Dog argentyński – czy wiesz o nim wszystko?
Dog argentyński to rasa psa pochodząca, jak sama nazwa wskazuje, z Argentyny, gdzie powstała w celu pełnienia roli psa do polowania. Jednak już sama budowa i mocna, umięśniona sylwetka wskazuje nam że nie jest to typowy pies myśliwski – dogi argentyńskie były wykorzystywane bowiem jako psy do polowania na pumy oraz inną grubą zwierzynę. Dogi argentyńskie nie mogą być posiadane przez każdego, aby posiadać psa tej rasy należy ubiegać się o specjalne pozwolenie, ponieważ jest to rasa uznawana jako agresywna, według Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w Polsce. Jednak nie oznacza to oczywiście, że każdy dorosły pies tej rasy jest niebezpieczny dla ludzi, jednak wymagają one opracowanego szkolenia i socjalizacji już od najmłodszych szczenięcych lat. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o tej rasie? – przeczytaj nasz artykuł żeby dowiedzieć się wszystkiego o dogu argentyńskim!
Spis treści
Dog argentyński – wygląd i opis rasy
- Rozmiar: 60 – 68 cm
- Waga: 40 – 45 kg
- Sierść: gładka, średniej długości
- Długość życia: około 10 – 15 lat
Dog argentyński – wzorzec rasy
Rasa dog argentyński jest akceptowana zarówno przez związek FCI, jak i UKC. Według klasyfikacji FCI dog argentyński zaliczany jest do grupy 2 Pinczerów, sznaucerów, molosów i szwajcarskich psów do bydła, a dokładniej do sekcji 2.1 Molosów typu mastyfa. Kiedyś użytkowane były jako psy broniące stad zwierząt hodowlanych przed pumami oraz używane w polowaniach na dużą zwierzynę, jak na przykład dziki. Obecnie częściej spotykane są w roli psa do towarzystwa oraz psa służbowego.
Jak wygląda wzorcowy pies rasy z rodowodem? Dorosły pies tej rasy ma:
- silną, dobrze umięśnioną i atletyczną budowę,
- głowę typu mezocefalicznego – o tej samej długości w kufie i mózgoczaszce,
- niewidoczny guz potyliczny, zakryty mocnymi mięśniami szyi,
- czarno napigmentowany nos, z otwartymi nozdrzami,
- czarne wargi, przylegające i nie obwisłe,
- mocne szczęki o idealnym zgryzie nożycowym,
- migdałowate oczy, koloru ciemno-orzechowego,
- uszy osadzone wysoko i daleko od siebie, przycięte (obecnie procedura obcinania uszu i kopiowania ogonów jest zabroniona w Polsce!) lub obwisłe średniej wielkości, grube i zaokrąglone na końcach,
- mocną i łukowatą szyję, z grubą warstwą skóry tworzącej niewielkie fałdy, jednak nie podgardle,
- wyraźnie zaznaczony kłąb, wyższy od wysokości zadu,
- prostokątny tułów, odznaczający się w każdej części mocnym umięśnieniem,
- lekko podciągnięty brzuch,
- długi ogon, w spokoju zwisający do wysokości stawu skokowego, a w pobudzeniu łukowato uniesiony powyżej linii grzbietu,
- proste i bardzo krzepkie kończyny,
Szata dogów argentyńskich jest jednolita i gładka, a długość włosa waha się między 1,5 a 2 cm, a dodatkowo w zależności od warunków klimatycznych gdzie pies jest utrzymywany różna jest także jej gęstość. Jednolicie biała maść jest cechą charakterystyczną dla dogów argentyńskich, ale dopuszczane są także ciemne znaczenia na głowie, uchu lub wokół oka, ale tylko gdy zajmuje one maksymalnie 10 procent powierzchni na głowie.
Tematem jakim warto poruszyć opisując rasę dog argentyński jest kopiowanie uszu. Na szczęście dzisiejszych czasach na całym świecie powoli odchodzi się od tego krzywdzącego zabiegu, ale do pewnego czasu w kraju patronackim tych dogów – Argentynie psy z naturalnymi, niekopiowanymi uszami były uznawane za niezgodne z wzorcem i dyskwalifikowane z wystaw. W Polsce kopiowanie uszu jest oficjalnie zabronione, a zakaz ten wyraźnie widnieje w ustawie o ochronie zwierząt.
Dog argentyński – charakter
Dogi argentyńskie to psy zrównoważone i ciche, prawie nigdy nie szczekają. Są niezwykle odważne i zacięte w obronie swojego właściciela, sprowokowane do walki nie odpuszczą łatwo. Jednak agresja u tej rasy jest cechą niedopuszczalną i dyskwalifikującą, dlatego w hodowlach dokłada się wszelkich starań aby kojarzyć ze sobą tylko psy opanowane i spokojne, tak aby szczeniaki miały dobre predyspozycje i przy odpowiednim wychowaniu były dobrymi psami rodzinnymi. Psy te mogą być nawet idealnymi towarzyszami dla dzieci, które powinny być jednak w starszym wieku i wiedzieć jak odpowiednio obchodzić się z tak dużym i silnym psem. Jeśli chodzi o rodzinność psów tej rasy, mają one bezgraniczne zaufanie i miłość do swojej rodziny oraz przywiązują się do każdego jej członka. Bardzo lubią towarzystwo ludzi i nie lubią być pozostawiane długo same. Pamiętajmy jednak, że ze względu na wysoką terytorialność psów tej rasy, może wystąpić problem z akceptacją innych psów, szczególnie tej samej płci.
Dogi argentyńskie to psy bardzo aktywne, aby nie niszczyły w domu z frustracji należy zapewnić im sporą dawkę ruchu. Psy tej rasy uwielbiają wszelkiego rodzaju aktywne zabawy, nawet w wodzie, a ze względu na swoją inteligencje i posłuszeństwo mogą nauczyć się naprawdę wiele sztuczek czy nawet brać udział w psich sportach.
Dog argentyński – długość życia
Psy rasy dog argentyńskich żyją średnio od 10 do 15 lat, co jest dobrym wynikiem jak na psa większych rozmiarów. Oczywiście długość życia psa zależy od bardzo wielu rozmaitych czynników, zarówno od tego jak właściciel psa dba o jego zdrowie i stosuje profilaktykę przed chorobami, od tego czym pies jest żywiony oraz w jakim środowisku żyje. Jeśli chcemy aby nasz czworonożny przyjaciel, niezależnie czy jest on rasy dog argentyński czy każdej innej, spędził przy naszym boku jak najdłuższe i szczęśliwe lata pamiętajmy o regularnych wizytach u weterynarza, w tym przestrzeganiu kalendarza profilaktycznych szczepień i odrobaczeń. Pamiętajmy też, że na zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne wpływa także aktywność fizyczna psa, a dogi argentyńskie potrzebują jej niezwykle dużo. Nie zapominajmy też o bezpieczeństwie psa na spacerach, jeśli wiemy że jest nieposłuszny i ma skłonności do ucieczek, a co gorsza agresji do innych psów to nigdy nie spuszczajmy naszego doga argentyńskiego ze smyczy.
Dog argentyński – zdrowie
Dogi argentyńskie charakteryzują się wybitną wytrzymałością i były specjalnie w tym kierunku hodowane, dlatego ich zdrowie jest z reguły dobre. Jednak głównie ze względu na charakterystyczne umaszczenie tych psów, psy rasy dog argentyński miewają pewne problemy częściej niż psy innych ras. Do takich chorób występujących u dogów argentyńskich można zaliczyć problemy skórne, jak zwiększona wrażliwość na promienie słoneczne oraz częściej występujące skórne objawy alergii. Szczeniaki tej rasy powinno badać się metodą BAER przy podejrzeniu problemów ze słuchem, ponieważ u dogów argentyńskich zdarza się występowanie głuchoty wrodzonej.
