Dlaczego mój pies gryzie buty?

Dlaczego mój pies gryzie buty?

To pytanie z pewnością niejednokrotnie spędza sen z powiek świeżo upieczonym właścicielom. Nie ma jednak takiego problemu, którego nie da się rozwiązać. Sprawdź, jakie są możliwe przyczyny takiego zachowania i jak skutecznie oduczyć psa gryzienia butów.

Pierwsze dni szczeniaka w nowym otoczeniu to okres wyjątkowo dla niego stresujący. Poznaje on każdy kąt nowego domu i jego właścicieli. Warto już na samym początku jasno ustalić zasady wychowania pupila z pozostałymi członkami rodziny, aby zachować stały schemat. Ważne jest to, aby nasza reakcja na niepożądane zachowania pupila za każdym razem była taka sama. Sprawi to, że szczeniak o wiele szybciej nauczy się, co wolno, a czego nie. Nie można również zapominać o nagradzaniu każdego, nawet najmniejszego sukcesu. Te zasady znajdują zastosowanie również w przypadku problemu, jakim jest gryzienie butów. Warto jednak na samym początku się zastanowić, czy aby na pewno nie przyczyniliśmy się do tego destruktywnego działania naszego pupila.

Jakie mogą być przyczyny gryzienia butów?

Wymiana zębów

3-4 miesiąc życia szczeniaka to czas, w którym rozpoczyna się wymiana uzębienia z mlecznego na stałe. Procesowi temu towarzyszy dyskomfort w postaci bólu i swędzenia dziąseł. Próbuje on wtedy ulżyć sobie na wszelkie sposoby i jednym z nich jest właśnie gryzienie i żucie różnych przedmiotów. Ten problem może się zakończyć wraz z upływem 6 miesiąca, kiedy uzębienie stałe powinno być już kompletne, jednak wcale nie musi. W wielu przypadkach wybór pada właśnie na obuwie, które jest w zasięgu wzroku, a dodatkowo posiada odpowiednią miękkość i kształt, co sprawia, że szczeniakom przypada wyjątkowo do gustu.

Stare kapcie jako zabawka do gryzienia

Podstawowym błędem, jaki możemy popełnić, jest przyzwolenie na to destruktywne działanie. Nawet jeśli udostępnimy mu do gryzienia stare, niepotrzebne już kapcie, utwierdzi go to przekonaniu, że każde obuwie służy do zabawy. Nie jest on w stanie rozróżnić, czy jest to nowa, kosztowna i elegancka para butów, czy stare, zużyte i niepotrzebne już kapcie. Dlatego ważne jest, aby dobre nawyki wpajać od samego początku. Złota zasada wychowania szczeniaka jest prosta – nie przyzwalajmy na zachowania, których nie chcielibyśmy u dorosłego psa.

Niedostateczna ilość rozrywki

Kolejną z możliwych przyczyn może być również zwyczajna nuda. Jeśli nasz pupil będzie miał niedostateczną ilość rozrywki, jego zainteresowanie zostanie skierowane na przedmioty łatwo osiągalne, czyli w tym przypadku nasze obuwie. Zapewnienie wystarczającej ilości aktywności, zarówno fizycznej, jak i umysłowej jest niezbędne do prawidłowego rozwoju psa.

Problemy behawioralne

Problem niszczenia obuwia może dotyczyć również starszych psów. Przyczyn takiego zachowania w tym przypadku również może być wiele. Jeśli zdecydowaliśmy się na adopcję dorosłego psa i zachowanie to ujawniło się już w pierwszych dniach pobytu naszego nowego członka rodziny w mieszkaniu, najprawdopodobniej w grę wchodzą problemy behawioralne. Taki pies najczęściej nie miał szansy na naukę prawidłowych zachowań, co odbija się w jego dorosłym życiu. W tym przypadku również możemy zastosować poniższy schemat, jednak kiedy nie przyniesie to efektu, powinniśmy rozważyć zaczerpnięcie pomocy u profesjonalisty.

Stres

Warto również przyjrzeć się otoczeniu. Przeprowadzka, remont, pojawienie się nowego członka rodziny, czy kolejnego zwierzęcia to sytuacje, powodujące stres u pupila, który może odreagować w postaci niszczenia obuwia.

Obce zapachy

Pies, w zależności od razy może mieć ponad 100 milionów komórek węchowych, a w konkretnych przypadkach, jak chociażby owczarka niemieckiego, którego umiejętności wykorzystują między innymi służby mundurowe – ponad 200 milionów. Dla porównania, zakłada się, że przeciętny człowiek posiada ich jedynie około 5-6 milionów.  Nasze buty to mieszanina różnorodnych zapachów, które mogą okazać się nadzwyczaj ciekawe dla pupila i stać się obiektem jego zainteresowania.

Od czego zacząć?

  1. Wyeliminuj pokusę gryzienia butów, uniemożliwiając psu ich zdobycie. Nie zostawiaj ich w łatwo dostępnych miejscach – trzymaj buty w zamkniętych szafkach lub na wysokiej półce, poza jego zasięgiem. Przypominaj członkom rodziny i gościom, aby zrobili to samo.
  2. Zapewnij odpowiednie zabawki do żucia i gryzienia, a kiedy wykaże nimi zainteresowanie – chwal go i nagradzaj.
  3. Jeśli zauważysz, że Twój pies żuje buty, oprzyj się pokusie krzyczenia i ukarania go, gdyż taka reakcja może jedynie wzmocnić niepożądane zachowanie. Zamiast tego powiedz stanowcze “NIE”, zabierając but i podając zabawkę przeznaczoną do gryzienia.
  4. Im częściej Twój pies będzie chwalony i nagradzany za przeżuwanie właściwych rzeczy, tym bardziej nawyk ten zostanie w nim zakorzeniony.
  5. Zapewnij swojemu psu wystarczającą ilość aktywności fizycznej, jak i umysłowej, aby miał szansę na spożytkowanie energii.
  6. Jeśli Twój pies gryzie buty podczas spaceru, wyposaż się w długą, najlepiej 10 metrową smycz i zabawki do aportowania, w celu odwrócenia uwagi od podgryzania. Nie zapomnij o nagradzaniu każdego pozytywnego zachowania.
  7. Bądź konsekwentny w swoim działaniu, gdyż tylko dzięki okazanej cierpliwości osiągniesz wyznaczony cel.

Prawdopodobnie każdy, kto wychowywał szczeniaka, spoglądając wstecz, uświadamia sobie, że wiele rzeczy w tym momencie zrobiłby inaczej. Robimy, co z naszej mocy dla naszych zwierząt, ale błędy zdarzają się nawet najlepszym. Na szczęście błąd w szkoleniu szczeniąt nie oznacza, że jesteśmy skazani na chodzenie przez całe życie w zniszczonych butach. Utrwalony nawyk jest trudniejszy do zerwania, jednak przy odpowiednich wysiłkach, jest to cel możliwy do osiągnięcia nawet przez niedoświadczonego właściciela.

Jedną z najprostszych strategii w wychowywaniu szczeniąt jest zapobieganie niechcianym zachowaniom od samego początku, zanim się one zaczną. Działania prewencyjne obejmują usuwanie okazji do niszczycielskiego działania, rozładowanie szczenięcej energii, a także konsekwentne reagowanie, kiedy zaobserwujemy niepożądane zachowanie i zagradzanie tych właściwych.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *