Włókniak u psa – diagnoza i leczenie

Włókniak u psa - diagnoza i leczenie

Włókniak to jeden z przeróżnych typów nowotworów, który występuje dość powszechnie i ma łagodny przebieg. Powstaje on z fibroblastów, a dokładniej z tych znajdujących się w skórze lub w tkance podskórnej psa. W przypadku zdiagnozowania włókniaka u twojego psa jest o tyle dobra wiadomość, że na szczęście towarzyszy mu z reguły dobre rokowanie, ponieważ nie jest on złośliwy. Jakie objawy towarzyszą włókniakowi u psa i jak go rozpoznać, co zrobić po jego zdiagnozowaniu i na jakie koszty leczenia się przygotować? Odpowiedzi na wszystkie wymienione pytania poznasz w trakcie czytania naszego artykułu, zapraszamy do zapoznania się z nim!

Jak rozwija się włókniak u psa – przypuszczenia

Dokładny mechanizm powstawania nowotworów, w tym właśnie włókniaka, dalej nie został do końca poznany, ale dzięki licznym badaniom z zakresu onkologi ludzkiej jak i weterynaryjnej można wysunąć podejrzenia że mają one często swoje źródła w rozmaitych mutacjach genetycznych. Nie znamy też dokładnej przyczyny powstawania włókniaków, ale może mieć to związek z wiekiem pacjenta, czynnikami środowiskowymi które oddziałują na co dzień na naszego psa oraz narażeniem na toksyny i zatrucia metalami ciężkimi. Wyróżnia się także rasy psów widocznie predysponowane do tego typu nowotworów, co dodatkowo potwierdza genetyczne przyczyny rozwijania się choroby.

Jakie wyróżniamy predyspozycje do rozwoju włókniaka

Jak wspomnieliśmy wcześniej, istnieją pewne czynniki które mogą zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju włókniaka w skórze naszego psa. Są nimi między innymi podeszły wiek psa, który średnio można określić na 7-9 lat, zależnie od rasy i wielkości naszego czworonoga. Jeśli chodzi o rasy, u których częściej występują włókniaki w skórze to są to:

  • golden retrivery,
  • boksery,

U reszty ras takie zmiany nowotworowe obserwuje się zdecydowanie dużo rzadziej. Płeć nie ma znaczenia w kwestii częstości pojawiania się włókniaka u psów.

Włókniak u psa występujące objawy – jak rozpoznać włókniaka po wyglądzie?

Włókniak u psa będzie widoczny na powierzchni skórnej naszego czworonoga najczęściej w postaci pojedynczego, dobrze ograniczonego i zwartego guzka. Guzki takie z reguły mają od jednego do pięciu centymetrów wielkości, więc powinny być łatwe do zauważenia dla wprawionego oka. Wygląd włókniaka u psów jest o tyle charakterystyczny, że można rozpoznać go poprzez widoczny brak owłosienia na powierzchni zmiany.

Włókniaki u psów mogą pojawić się właściwie w każdym miejscu psiego ciała, ale najczęściej można je zauważyć na bokach ciała psa oraz na jego kończynach.

Jaki charakter ma ten nowotwór? – włókniak u psów rokowania

Włókniak skóry należy do typu nowotworów o charakterze łagodnym – innymi słowy jest z reguły nieinwazyjny i nie daje przerzutów na inne tkanki i narządy. Jest to szczególnie ważne przy decydowaniu się na usunięcie zmiany, ponieważ usunięty włókniak nie powinien dawać nawrotów – jest to więc bardzo dobra wiadomość. Dzięki tym cechą psy zdiagnozowane na obecność tego nowotwory mają bardzo dobre rokowania i szansę na dalsze przeżycie nawet kilku lat u boku swojego właściciela, szczególnie w przypadku podjęcia decyzji o przeprowadzeniu operacji wycięcia guzka i tkanki zmienionej chorobowo. Jednak w niektórych przypadkach można zlecić wyłącznie obserwacje zmiany i wstępne powstrzymanie się z operacją usunięcia guzka, głównie jak włókniak jest małych rozmiarów i znajduje się w miejscu, w którym nie będzie przeszkadzał w funkcjonowaniu psa.

Kiedy zgłosić się do weterynarza?

Powinniśmy zgłosić się do weterynarza od razu przy zaobserwowaniu niepokojącego nas guzka na skórze psa, szczególnie jeśli widocznie uległ powiększeniu w czasie od jego zauważenia.

Lekarz weterynarii na samym wstępnie, przed podejściem do badań diagnostycznych, wysłucha od Ciebie wszystkich informacji o stanie psa, dlatego przed wizytą warto spróbować zebrać jak najwięcej danych o zdrowiu naszego psa. Zastanówmy się kiedy dokładnie po raz pierwszy zaobserwowaliśmy zmianę, czy uległa ona powiększeniu oraz czy pies wykazuje jakiekolwiek dodatkowe objawy bądź zmiany w zachowaniu oraz czy pies miał kontakt ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a może mógł się czymś zatruć? Czy bierze jakieś leki na stałe? Czy to jego pierwsza wizyta w gabinecie weterynaryjnym z tym problemem, a jak nie to jakie kroki zostały podjęte? – odpowiedzi na te oraz inne pytania z pewnością pomogą weterynarzowi na postawienie trafnej diagnozy i wdrożenie potrzebnego leczenia.

Lekarz weterynarii po zebraniu niezbędnych informacji przejdzie do oględzin zmiany i najprawdopodobniej już na tym etapie będzie w stanie postawić wstępną diagnozę – ponieważ włókniak u psów wygląda bardzo charakterystycznie. Jednak diagnoza ta musi obowiązkowo zostać potwierdzona biopsją cienkoigłową pobraną prosto ze zmiany i jej wynikiem cytologicznym. Dopiero wiedząc jakie komórki dominują w cytologii będziemy pewni z jakim dokładnie nowotworem mamy do czynienia. Na wyniki cytologii z pobranej biopsji z podejrzanej zmiany będziemy musieli poczekać około 2 tygodnie jeśli klinika nie dysponuje własnym laboratorium i sprzętem do przeprowadzania takich badań – próbki w takiej sytuacji są wysyłane do weterynaryjnych firm zewnętrznych, zajmujące się badaniami laboratoryjnymi.

Badanie stany węzłów chłonnych również jest istotną wskazówką co do rodzaju nowotworu, a szczególnie jego złośliwości – nowotwory złośliwe charakteryzują się równoczesnym wystąpieniem obrzęku obwodowych węzłów chłonnych. Mogą być one także powiększone w przypadku towarzyszących infekcji.

Ważnym badaniem diagnostycznym, które jest stosunkowo tanie i łatwe w wykonaniu, a mówi nam bardzo wiele o aktualnym stanie pacjenta jest badania morfologii oraz biochemii krwi. Wyniki te będą również miały szczególnie ważną rolę przy kwestii podejmowania decyzji o operacji usunięcia zmiany, ponieważ odbywałaby się ona oczywiście pod znieczuleniem ogólnym i pacjent musi się na nią kwalifikować. Jeśli nasz czworonóg należy już do kategorii pacjentów geriatrycznych koniecznie wykonajmy dodatkowe badania przed narkozą, takie jak elektrokardiografia.

Co dalej po diagnozie? – leczenie włókniaka

Kiedy wyniki cytologii potwierdzą podejrzewaną wcześniej diagnozę – włókniaka skóry, nie oznacza to wcale tragedii dla psa. Istnieją o wiele groźniejsze, złośliwe typy nowotworów które mogłyby w znacznie większym stopniu zagrozić naszemu czworonogowi.

Kiedy przychodzi moment na decyzje co do dalszego postępowania, warto kierować się opinią prowadzącego lekarza weterynarii. Jeśli sugeruje on usunięcie guzka i okolicznych tkanek pod znieczuleniem, oznacza to że jest to najprawdopodobniej konieczne i poprawi samopoczucie i funkcjonowanie naszego zwierzaka, albo nie dopuści do jego pogorszenia. Operacja usuwania włókniaka polega na wycięciu całego guzka przy zachowaniu odpowiedniego marginesu bezpieczeństwa, czyli wraz z pewną ilością otaczającej go zdrowej tkanki. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka wystąpienia przerzutów do minimum, które i tak bardzo rzadko, lub wręcz zupełnie nie występują w przypadku tak łagodnych zmian nowotworowych jak włókniak. Koszt takiej operacji zaczyna się od 500 złotych.

Z kolei jeśli zaleci on jedynie jego obserwację, nie zapominajmy o temacie i rzeczywiście miejmy zmianę pod bacznym okiem – w razie jakichkolwiek widocznych zmian czy powikłań, które nas martwią natychmiast zgłośmy się do weterynarza.

Czy stosuje się chemioterapie lub radioterapie w leczeniu włókniaka u psów?

W leczeniu włókniaka chemioterapia oraz radioterapia nie są polecane, ponieważ nie dają większych skutków terapeutycznych, a mogą stanowić duże obciążenie dla organizmu pacjenta i spowodować u niego więcej szkód niż korzystnych zmian.

Czy włókniak przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu psa?

To, czy lekarz zdecyduje się na pozostawienie guzka zależy przede wszystkim właśnie od tego czy jest on uciążliwy dla psa, na przykład znajduje się w takim delikatnym miejscu, jak na przykład pomiędzy palcami w łapie, gdzie uciskając na tkanki stwarza ryzyko pojawiania się dyskomfortu czy innych nieprzyjemnych dolegliwości, jak na przykład odciski. W takich sytuacjach oraz jeśli jest on także wyjątkowo duży, lekarz również prawdopodobnie zleci jego usunięcie. Jeśli jednak włókniak u naszego psa jest na tyle mały i w takim miejscu że nie towarzyszą mu żadne dodatkowe negatywne objawy to spokojnie możemy zdecydować się na pozostawienie zmiany „w spokoju”. Nie oznacza to jednak rozwiązania problemu, ponieważ mimo łagodnego charakteru włókniaka dalej powinniśmy stale go obserwować. Jednak taki pozostawiony włókniak nie powinien sprawiać większych problemów psu – jedynie może go nadmiernie interesować i pies może próbować go sobie wygryźć, do czego nie możemy oczywiście dopuścić.

Jednak otrzymanie diagnozy że nas pies jest chory na włókniaka skóry nie oznacza pożegnania się z naszym czworonogiem. Słowo nowotwór od razu kojarzy się nam z najgorszymi przypadkami, ale na szczęście włókniak należy do grupy tych niezłośliwych i nie dających przerzutów. Dzięki temu może on zostać nawet całkowicie wyleczony – i to bez wprowadzania żadnej chemioterapii – poprzez operację usunięcia włókniaka, wraz z odpowiednią ilością otaczających ją tkanek, dzięki czemu będziemy pewni że nowotwór nie nawróci. Tak więc psy chorujące na włókniaka skóry mają bardzo dobre rokowania i szansę na przeżycie jeszcze wielu pięknych chwil ze swoim właścicielem.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *