Ile kosztuje utrzymanie psa?
Koszty utrzymania psa na pewno nie są niskie, jednak wszystko zależy od rasy zwierzęcia, wieku, tego czy choruje oraz jak często. Kluczowe jest również to jaką karmą żywimy psa, ile kosztuje jego pielęgnacja i zajęcia dodatkowe na przykład psie przedszkole. Oczywiście produkty, które kupujemy musimy dostosować do tego ile jesteśmy w stanie wydać na psa, jednak z całą pewnością nie możemy oszczędzać na zdrowiu naszego pupila. Koszt utrzymania psa nie jest stałe, a zmienia się w zależności od wielu czynników. Wiadomo, że są miesiące w których nasz zwierzak zachoruje i musimy korzystać z usług lekarza weterynarii, ale są też takie momenty, w których takie wizyty nie są konieczne. Z tego względu nie jesteśmy w stanie określić dokładny miesięczny koszt utrzymania psa.
Spis treści
Na co się przygotować?
Decydując się na kupno lub przygarnięcie psa warto najpierw przemyśleć, czy nasze finanse pozwolą nam na zapewnienie mu jak najlepszej opieki, ponieważ wiadomo, że posiadanie zwierzaka to inwestycja na całe życie. Warto zatem zdawać sobie sprawę, że czasem koszty utrzymania są naprawdę bardzo wysokie. Koszty utrzymania psa możemy podzielić na te jednorazowe oraz cykliczne. Do kosztów jednorazowych z całą pewnością należy przede wszystkim kupno psa (chyba, że adoptujemy naszego pupila). Jeżeli jest to pies rasowy to najczęściej płacimy za niego kilka tysięcy złotych. Kolejnym wydatkiem jest pierwsza wizyta u weterynarza, gdzie wykonuje się szczepienia, chipowanie, zakładanie książeczki/paszportu. Często właściciele decydują się na zabieg kastracji, który również jest jednorazowym wydatkiem.
Warto nowego pupila przywitać wyprawką, czyli kupieniem niezbędnych akcesoriów takich jak smycz, obroża, kaganiec, transporter, zabawki, legowisko itp. Jeżeli chodzi o wydatki regularne to głownie będzie to zakup karmy, zabiegi pielęgnacyjne lub artykuły z tym związane na przykład szampon, zabawki, wizyty u weterynarza, zapłata podatku czy inne dodatkowe opłaty na przykład wykupienie ubezpieczenia. Wiemy już mniej więcej co wchodzi w skład kosztów utrzymania psa.
Ile kosztuje jedzenie dla psa na miesiąc?
Odpowiedź jest prosta- to zależy! Z całą pewnością żywienie pupila to bardzo ważny element i od tego czynnika są zależne pozostałe na przykład zdrowie. Oczywiście nie jest to reguła, ponieważ jest dużo psów, które jedzą bardzo dobrą jakościowo karmę, a mimo wszystko mają problemy zdrowotne. Jednak na pewno prawidłowe odżywianie pomaga uniknąć wielu chorób. Jeżeli nie mamy pieniędzy, to naprawdę warto zaprzestać kupowania zabawek czy brania na zawody, ale dużo ważniejszym czynnikiem będzie zainwestowanie w zdrową, naturalną karmę z dobrym składem. Koszty wyżywienia psa zależne są od płci, rasy, wielkości, stanu zdrowia i aktywności fizycznej. Z całą pewnością nie liczmy na to, że kupimy wartościową karmę za 10 zł/kg, ponieważ jest to nierealne. Najlepiej zapytać swojego lekarza weterynarii, jaką dietę poleca dla waszego psa. Warto również robić swojemu zwierzakowi kontrolne badania krwi, które zobrazują jakie pies ma potencjalne niedobory. Odpowiednio dobrana dieta powinna być odżywcza i bogata w składniki mineralne, witaminy i makroelementy, dzięki czemu zapewni psu najlepszy rozwój.
Ile kosztuje opieka weterynaryjna dla psa?
Nie da się ukryć, że kompleksowa opieka lekarza weterynarii wiąże się zazwyczaj z wysokimi kosztami, ponieważ nie zawsze przychodzimy do gabinetu weterynaryjnego z naszym pupilem na szczepienie i odrobaczanie. Bardzo często, gdy pies zachoruje, musimy wykonywać badania laboratoryjne, RTG, USG, EKG itp. Zdarza się również, że konieczne będzie wykonanie jakiegoś zabiegu, co również wiąże się z tym, że koszt utrzymania psa dość mocno rośnie. Często pojawiają się pytania ile kosztują szczepienia psa. Można więc podać zakres cenowy, który waha się od 40 do nawet 150 złotych. Jedynym obowiązkowym szczepieniem dla naszego psa jest wścieklizna, jednak warto też zaszczepić pupila na choroby zakaźne. Oczywiście ceny usług weterynaryjnych są zależne od miejsca zamieszkania, renomy przychodni, lekarzy weterynarii tam pracujących. Pamiętajmy, że zazwyczaj leki, które dostaje nasz pies kupujemy w gabinecie weterynaryjnym, więc do każdej wizyty są one dołączane, jeżeli zwierzę choruje.
Koszt utrzymania psa znacznie rośnie jeżeli decydujemy się na zabieg kastracji/sterylizacji, ponieważ waha się on w granicach 300-700 zł (wszystko w zależności od płci, wagi pupila). Miesięczny koszt utrzymania psa także rośnie, w przypadku gdy stale dostaje on jakieś leki na przykład na niedoczynność tarczycy czy choroby serca. Jeżeli pies jest zdrowy to mimo wszystko warto raz na pół roku, raz na rok zrobić mu pełne badania krwi, których koszt waha się w granicach 80-150zł. Oczywiście zdarzają się też wypadki losowe, z którymi musimy się liczyć. Chodzi o różnego rodzaju zwichnięcia, złamania, reakcje alergiczne, zapalenia uszu, zapalenia układu moczowego, infekcje skóry i inne jednostki chorobowe. Może się zdarzyć, że takie wizyty wyniosą nas sporo.
Ubezpieczenie psa
Dopiero od niedawna temat ten staje się popularny w Polsce. Jeszcze niedawno nikt o tym nie słyszał, a obecnie rynek ubezpieczeń zwierząt domowych rozkwita na dobre. Taka polisa staje się przydatna, gdy zwierzę zaczyna chorować, gdyż pokrywa ona nie tylko koszty leczenia ale również transport do lecznicy oraz ewentualną eutanazję. Ubezpieczenie czworonoga to bardzo dobra decyzja, która pozwoli uniknąć nagłych kosztów związanych z potencjalnym leczeniem. Może obejmować nie tylko podstawowe wizyty z kupnem lekarstw, ale także całą diagnostykę na przykład badania krwi, RTG, USG, EKG.
W przypadku ubezpieczenia wykupionego na dużą kwotę możemy nawet się spodziewać tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. Często w cenie jest także rehabilitacja, pobyt klinice, zabiegi medyczne. Wszystko zależy od kosztów takiego ubezpieczenia. Składki miesięczne takiej polisy wahają się od 70 do 200 zł. Warto przemyśleć zakup takiego ubezpieczenia, ponieważ z całą pewnością daje ono poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego oraz gwarancję, że Twój pies będzie zaopiekowany, a Ty nie musisz się martwić o żadne koszty. Warto poszukać wielu ubezpieczycieli i wybrać firmę, której oferta najbardziej do Ciebie przemawia.
Koszty utrzymania psa – czy mogę sobie na to pozwolić?
Zadając sobie to pytanie warto przeanalizować swoje zarobki oraz wydatki i samem sobie odpowiedzieć na to „czy dam radę?”. Pamiętaj, że Twój pies to żywe stworzenie, któremu należy się godne życie. Biorąc pod opiekę zwierzę musisz sobie zdawać sprawę z tego, że wiąże się nie tylko koszt zakupu czy wyprawki, ale masa wydatków stałych lub takich na które po prostu musimy być gotowi w razie wypadku. Nie podejmuj decyzji pochopnie, zrób wszystko, żeby była ona przemyślana i najwłaściwsza dla Ciebie i Twojego przyszłego pupila. Przed przyjęciem psa oblicz sobie dokładnie jakie będą koszty, które da się już na dzień dzisiejszy przewidzieć np. jedzenie, szczepienie, czipowanie itp. Oprócz kosztów warto również zastanowić się, czy mamy kogoś, kto nam pomoże z psem, gdy będziemy tego potrzebować. Kwestia finansów nie jest jedyną zagwozdką!