Drugi pies w domu – jak przygotować się na nowego członka rodziny?

Drugi pies w domu – jak przygotować się na nowego członka rodziny?

Niebawem pojawi się drugi pies w domu, a ty nie wiesz jak się do tego przygotować? Aby uniknąć nieprzyjemnych i agresywnych zachowań psów wobec siebie, konieczne jest właściwe wprowadzenie nowego członka rodziny. Zbyt pochopne i nieostrożne zapoznanie czworonogów może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, zarówno dla pupili jak i domowników. Jak sobie radzić, kiedy mamy dwa psy w domu? Postaramy się rozwiać twoje wątpliwości!

Czy drugi pies w domu to zawsze dobry pomysł?

Kiedyś panowało przekonanie wśród właścicieli czworonogów, że mimo początkowych konfliktów drugi pies w domu prędzej czy później przestanie stanowić problem i wystarczy dać pupilom czas, by się poznały. Czas jest niesamowicie ważnym czynnikiem, jednak, jeśli obserwujemy nieustanną agresję jednego psa w stosunku do drugiego, powinno to wzbudzić naszą czujność.

Aktualnie mamy już świadomość tego, że dwa psy w domu mogą się po prostu nie lubić – tak jak ludzie. Wówczas nawet dawanie im czasu i próby ich zaprzyjaźnienia albo chociaż wzajemnej akceptacji będą nieskuteczne. Często dochodzi również do nasilenia agresywnych zachowań wraz z biegiem czasu, dlatego musimy uważnie obserwować nasze czworonogi.

Gdy pojawia się drugi pies w domu, zazdrość u pierwszego psa jest normalnym objawem, więc musimy odpowiednio wprowadzić nowego członka rodziny, by nie doprowadzić do przerodzenia się zazdrości w agresję. Trzeba czasem poświęcić na ten proces dużo czasu i cierpliwości, ale z pewnością warto to zrobić.

Dwa psy w domu – przygotowanie mieszkania

Dwa psy w domu to spore wyzwanie i musimy się do tego odpowiednio przygotować, w tym także przygotować nasze mieszkanie. Gdy nagle, bez żadnego przygotowania, pojawi się drugi pies w domu, agresja będzie naturalnym odruchem – na teren naszego psa, wkroczył ktoś nowy, obcy, który może być dla niego zagrożeniem.

Aby tego uniknąć, powinniśmy stworzyć w naszym domu bezpieczne strefy dla każdego z czworonogów. Najlepiej, by na początku były one od siebie fizycznie oddzielone, np. za pomocą bramki. Dwa psy w domu wymagają posiadania dwóch zestawów akcesoriów – każdy z nich powinien mieć własne miski, legowisko i zabawki, co zapewni pupilom bezpieczną przestrzeń, w której będą czuły się komfortowo.

Wyznaczenie stref, gdy pojawi się drugi pies w domu, jest naprawdę bardzo dobrym rozwiązaniem w początkowym etapie zapoznawania – psy będą mogły nawiązać kontakt wzrokowy i węchowy, jednak nie dojdzie między nimi do niebezpiecznych sytuacji, do których może dojść w przypadku zbyt bliskiego spotkania.

Dwa psy w domu – pierwsze spotkanie

Gdyby znienacka pojawił się drugi pies w domu, zazdrość naszego pierwszego czworonoga o swoje terytorium mogłaby być przyczyną nieprzyjemnych zdarzeń, dlatego zaleca się zorganizowanie pierwszego spotkania psów w neutralnej przestrzeni, np. w parku czy lesie.

Najlepszym rozwiązaniem jest prowadzenie obu psów na smyczy, warto więc poprosić o pomoc drugą osobę. Będziemy mogli wówczas kontrolować relacje naszych czworonogów – jeśli jeden z nich będzie zbyt natarczywy w stosunku do drugiego, możemy go przytrzymać i zachować odpowiednią odległość między nimi.

Drugi pies w domu to ważne wydarzenie, które może wywołać w psie niepokój i strach. Jeśli więc obserwujemy podczas pierwszych kontaktów między psami wyraźne wycofanie i lęk, powinniśmy wspierać pupila naszą obecnością, spokojnym głosem i dotykiem, m.in. głaskaniem. Starajmy się zapewniać psom jak najbardziej komfortowe warunki i ograniczać poziom stresu do minimum.

Jeśli to możliwe, zalecane jest kilka spotkań w neutralnym środowisku, najlepiej prowadzonych regularnie. Konieczna jest wówczas uważna obserwacja czworonogów i reagowanie na ich potrzeby. Pozwoli to zapoznać psy ze sobą w bezpieczny sposób i uniknąć ewentualnych konfliktów.

Drugi pies w domu – przyzwyczajanie do wspólnego mieszkania

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, kiedy pojawia się drugi pies w domu, konieczne jest odpowiednie przygotowanie mieszkania. Warto też wyznaczyć oddzielne strefy jeszcze przed sprowadzeniem do domu nowego członka rodziny i przyzwyczaić psa rezydenta do przebywania na ograniczonym terytorium. Jeśli zrobimy to dopiero wtedy, gdy będzie już drugi pies w domu, może to nasilić jego zdenerwowanie.

Kiedy mamy dwa psy w domu, zabieranie ich na wspólne spacery jest kolejnym dobrym pomysłem na zapoznanie ich ze sobą. Pamiętajmy jednak, by na początku prowadzić psy na krótkiej smyczy po naszych obu stronach, co zmniejszy ryzyko konfliktu.

Kiedy psy pomyślnie zapoznają się ze sobą podczas wspólnych wyjść w parku czy na łące i nie będą wykazywały oznak strachu czy agresji, przebywając w swoich wyznaczonych obszarach w mieszkaniu, możemy zaprzestać oddzielania psów od siebie.

Ważne jest, by każdy z nich otrzymywał tyle samo naszej uwagi. Kiedy drugi pies w domu dostaje więcej naszej czułości i bliskości, może to wywołać zazdrość w psie rezydencie, a jak już wiemy – może to z czasem doprowadzić do agresji.

Drugi pies w domu – szczeniak

Kiedy nasz nowy, drugi pies w domu to szczeniak konieczne jest nie tylko zapoznanie ze sobą psów, ale też praca z młodym psem, który musi nauczyć się podstawowych zasad. Powinniśmy więc upewnić się, że podołamy temu wyzwaniu i będziemy mieć wystarczająco dużo czasu na przeprowadzenie prawidłowej adaptacji.

Kiedy wprowadzamy do domu szczeniaka, mając już dorosłego psa, musimy przygotować się na konieczność wychodzenia z nimi na spacery osobno, przynajmniej w początkowym okresie, gdyż mają one zupełnie inne potrzeby. Młody pies musi nauczyć się chodzenia na smyczy i załatwiania potrzeb poza domem, gdy jego starszy kolega wymaga długich spacerów w celu rozładowania energii.

Jeśli mamy psiego seniora, drugi pies w domu nie powinien być szczeniakiem. Starsze psy potrzebują spokoju – ciągła chęć zabawy ze strony młodszego psa może irytować psa rezydenta i wywołać agresywne zachowania z jego strony.

Dwa psy w domu to duże wyzwanie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Jeśli jednak nie posiadasz odpowiedniej wiedzy lub mimo najszczerszych chęci adaptacja nie przebiega po twojej myśli, skorzystaj z pomocy psiego behawiorysty.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *