Samoyed – uśmiechnięty pies północy
Samoyed to energiczny, żywiołowy przyjaciel człowieka, cechujący się towarzyskim usposobieniem oraz przyjacielską naturą. Dobrze dogaduje się z dziećmi, lubi spędzać czas z właścicielem oraz uwielbia ruch na świeżym powietrzu. Jest on również bardzo zdrowym, wytrzymałym zwierzęciem o optymistycznej średniej długości życia. Zobacz, czy jest to odpowiednia rasa dla Ciebie!
Spis treści
Samoyed – opis rasy
- Rozmiar: średni
- Wysokość w kłębie: psy 57 cm, suki 53 cm
- Sierść: o podwójnym owłosieniu (obecność podszerstka oraz długiego włosa okrywowego), dopuszczalne umaszczenie obejmuje kolor biały, biało-biszkoptowy oraz kremowy.
- Średnia długość życia: 12-14 lat
Samoyed – charakter
Samoyedy to psy bardzo aktywne, lubiące zabawę i wykazujące zapotrzebowanie na duża ilość ruchu na świeżym powietrzu. Jeżeli zostaną spełnione te zapotrzebowania, mogą żyć w mieście oraz dobrze odnajdą się w mieszkaniu. Psy te są niezwykle energiczne, odznaczają się również wysoką inteligencją. Są bardzo pojętne i łatwo się uczą. Bardzo lubią ludzi, zarówno członków rodziny jak i obcych, są niezwykle przyjacielskie i towarzyskie.
Samoyed – przewidywalna długość życia i zdrowie
Średnia długość życia samoyeda wynosi 12-13 lat. Są to więc dosyć długowieczne zwierzęta, a przy tym bardzo wytrzymałe i odporne. Dobrze odnajdują się przy niskich temperaturach, ze względu na swój obfity podszerstek i gęste owłosienie.
Psy omawianej rasy wykazują predyspozycję do rozwinięcia następujących schorzeń:
- Cukrzyca
- Dysplazja stawu biodrowego
- Jaskra
- Zaćma
- Choroby dermatologiczne
Samoyed – kwestie pielęgnacyjne
Pielęgnacja sierści samoyeda opiera się przede wszystkim na jej systematycznym szczotkowaniu. Zazwyczaj taka rutyna sprowadza się do dwukrotnego wyczesywania w tygodniu, jednakże w okresie intensywnego linienia, może nastąpić konieczność nawet codziennego usuwania martwego owłosienia naszego psa.
Dodatkowo, należy regularnie podcinać psie pazury, dbać o higienę psiego uzębienia oraz czyścić uszy oraz oczy pupila. W razie konieczności, należy udać się do lekarza weterynarii w celu oczyszczenia psich gruczołów okoołoodbytowych.
Samoyed – żywienie
Żywienie samoyeda powinno opierać się na kilku podstawowych zasadach. Oto kilka z nich:
- Dobra karma dla psa musi bazować na dużej zawartości wysokojakościowego mięsa, będącego źródłem łatwo dostępnych białek zwierzęcych.
- Powinna ponadto być bogata w witaminy oraz składniki mineralne. Produkty dobrej jakości mają w swoim składzie również nienasycone kwasy tłuszczowe, antyoksydanty oraz substancje chondroprotekcyjne.
- Psia dieta powinna pokrywać energetyczne oraz kaloryczne zapotrzebowanie psa oraz dostarczać mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
- Dobry psi pokarm jest produktem pozbawionym zbóż, ulepszaczy smaku, aromatów, konserwantów oraz sztucznych wypełniaczy.
- Karma powinna być dla zwierzęcia smaczna oraz dobrze pachnieć.
Samoyed – wychowanie
Szkolenie samoyeda to przedsięwzięcie, które warto rozpocząć już od pierwszych dni szczenięcia w nowym domu. Należy zainwestować również w zapisanie zwierzęcia do psiego przedszkola oraz na chociażby podstawowy kurs posłuszeństwa. Dobrze jest również przyłożyć się do odpowiednio przeprowadzonej socjalizacji naszego przyjaciela, co pomoże zapobiec rozwojowi wielu zaburzeń behawioralnych w przyszłości.
Samoyedy, oprócz oczywistej roli jako psy rodzinne, świetnie sprawdzają się również jako psy zaprzęgowe. Są użytkowane także w dogoterapii (również dzieci).
Samoyed – szczeniaki
Jeżeli interesują nas szczeniaki hodowlane, przed wyborem konkretnego miotu oraz hodowcy u którego planujemy zakupić nowego przyjaciela, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- Czy hodowca sprzedaje zwierzęta rasowe, czy może osobniki bez rodowodu?
- Jak wygląda dorosły samoyed pochodzący z danej hodowli? Jakimi cechami odznaczają się rodzice miotu- zarówno w kwestii wyglądu, jak i usposobienia?
- Czy rozmnażane psy przebadane zostały w kierunku schorzeń genetycznych występujących u danej rasy? Czy hodowca posiada dokumenty świadczące o przeprowadzeniu takich badań?
- Ile kosztują szczeniaki z danej hodowli? Czy zostały objęte odpowiednią opieką weterynaryjną oraz wymaganą profilaktyką przeciwko pasożytom oraz chorobom zakaźnym? Czy wykazują one objawy nabytej lub wrodzonej choroby?
- Czy hodowca jest chętny podpisać z nami umowę oraz pokazać warunki, w których przebywają jego psy?
- Czy hodowca robi na nas dobre wrażenie?
- Jakimi opiniami cieszy się dana hodowla?
Oczywiście, alternatywą dla hodowli, jest przygarnięcie zwierzęcia z hodowli lub ze schroniska, a więc zdobycie przyjaciela przeznaczonego do adopcji całkiem za darmo. Jest to oczywiście bardzo wielkoduszny gest, pomagający zmienić życie pozbawionego domu czworonoga. Należy jednak pamiętać, że taka droga często wiąże się z wykonaniem dużej ilości pracy nad problemami behawioralnymi, z którymi nierzadko mierzą się zwierzęta po przejściach. Ponadto, często są to czworonogi zaniedbane, pozbawione weterynaryjnej opieki i cierpiące na wiele schorzeń wybiegających poza sferę psychiczną.
Samoyed – cena szczenięcia i koszt utrzymania
Cena szczenięcia samoyeda może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. W zależności od renomy hodowli może być to mniejszy lub większy koszt, należy jednak pamiętać, że zakup psa to zobowiązanie na bardzo długie lata. Nie należy więc przesadnie oszczędzać na wyborze danej hodowli, ponieważ może to generować o wiele większe wydatki w przyszłości- na przykład pod postacią dodatkowej opieki weterynaryjnej w przypadku ujawnienia schorzeń genetycznych danego zwierzęcia.
Podczas szacowania, ile kosztuje utrzymanie samoyeda, należy wziąć również pod uwagę koszt wyprawki dla szczenięcia, kursów posłuszeństwa, profilaktyki weterynaryjnej, nieplanowanych wizyt lekarskich, usług pielęgnacyjnych u groomera, czy wyżywienia psa dużych rozmiarów. Posiadanie zwierzęcia może być bardzo kosztownym przedsięwzięciem, dlatego zanim przyjmiemy czworonoga do swojego domu, należy być na nie finansowo przygotowanym. Dobrze jest mieć również na koncie oszczędności przeznaczone na poczet opieki nad naszym psim przyjacielem.
Samoyed – historia
- Przodkowie rasy byli pierwotnie wykorzystywani do pilnowania reniferów oraz towarzyszenia swoim opiekunom. Mieszkały razem z nimi w szałasach, a w nocy ogrzewały właścicieli swoim grubym futrem. Opiekunowie Ci należeli do plemienia Samojedów, skąd też wzięła się nazwa omawianej rasy. Samojedowie zamieszkiwali tereny Syberii oraz północnej Rosji.
- Samoyedy zostały przetransportowane do Anglii przez brytyjskich zoologów
- Pierwszy wzorzec rasy datuje się na początek XX wieku. Powstał w Anglii.
- Do znanych właścicieli samoyedów zalicza się, między innymi, cara Rosji Mikołaja II Romanow.
- Niejednokrotnie, psy omawianej rasy brały udział w wyprawach polarnych jako zwierzęta zaprzęgowe.
Samoyed – Wady i zalety
Zalety
- Inteligentny
- Przyjazny
- Lubi dzieci
- Dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami
- Świetnie sprawdza się jako pies rodzinny, zaprzęgowy oraz użytkowany w dogoterapii
- Odporny na warunki środowiskowy oraz cieszący się dobrym zdrowiem
- Odznacza się optymistyczną średnią długością życia
- Dobrze znosi niskie temperatury
- Jego sierść nie wymaga intensywnej pielęgnacji
- Nie wymaga intensywnego sportowego treningu, jak inne psy zaprzęgowe
Wady
- Wykazuje bardzo duże zapotrzebowanie na ruch
- Ma słabo rozwinięty instynkt stróżujący
- Ma słabo rozwinięty instynkt myśliwski
- Wykazuje predyspozycję do cukrzycy, schorzeń oczu, schorzeń dermatologicznych oraz dysplazji stawów
- Źle znosi bardzo wysokie temperatury