Jak przygotować się na drugiego psa w domu?
Spis treści
Jak przygotować się na drugiego psa w domu?
Co dwa psy w domu to nie jeden – nie sposób się nie zgodzić z tym twierdzeniem. To dwa razy więcej codziennej radości, dwa razy więcej powierzchni do przytulania i dwa razy więcej powodów do długich spacerów. Zazwyczaj jednak, na przyjęcie drugiego czworonoga decydujemy się w momencie, w którym jeden mieszka już pod naszym dachem. W jaki sposób najlepiej przeprowadzić zapoznanie, aby zarówno pierwszy, jak i drugi pies w domu czuł się jak najlepiej?
Zapoznanie czworonogów
Psy, podobnie jak ludzie, różnią się pod względem cech charakteru. Znajdziemy wśród nich introwertyków, preferujących spokojne otoczenie oraz ekstrawertyków wyrażających szczekaniem i gwałtownym ruchem każdą emocję. Różnice charakterów nieraz ciężko jest pogodzić, w jaki więc sposób najlepiej przeprowadzić zapoznanie nowego psa z psem-rezydentem? Przede wszystkim, zadbaj o komfort psychiczny obu zwierząt. Z pewnością dobrze znasz cechy charakteru Twojego psiego przyjaciela i wiesz, jak reaguje na nowe osoby oraz zwierzęta w swoim otoczeniu.
Wprowadzenie nowego psa do mieszkania na wczesnym etapie zapoznania jest złym pomysłem – aktualny psi domownik, uznaje swoje najbliższe otoczenie za swój teren i z pewnością nie będzie zadowolony z faktu, że ktoś narusza jego mir domowy. Zresztą przenieśmy sytuację na „człowieczy” grunt czy Ty również byłabyś zadowolona gdyby z dnia na dzień ktoś, kogo pierwszy raz w życiu widzisz na oczy, wprowadził się do Twojego mieszkania, co gorsza bez większych wyjaśnień?
Dobrym pomysłem jest więc organizacja psiego meetingu na neutralnym gruncie.
Taka forma zapoznania pozwala ograniczyć niepotrzebny stres u obu czworonogów. Przy organizacji spotkania zapoznawczego, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów i zadbać o zachowanie zasad psiego savoir vivre:
- Przede wszystkim, psa utrzymuj na luźnej smyczy, niech czuje się swobodnie w trakcie spotkania.
- Zwróć uwagę na zachowanie obu czworonogów – jeśli obierają postawę bojową, objawiającą się przeniesieniem ciężaru ciała do przodu, może to oznaczać, że psy są do siebie negatywnie nastawione. Dlatego tak ważny jest punkt pierwszy – danie swobody psu na smyczy, w wypadku „krótkiego trzymania” pies może z ciekawości ciągnąć do przodu, obierając postawę zbliżoną do bojowej i dając sygnały błędnie odbierane przez druga stronę psiej relacji.
- Nieznajome sobie psy raczej unikają bezpośredniego kontaktu wzrokowego przy pierwszym spotkaniu. Dobrym prognozą na pozytywny rozwój relacji jest merdanie ogonem i „łukowe” obchodzenie się obu czworonogów
- Zapach odgrywa istotną rolę w relacji dwóch czworonogów. Dlatego jeśli psy zbliżą się do siebie, pozwólmy się im obwąchać. Jeśli jeden z psów zostawi ślad zapachowy, niech drugi zapozna się z nim na tyle dobrze, na ile potrzebuje.
- Najlepiej w trakcie pierwszego spotkania nie stosować psich przysmaków czy zabawek ani innych przedmiotów mogących wpłynąć na rywalizacje pomiędzy dwoma czworonogami.
- Spacer równoległy to doskonały sposób na zapoznanie obu czworonogów. Ta pierwotna czynność wpływa pozytywnie na relację pomiędzy dwoma psami. Oba czworonogi czują swoją obecność, unikają bezpośredniego spojrzenia, co jest dobrym znakiem przy zapoznaniu. Dbaj o komunikację zapachową w trakcie spaceru – niech pies spokojnie zapozna się ze znakami pozostawionymi przez spacerowego partnera.
- Postaraj się nie być ograniczona czasowo, w trakcie spaceru zapoznawczego – pośpiech nie pomoże w nawiązaniu pozytywnej relacji i z pewnością nie sprawi, że drugi pies w domu, poczuje się dobrze!
Temperament psa często zmienia się wraz z wiekiem, choć nie jest to regułą, a starsze psy, które wciąż emanują energią i chęcią zabawy, zna chyba każdy. Przyjmuje się jednak, że najlepiej jeśli wiek obu zwierząt jest zbliżony. No, chyba że zdecydujemy się na przyjęcie szczeniaka…
Drugi pies w domu – szczeniak
Jeśli zdecydujemy się na przyjęcie szczeniaka, musimy liczyć się z tym, że jego młode, energetyczne usposobienie, może z czasem zacząć irytować starszego kompana. W tym wypadku najlepiej jeśli różnica wieku wynosi dwa – trzy lata. Starszy i doświadczony pies-rezydent prawdopodobnie weźmie pod opiekę młodego kompana, natomiast maluch swoją chęcią zabawy i młodocianych wygłupów, nie będzie irytował swojego wciąż jeszcze młodego rezydenta. Złym pomysłem jest wprowadzanie szczeniaka do domu zamieszkanego przez psa seniora. Pies w podeszłym wieku potrzebuje ciszy i spokoju, a mały, rozbrykany, ciekawski świata i zaczepiający w poszukiwaniu zabawy szczeniak, będzie go z pewnością irytował.
Drugi pies w domu – agresja
Jeśli pies źle reaguje na obecność innych zwierząt, warto się poważnie zastanowić nad sensownością podejmowania się opieki nad kolejnym czworonogiem, kosztem dyskomfortu psychicznego aktualnie mieszkającego z Tobą zwierzęcia. Pies w zależności od cech charakteru może wykazywać agresywne zachowania względem nowego domownika. Taka relacja wpłynie negatywnie na stan psychiczny nowo przyjętego zwierzęcia, które nawet przy początkowo miłym usposobieniu, może w reakcji obronnej również reagować agresją. Jeśli mimo wszystko zależy Ci na przyjęciu pod swój dach drugiego czworonoga, pomocny może się okazać kontakt z psim behawiorystą, kilka spotkań może pomóc psu oswoić się w nowej sytuacji.
Drugi pies w domu – zazdrość
Zazdrość może okazać się jednym z punktów zapalnych we wzajemnej relacji czworonogów. Dlatego należy je traktować w taki sposób, aby dotychczas mieszkający z nami pies nie poczuł się zaniedbany, natomiast nowoprzyjęty nie miał poczucia, że został odrzucony na starcie. Rozłóżmy więc nasze uczucia w uczciwy sposób na oba zwierzęta – poświęcajmy im podobną ilość uwagi i czasu. Dbajmy również o to, aby dostawały podobną ilość jedzenia i nie podbierały sobie jedzenia z miski. Pamiętaj że dwa psy to 2 razy więcej powodów do kochania ale również dwa razy więcej czasu energii jaką musisz przeznaczyć na relację z pupilem.
Niech wprowadzenie drugiego psa do domu będzie przemyślaną decyzją
Tak naprawdę, to czy oba psy podadzą sobie łapę i „doszczekają” się pod jednym dachem, przede wszystkim zależy od opiekuna. Oczywiście, różnice charakterów mogą stanowić barierę trudną do przejścia, jednak odpowiednie przygotowanie jest w stanie zdziałać cuda. Przede wszystkim zastanów się, czy na pewno jesteś gotowa na przyjęcie drugiego psa do domu. Czy podołasz finansowo zapewnić godne warunki życia obu zwierzętom? I przede wszystkim, czy możesz sobie pozwolić, na poświęcenie odpowiedniej ilości czasu obu czworonogom? Czas nie będzie potrzebny wyłącznie na etapie zapoznawania, ale również w trakcie waszej dalszej relacji. Czas jest tutaj czynnikiem kluczowym – zapoznaj psy bez pośpiechu, wszystkie wymienione powyżej metody adaptacyjne wymagają czasu i zaangażowania, może być to droga trudna i wyboista jednak efekt w postaci dwóch czworonogów pod jednym dachem, jest zdecydowanie wart poświęcenia!