Owczarek kaukaski – groźny olbrzym czy puchaty miś?
Zastanawiasz się jak wygląda owczarek kaukaski? To olbrzymi, masywnie zbudowany pies o efektownej, gęstej sierści – jego wygląd z pewnością robi wrażenie! Czy utrzymanie owczarka kaukaskiego jest wymagające? Jak wygląda jego relacja z innymi zwierzętami i dziećmi? Ile kosztuje owczarek kaukaski? W tym artykule odpowiemy na wszystkie te pytania i pomożemy ci zdecydować, czy jest to właściwy wybór dla Ciebie!
Spis treści
Owczarek kaukaski – wygląd i opis rasy
- Rozmiar: psy 68-75 cm, suki 64-70 cm
- Sierść: średniej długości, gęsta i gruba
- Długość życia: 10-12 lat
- Waga: psy 50-75 kg, suki 45-70 kg
Charakterystyka:
- Aktywność: 3
- Chęć do zabawy: 3
- Inteligencja: 5
- Łatwość szkolenia: 3
- Terytorialność: 5
- Linienie: 4
- Kontakty z innymi psami: 4
- Kontakty z kotami: 4
- Kontakty z dziećmi: 4
Owczarek kaukaski – wzorzec rasy
Wzorzec FCI owczarka kaukaskiego określa go jako psa harmonijnie zbudowanego, o mocnym kośćcu i umięśnieniu oraz wyraźnie zaznaczonym dymorfizmie płciowym.
Owczarki zakwalifikowano do grupy molosów typu górskiego, nie podlegają one próbom pracy. Użytkowane są najczęściej jako psy stróżujące.
Jak wygląda owczarek kaukaski?
- duża, szeroka głowa ze słabo zaznaczonym stopem
- kufa zwężająca się ku nosowi
- uszy wiszące, trójkątne
- dobrze umięśniony tułów
- ogon szablasty lub zakręcony
- sierść średniej długości, gruba i odstająca
- dobry podszerstek
- maść dowolna jednolita lub łaciata, poza czarną
Psy i suki hodowlane owczarka kaukaskiego powinny posiadać przedstawione we wzorcu cechy, by być dopuszczonymi do dalszego rozrodu.
Owczarek kaukaski – charakter
Dorosły owczarek kaukaski to opanowany i nieustraszony czworonóg z silnym instynktem terytorialnym. Jest też oddany właścicielowi, pewny siebie i czujny, co czyni go idealnym psem stróżującym. Nie jest hałaśliwy, szczeka tylko w razie potrzeby – gdy sygnalizuje obecność nieznajomego.
Jest to pies z niezależnym i silnym charakterem, przez co należy zostać jego partnerem, a nie właścicielem-dyktatorem. Z tego powodu konieczne jest też przeprowadzenie odpowiedniego szkolenia już w młodym wieku, by uniknąć wystąpienia agresji u pupila.
Relacja owczarek kaukaski – dzieci może być naprawdę udana, jeśli nauczymy dziecko prawidłowego postępowania ze zwierzętami, a psa będziemy stopniowo przyzwyczajać do takich kontaktów. Owczarek po odpowiedniej socjalizacji może zamieszkać również z innymi psami lub kotami.
Owczarek kaukaski – długość życia
Długość życia owczarka kaukaskiego wynosi średnio 10-12 lat. By pies dożył tych lat w zdrowiu i dobrej kondycji, należy zadbać o kilka ważnych aspektów. Prawidłowe utrzymanie owczarka kaukaskiego obejmuje przede wszystkim:
- żywienie zapewniające psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze i odpowiednią podaż energii,
- regularne pielęgnowanie sierści, pazurów, zębów, uszu i okolic oczu,
- dostarczanie codziennej dawki ruchu poprzez spacery i zabawy,
- odrobaczanie i szczepienia zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii,
- coroczne badania kontrolne, które pozwolą szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości.
Owczarek kaukaski – zdrowie
Na ogół jest to rasa zdrowa i odporna na niekorzystne warunki, dlatego utrzymanie owczarka kaukaskiego w dobrym stanie zdrowotnym nie jest dużym wyzwaniem. Owczarki mogą borykać się z problemami typowymi dla psów dużych ras, m.in. dysplazją stawów biodrowych czy rozszerzeniem i skrętem żołądka.
Mogą cierpieć też na niedoczynność tarczycy i choroby serca, a także choroby oczu, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia kosmetyka pyska i okolic oczu. Należy też pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie weterynaryjnym, dzięki którym choroby zostaną szybko wykryte, a szanse na całkowite wyleczenie znacząco wzrosną.
Owczarek kaukaski – pielęgnacja
Utrzymanie owczarka kaukaskiego i jego spektakularnej sierści jest średnio wymagające – ze względu na jego gęstą i dość długą okrywę włosową konieczne jest jego szczotkowanie minimum raz w tygodniu. Wiosną i jesienią, czyli w okresie linienia, powinno być ono wykonywane codziennie z powodu dużej ilości wypadających włosów.
Konieczne jest także regularne czyszczenie uszu i przemywanie okolic oczu. Ważne jest również systematyczne skracanie pazurów i kontrolowanie stanu uzębienia w gabinecie weterynaryjnym. Szczeniaki owczarka kaukaskiego powinny być przyzwyczajane do zabiegów pielęgnacyjnych jak najwcześniej, by uniknąć późniejszych problemów w trakcie pielęgnacji.
Owczarek kaukaski – żywienie
Odpowiednie żywienie psa jest jednym z kluczowych elementów dbałości o pupila. Konieczne jest wybranie pokarmu, który dostarczy psu wystarczającą ilość białka, węglowodanów i tłuszczów, a także witamin i minerałów wspierających pracę organizmu.
Najważniejszym czynnikiem decydującym o wysokiej jakości karmy jest zawartość świeżego mięsa – staraj się wybierać produkty mające co najmniej 50% mięsa w składzie. Istotna jest również obecność olejów, które bogate są w kwasy omega-3 i omega-6.
Częstotliwość karmienia powinna być dostosowana do wieku psa – dorosły owczarek kaukaski powinien jeść 2 razy dziennie, a szczeniaki owczarka kaukaskiego – 3 lub 4 razy.
Owczarek kaukaski – szkolenie i wychowanie
Szczeniaki owczarka kaukaskiego powinny rozpocząć szkolenie jak najwcześniej ze względu na niezależny charakter tej rasy i skłonności do agresji wynikające z niewłaściwego wychowania. Podczas szkolenia niezbędna jest konsekwencja i cierpliwość, gdyż pies może próbować nas zdominować.
Wyjątkowo ważna jest socjalizacja szczenięcia i stopniowe zapoznawanie z otoczeniem. Inne zwierzęta, a także dzieci i owczarki kaukaskie mogą się dogadywać naprawdę dobrze pod warunkiem, że zostanie przeprowadzone ostrożne i kontrolowane przez opiekuna przyzwyczajanie psa do innych domowników.
Owczarek kaukaski – szczeniaki i hodowla
Kupno szczeniaka owczarka kaukaskiego powinno być poprzedzone dokładnym sprawdzeniem interesującej nas hodowli. Powinniśmy zweryfikować, czy jest to legalnie działająca hodowla zarejestrowana w Związku Kynologicznym oraz w jakich warunkach żyją szczenięta i ich rodzice.
Szczeniaki owczarka kaukaskiego z dobrej hodowli powinny być zaszczepione, odrobaczone i przebadane przez lekarza weterynarii. Należy zwrócić też uwagę na zachowanie szczeniąt i ich socjalizowanie ze środowiskiem – powinny być one odważne i ciekawe otaczającego je świata.
Owczarek kaukaski – cena
Cena owczarka kaukaskiego z rodowodem to kwota w granicach od 3 do 5 tysięcy złotych. To, ile kosztuje owczarek kaukaski zależy ostatecznie od tego, jaką hodowlę wybierzemy. Osiągnięcia rodziców na wystawach i renoma hodowli z pewnością przyczynią się do ustalenia wyższej ceny przez hodowcę.
Natomiast owczarek kaukaski bez rodowodu może być obarczony chorobami lub pochodzić z pseudohodowli, która nadmiernie rozmnaża psy i nie pielęgnuje ich w należyty sposób. Jeśli nie stać nas na kupno rasowego psa, z pewnością w schronisku znajdziemy psa w typie owczarka kaukaskiego do adopcji.
Owczarek kaukaski – historia rasy, ciekawostki
Owczarek kaukaski to stara rasa psów pasterskich wywodząca się z Kaukazu. Dorosły owczarek kaukaski strzegł stada przed drapieżnikami i kradzieżą. Przez wiele lat hodowany był tylko na terenie Armenii, Azerbejdżanu i Gruzji, dopiero w latach 60. XX wieku trafił do Niemiec. Wykorzystywano go tam do pilnowania Muru Berlińskiego.
W Polsce pierwsze owczarki pojawiły się w latach 70. XX wieku, a wzorzec FCI owczarka kaukaskiego powstał dopiero w roku 1984. Obecnie rasa ta nie jest szczególnie popularna w naszym kraju.
Owczarek kaukaski – dla kogo?
Jest to rasa dla osób konsekwentnych i systematycznych. Szczeniaki owczarka kaukaskiego wymagają pracy i treningu już od samego początku. Brak odpowiedniego szkolenia może być powodem późniejszych problemów behawioralnych psa.
Jest to pies stróżujący, jednak odpowiednie przygotowanie stworzy z niego również świetnego psa rodzinnego. Owczarek kaukaski i dzieci może być wówczas bardzo dobrym połączeniem, jednak należy pamiętać, że konieczny jest nadzór opiekuna nad wspólnymi zabawami.
Należy mieć też na uwadze, że jest to pies dużych rozmiarów, dlatego małe mieszkanie w centrum miasta nie będzie dla niego dobrym środowiskiem. Najlepiej poczuje się w domu z dużym ogrodem, który pozwoli psu na spożycie nagromadzonej energii.