Zabawy z psem – jak bawić się z psem w domu i na zewnątrz?
Zabawa to jedna z najlepszych metod na nawiązanie bliższej więzi z psem, a jednocześnie bardzo ważny element życia tych czworonogów. Stymuluje to ich rozwój, zapobiega nudzie i zwiększa kondycję. Przepisów na to jak bawić się z psem jest dużo. Ważne jest, by dobrać sposób do indywidualnych potrzeb psa, bo każdy zwierzak jest inny i ma swój własny charakter.
Spis treści
W domowym zaciszu
Zabawy z psem w domu mogą być równie zajmujące i rozwijające, jak te na zewnątrz. Choć zazwyczaj w czterech ścianach jest dużo mniej przestrzeni, oznacza to także mniej bodźców. Dzięki temu możemy nauczyć psa bardziej skomplikowanych sztuczek i zabaw, a w przyszłości przenieść je także na spacer.
Na początek parę słów o wykorzystaniu zabawek ze sklepów zoologicznych dla psów. Przede wszystkim zabawy z psem z ich użyciem mogą być dużo bardziej różnorodne niż nam się wydaje. Oprócz nauczenia psa aportowania zabawek, zabawy z różnego rodzaju szarpakami, a także zabawek z ukrytym w środku jedzeniem, można wykorzystać je także do bardziej złożonej rozrywki. Wśród tych wymienić można zabawę w sprzątanie oraz naukę imion zabawek. Pierwsza polega na nauczeniu psa odkładania zabawek po skończonej zabawie, lub treningu, do określonego pudełka bądź pojemnika. Stanowi to dodatkowe przedłużenie zabawy, a dla opiekuna jest także znacznym ułatwieniem. Druga opcja polega na nauczeniu psa, że konkretna zabawka wiąże się z konkretną nazwą, a następnie ćwiczenie z nim by umiał ją przynieść na zawołanie. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się krótkie imiona bądź słowa, szczególnie dwusylabowe.
Wspomniane już zabawki, które kryją w sobie jedzenie przyjmują bardzo różnorodne formy i kształty. Jedne po prostu wymagają od psa cierpliwości i powolnego wylizywania smakołyków ze środka, jednak inne rozwijają także dodatkowo inteligencję psiaka. Nie brakuje tzw. “inteligentnych” zabawek, które wymagają od zwierzęcia przesunięcia konkretnego elementu czy podniesienia pyszczkiem innego w celu dostania się do upragnionego smaczka. Oczywiście tego typu zabawę można także wykonać samemu. Wystarczy pochować smakołyki w różnych częściach domu lub nawet po prostu w środku koca, a następnie pozwolić psu szukać. Zmysł węchu jest podstawowym zmysłem tych zwierząt, więc tego typu zabawy dla psa w domu zawsze będą dla niego ciekawym rozwiązaniem.
Plac zabaw – coś dla kreatywnych opiekunów
Niejednokrotnie zwierzęta zaskakują swoich opiekunów i za najlepszą zabawkę uważają nie bardzo drogie produkty z wyspecjalizowanych sklepów, lecz najzwyklejsze przedmioty z gospodarstwa domowego. Dla niejednego psa zwykły pluszowy miś może sprawić dużo więcej radości niż skomplikowana zabawka. Idąc tym tropem, można skusić się na poszerzenie tej idei – domowy plac zabaw dla psa to kolejny ciekawy pomysł na to jak bawic sie z psem. Może być on bardzo skomplikowany i dostosowany do konkretnej rasy, a może składać się tylko z paru prostych elementów. Dobrymi przykładami są tunele z kartonów, jak i tunel pomiędzy dwoma krzesłami przykrytymi kocem. Można stworzyć także tor przeszkód dla psa, przy czym trzeba uważać, by taki plac zabaw był dla zwierzęcia przede wszystkim bezpieczny.
Sztuczki i komendy
Ćwiczenie posłuszeństwa i różnego rodzaju komend to wspaniały sposób na to, jak bawić się ze szczeniakiem. Stanowi to dobre połączenie budowania więzi, rozwoju intelektualnego psa, a także tworzenie solidnych podstaw dalszego wspólnego życia. Należy pamiętać, że dla psa rozwój umysłowy jest równie ważny jak fizyczny – uczenie się przynosi im wiele korzyści. Na początku warto zacząć od podstawowych sztuczek i komend, które przydadzą się w przyszłości – “siad”, “do mnie”, “aport” czy “daj łapę” to tylko początek długiej listy. Tak naprawdę ogranicza nas tylko własna cierpliwość i wyobraźnia.
Rozwiązania dla aktywnych
Wiele osób uprawiających na co dzień sport zastanawia się, co można robić z psem tak by jednocześnie samemu móc poprawiać swoją kondycję. Warto w takim wypadku zastanowić się nad rozmaitymi sportami dla psów. Jest to szczególnie dobry pomysł dla właścicieli ras, które są predysponowane do niektórych aktywności.
Wśród sportów, które należą do najpopularniejszych wśród psich opiekunów wymienia się:
- Dog Frisbee – polega na rzucaniu psu dysku, który ten musi złapać w locie. To aktywność, która wymaga zarówno precyzji od psa, jak i właściciela – oprócz dobrego skoku, tak samo ważny jest dobry rzut!
- Agility – to kolejny świetny sport do wykonywania w duecie. W tym wypadku pies ma do pokonania tor przeszkód, składający się z tuneli, pochylni, slalomów itp. Szczególnie ważna jest tu znajomość podstawowych komend przez psa. Zawody agility to także jedne z najpopularniejszych zawodów w psim środowisku. Szczególnie dobrze radzą sobie na nich border collie.
- Taniec z psem – nazwa mówi tu sama za siebie, jednak jest to aktywność wymagająca bardzo dużej precyzji ze strony opiekuna i psa. Nauczenie się wspólnej choreografii wymaga także cierpliwości i dużej dozy koncentracji.
- Flyball – w zasadzie jest to psi sport “zespołowy”. Startują w nim psie sztafety, w których każdy pies po kolei ma za zadanie pobiec za wystrzeloną piłką na określoną długość, a następnie wrócić z nią w jak najkrótszym czasie.
Bezpieczeństwo
Niezależnie od tego, czy wybierzemy spokojną zabawę w domu, wyjście na wybieg dla psów czy wspólne przygotowywanie się do zawodów, kluczowe jest by na pierwszym miejscu stawiać bezpieczeństwo swoje i psa. Nie należy używać zabawek, które mogą doprowadzić do zadławienia lub posiadających elementy mogące uszkodzić przewód pokarmowy. Jeśli ćwiczymy i bawimy się z udziałem innych psów, niezwykle istotne jest, by rozumieć i umieć wychwycić sygnały uspokajające i alarmowe ze strony naszego pupila. Dzięki temu będziemy w stanie zapobiec ewentualnemu wybuchowi agresji, w przypadku wspólnych psich zapasów itp. Z tego też względu bardzo ważne jest, by w zabawie z psem być odpowiedzialnym za jej rozpoczęcie i zakończenie. Pomoże to zapobiec nieprzyjemnym wypadkom, a dla psa będzie stanowiło jasną drogę komunikację, która pozwoli mu odnaleźć się w sytuacji.