Jak wybrać najlepsze jedzenie dla psa?

Jak wybrać najlepsze jedzenie dla psa?

Idealna karma dla psa – czy taka w ogóle istnieje? Najlepsza karma dla psa to taka, która dostosowana jest do jego indywidualnych potrzeb. Na to jakich składników odżywczych potrzebuje pies, i w jakiej ilości, wpływa wiele różnych czynników. Jeśli jesteś na etapie podejmowania decyzji, jaką karmę dla psa wybrać dla swojego własnego czworonoga, ten artykuł pomoże usystematyzować Ci najważniejsze kwestie, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem.

Co ma wpływ na zapotrzebowanie energetyczne psa?

Na początku warto zastanowić się nad tym, co tak właściwie ma wpływ na to, ile kalorii i w jakiej formie potrzebuje nasz pies. Tych czynników jest dużo, a do najważniejszych z nich zaliczamy: wiek, płeć, rasę, stan zdrowia, ciąża, a także aktywność fizyczna. Każdy z tych elementów może znacząco zmienić potrzeby psa, dlatego najlepsza sucha karma dla psiego seniora nie będzie nigdy tak samo dobrym wyborem dla suki w ciąży.

Wiek a wybór karmy

Generalnie rzecz ujmując psie karmy można podzielić na trzy kategorie w zależności od wieku psów, dla których są przeznaczone: karmy dla psów rosnących, karmy dla psów dorosłych i karmy dla psów starszych, czyli seniorów. Podział ten wynika z różnego zapotrzebowania energetycznego tych psów. Szczenięta są najbardziej wymagające. I trudno się temu dziwić – to chodzące wulkany energii, które z każdym kolejnym dniem rosną w oczach. Intensywne procesy zachodzące w organizmie, wzrost tkanek i przybieranie masy wymagają dostarczenia adekwatnej ilości składników. Psy w tym wieku mają znacznie większe zapotrzebowanie między innymi na białko, które stanowi istotny element budulcowy. Co ciekawe, różnice będą występować także między szczeniętami małych i dużych ras, ponieważ tempo ich wzrostu jest różne. Z tych względów karma dla szczeniąt to wysokokaloryczna karma dla psa, jednak należy uważać, by nie doprowadzić do nadmiernego otłuszczenia, szczególnie u szczeniąt ras dużych i olbrzymich, które po pierwszej fazie szybkiego wzrostu przechodzą w fazę wolnego wzrostu. 

Karmienie psich seniorów ma z kolei zazwyczaj na celu po pierwsze dostarczenie dobrze zbilansowanych składników odżywczych, ale także zapobieganie skutkom chorób przewlekłych. Najlepsza sucha karma dla psa w podeszłym wieku będzie dostosowana do zmian zachodzących w jego organizmie i ewentualnych niedoborów. Ważne jest, by była łatwostrawna dla zwierzęcia i aby wielkość i rodzaj pokarmu był dostosowany do stanu uzębienia.

Ciąża i laktacja u suk – czy ma znaczenie?

Zdecydowanie tak. Zarówno ciąża, jak i laktacja (okres, w którym organizm matki produkuje mleko dla swojego potomstwa) to niezwykle intensywny czas dla organizmu każdego gatunku. Również psie mamy potrzebują w tym czasie dobrze dobranej diety do ich potrzeb. Należy tutaj zwrócić szczególną uwagę na zwiększenie podaży energii oraz białka, które powinno być łatwostrawne i wysokiej jakości.

Stan zdrowia psa – karmy dostosowane do konkretnych chorób

Zupełnie inaczej wygląda wybór jedzenia dla psa zdrowego, a inaczej dla psa, który zmaga się z chorobą, szczególnie przewlekłą. Wraz z rozwojem medycyny weterynaryjnej oraz coraz lepszym zrozumieniem mechanizmów stojących za poszczególnymi jednostkami chorobowymi, zwiększa się liczba dostępnych opcji dietetycznych dla psich pacjentów. Jeśli nasz pies choruje na chorobę przewlekłą bądź zmaga się z różnego rodzaju zaburzeniami, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, pytając jaka jest najlepsza karma dla psa z podobnymi problemami.

Do najpopularniejszych chorób i zaburzeń, pod które dostosowane są psie karmy zaliczamy: 

  • choroby układu moczowego, takie jak kamica moczowa czy przewlekła niewydolność nerek, 
  • choroby układu pokarmowego, związane z problemami jelitowo–żołądkowymi,
  • otyłość,
  • cukrzyca,
  • choroby i zapalenia dziąseł
  • choroby skórne, 
  • choroby wątroby, 
  • choroby układu ruchu, przede wszystkim stawów.

Czasem dieta musi zostać dostosowana na nowo po wykonanych u psa zabiegach, ze względu na zwiększenie zapotrzebowania na energię, potrzebną do rekonwalescencji pacjenta i szybkiego powrotu do zdrowia.

Zupełnie odrębną kwestią jest także żywienie psa, u którego zdiagnozowana została alergia pokarmowa. Jest to zazwyczaj długi proces, który nadzorowany jest oczywiście przez lekarza weterynarii. Do czynników, które najczęściej wywołują alergie u psów zaliczamy mięso kurczaka, wołowinę czy jaja. Oczywiście są psy, które całe życie z ogromnym smakiem będą zajadały się karmą na bazie kurczaka i nigdy nie będą miały problemów. Tak naprawdę alergię może wywołać każdy składnik karmy, dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnoza i opieka weterynaryjna. Po ustaleniu, jaki czynnik jest alergenem dla naszego pupila, kluczowe jest wybranie dla niego karmy, która nie będzie miała tego składnika. Obecnie coraz częściej mówi się także o hydrolizowanym białku, które nie wywołuje reakcji alergicznej, niezależnie od tego z jakiego źródła pochodzi (chodzi tutaj po prostu o wielkość cząsteczek i rozbicie dużych cząsteczek białka na mniejsze).

Rasa psa, czyli jak wielkość wpływa na wybór karmy

Dopasowanie karmy do wielkości psa to nie tylko wybór wielkości krokietów. Oczywiście, u psów ras małych i miniaturowych będzie to miało duże znaczenie, a drobna karma dla psa będzie dla nich lepsza ze względu na ich duże mniejsze szczęki i zęby. Jednak nie jest to jedyny aspekt, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze karmy. Psy ras małych i miniaturowych mają szybszy metabolizm od ich większych krewniaków, a co za tym idzie będą miały także większe zapotrzebowanie na energię od większych psów. Z kolei u psów ras dużych i olbrzymich dużo większe znaczenie będzie miało wsparcie układu kostnego, by zapobiec jego ewentualnym schorzeniem. Dobry wpływ będzie miała duża zawartość takich elementów jak chondroityna oraz glukozamina, które wpływają pozytywnie na stan i uwodnienie chrząstek. Również dodatek kwasów wielonienasyconych (EPA i DHA) wpływa pozytywnie na układ ruchu poprzez wpływ na zdrowie stawów.

Aktywność fizyczna psa – czy kanapowiec będzie jadł tyle samo co chart?

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to oczywiste, nie zawsze pamięta się o tym, by przy wyborze karmy i ustalaniu dziennej dawki wziąć pod uwagę to, czy i jaką aktywność wykonuje pies. Psy, które spędzają większość dnia na kanapach nie będą miały takiego samego zapotrzebowania energetycznego, co psy, które uprawiają sporty, pracują bądź są po prostu bardzo aktywnymi z natury zwierzętami. Dodatkowo, psy sportowe i użytkowe będą potrzebowały pokarmu o składnikach wysokiej jakości i dużej przyswajalności, aby nie obciążać ich układu pokarmowego. Warto rozważyć suplementację dostosowaną do rodzaju aktywności – witaminy, chondroityna dla zwiększenia kondycji chrząstek i stawów itp. Przy tym wszystkim istotne jest by obserwować psa – jego kondycję, stan skóry, okrywy włosowej i ogólne samopoczucie. Dzięki temu szybko wychwycimy, kiedy dieta przestanie spełniać wymagania psiego organizmu.

A co na to pies?

Nie każdy pies będzie “chodzącym odkurzaczem”, który każdą zaproponowaną przez opiekuna karmę zje ze smakiem (zazwyczaj z nadzieją na większą porcję). Niestety niektóre czworonogi są wyjątkowe wybredne. Dlatego ważne jest, by oprócz kierowanie się jakością składników i konkretnymi liczbami, zwrócić także uwagę na preferencje zwierzęcia. Karma powinna mieć odpowiedni wielkość krokietów i być dla niego smakowita. Nawet najlepsza karma sucha dla psa, jaką będziemy umieli sobie wymarzyć, nie da żadnych rezultatów, jeśli nie zostanie zjedzona przez czworonoga.

Podsumowanie

Żywienie psów jest niezwykle ważne na każdym etapie ich życie. Odpowiednie dobranie składników odżywczych i dawki pokarmowej pozwala zapobiegać wadom rozwojowym u szczeniaków, a u starszych psów nawet niektórym chorobom przewlekłym i przede wszystkim otyłości. Wybór najlepszej karmy dla psa nie jest prosty i warto pamiętać, że nie ma jednej idealnej karmy. Kluczowe jest, by brać pod uwagę zarówno wiek i wielkość psa, jak i jego aktywność. Nie może także zabraknąć dokładnej analizy jakości składników, ich pochodzenia oraz przyswajalności. Jeśli nie czujemy się na siłach, by samemu dokonać wyboru, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *