Jak biegać z psem? – wszystko co chcesz wiedzieć o canicrossie

Jak biegać z psem? - wszystko co chcesz wiedzieć o canicrossie

Jeśli jesteś miłośnikiem sportów i wszelkiej aktywności fizycznej, w tym biegania to mam dla ciebie dobrą wiadomość – możesz dzielić swoją pasję ze swoim czworonożnym przyjacielem! Bieg z psem nie tylko zadba o twoją (a także psią) sprawność fizyczną i jest korzystne dla zdrowia, ale dostarczy wam też wiele szczęścia i pozwoli na nawiązanie jeszcze większej więzi. Okazuje się, że bieg z psem może wyglądać bardzo różnie i istnieje sporo dyscyplin z tym związanych – od dogtrekkingu który polega na pieszych wędrówkach (można zwiększyć tempo do biegu) z psem przyczepionym do specjalnej uprzęży w leśnych i górskich terenach, po canicross który nadaje się idealnie dla psów zaprzęgowych i polega na tym, że pies biegnąc z przodu ciągnie za sobą biegnącego człowieka.

Pies do biegania – jaki będzie odpowiedni?

Trzeba pamiętać, że nie każdy pies jest urodzonym sportowcem, a także że istnieją pewne ograniczenia jak zdrowie, otyłość czy wiek psa – przykładowo nierozsądne jest bieganie ze szczeniakiem, ponieważ może mieć poważne skutki dla jego zdrowia, takie jak złamania czy dysplazja. Jest to spowodowane tym, że stawy szczeniaków nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte do około roku życia, zależnie od wielkości i rasy psa. Również psi seniorzy nie są odpowiednimi towarzyszami do biegania i nie wolno ich forsować.

Jeśli chodzi o rasę psa odpowiednią do biegania będą to wszelkie psy charakteryzujące się dużą aktywnością, przykładowo takie jak:

  • Wyżły,
  • Charty,
  • Terriery,
  • Owczarki,

Inne rasy oraz kundelki ze schroniska również mogą być dobrymi psami do biegania o ile wcześniej zostaną za takie stwierdzone przez weterynarza.

Psami które są raczej nieodpowiednie do biegów są psy brachycefaliczne, szczególnie małe rasy jak mops czy buldożek francuski, a także tak zwane “psy miniaturki” jak jamniki czy chihuahua.

Bieganie z psem – od czego zacząć?

Przede wszystkim przed rozpoczęciem jakichkolwiek treningów należy skonsultować swoje zamiary z weterynarzem i wykonać wszelkie zlecone badania aby upewnić się że nasz psi kompan jest w pełny sprawny fizycznie i bieganie z nim nie odbije się negatywnie na jego zdrowiu. Dopiero po wyrażeniu przez lekarza weterynarii zgody że pies jest w odpowiedniej formie do biegu możemy przystąpić do treningów. Oczywiście bardzo ważnym jest by stopniowo zwiększać intensywność treningów, tempo i planowane do przebiegnięcia dystanse, dopasowując je nie tylko do sprawności fizycznej człowieka ale też i psa. Psy tak samo jak ludzie potrzebują regularnych treningów i sporo czasu aby zbudować wytrzymałość i zwiększać siłę swoich mięśni.

O czym jeszcze należy pamiętać planując bieg z naszym psem?

Bardzo ważnym aspektem treningu psa, podobnie jak ma się to w przypadku ludzi, jest przeprowadzenie odpowiedniej rozgrzewki. Istnieją różne formy rozgrzewek dla psów, ale najprostszą i najłatwiejszą będzie spacer. Spacer pozwoli także psu na załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych oraz w pewnym stopniu pozwoli na zaspokojenie jego ciekawości np. nowymi zapachami, co zminimalizuje późniejsze niechciane przerwy podczas biegu. Po spacerze, przed właściwym tempem w którym chcemy biegać z psem, warto wprowadzić kilka minut spokojnego truchtu co również rozgrzeje mięśnie i zmniejszy ryzyko kontuzji.

Bardzo ważne jest także przestrzeganie kilku innych zasad:

  • Należy pilnować aby biegać z psem przed podaniem mu posiłku, co uchroni go przed dolegliwościami żołądkowymi a także niebezpiecznymi przypadłościami typu skręt żołądka;
  • Należy zawsze mieć przy sobie wodę i dbać o nawodnienie naszego psiego towarzysza;
  • Należy mieć na uwadze panujące warunki pogodowe i dopasować do nich swój trening, np. w gorące i słoneczne dni warto wybrać jak najbardziej zacienioną trasę, znacznie skrócić dystans i zmniejszyć tempo treningu stale obserwując przy tym czy pies nie ma objawów przegrzania, bądź nawet odpuścić w taki dzień bieg z psem;
  • Należy dbać o bezpieczeństwo psich łap wybierając odpowiednią nawierzchnię do biegania bądź wyposażając psa w odpowiednie specjalistyczne psie buty, które jednak mogą stwarzać problem w przyzwyczajeniu psa do ich noszenia;
  • Należy wyposażyć się w ekwipunek przeznaczony do tego typu sportu, aby zapewnić psu i człowiekowi komfort i bezpieczeństwo takie jak specjalna uprząż do biegania z psem pozwalająca właścicielowi na bieg z wolnymi rękami z jednoczesną kontrolą psa;
  • Należy pamiętać o właściwym zakończeniu treningu, czyli o stopniowym zmniejszeniu intensywności tak zwanym “cooldown” oraz o zapewnieniu psu dużej ilości odpoczynku i możliwości regeneracji.

Jakie wyposażenie do biegania z psem? – szelki, smycz, pas

Nie wszystkie psy są na tyle usłuchane aby biegać przy nodze właściciela w bezpiecznej odległości, nie oddalając się na widok innego psa bądź przebiegających dzikich zwierząt. Wtedy na ratunek przychodzą specjalistyczne sprzęty stworzone zarówno dla zawodowców i amatorów psich sportów, przykładowo pas i smycz do biegania z psem. Bardzo ważny jest fakt, że pies nie powinien biegać w obroży ponieważ szyja jest delikatną częścią psiego ciała narażoną na urazy i wrażliwą na wstrząsy. Trzeba więc zaopatrzyć się w szelki dla psa do biegania odpowiednio do niego dopasowane, przykładowo szelki typu sled idealne do canicrossingu. Smycz do biegania z psem również powinna być specjalnie do tego przeznaczona, najlepiej z amortyzatorem zmniejszającym wstrząsy. Jeśli chodzi o akcesoria dla człowieka bardzo ważnym elementem są pasy do biegania z psem. Uwalniają one ręce biegacza pozwalając na swobodny bieg i dodatkowo równomiernie rozprowadzają obciążenie po stawach i mięśniach chroniąc je od urazów. Warto aby cały sprzęt do biegania zawierał elementy odblaskowe, które zapewnią bezpieczeństwo podczas wieczornych treningów.

Bieganie z psem – czy spróbujesz?

Teraz kiedy już wiesz jak biegać z psem, może spróbujesz tego ze swoim własnym czworonożnym przyjacielem? Może akurat brakowało Ci motywacji do treningów, bo nie lubisz ćwiczyć samotnie albo brakowało Ci pomysłu jak zapewnić dawkę ruchu dla swojego wiecznie pełnego energii psa? Jogging z psem może dawać ogromną ilość satysfakcji “obu stroną smyczy” i może być idealnym urozmaiceniem psich spacerów, oczywiście mając na uwadze wszystkie wcześniej wspomniane zasady i zawsze stawiając na pierwszym miejscu bezpieczeństwo i dobre samopoczucie zarówno człowieka jak i psa.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *