Jak prawidłowo karmić kota – przepis na odpowiednią dietę dla kota

Jak prawidłowo karmić kota – przepis na odpowiednią dietę dla kota

Aby odpowiednio dbać o swojego kota, każdy właściciel powinien znać naturalne potrzeby swoich pupili związane przede wszystkim z ich żywieniem. Żywienie kota może wydawać się trudnym zadaniem, jednak pamiętając o paru głównych zasadach i dopasowując je pod naszego kota (oraz nie zrażając się kocim wybrzydzaniem) na pewno osiągniemy sukces i ułożymy odpowiednio zbilansowaną dietę dla naszego kociego przyjaciela. Nie należy tego bagatelizować, ponieważ dieta kota ma ogromny wpływa na jego zdrowie i wszelkie odstępstwa mogą mieć nieodwracalne skutki, a dobrze dobrana może pomóc naszemu kotkowi dożyć spokojnej starości.

Na co zwracać uwagę przy żywieniu kota – zapotrzebowanie na główne składniki pokarmowe

Głównym źródłem energii metabolicznej dla kotów jest białko, koniecznie zwierzęce, a zapotrzebowanie na nie przerasta nawet czterokrotnie zapotrzebowanie psów. Bardzo ważnym aminokwasem w diecie kota jest tauryna, która musi być dostarczana z zewnątrz, jako aminokwas egzogenny. Tauryna znajduje się głównie w mięsie i rybach, ale należy pamiętać że w procesie gotowania znacznie obniża się stężenie tego aminokwasu.

Jeśli chodzi o tłuszcze, są one niezbędne w diecie kota, szczególnie w postaci nienasyconych kwasów tłuszczowych. Tłuszcz dodatkowo pełni rolę rozpuszczalnika niektórych witamin, w tym witaminy E oraz A, które są bardzo ważne w diecie kota, ponieważ koci organizm nie jest w stanie ich sam wytwarzać. Produktem bogatym w witaminę A jest na przykład wątróbka, należy jednak podawać ją z umiarem ponieważ nadmiar witaminy A również jest szkodliwy.

Koty w swojej naturalnej diecie potrzebują tylko odsetka węglowodanów, ponieważ nie potrzebują dostarczać ich z zewnątrz – zatem należy ich wręcz unikać, ponieważ nadmiar szybko odkłada się w postaci tłuszczu, a otyłość u kotów jest bardzo niezdrowa i może skrócić życie naszego futrzastego przyjaciela. Jako ciekawostkę warto dodać, że koty w odróżnieniu od psów nie czują słodkiego smaku, ze względu na brak odpowiednich receptorów.

Jak karmić kota – podstawowe fakty

Koty są z natury mięsożercami, tak jak ich dzicy przodkowie w naturalnym środowisku. Kiedy psy z czasem dopasowały się do życia przy boku ludzi i stają się coraz bardziej wszystkożerne, koty zdecydowanie nie zamierzają zmieniać swych potrzeb żywieniowych i prawidłowa dieta dla kota musi składać się niemal w całości z mięsa. Dodatkowo ze względy na swoje myśliwskie życie, koty są przystosowane do spożywania ciepłych posiłków, o temperaturze ciała – dlatego nigdy nie można podawać kotu puszki prosto z lodówki, a należy odczekać aż osiągnie temperaturę pokojową.

Mówi się, że koty to najbardziej wybredne stworzenia i chociaż prawdą jest to, że koty bardzo często zmieniają swoje upodobania co do preferowanego smaku i rodzaju posiłku, nie wywodzi się to z ich fanaberii. Podejrzewa się, że ma to związek z zachowaniem ich dzikich przodków, którzy polowali na rozmaite ofiary rzadko skupiając się na jednym gatunku, prawdopodobnie dlatego aby uniknąć skończenia się „zapasów” jedzenia, czyli wytępienia gatunku.

Co mogą jeść koty – różne metody karmienia kotów

Na rynku zoologicznym dostępne są różnorodne formy posiłków dla kotów – od karm suchych, mokrych w formie puszek, pasztetów czy galaretek, po ostatnio zdobywające popularność diety BARF, opierające się na surowym mięsie i odpowiednich dodatkach i suplementach.

Najczęstszą formą karmienia kotów jest podawanie mu dwóch porcji karmy mokrej – rano i wieczorem, oraz pozostawianie kotu stałego dostępu do miski w karmą suchą. Jest to dobre rozwiązanie, szczególnie gdy nie ma nas w ciągu dnia w domu i kot w razie głodu może zająć się chrupkami.

Obowiązkową rzeczą o której należy pamiętać jest stały dostęp do wody, szczególnie ważny przy podawaniu samej suchej karmy. W normalnych warunkach koty rzadko piją, ponieważ ich naturalne ofiary (jak i karma mokra) charakteryzują się dużą wilgotnością. Jeśli nasz kot wyraźnie nie chce pić, można pomyśleć o zmianie miejsca w którym znajduje się miseczka na wodę (niektóre koty nie lubią mieć jej blisko misek z karmą) lub o zakupie specjalnej fontanny pitnej, z której koty chętniej korzystają.

Decydując się na dietę BARF trzeba być bardzo ostrożnym i zdobyć dużo wiedzy na temat potrzeb naszego kota, ponieważ łatwo przy niej o niedobory różnych składników pokarmowych. Jednak gdy poświęcimy czas na jej odpowiednie dopasowanie może być na znakomitą metodą żywienia naszego futrzastego przyjaciela.

Dbanie o dietę dla kota od koszyka – czym kierować się w wyborze karmy

Wybierając karmę dla kota należy kierować się przede wszystkim jej składem, który powinien być jasny i czytelny – najlepiej unikać podawania kotu posiłków gdzie występuje określenie „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego”, ponieważ nie jesteśmy pewni co dokładnie się pod nim kryje i może zawierać w większości odpadki z rzeźni, a nie prawdziwe wartościowe dla kota mięso. Na kocim jedzeniu nie można oszczędzać, ponieważ najtańsze karmy dostępne na rynku nie spełniają wymogów dietetycznych kota i mogą powodować problemy zdrowotne, które będą kosztowały nas krocie w postaci wizyt u weterynarza. Jeśli chodzi o karmy suche powinny być one bezzbożowe, a także zawierać jak najniższy wkład węglowodanów.

Dużym plusem mokrych karm jest to, że występują w wielu postaciach i w różnych wariantach smakowych, dzięki czemu nasz kot może mieć urozmaiconą dietę i w razie odmowy czy znudzenia się danym smakiem można z łatwością znaleźć zamiennik z danej firmy o podobnych właściwościach odżywczych.

W przypadku gdy nasz kot cierpi na jakąś chorobę, możliwe że w jego diecie potrzebna będzie specjalistyczna weterynaryjna karma. Tyczy się to między innymi takich chorób jak niewydolność nerek, cukrzyca, schorzenia wątroby czy problemy ze stawami oraz problemy żołądkowe. Również koty otyłe i kastrowane powinny dostawać specjalnie przeznaczoną dla nich karmę, o zmniejszonej kaloryczności. Podczas choroby w rekonwalescencji także mogą pomóc odpowiednie karmy mokre. Wszelkie pytania o specjalistyczne karmy i ich dawkowanie należy kierować do lekarza weterynarii i nigdy nie podawać tych karm bez jego wiedzy, szczególnie zdrowemu kotu.

Ile powinien jeść kot – tabela i informacje

Na pytanie ile powinien jeść kot nie ma jednej odpowiedzi. Ile karmy dla kota sypać na jeden raz i ile razy dziennie karmić kota zależy od bardzo wielu czynników – do najważniejszych należą wiek oraz waga kota, jego aktywność fizyczna i stan zdrowia. Koty wychodzące oraz koty bardzo ruchliwe będą oczywiście potrzebowały więcej karmy niż kanapowe leniuchy, a koty sterylizowane będą wymagały zmniejszenia porcji, tak aby uniknąć zwiększenia masy i otyłości.

Poniższa tabela przedstawia ile powinien jeść danego rodzaju karmy zdrowy kot o przeciętnej aktywności, jednak należy pamiętać że są to wartości wyłącznie referencyjne i dieta dla kota musi być dopasowana specjalnie pod niego.

Waga Ilość karmy mokrej Ilość karmy suchej
3 kg 150-210 g 45 g
4 kg 210-260 g 55 g
5 kg 240-320 g 65 g
6 kg 250-360 g 75 g

Jak często karmić kota?

Patrząc na dzikich krewnych kotów i wolnożyjące koty rzuca się w oczy, że nie jedzą one jednego dużego posiłku, a jedzą wiele razy w ciągu dnia, spędzając większość czasu na polowaniu. Nawet dostające regularnie karmę domowe koty puszczane na zewnątrz nie zrezygnują z polowań. Koty dodatkowo charakteryzuje stosunkowo krótki przewód pokarmowy, co oznacza że nie są zdolne do przyjmowania bardzo dużej porcji naraz. Koty są także przyzwyczajone do spożywania posiłków nie tylko w dzień, ale także i nocą.

Dlatego należy karmić koty małymi porcjami, ale częściej, minimum kilka razy w ciągu dnia. Można zmniejszyć liczbę porcji posiłków mokrych w sytuacji gdy zdecydowaliśmy się na zapewnieniu kotu stałego dostępu do karmy suchej, którą będą chrupały kiedy tylko najdzie je ochota, nawet w ciągu nocy.

Żywienie kota – unikanie neofobii oraz dbanie o spokój kota przy posiłku

Dieta dla kota powinna być urozmaicana już od pierwszych dni w domu jako kocię, aby w przyszłości nie było problemów ze zmianą karmy i uniknąć wystąpienia problemów z neofobią, czyli niechęcią do spożywania nowo wprowadzonej karmy.

Koty są bardzo wrażliwe na stres i hałasy, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę o zadbanie o spokój kota podczas spożywania jego posiłku. Koty łatwo mogą skojarzyć jedzenie z negatywnymi doznaniami i wykazywać awersje do danego posiłku i ogólne obniżenie apetytu, co może źle odbić się na ich zdrowiu i samopoczuciu.

Co może jeść kot oprócz karmy? – czego nie mogą i co mogą jeść koty

Czym by było życie naszych pupili bez dodatkowych smaczków? Zawsze jednak musimy pamiętać o zachowaniu umiaru i przykładać uwagę na to co podajemy. Ludzkie produkty, takie jak kiełbasa czy ser są bardzo smakowite, ale także wysokokaloryczne i mogą zawierać szkodliwe substancje i przyprawy. To samo tyczy się wszelkich resztek po obiedzie, podawanie ich kotu nie jest dobrym pomysłem, a niektóre składniki takie jak na przykład cebula czy czekolada mogą być niebezpieczne dla życia kotów. Warto tutaj obalić również mit że koty mogą pić krowie mleko, które tak naprawdę może prowadzić do częstych biegunek u kotów.

W zoologicznym znajdziemy smakołyki specjalne dopasowane dla naszych kocich towarzyszy, które niosą dodatkowe korzyści, na przykład są bogate w witaminy (specjalne pasty) albo czyszczą zęby. Warto także pomyśleć o preparatach zapobiegających zakłaczaniu naszego kota. Wiele kotów uwielbia spożywać trawę, dzięki której między innymi dbają o przeczyszczenie żołądka, dlatego warto się w nią wyposażyć.

Każdy odpowiedzialny właściciel powinien zawsze zwracać uwagę co dokładnie i w jakiej ilości podajemy naszemu zwierzęciu, ponieważ dbając o dietę i formę kota dbamy także o jego zdrowie i długie szczęśliwe życie u naszego boku.

5/5 - (1 głosy)
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *