Dlaczego pies ucieka? – przyczyny i porady, jak oduczyć psa uciekania

Dlaczego pies ucieka? – przyczyny i porady, jak oduczyć psa uciekania

Sytuacje, w których pies ucieka z posesji generują niemały stres, zarówno u właściciela jak i psa. Dlaczego pies ucieka? Powodów ucieczek może być wiele – mogą mieć one swoje źródło w błędach wychowawczych, za małej dawce ruchu i wiążącym się z nią nadmierną energią czy też popędem płciowym. Kiedy pies ucieka już kolejny raz, powinniśmy zastanowić się nad przyczyną jego ucieczek i możliwymi rozwiązaniami tego problemu. Jak oduczyć psa uciekania? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!

Dlaczego pies ucieka z posesji? – możliwe przyczyny psich ucieczek

Dlaczego pies ucieka? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie ze względu na całkiem sporo możliwych powodów. Jeśli ucieczka psa była jednorazowym wybrykiem, a pies cały i zdrowy wrócił do domu, nie powinno nas to szczególnie martwić. Jeśli jednak problem się powtarza i pies ucieka regularnie, należy zastanowić się, dlaczego nasz pies nie słucha i ucieka.

Pierwszą z przyczyn może być zwyczajna nuda i nagromadzona energia. Pies potrzebuje codziennie odpowiedniej dawki ruchu, oczywiście dopasowanej do jego rasy, usposobienia i wieku. Niestety zabiegani właściciele nie zawsze zapewniają swojemu czworonogowi regularne spacery czy inne aktywności, które pozwolą psu spożytkować nadmiar energii. W takim przypadku nasz pupil może wyrządzać zniszczenia w domu lub zacząć samodzielne wyprawy poza posesję.

Pies ucieka również ze względu na instynkt łowiecki. Problem ten dotyka głównie psy ras myśliwskich, ale nie tylko, bowiem każdy pies wykazuje czasem potrzebę tropienia. Psy myśliwskie wymagają dużej dawki ruchu każdego dnia i zabaw pozwalających im zaspokoić swój instynkt. Trzeba zachowywać ostrożność podczas spacerów, aby nie dopuścić do sytuacji, w której pies ucieka na spacerze. W trakcie przechadzki po lesie, może on wyczuć zwierzynę i pobiec za nią w pościg.

Kolejny problem sprawiający, że pies ucieka przez ogrodzenie ma miejsce głównie w okresie wiosennym – jest nim popęd płciowy. Jeśli nasz czworonóg nie jest wykastrowany powinniśmy szczególnie pilnować go, by nie dopuścić do ucieczki. Przez wpływ hormonów suczka w rui lub niewykastrowany pies nie słucha i ucieka. Co więcej, psy mogą wykazywać wówczas pobudzenie i agresję.

Inną odpowiedzią na pytanie „dlaczego pies ucieka?” może być nieodpowiednie wychowanie psa lub też jego całkowity brak. Każdy pies powinien umieć wykonywać choć podstawowe komendy i słuchać poleceń właściciela, jednak nie każdy właściciel przywiązuje do tego uwagę. Zaniechanie tak podstawowego szkolenia może generować problemy behawioralne w późniejszym okresie życia zwierzęcia.

Jeśli opiekun zastanawia się, dlaczego pies ucieka od właściciela to problemem może być też niewłaściwe wychowanie szczeniaka. Jeżeli szczeniak nie chce przyjść do właściciela, kiedy ten go woła, opiekun nie powinien go gonić, gdyż młody pies uzna to za zabawę. Niewskazane jest też karanie zwierzaka za niewykonanie poleceń – jest to szczeniak, który dopiero się uczy i wymaga czasu oraz systematycznej pracy, by móc w pełni poprawnie reagować na nasze komendy.

Co zrobić, żeby pies nie uciekał?

Poznaliśmy już możliwe przyczyny tego, że nasz pies ucieka. Nasuwa się więc teraz pytanie: jak nauczyć psa, żeby nie uciekał? Jeżeli pies ucieka z powodu nadmiaru energii, to powinniśmy zadbać o zapewnienie mu większej ilości ruchu. Czasami bywa to naprawdę trudne, ale warto znaleźć aktywność, którą będziemy mogli realizować razem z psem – w codziennym zabieganiu można też przy okazji zadbać o siebie i swoje zdrowie.

Kiedy pies ucieka na spacerze ze względu na chęć gonienia dzikich zwierząt, lepiej nie spuszczać go ze smyczy. A co, jeśli pies ucieka nawet, gdy jest pod naszą kontrolą? Czy jest na rynku dostępna jakaś dobra obroża dla psa, żeby nie uciekał? W takim przypadku lepiej wybrać szelki zamiast obroży, ponieważ z obroży pies może łatwiej się uwolnić i uciec. Dodatkowo psom, które mają bardzo silny instynkt łowiecki, warto zapewnić stymulujące i zajmujące zabawy związane z tropieniem.

Czynnikiem, który również może pomóc, jeśli pies ucieka przez ogrodzenie, jest jego kastracja. Pies nie odczuwa wówczas popędu płciowego, który może stanowić problem nawet w przypadku dobrze wyszkolonych czworonogów – popęd jest bardzo silny, przez co może zdarzyć się, że pies nie słucha i ucieka. Takie ucieczki wiążą się też z konsekwencjami w postaci ciąży u niewysterylizowanej suczki i zwiększaniem bezdomności wśród zwierząt.

Bardzo istotną rzeczą, która może rozwiązać problem psich ucieczek, może być także odpowiednie szkolenie. Jak oduczyć psa uciekania z podwórka? Możemy nauczyć psa posłuszeństwa, a w szczególności reagowania na komendę przywoływania. Naszym sprzymierzeńcem podczas nauki mogą okazać się ulubione smakołyki twojego psa, by wywoływać u niego pozytywne skojarzenia podczas szkolenia, jednak nie należy też przesadzić z ich ilością. Jeśli samodzielne szkolenie psa nie idzie ci najlepiej, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy trenera psów lub behawiorysty.

Co może pomóc, gdy pies ucieka?

Obecnie dostępnych jest na rynku zoologicznym kilka gadżetów, które mogą pomóc nam, kiedy nasz pies ucieka z posesji. Jeśli ucieczki zdarzają się dość często, warto wyposażyć psa w dodatkowe akcesoria, które pozwolą szybko odnaleźć psa, jeśli uda mu się uciec.

Pierwszym gadżetem jest czip – malutkie urządzenie wstrzykiwane pod skórę zwierzęcia, które w żadnym stopniu nie przeszkadza mu w normalnym funkcjonowaniu i nie sprawia bólu czy dyskomfortu. Dzięki temu, kiedy pies ucieka i zostanie przez kogoś złapany, może on sprawdzić dane właściciela i się z nim skontaktować.

Przydatnym akcesorium jest także adresówka przyczepiana do obroży lub szelek. Dostępnych jest mnóstwo wzorów i kolorów, więc każdy właściciel znajdzie coś, co przypadnie mu do gustu. Na adresówce można wygrawerować np. imię psa i numer telefonu do jego opiekuna.

Co zrobić, gdy pies ucieka z podwórka często i na duże odległości albo mimo starań zapewnienia rasom myśliwskim okazji do tropienia i zaspokajania instynktu pies ucieka na spacerze? Możemy zaopatrzyć psa w lokalizator GPS, który przyczepiany jest do obroży. Kiedy pies ucieka, możemy go śledzić i błyskawicznie dowiedzieć się, gdzie aktualnie przebywa.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *