Dlaczego pies ma czarne podniebienie – co to oznacza?

Dlaczego pies ma czarne podniebienie - co to oznacza?

Dawno, dawno temu krążyło krzywdzące i zupełnie nie oparte na faktach przekonanie, że zwierzęta posiadające czarno zabarwione podniebienie są „podłego charakteru” i bardziej skłonne do agresywnych zachowań i ataków. Powodowało to nie tylko częstsze wybieranie takich psów do roli stróża posesji, ale także odczuwanie wobec nich niepotrzebnego strachu i awersji. Na szczęście w dzisiejszych czasach coraz więcej właścicieli jest wyedukowanych i szuka wiedzy opartej na faktach i tylko ze sprawdzonych źródeł, ale dalej zdarza się natrafić, czy to w internecie czy w prawdziwym życiu, na osobę która ma wiele do powiedzenia na ten temat i wierzy w prawdziwość tego fałszywego stereotypu. Jeśli chcesz dowiedzieć się co tak naprawdę oznacza czarne zabarwienie błon śluzowych podniebienia u psa, a także czy czarne podniebienie u kota gwarantuje jego zły temperament – jesteś w dobrym miejscu! Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który oparty jest wyłącznie na prawdziwych, weterynaryjnych faktach!

Dlaczego pies ma czarne podniebienie?

Zabarwienie podniebienia psa, czy jakiegokolwiek innego zwierzęcia, zależy od obecności i stężenia ciemnego pigmentu w komórkach błony śluzowej i co najważniejsze – nie ma żadnego udowodnionego wpływu na charakter czy zachowanie psa. Zarówno pies z ciemnym podniebieniem jak i pies z przewagą jasnego, różowego koloru w jamie ustnej kształtuje swój temperament i swoje zachowania na podstawie swoich pozytywnych i negatywnych doświadczeń, jak każde żywe zwierzę. Dlatego to właśnie głównie w rękach właściciela leży rola wychowania i zsocjalizowania swojego czworonoga na tak zwanego „dobrego psa” i każdy pies, nawet taki z czarnym podniebieniem może nim zostać. Oczywiście psy miewają problemy behawioralne, ale wiążą się one często z napotkanymi traumami czy krzywdzącym działaniem człowieka, a nie z barwą jakiejkolwiek z ich części ciała.

Także jeszcze raz ponownie podkreślamy – ubarwienie podniebienia u psa jest kwestią rozłożenia barwników w jego ciele i może być genetycznie dziedziczony po jego rodzicach, tak jak my dziedziczymy na przykład kolor włosów – a nie wszystkie rude osoby są wredne, prawda?

Co oznacza czarne podniebienie u psa?

Czarne podniebienie u psa oznacza po prostu tyle, że ma on w komórkach dużą ilość ciemnego pigmentu. Nie wpływa to w żaden sposób na jego charakter ani na zdrowie. Jest to całkowicie normalne zjawisko i nie powinno ono wpływać na nasze postrzeganie zwierzęcia.

A co z czarnym podniebieniem u kota?

A jak wygląda identyczna sytuacja u kota? Czy czarne zabarwienie jego śluzówki jamy ustnej mówi coś o jego zachowaniu? Oczywiście jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź na to pytanie – nie, czarne podniebienie u kota nie świadczy o jego agresywnym charakterze. Tak samo jak u psów, każdy kot jest inny i ma inny temperament, który w żadnym stopniu nie jest zależny od jego ubarwienia, a bardziej od jego prawidłowego wychowania.

Czy czarne podniebienie u psa to powód do strachu?

Nie ma żadnych powodów przez które powinniśmy bać się i dyskryminować psy czy inne zwierzęta o ciemnym podniebieniu – w niczym nie są gorsze od ich pobratymców o jasno zabarwionym podniebieniu.

Jeśli zaś mamy psa o czarnym podniebieniu i boimy się czy będzie to miało jakikolwiek negatywny wpływ na jego zdrowie – spokojnie, czarny barwnik nie oddziaływa w jakikolwiek sposób na zdrowie psa. Zdrowie jamy ustnej naszego pupila zależy głównie od nas – od podawanej przez nas karmy, a także od regularnego szczotkowania jego zębów oraz regularnych kontroli stanu uzębienia i dziąseł u weterynarza. Także co powinno nas zaniepokoić?

Powodem do odwiedzenia weterynarza powinny być wszelkie urazy, ropne lub inne guzy czy owrzodzenia znajdujące się na podniebieniu, a także w jakimkolwiek innym zauważonym przez nas miejscu. Urazy mogą zostać spowodowane przez ostre przedmioty, dlatego właśnie powinniśmy mieć na uwadze czym bawi się nasz pies, nie pozostawiać w jego zasięgu żadnych łatwych do rozgryzienia przedmiotów czy już na pewno nie podawać naszemu psu kości do jedzenia. Sytuacja w której kolor podniebienia może nas zaniepokoić to moment gdy jest ono żywoczerwone – oznacza to najprawdopodobniej stan zapalny jamy ustnej, a także gdy jest ono widocznie blade – może oznaczać to stan anemiczny.

Skąd się wzięło przekonanie o czarnym podniebieniu?

Źródła stereotypów często pozostają nieznane i można się ich tylko domyślać. W tym przypadku przypuszcza się, że negatywne nastawienie do psów z czarnym podniebieniem ma absurdalny związek z kulturowym znaczeniem różnych kolorów – kiedy od wieków kolor biały jest uważany za barwę czystości, łagodności i dobra, to właśnie czarny kolor kojarzy nam się ze złem i mrokiem. Jednak nie ma to żadnego naukowego poparcia, a wręcz przeciwnie – weterynarze zgodnie głoszą, że czarne zabarwienie podniebienia u psa oraz u kota nie ma nawet minimalnego wpływu na jego charakter, skłonności czy zdrowie.

Pamiętajmy – czarne podniebienie u psa i u kota wcale nie oznacza że zwierzę jest skłonne do większej agresji! Chociaż rzadko spotyka się już osoby jawnie głoszące tą bzdure, to jednak zauważalne jest że szczeniaki oraz psy ciemnej maści i z ciemnym podniebieniem mają znacznie utrudnioną szansę na znalezienie domu. Dlatego wybierając nowego członka rodziny nie pomijajmy zwierząt ciemno ubarwionych – mogą one być równie oddanymi i kochającymi przyjaciółmi jak inne zwierzęta.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *