęścia poczucia stabilności i jasno określonych zasad. Jeżeli taka potrzeba nie jest zapewniona, automatycznie obniża się odczuwane przez zwierzę poczucie bezpieczeństwa i może powodować u niego rozwój wszelakich zaburzeń behawioralnych.
Jeżeli jednak z jakiegoś powodu koniecznie okaże się oduczenie zwierzęcia spania wraz z właścicielem, należy robić to w sposób cierpliwy, opierając się na metodach pozytywnych. Przede wszystkim trzeba zapewnić psu atrakcyjne legowisko i nagradzać zwierzę za każdym razem, kiedy postanowi ono położyć się na swoim posłaniu. Kluczowym celem takiego postępowania jest to, żeby pies uznał swoje posłanie za bezpieczne, przytulne i miał ochotę z niego korzystać. Należy być w swoim postępowaniu zdecydowanym, nie zgadzać się na sporadyczne wskakiwanie czworonoga do łóżka i nie wysyłać mu sprzecznych komunikatów. Przy ścisłym przestrzeganiu wymienionych zasad, pies z pewnością pokocha swoje legowisko i będzie mogło cieszyć się dzięki niemu udanym odpoczynkiem.