Czy psy mogą jeść brokuły?

Czy psy mogą jeść brokuły?

Jako właściciele naszych pupili, powinniśmy być odpowiedzialni, nie tylko za ich wychowanie ale również za zdrowie. Ważną kwestią w celu zapewnienia właściwego rozwoju psów jest zbilansowana i zdrowa dieta. Warzywa kojarzą się nam ze zdrowym elementem codziennej diety. Dlatego ostatnimi czasy pojawiają się one także w miskach naszych psów. W związku z tym nie może również w niej zabraknąć  jednego z najzdrowszych kapustnych warzyw – brokułu. Jednak czy pies może jeść brokuły? Czy w każdej postaci są one dla niego odpowiednie? Może należy poddać je odpowiedniej obróbce, a może brokuły dla psa nie są polecane przez specjalistów żywieniowych.

Wartości odżywcze brokuł

Brokuł to jedno z warzyw, które charakteryzuje się wysoką zawartością wielu mikro- i makroelementów oraz witamin. Dzięki czemu psy, tak samo jak i ludzie mogą korzystać z zawartych w nim:

  • Witamin: A, B, C i K
  • Wapnia, potasu
  • Antyoksydantów

Dzięki nim chronimy naszego psa przed występowaniem wrzodów żołądka, nadciśnienia a zwiększenie witaminy C w diecie zapewnia mocne kości i stawy. Ponad to, brokuł ma niską zawartość tłuszczu a wysoką błonnika pokarmowego, co wpływa pozytywnie na profil lipidowy.

Dlatego warto zwrócić uwagę na dodatek tego warzywa w diecie psów cierpiących na powyższe zaburzenia. Jednak, jeżeli nasz pupil dobrze toleruje w diecie brokuły, powinien on zostać na stałe włączony do jadłospisu, podawany co kilka dni w niewielkiej ilości, ponieważ jest to warzywo uznawane za najzdrowsze na świecie.

Brokuły dla psa z przewlekłymi chorobami

Brokuły, które są ubogie w tłuszcze stanowią idealny dodatek do diety psów, które borykają się z otyłością i wysokim poziomem cholesterolu. Z tych samych względów będą one idealne dla cukrzyków, ponad to dodatkowym ich atutem jest to, że posiadają niski indeks glikemiczny, co jest pożądane w przypadku występowania tej choroby.

Wysoki poziom potasu w brokule czyni je idealnym warzywem dla psów z nadciśnieniem tętniczym. Natomiast wysoka zawartość witaminy C i wapnia jest dobrym uzupełnieniem diety pacjentów ortopedycznych, którzy mają problemy ze stawami oraz występowaniem częstych złamań.

Antyoksydanty, które są dostarczane do organizmu wraz z brokułami, stanowią znakomitą profilaktykę występowania nowotworów, które coraz częściej są diagnozowane u naszych pupilów. Między innymi umożliwiają, eliminowanie wolnych rodników, czyli jednego z głównych inicjatorów procesu nowotworzeni.

Brokuły dla psa

Warzywa powinny stanowić maksymalnie 10% dziennej dawki pokarmowej psa. Jeżeli nasz pupil jest żywiony gotową karmą suchą lub mokrą to w jej składzie najprawdopodobniej, znajdują się już warzywa. Dlatego jeżeli chcemy dodatkowo, podawać psu brokuły, może to być tylko niewielka ilość żeby nie doprowadzić do niestrawności i problemów żołądkowo-jelitowych.

Brokuł chodź jest zdrowy, może przyczynić się do wystąpienia biegunek, wymiotów oraz wzdęć. Przyczyną występowania tych objawów jest naturalnie obecny w brokułach związek – izotiocyjan. Jeżeli brokuł zostanie podany w dużej ilości, prowadzić to będzie do zatrucia a nawet śmierci.

Warto też dodać, że jeżeli chcemy podać brokuły dla psa pierwszy raz, należy zacząć od stopniowej zmiany w jego diecie. Podajmy najpierw jedną różyczkę tego warzywa psu i obserwujmy jego późniejsze zachowanie.  Przede wszystkim warto sprawdzić konsystencje kału i  występowanie objawów bólowe. Jeżeli zaobserwujemy jakikolwiek niepokojący sygnał, warto udać się na konsultacje do lekarza weterynarii. Natomiast jeżeli wszystko jest w porządku oznacza to, że nasz pupil dobrze zareagował na zmianę w diecie.

Czy pies może jeść gotowane brokuły?

Warzywa powinny być podawane psu w odpowiedniej formie. Jest to podyktowane lepszą przyswajalność składników odżywczych oraz zapobieganiem wystąpienia niestrawności.

Jeżeli chcemy włączyć brokuły do diety psa, należy podzielić go na małe różyczki, aby nie narażać go na zadławienie. Brokuł powinien być ugotowany w nieosolonej wodzie i bez dodatku żadnych przypraw oraz warzyw, takich jak cebula czy czosnek (są one bardzo toksyczne dla psów, mogą spowodować wystąpienie niedokrwistości hemolitycznej). Jeżeli mamy świadomość tego, że nasz pies źle radzi sobie z nierozdrobnionym pokarmem lub ma problemy z gryzieniem, można rozgotować warzywo i zblendować na gładką masę. Brokułem w takiej formie można na przykład polać suchą karmę.

Raczej nie powinniśmy, podawać  psu surowego brokułu, ponieważ w takiej formie może spowodować, podrażnienie błony śluzowej żołądka, skutkiem czego będzie wystąpienie bólu brzucha i niestrawność.

Co oznacza odpowiednia ilość brokułów dla psa?

Brokuł ma być przysmakiem i uzupełnieniem zdrowej i zbilansowanej diety pupila, dlatego tak jak już wyżej zostało wspomniane, nie mogą one przekraczać 10% zapotrzebowania pokarmowego. Jednak bardzo ważne jest żeby pamiętać, że 10% to inna wartość dla każdego psa, przede wszystkim ze względu na wagę i wielkość zwierzęcia.

Ilość brokułów jaką należy podawać psu, trzeba dostosować indywidualnie do każdego organizmu, ponieważ nie każdy pies będzie tak samo reagował. Dlatego tak ważna jest stopniowa zmiana diety. W ten sposób łatwo możemy zaobserwować niepokojące zmiany, które mogą być spowodowane wystąpieniem alergii pokarmowej. Może się ona objawiać wspomnianymi niestrawnościami, ale również wystąpieniem wysypki, świądu a nawet wstrząsu.

Podsumowanie

Brokuły to bardzo zdrowe warzywa, które dostarczają wielu niezbędnych witamin i minerałów. Z tego powodu warto włączyć je do jadłospisu naszego pupila jako uzupełnienie diety. Najważniejszą kwestią o której należy pamiętać jest podawanie w niewielkich ilościach brokułów oraz innych warzyw, traktując je jako przysmak. Umożliwi to zapobiegnięciu wystąpienia niestrawności. Warzywa te należy dać psu ugotowane, ponieważ surowe mogą skutkować podrażnieniem żołądka. Jeżeli pies jest karmiony gotową karmą suchą lub mokrą trzeba sprawdzić jej skład, ponieważ w tego typu pożywieniu są już uwzględnione dodatki warzyw.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *