Owczarek niemiecki – pies wszechstronnie utalentowany 

Owczarek niemiecki - pies wszechstronnie utalentowany 

Owczarek niemiecki to jedna z najpopularniejszych ras na świecie, używana zarówno do pracy służbowej, ale także jako przyjaciel rodziny. Rasa słynie z wszechstronności, inteligencji, lojalności i łatwości szkolenia. Jest to zdecydowanie duma dziedzictwa niemieckiego i część jej historii, ale nie jest to sierściuch dla każdego.

Owczarek niemiecki – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar 55-65 cm
  • Sierść proste i twardy
  • Długość życia 9-13 lat
  • Waga 22-40 kg

Owczarek niemiecki – wzorzec rasy

Owczarek niemiecki według klasyfikacji FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) kwalifikuje się do grupy psów pasterskich i zaganiających, w sekcji psów pasterskich. Rasa podlega próbom pracy. Wyróżniamy odmianę krótkowłosą i długowłosą.

Jak wygląda owczarek niemiecki? Psy opisywanej rasy są średniej wielkości, o nieco wydłużonej, zwartej i umięśnionej sylwetce. Samce mierzą do 65 cm i ważą do 40kg. Samice natomiast mierzą do 60 cm i osiągają do 32 kg. Ważnym aspektem jest długość tułowia, która powinna być o 10-17% większa do wysokości w kłębie. Głowa owczarka jest klinowata, szersza między uszami, z prostym czarnym nosem. Szczęki są mocne, z nożycowym zgryzem i pełnym uzębieniem. Oczy średniej wielkości, migdałowate, lekko skośne, w kolorze ciemnym. Uszy stojące na czubku głowy, spiczasto zakończone, skierowane do przodu. Linia grzbietu prosta z opadającym zadem. Klatka piersiowa szeroka z wysklepionymi żebrami. Ogon długi, noszony szablasto. Podczas ruchu może być lekko uniesiony do góry ale nigdy powyżej linii grzbietu.

Sierść owczarka niemieckiego występuje w dwóch odmianach, jednak zawsze z podszerstkiem. Odmiana krótkowłosa charakteryzuje się włosem gęstym, twardym i przylegającym. Na głowie, uszach i łapach włos jest krótki. Nieco dłuższy w okolicy szyi i na tylnych stronach kończyn. Odmiana długowłosa charakteryzuje się dłuższym włosiem, miękkim, nie przylegającym. Na uszach, kończynach i ogonie włos jest dłuższy, natomiast krótszy w okolicy głowy, wewnątrz uszu i na łapach.

Owczarki niemieckie występują w jednej charakterystycznej maści: czarna z podpaleniami w kolorze czerwonym, żółtym, jasnoszarym. Dopuszczalne są także umaszczenia jednolite czarne, szare, śniade, czaprakowe z maską. Biała plamka na piersi i jaśniejsze odcienie po wewnętrznej stronie ud są akceptowane, ale niepożądane. Brak maski, jasne oczy, znaczenie na piersi, jasne pazury, rudy koniec ogona wynika z niedostatku pigmentacji. Podszerstek zawsze jest w odcieniu jasnoszarym. Natomiast kategorycznie niedopuszczalna jest maść biała.

Do wad dyskwalifikujących osobnika z hodowli, należą:

  • Dysplazja w stanie ciężkim
  • Wnętrostwo jedno lub obustronne
  • Korekcja uszu i ogona
  • Wady budowy
  • Braki w uzębieniu
  • Przodozgryz, zgryz cęgowy
  • Wysokość o więcej niż 1 cm powyżej lub poniżej wzorca
  • Maść biała
  • Długi, prosty włos bez podszerstka

Owczarek niemiecki – charakter

Owczarek niemiecki to rasa wszechstronnie utalentowana. Pierwotnie hodowane były jako psy pasterskie. Dzisiaj wykorzystywane do pracy mundurowej, jako psy stróżujące, poszukiwawcze, terapeutyczne, ratownicze i przewodniki. Rasa cieszy się ogromna popularnością na całym świecie, jako psy służbowe.

Owczarki charakteryzują się wysoką inteligencją, szybką zdolnością do nauki, posłuszeństwem i oddaniem. Jest to kompleks cech idealnego towarzysza człowieka, który błyskawicznie podejmuje nowe wyzwania i stara się im sprostać za wszelką cenę. Jest to kombinacja wytrzymałości, pracowitość i posłuszeństwa.

Te niemieckie czworonogi są dodatkowo oddanymi przyjaciółmi rodziny. Owczarek bardzo silnie przywiązuje się do człowieka i jest w stanie zrobić dla niego wszystko. Efektem prawidłowej socjalizacji i wychowania jest pies wyrozumiały względem dzieci i tolerancyjny dla innych domowych zwierząt.

Owczarek niemiecki – długość życia

Długość życia owczarka niemieckiego wynosi od 9 do 13 lat. Jest to kwestia zależna od danego osobnika i ma na nią wpływ szereg czynników, działających już od pierwszego dnia życia. Jeżeli chcesz, aby twój sierściuch cieszył się długowiecznością, zwróć uwagę na:

  • Renomę i jakość wybranej hodowli, jej podejście do wychowania maluszków i prawidłowego rozmnażania psów
  • Prawidłowo zbilansowaną dietę, dobraną do potrzeb twojego czworonoga, jego wieku, wagi, aktywności fizycznej i stanu zdrowia
  • Odpowiednią ilość ruchu względem stanu zdrowia i zapotrzebowania rasy
  • Systematyczną pielęgnację sierści, dbanie o uzębienie, pazury i uszy
  • Regularne wizyty u weterynarza, odrobaczanie i szczepienie
  • Kontrolne badania krwi i moczu u osobników starszych i schorowanych

Owczarek niemiecki – zdrowie

Wzorce psów pasterskich zakładają wysoką odporność rasy. Owczarki przez lata słynęła ze swojego końskiego zdrowia. Jednak intensywna praca hodowców nad kątowaniem i obniżaniem linii grzbietu, negatywnie wpływa na kolejne pokolenia i doprowadziła do obecnego poglądu chorowitości tych sierściuchów.

Ze względu na obecność podszerstka, owczarki niemieckie są bardzo wytrzymałe na warunki klimatyczne. Nie są im straszne mrozy i upały. Jednak, jak w przypadku każdej rasy, w cieplejsze dni należy zapewnić psu stały dostęp do miski ze świerzą, chłodna wodą i zacienione miejsce do odpoczynku. Choroby, które najczęściej dotykają owczarki niemieckie są związane z aparatem ruchu i coraz to częstszym występowaniem dysplazji stawów biodrowych i łokciowych.

Dysplazja stawów biodrowych u psa (HD) dotyka głównie rasy duże i olbrzymie. Polega na niedopasowaniu elementów stawowych. Głowa kości udowej jest spłaszczona, natomiast panewka miednicy spłycona, a więzadła i torebka zbyt wiotkie. Objawami występowania HD są problemy ze wstawaniem i kładzeniem się, trudności z wchodzeniem po schodach, kulawizny, sztywny chód lub chód zajęczy, wady postawy. Terapia obejmuje leczenie zachowawcze, mające na celu zminimalizowanie objawów bólowych, oraz chirurgiczne.

Owczarek niemiecki – pielęgnacja

Pielęgnacja owczarka niemieckiego zależy od tego, z jaką odmianą sierści mamy do czynienia. Owczarek długowłosy powinien być wyczesywany co najmniej raz w tygodniu za pomocą odpowiedniej szczotki lub rękawicy. Natomiast odmiana krótkowłosa może być szczotkowana rzadziej, jednak to nie oznacza, że wcale. Warto podkreślić, że czworonogi te dość intensywnie linieją, zwłaszcza osobniki trzymane na dworze. W tym okresie powinniśmy zwiększyć częstotliwość  szczotkowania naszego sierściucha.

Kąpiele powinniśmy ograniczyć do minimum, ze względu na obecność podszerstka, który sprawia że psy te długo schną i filcują się. Do mycia należy używać odpowiednich szamponów, w zależności od długości sierści naszego pupila. Znacznie lepiej, w celu szybkiego oczyszczenia, sprawdzi się przecieranie grzbietu i łap za pomocą wilgotnej szmatki lub specjalnych chusteczek.

Należy także pamietać o regularnym szczotkowanie zębów, obcinaniu pazukrów i czyszczeniu uszu. Dorosłe owczarki niemieckie potrafią być prawdziwymi tchórzami i mogą sprawiać duże problemy w gabinecie weterynaryjnym. Dlatego powinniśmy uczyć naszego psa, tych podstawowych czynności higienicznych, już od pierwszych dni w naszym domu.

Owczarek niemiecki – żywienie

Dieta owczarka niemieckiego powinna składać się z wysokiej jakości potraw mięsnych, suchej karmy, warzyw i węglowodanów, takich jak makaron lub kasza. Jadłospis powinien być odpowiednio zbilansowany i dobrany do potrzeb naszego czworonoga, jego wieku, aktywności fizycznej, wagi, ewentualnych alergii lub schorzeń. Żywienie to klucz do zdrowotności i szczęścia naszego sierściucha. Do prawidłowego rozwoju i wzrostu, szczeniaki potrzebują warzyw, mięsa, witamin oraz dodatkowej suplementacji. Przyrost masy ciała wynosi około 1 kg / tydzień. Dlatego nowi właściciele bardzo często decydują się na konsultację z weterynarzem lub dietetykiem, w celu stworzenia odpowiedniego jadłospisu.

W diecie owczarka niemieckiego 70% powinno stanowić białko, czyli mięso. Na rynku jest szereg karm komercyjnych, których skład może być odpowiedni dla twojego czworonoga. Jeżeli nie jesteś przekonany do przetworzonej żywności, możesz zapoznać się z filozofią BARF. Dieta zakłada karmienie owczarka w sposób jak najbardziej zbliżony do diety ich dzikich przodków. W związku z czym stosuje się surowe mięso, podroby, ryby, kości, warzywa i owoce.

Owczarki niemieckie, jak i wszystkie inne psy, nie powinny jeść:

  • tłustych potraw
  • czosnku i cebuli
  • czekolady
  • jedzenia z przyprawami
  • owoców pestkowych
  • alkoholu i kawy
  • roślin strączkowych

Owczarek niemiecki – szkolenie i wychowanie

Owczarek niemiecki to pies stworzony do pracy z człowiekiem. Sierściuch charakteryzuje się wysoką inteligencją, spostrzegawczością i łatwością uczenia się. Szkolenie owczarka jest prawdziwą przyjemnością, to jednak wcale nie oznacza, że można podejść do tej kwestii lekceważąco. Właściciel powinien być konsekwentny i pewny siebie, jednocześnie motywując psa do działania. Owczarek do prawidłowego rozwoju potrzebuje wyznaczenia granic i zasad. Szkolenie zaczynamy od pierwszych dni życia, kiedy to młody organizm chłonie wszystko jak gąbka.

Jeżeli nie jesteś gotowy na samodzielne szkolenie swojego psa, powinieneś skorzystać z pomocy wykwalifikowanego behawiorysty, który dostarczy Ci niezbędnej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Szkolenia grupowe są dodatkowo fantastyczną formą rozrywki dla psa, który spędza czas ze swoimi rówieśnikami i nowymi ludźmi.

W Polsce jednym z wymogów hodowlanych jest wyszkolenie psa na poziomie minimum PT – posłuszeństwo i IPO – obrona w kwestii samca, jednak obie płci muszą posiadać dyplom użytkowości. W Niemczech wszystkie owczarki muszą zdać egzamin użytkowy.

Owczarek niemiecki – szczeniaki i hodowla

Wysoka popularność owczarka niemieckiego w Polsce sprawia, że znalezienie odpowiedniej hodowli, czas oczekiwania, czy bardzo wysokie, konkurencyjne ceny, raczej nie stwarzają problemów dla nowych właścicieli. Z drugiej strony, nadmierny popyt wpływa na wzrost zainteresowania ze strony pseudohodowców, co wiąże się z tym, że coraz częściej można spotkać się z ofertami szczeniaków bez rodowodu lub psów w typie owczarka.

Wybór hodowli to pierwsza i zarazem najważniejsza decyzja w drodze do posiadania czworonoga. Od tego aspektu, w dużej mierze, zależy zdrowotność twojego zwierzaka, jego charakter i długość życia. Socjalizacja sierściucha rozpoczyna się już w pierwszych dniach. To właśnie wtedy odpowiedzialni opiekunowie dbają o prawidłowy kontakt maluszka z braćmi, otoczeniem, dziećmi i człowiekiem. Cały ten okres i praca wykonana w ciągu tych tygodni, odbija się na późniejszym usposobieniu owczarka i jego reakcji na świat. Przed dokonaniem wyboru, upewnij się że hodowla należy do ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce), a szczeniak posiada wszystkie niezbędne dokumenty, książeczkę zdrowia, szczepienia, odrobaczenia i mikrochip.

Owczarek niemiecki – cena

Ile kosztuje hodowlany szczeniak owczarka niemieckiego? Cena waha się między 2000 do 4000 złotych. Jest to jednak cecha indywidualna, zależna od renomy hodowli, płci, osiągnięć wystawowych rodziców. Decydując się na pieska, nie powinniśmy dać się skusić atrakcyjnym ofertom od pseudohodowców, którzy sprzedają szczeniaki bez rodowodu. Zazwyczaj takie przedsiębiorstwa nie dbają o dobro zwierząt, a jedynie walory zarobkowe. Socjalizacja i wychowanie zaczyna się już od pierwszych dni, a zdrowie dorosłego osobnika zależy od genów i prawidłowości prowadzonej hodowli. Dlatego nie warto oszczędzać w przypadku kupna szczeniaka.

Jeżeli nie jesteś w stanie wydać takiej kwoty na pieska, powinieneś zapoznać się z ofertami różnych fundacji, które szukają rodzin zastępczych do adopcji. Podobnym rozwiązaniem jest schronisko, gdzie setki psów czekają za nowym, kochającym domem. W zamian za opiekę i miłość, będziesz mógł przygarnąć pieska za darmo.

Koszt utrzymania owczarka niemieckiego waha się między 200 – 300 złotych, w zależności od wieku, sposobu karmienia, stanu zdrowia i pielęgnacji naszego zwierzaka. Wiadomo, że wyżywienie szczeniaka będzie znacznie tańsze, niż karma dla dorosłego psa. Jednak z młodym osobnikiem związane są inne, dodatkowe koszty, takie jak szkolenie, zabawki, podkłady, czy straty wyrządzone w domu przez te ciekawskie sierściuchy.

Owczarek niemiecki – historia rasy, ciekawostki

Wraz z rozwojem Środkowej Europy, doszło do wzrostu zainteresowania psem służbowym. W Niemczech powstał związek popierający hodowlę owczarków, jako idealne psy dla wojska i policji. Związek ten nosił nazwę Phylax.

Zgodnie z oficjalną dokumentacją, wzorzec owczarka niemieckiego powstał na podstawie propozycji A. Meyera i Max von Stephanitza i został przyjęty 20 września 1899 roku na Zgromadzeniu Ogólnym Stowarzyszenia Owczarka Niemieckiego we Frankfurcie nad Menem. Rotmistrz wraz ze swoim przyjacielem Mayerem zauroczyli się opisywana rasą w Karlsruhe podczas ogólnokrajowej wystawy hodowlanej, gdzie Hektor Linksrhein stał się wówczas nowym nabytkiem von Stephanitza. Hektor stał się numerem 1 w księdze hodowlanej owczarków niemieckich.

Hodowla owczarka niemieckiego rozpoczęła się w 1899 roku i od tamtego momentu, całe dziedzictwo budowane było na Hektorze / Horandzie i jego potomstwie, stosując chów wsobny i drastyczną selekcję. Nowa krew do chowu wprowadzana była przez suki pochodzące z użytku pasterskiego. W wyniku błędów popełnianych przez hodowców i krzyżówek krewniaczych, na początku XX wieku rasa odbiegała od wzorca. W 1925 roku owczarki były zbyt wysokie, kwadratowe, niezgrabne. Coraz częściej spotykano się z wadami charakteru i brakami w uzębieniu.

W 1922 roku Max von Stephanitz wprowadził system regularnych przeglądów osobników kandydujących do rozpłodu. W 1925 roku odbyła się kolejna wystawa we Frankfurcie nad Menem, podczas której stosowano surowszą ocenę i wytypowano osobniki wpływające na kształtowanie rasy. Wówczas zwycięzcą został Klodo von Boxberg.

W ciągu kolejnych lat wzorzec owczarka zmienił się kilkukrotnie. Od 2011 roku uznaje się odmianę długowłosą za pełnoprawną rasowo. Dotychczas takie osobniki uznawane były za wadliwe w miocie. Obecnie obie odmiany są akceptowane, jednak nie należy ich ze sobą krzyżować. Do Polski pierwsze owczarki trafiły jeszcze przed II wojną światową, jednak zazwyczaj były to psy “w typie” aniżeli rasowe osobniki. W latach 60. XX wieku wystartowała pierwsza polska hodowla FCI.

  • Rotmistrz zmienił imię Hektora na Horand von Grafrath
  • Po II wojnie światowej, w wyniku złego skojarzenia owczarka niemieckiego w krajach alianckich, zaczęto nazywać go owczarkiem alzackim
  • Najpopularniejszym owczarkiem niemieckim w Polsce jest Szarik – tytułowy bohater popularnego serialu “Czterej pancerni i pies”

Owczarek niemiecki – dla kogo?

Owczarek niemiecki jest idealnym psem dla osoby aktywnej fizycznie, chcącej pracować ze swoim czworonogiem. Jego łatwość szkolenia i lojalność wobec rodziny kreują idealnego przyjaciela, który jednocześnie może pełnić funkcję obronną. Socjalizacja i wychowanie jest proste, jednak wymaga konsekwentności i ustanowienia pewnych zasad. Owczarki uwielbiają ruch, w związku z czym nie nadają się do mieszkania w bloku i dla osób zapracowanych, ceniących sobie chwile odpoczynku w salonie przed telewizorem lub z książką.

ZALETY:

  • Łatwość szkolenia
  • Wszechstronna rasa
  • Lojalność i oddanie wobec rodziny
  • Zdolności obronne
  • Dobre podejście do dzieci
  • Łatwość w pielęgnacji
  • Akceptuje inne psy i zwierzęta

WADY:

  • Intensywnie linieją
  • Są chorowite
  • Głośno szczekają
5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *