Jak długo rośnie pies?
Widok małego szczeniaka potrafi skraść nasze serca do tego stopnia, że można skusić się o przygarnięcie jednego pod swój dach. To właśnie w szczenięcym wieku wiele pupili trafia do nowych domów, gdzie właściciele są świadkami ogromnej przemiany z wielkości dłoni szczeniaka do dojrzałego, wyrośniętego psa. Główna faza wzrostu ma miejsce od trzeciego do siódmego miesiąca. Chcesz dowiedzieć się, do którego miesiąca będzie rósł twój pies?
Spis treści
Do którego miesiąca rosną psy?
Psy ras małych zwykle kończą swój wzrost między 6 a 8 miesiącem życia. Psy ras średnich mogą rosnąć do 12 miesięcy, podczas gdy czteronożni reprezentanci ras olbrzymich m.in. mastif nawet do 24 miesięcy. Jamnik zwiększa swoją wagę po urodzeniu 25-krotnie, osiągając dorosłe wymiary, podczas gdy bernardyn w tym samym okresie stanie się aż 100-razy cięższy. Skąd ta różnica? Psy ras dużych potrzebują więcej czasu, żeby ich kości osiągnęły swój końcowy rozmiar. Kiedy już osiągną końcową długość, pies wchodzi w okres dorosłości i kończy fazę wzrostu. Kości szczeniąt zakończone są z obu nasad aktywną chrząstką wzrostową, w której ma miejsce tworzenie nowej tkanki. Wraz z wiekiem miękka chrząstka wzrostowa ulega zwapnieniu, twardnieje i zamyka się.
Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na długość i intensywność wzrostu naszych pupili, stad wyżej przedstawione okresy mogą się różnić. Mimo, iż istnieją pewne ramy czasowe wynikające z doświadczeń i statystyk, to jest to niewątpliwie cecha indywidualna. My jako własciciele powinniśmy być świadomi, co i jak może na to wpływać.
Czynniki, które warunkują, jak szybko rośnie pies
Dużą rolę w ostatecznej wielkośći naszego psa odgrywają geny. Wiedząc jak duzi są rodzicie naszego szczeniaka możemy oszacować wzrost, gdy stanie się dorosły. Niektóre cechy genetyczne przekazywane są z rodziców na szczeniaki, a inne są efektem losowej zmienności, mającej miesjce podczas rekombinacji materialu genetycznego.
Decydując się na wychowanie szczeniaka, także możemy odegraż rolę we wzroćcie psa między innymi poprzez żywienie. Jakość i skład pokarmu są tak samo ważne jak ilości dostarczonej karmy, a wraz z nią ilość energii w postaci kalorii, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu. Zbyt mała ilość dostarczanej energii podobnie jak u innych ssaków ogranicza wzrost tkanek. Jednak nie należy przesadzić też w drugą stronę. Zbyt duża ilość kalorycznej karmy również stanowi zagrożenie dla szczeniąt. W przypadku młodych psów nie jesteśmy w stanie szybko stwierdzić, czy nie są przekarmiane – w przeciwieństwie do dorosłych psów, które przybierają znacznie na wadze i stają się otyłle. Młode psy i szczenięta utrzymują szczupłą sylwetkę, a nadmiar energii objawia się intensywniejszym wzrostem. Nierozwnięty szkielet i muskulatura nie są w stanie poradzić sobie z przyspieszonym tempem wzorstu, co może objawiać się problemami ortopedycznymi w poźniejszym czasie. Dlatego tak ważne jest by dobrać odpowiednią karmę dla szczeniąt. W obecnych czasach by zapewnić pupilowi wszelkie potrzebne witaminy i nutraceutyki można kupić dobrej jakości gotową karme dla szczeniąt w sklepie zoologicznym.
Nasz wpływ na rozwój psa nie kończy się na diecie. Poza żywieniem ważne jest też dbanie o optymalną aktywność fizyczną szczeniąt. Jak wspomniano chrzastka wzrostowa jest wrażliwa i miękka, stąd w pierwszych miesiącach należy unikać wchodzenia po schodach, skakania z wysokości, czy zbyt długich spacerów.
Co ciekawe, kastracja i sterylizacja również mogą wpłynąć na długość wzrostu psa. Badanie wykazały, że takie zabiegi u szczeniąt mogą wydłużać wzrost kości długich, przez co psy są wyższe.
Step by step – jak rosną psy?
Faza neonatalna: 1-2 tygodnie
W pierwszych dwóch tygodniach oczy i przewody słuchowe szczeniąt sa jeszcze zamknięte. Dobrze rozwinęty zmysł węchu już im towarzyszy, dzięki czemu szczenięta w poszukiwaniu źródła ciepła docierają do matki i wiekszość dnia spędzaja pobierając pokarm mamy. My jako opiekunowie nie powinniśmy zbyt ingerować w te fazę, chyba że istnieje potrzeba – gdy na przykład szczenię jest słabe, bądź matka nie opiekuje się swoimi szczeniętami.
Faza przejsciowa: tydzień 3
Szczenięta potrafią już słyszeć i widzieć, nawiazują interakcje z otoczeniem i ze swoim rodzeństwem. W tym czasie rozpoczyna sie także proces wyrzynania się zebów.
Faza nauki i socjalizacji: tydzień 4-7
W tym okresie szczenię staje się ciekawe świata i coraz więcej wchodzi w interakcje z otoczeniem. Stąd ważne jest by w tym czasie nie izolować psów, gdyż może to mieć poźniej wpływ na ich podejście do ludzi i innych czteronożnych przyjaciół. Ten okres powinniśmy wykorzystać jako czas krytycznej nauki, każda interakcja z naszym pupilem, sprawi, że będzie się przyzwyczajał do kontaktu z człowiekiem, a w przyszłości będzie sympatycznym psiakiem. To pora na naukę załatwiania potrzeb w określonych miejscach. Poza tym w tym czasie można już dostrzeć pewne cechy charakteru oraz temperament psa. Pies zaczyna intesywnie rosnąć.
Faza socjalizacji: tydzień 8- 12
W tym czasie szczenięta szybko rosną, choć większe zmiany zauważmy u psów ras olbrzymich i średnich. Dalej powinniśmy kontynuować trening naszego psa poprzez poznawanie go z różnymi sytuacjami, zmiennymi otoczeniami. W dwunastym tygodniu rozpoczyna się ząbkowanie. Pies może miecć potrzebe gryzienia i żucia, więc należy zapewnić mu odpowiednie przyrządy na przykład w postaci gryzaków.
Faza ustalania hierarchi: 3-6 miesiacy
W tej fazie należy być konsekwentnym wobec ustalonych zasad i jasno dawać psu do zrozumienia, czego sie od niego oczekuje.
Faza dojrzałości: 7-12 miesięcy
Okres, w którym psy stają się dojrzałe płciowo, a suki doświadczają pierwszych cieczek. W wyniku zawirowań hormonalnych moze dojść do zmiany osobowści naszych psów, nietypowych zachowań, stąd ważne jest by nie pozwalać im przekraczać nauczonych już granic. Niektóre psy osiągają już swoją ostateczną wielkość.
Okres dojrzałości: 13 -30 miesięcy
W ostatniej fazie młody pies w końcu staje się dorosły. Ważne jest, aby stale ćwiczyć z psem. Pies wymaga wyzwań – zarówno fizycznych, jak i psychicznych – i nigdy nie przestaje się uczyć. Psy ras większych mogą jeszcze w tym czasie rosnąć.
Kiedy pies staje się dorosły?
Nie należy mylić kwestii jak długo pies rośnie, a kiedy staje się dorosły. Mimo, że niektóre psy już w wieku 6 miesięcy osiągają swoje ostateczne rozmiary, to półroczny pies to wciąż szczenię, które potrzebuje czasu, by osiągnąć dojrzałość. I w drugą stronę – mówi się, że roczny pies jest dorosły, co z kolei nie zmienia faktu, że może jeszcze urosnąć.
Podsumowanie
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo rośnie pies, bądź do którego miesiąca będzie rósł mójj pupil. Jak zostało wyżej opisane, jest to kwestia indywidualna, na którą wpływ ma wiele czynników, takich jak rasa i warunki utrzymania. Z tego powodu możemy jedynie oszacować, czas, w którym pies przestanie rosnąć. Nie należy również zapominać, że wzrost fizyczny nie zawsze idzie w parze z dojrzałością psychiczną.