Domowe sposoby na pchły – co możesz zrobić?

Domowe sposoby na pchły - co możesz zrobić?

Pchły są uciążliwe. Te maleńkie, wysysające krew pasożyty podrażniają Twojego psa i atakują Twój dom – często zanim zorientujesz się, że pchły się do niego wprowadziły. Wiele psów jest uczulonych na ukąszenia pcheł, które mogą powodować intensywne drapanie, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry, strupy, hotspoty i wypadanie sierści.

Psy często zarażają się pchłami poprzez kontakt z innymi zwierzętami lub kontakt z pchłami w środowisku. Silne tylne nogi tego owada umożliwiają mu przeskakiwanie z żywiciela na żywiciela lub z otaczającego środowiska na żywiciela (pchły nie mają skrzydeł, więc nie mogą latać.) Mogą przenosić zarazki wywołujące chorobę, żywiąc się żywicielami lub poprzez skażenie kałem, gdy zakażone odchody pcheł zostaną zadrapane w otwartej ranie.

Jak rozpoznać pchły na psach?

Pchły u szczeniaka mogą być uciążliwe, jeśli podejrzewasz, że twój pies może mieć pchły, objawy takie jak silne swędzenie i widoczna obecność ugryzień (szczególnie w okolicy łapy, ponieważ to tam pchły mają tendencję do atakowania) są silnymi wskaźnikami. Ale czy pchły są widoczne? A jeśli tak, to na co powinieneś zwrócić uwagę? Skąd wiesz, że to akurat pchły powodują swędzenie (świąd według nazewnictwa weterynaryjnego)?

Ogólnie rzecz biorąc, w przeciwieństwie do kopiących nory, mikroskopijnych roztoczy Demodex lub świerzbowca, pchły można zobaczyć biegające po powierzchni skóry. W kreskówkach pchły są często przedstawiane jako malutkie, czarne plamki, ale w rzeczywistości mają kolor czerwono-brązowy. Chociaż pchły są technicznie widoczne gołym okiem, trudno jest ustalić kolor pcheł lub zobaczyć, jak naprawdę wyglądają bez lupy lub mikroskopu. Ale jeśli przyjrzysz się uważnie pchłom, zauważysz, że są one nie tylko czerwonawo-brązowe i bezskrzydłe, ale także mają długie tylne nogi. To właśnie te długie tylne nogi umożliwiają pchłom skakanie. Właściwie w ten sposób przede wszystkim docierają do swoich gospodarzy: skacząc.

Nie lubią światła, więc najlepszą szansą na wykrycie pcheł na psie jest zajrzenie w obszary pokryte sierścią oraz na brzuch i wewnętrzne uda.

Jak wyglądają jaja pcheł u psa?

Chcesz również wiedzieć, jak rozpoznać larwy pcheł lub jak wyglądają jaja pcheł u psa. Jaja pcheł u psa są wielkości ziarenka soli, mają owalny kształt i mają kolor złamanej bieli. Trudno je zauważyć, więc możesz je zobaczyć tylko w pościeli. Larwy pcheł, które wykluwają się z jaj pcheł, wyglądają jak bardzo małe, białe robaki.

Dlatego o wiele bardziej prawdopodobne jest, że zobaczysz dorosłe pchły lub brud pcheł niż jaja lub larwy pcheł. Możesz również zobaczyć segmenty tasiemca, które są większe niż jaja pcheł. Wyglądają jak małe ziarenka ryżu i mają tendencję do pojawiania się tam, gdzie twój pies siedzi lub śpi. Jak twój pies dostaje tasiemców? Twój pies może zarazić się tasiemcem po połykaniu pcheł. Psia pchła może przenosić larwy tasiemca Dipylidium caninum, dlatego tak ważna jest prewencja i zapobieganiu występowaniu pcheł u psa.