Dog argentyński – pielęgnacja
Dogi argentyńskie są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, ich krótka sierść nie wymaga dużo zachodu. Wystarczy wyczesywanie ich co jakiś czas szczotką specjalnie przeznaczoną do tego typu krótkiej sierści, tak aby zebrać martwy włos i ograniczyć jej wypadanie. Dogi argentyńskie nie powinny sprawiać dużych problemów z linieniem, jednak ich sierść jest ostra i wbita w materiał może być dosyć ciężka do usunięcia. Jeśli chodzi o standardową pielęgnacje psów, nie zapominajmy o kontrolowaniu stanu uszu oraz oczu psa, o myciu jego zębów aby zapobiec odkładaniu się kamienia nazębnego, a także o regularnym przycinaniu pazurów.
Dog argentyński – żywienie
Jako, że dogi argentyńskie są dużymi psami o krzepkim umięśnieniu, ich żywienie jest bardzo ważne aby utrzymać je w zdrowej i prawidłowej dla rasy formie. Karma dla doga argentyńskiego powinna być przede wszystkim bogata w odzwierzęce źródło białka, a także powinna mieć zbilansowany i jak najbardziej naturalny skład, pozbawiony wszelkich wypełniaczy i sztucznych dodatków. W dzisiejszych czasach wiele posiadaczy psów decyduje się na karmienie swoich psów metodą BARF, czyli surowym mięsem z odpowiednimi suplementami – jednak nigdy nie decydujmy się na tak drastyczną zmianę żywienia na własną rękę, ponieważ możemy poważnie zaszkodzić naszemu psu. Najlepiej jest skonsultować dietę z weterynarzem, lub specjalistą od psiej dietetyki, który dobierze idealny posiłek dla naszego psa pod jego potrzeby i poziom aktywności fizycznej. Dogi warto karmić mniejszymi porcjami, ale co najmniej dwa razy dzienni niż stosować jedną dużą porcję, ponieważ zmniejsza to ryzyko wystąpienia groźnego skrętu żołądka, występującego częściej u dużych psów, które są aktywne tuż po zjedzeniu posiłu.
Dog argentyński – szkolenie i wychowanie
Wychowanie doga argentyńskiego to nie zadanie dla amatorów i świeżo upieczonych właścicieli psów. Jako, że jest to rasa uznana za posiadanie predyspozycji do bycia agresywną, niesamowicie ważna jest ich socjalizacja już od pierwszych dni życia w domu szczeniaka. Jeśli posiadamy dzieci, powinny brać one czynny udział w wychowaniu psa, jednak zawsze pod nadzorem dorosłego opiekuna – dogi argentyńskie mogą być naprawdę kochającymi i oddanymi towarzyszami zabaw dla dzieci, które jednak powinny być starsze i dokładnie wiedzieć jak powinno obchodzić się z psem. W wychowaniu doga bardzo ważna jest konsekwencja, jednak trzeba pamiętać o stosowaniu metod wyłącznie pozytywnego treningu do nauki posłuszeństwa. Jeśli potrzebujemy pomocy w szkoleniu naszego psa koniecznie udajmy się do psiego behawiorysty, który specjalizuje się w psach tego typu i dokładnie ukierunkuje nas jak wypracować posłuszeństwo u naszego psa.
Dog argentyński – szczeniaki i hodowla
W Polsce istnieje kilka hodowli tej rasy. Jeśli nie wiesz czy dana hodowla jest sprawdzoną i dobrą, już podpowiadamy na co zwracać szczególną uwagę – najważniejszą informacją są warunki hodowlane w jakich przetrzymywane są psy i co najważniejsze – czy hodowla jest oficjalnie zgłoszone do związku kynologicznego i ma uprawnienia do wydawania swoim miotom rodowodów.
Warto także zajrzeć na fora hodowlane oraz inne miejsca, gdzie znajdziemy opinie od osób które mają stamtąd swoje psy – powiedzą nam one czy szczeniaki pochodzące z tej hodowli mają dobre zdrowie i jakie mają predyspozycje co do charakteru. Pamiętajmy, że mimo tego, że rasa dog argentyński jest zaliczona do wykazu psów uznawanych za agresywne, nie oznacza to, że psy te rodzą się niebezpieczne – chociaż predyspozycje genetyczne od rodziców psa na pewno grają istotną rolę, to najważniejsze jest odpowiednie wychowanie i łagodne, ale konsekwentne podejście właściciela.
Dog argentyński – cena
Planujesz zakup psa i zastanawiasz się ile kosztuje szczeniak rasy dog argentyński ze sprawdzonej hodowli? Koszt ten będzie wynosił od 1,5 do paru tysięcy złotych, zależnie od tytułów i osiągnięć rodziców szczeniaków oraz renomy hodowli. Pamiętajmy, że koszt jaki ponosimy za szczeniaka wiąże się z przyszłym zdrowiem i predyspozycjami do charakteru naszego psa – dlatego nigdy nie należy wybierać psów z prywatnych, “domowych” hodowli zwanych pseudohodowlami, gdzie psy co prawda są sprzedawane w dużo niższych cenach, ale są bez rodowodu i z dużym prawdopodobieństwem będą miały gorsze zdrowie. Szukasz doga argentyńskiego do adopcji za darmo? Jako, że jest to bardzo trudna rasa do wychowania, wiele ludzi przerasta wyzwanie wyszkolenia ich na posłuszne psy i decydują się na oddanie ich – istnieje wiele fundacji, które szukają odpowiedzialnych domów dla takich psów. Również jeśli podjąłeś decyzję, że chcesz stać się właścicielem psa, zawsze warto w pierwszej kolejności odwiedzić schronisko dla bezdomnych zwierząt – co prawda będą to same psy nierasowe, a co najwyżej w typie rasy, ale to właśnie one najbardziej potrzebują kochającego domu i odwdzięczą się miłością i wiernością na lata.
Dog argentyński – historia rasy, ciekawostki
Dogi argentyńskie są jedyną rasą uznaną przez FCI pochodzącą z Argentyny, a dokładniej z prowincji Córdoba. Ojcem rasy jest lekarz Antonio Nores Martinez oraz po jego śmierci pracę nad rasą przejął jego brat, Augustin. Wzorzec rasy wskazywał na typowego psa do walk, ale doktor skupił się na stworzeniu rasy psa do polowań, który będzie odpowiednio pasował do lokalnych warunków i będzie wystarczająco silny aby stawić czoła lokalnej grubej zwierzynie, takiej jak pumy czy dzikie świnie.
Dog argentyński – dla kogo, jakie ma wady i zalety?
Dog argentyński to pies dla doświadczonych właścicieli psów. Do jego wychowania potrzeba twardej, aczkolwiek spokojnej ręki i dużych pokładów cierpliwości, ponieważ musi to być pies idealnie wychowany pod względem posłuszeństwa. Mimo swojej złej reputacji, która powoduje strach u osób nie mających na co dzień kontaktu z dużymi psami, dogi mogą być idealnymi towarzyszami dla całej rodziny. Zdecydowanie lepiej będą odnajdywać się w domu z ogrodem, niż w mieszkaniu. Są to psy aktywne i nie lubiące samotności. Pamiętajmy, że aby stać się legalnym posiadaczem psa należącego do rejestru ras agresywnych musimy obowiązkowo posiadać na nie pozwolenie.
Zalety:
- Mądre i lubiące się uczyć psy,
- Wierni i przywiązani do całej rodziny towarzysze,
- Doskonałe psy stróżujące.
Wady:
- Nieodpowiednie psy dla pierwszych właścicieli,
- Wymagają odpowiedniego szkolenia posłuszeństwa,
- Wzbudzają strach u wielu ludzi,
- Utrzymanie psów tej rasy wymaga odpowiedniego pozwolenia.