Domowe sposoby na pchły u psa

W zależności od miejsca zamieszkania, pchły mogą być problemem sezonowym lub całorocznym. Ogólnie rzecz biorąc, pchły są największym zagrożeniem latem, kiedy psy spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu. Same pchły są bardzo małe i szybko się przemieszczają, więc prosta kontrola wzrokowa nie zawsze wystarczy. Aby dowiedzieć się, czy Twój pies ma pchły, sprawdź czarne plamki na jego sierści i skórze. Są to odchody pcheł. Lub sprawdź, czy nie ma plamek, pocierając białą chusteczką futro psa. Jeśli znajdziesz coś takiego na swoim psie, oto kilka naturalnych domowych środków zaradczych, jak odpchlić psa:

Grzebień na pchły

Niedrogie i praktyczne rozwiązanie, grzebień na pchły jest niezbędny dla rodziców zwierząt domowych szukających domowego sposobu na pchły u psa. Występują w różnych rozmiarach, ale wszystkie mają blisko rozmieszczone zęby, które usuwają zarówno jaja, jak i pchły z sierści psa. (Pamiętaj, aby po każdym przejściu zanurzyć grzebień w wodzie z mydłem, aby zabić jaja i dorosłe osobniki, które zbiera grzebień.) To świetny pierwszy krok w walce z tymi szkodnikami.

Grzebień z limonki lub cytryny/Kąpiel cytrynowa

Jeśli zastanawiasz się jak jak w domowy sposób zwalczyć pchły u psa, zanurz grzebień swojego psa w świeżym soku z limonki lub cytryny i wielokrotnie przepuszczaj przez jego sierść. Jeśli Twój pies ma krótką lub śliską sierść, zamiast grzebienia możesz użyć ściereczki nasączonej sokiem. Inną opcją jest rozcieńczenie soku z cytryny wodą (stosunek 1:2) i dodanie odrobiny szamponu zwierzaka.

Kąpiel z pianą

Jednym z domowych sposobów na pchły u szczeniaka może być kąpiel (z użyciem odpowiedniego szamponu dla szczeniąt). Każdy przyjazny dla zwierząt szampon, który wytwarza pianę, w naturalny sposób zabija istniejące pchły. Wybierając środki przeciw pchłom, najlepszym wyborem jest zawsze naturalny, dlatego wybierz organiczny szampon dla zwierząt bez żadnych dodatków chemicznych. Gdy Twój pies jest wystarczająco namydlony, pozostaw szampon na kilka minut, aż zacznie działać. Jest to świetny sposób na zabijanie istniejących pcheł przed przejściem do środków zapobiegających pchłom.

Ocet Jabłkowy

Kolejny domowy sposób na pchły u szczeniaka to ocet jabłkowy. Lekko kwaśne pH octu jabłkowego stwarza nieprzyjazne środowisko dla pcheł. Wymieszaj sześć filiżanek ACV z czterema filiżankami wody (użyj proporcji 6:4), dodaj szczyptę soli i spryskaj mieszanką sierść i podbrzusze psa, unikając oczu i wszelkich ran, jakie mogą mieć.

Wywar z rozmarynu

Jeśli zastanawiasz się jak zwalczyć pchły u psa, rozmaryn to doskonały ekologiczny produkt do zwalczania pcheł. Może być stosowany w leczeniu lekkich inwazji domowych, a także sposobem na to jak odpchlić psa naturalnie. Jeśli twój pies lubi bawić się w wodzie, ten wywar rozmarynowy będzie wydawał się zabawną grą, a nie domowym sposobem na pchły u szczeniaka czy dorosłego psa. Zanurz świeże liście rozmarynu we wrzącej wodzie, odcedź i dobrze rozcieńcz w ciepłej wodzie. Gdy woda osiągnie komfortową temperaturę, wylej mieszankę na psa i pozwól mu naturalnie wyschnąć.

Dodatkowo z rozmarynu można stworzyć proszek do leczenia pcheł w twoim domu. Aby zrobić ziołowy proszek z pcheł z rozmarynu, umieść to zioło z odrobiną ruty, piołunu, kopru włoskiego i mięty pieprzowej do tłuczka i moździerza i zmiel na proszek. Następnie posyp nim dywany, meble, pościel dla zwierząt, parapety i wszędzie tam, gdzie podejrzewasz obecność pcheł w Twoim domu.

Uwaga: rozmaryn jest naturalnym środkiem odstraszającym pchły, nie usuwa pcheł, ale pomaga je odstraszać i zapobiegać.

Ziołowy spray na pchły

Pchły u szczeniaka mogą być bardzo uciążliwe, dlatego szybkie domowe środki zaradcze sugerują użycie ziołowego sprayu na pchły, aby pozbyć się pcheł z domu. Ten naturalny środek na pchły jest wykonany z nietoksycznych produktów znajdujących się w domu, dzięki czemu nadaje się do stosowania w pobliżu zwierząt domowych i dzieci.

Stwórz spray na pchły mieszając 4 litry octu, 2 litry wody, 500 ml soku z cytryny i 250 ml oczaru wirginijskiego w dużej butelce ze spryskiwaczem. Przed zastosowaniem produktu w domu należy odpowiednio odkurzyć, wyrzucić zawartość do zewnętrznego kosza i umyć pościel/poduszki, które mogą zostać zaatakowane. Po wykonaniu tej czynności zastosuj w domu naturalny środek przeciw pchłom za pomocą silnego sprayu, spryskując dywany, meble, pościel dla zwierząt, parapety i podłogi.

Obroże

Domowa obroża przeciw pchłom to genialny sposób na utrzymanie stałej ochrony psa przed pchłami bez konieczności spryskiwania go lub pocierania mieszanką. Kup lub wykonaj prostą obrożę lub chustkę, a następnie rozcieńcz kilka kropli olejku lawendowego lub cedrowego w wodzie i nałóż je bezpośrednio na obrożę lub chustkę. Jest to bardzo prosty sposób na to, jak wytępić pchły u psa.

Jak zapobiegać pchłom?

Teraz, gdy pozbyłeś się pcheł na swoim psie i wiesz jak zwalczyć pchły u psa, nie ma wątpliwości, że będziesz chciał mieć pewność, że infekcja pcheł nigdy się nie powtórzy. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec pchłom.

  • Najpierw często sprawdzaj sierść psa. Możesz to zrobić w widoczny sposób i przesuwając palcami po sierści psa po spacerze lub czasie spędzonym na zewnątrz. Upewnij się, że sprawdziłeś ich stopy, brzuch, ogon i szyję. Kiedy tam jesteś, sprawdź też, czy nie ma kleszczy!
  • Możesz również wykonać kontrolę pcheł za pomocą grzebienia pcheł. Jeśli w grzebieniu nie pojawią się pchły, twój szczeniak jest wolny od pcheł.
  • Inną ważną metodą profilaktyki są leki. Lekarz weterynarii możeu przepisać swojemu psu tabletkę profilaktyczną na pasożyty, która pozbędzie się i zapobiegnie podgryzaniu psa przez pchły. Niektóre środki na kleszcze – takie jak obroża Foresto – zapobiegają również pchłom i innym roztoczom.
  • Częsta pielęgnacja i pielęgnacja psa to również ważna taktyka prewencyjna. Kąp psa regularnie (przynajmniej raz w miesiącu) i regularnie obcinaj mu sierść.

Dlaczego zapobieganie jest tak ważne

Gdy pchła znajdzie dom na psie, żywi się, a następnie składa do kilkuset jaj w ciągu kilku dni. Dziesięć dorosłych samic może wyprodukować prawie 10 000 jaj pcheł w ciągu zaledwie 30 dni. Jaja i larwy można znaleźć w trawie i glebie na twoim podwórku, ale także w pościeli, na dywanie w Twoim domu. Jaja są następnie uśpione przez kilka tygodni, zanim wyjdą jako dorosłe pasożyty. Cykl życiowy pcheł jest długi, a średnia długość życia dorosłej pchły wynosi 113 dni.

Najskuteczniejszym podejściem do problemu pcheł jest leczenie zwierzaka, domu i podwórka. A jeszcze lepiej działa odpowiednia prewencja i zapobieganie!

Co jeszcze możesz zrobić, aby zapobiec pchłom?

  • Łatwiej jest trzymać pchły z dala od domu niż się ich pozbyć. Pchły mogą żyć na dywanach, pościeli i innych powierzchniach w domu, na których często przebywają zwierzęta. Aby zapobiec inwazji:
  • Dobrze i często zamiataj lub odkurzaj. Odkurz dywany i dywaniki, a także poduszki na krzesłach i sofach. Po zakończeniu pamiętaj o opróżnieniu worka próżniowego na zewnątrz.
  • Wyczyść pościel, zwłaszcza pościel dla zwierząt, często mydłem i wodą.
  • Utrzymuj swój dom i otaczający go teren na zewnątrz tak czysty, jak to możliwe. Nie trzymaj karmy dla psów na zewnątrz, a także krótko przycinaj trawę na zewnątrz.
5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *