Zapalenie dziąseł u psa i kamień nazębny
Jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób jamy ustnej u psów jest zapalenie dziąseł. Szacuje się, że nawet 80 procent psów w wieku 2-3 lat zapada na tą przykrą dolegliwość. Kondycja naszego pupila zależy w dużym stopniu od stanu jego uzębienia oraz dziąseł więc upewnij się czy w wystarczający sposób dbasz o higienę jego jamy ustnej. Nieleczone zapalenie dziąseł u psa może prowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań czego można uniknąć przy odpowiedniej profilaktyce.
Spis treści
Przyczyny chorób dziąseł u psa
Zapalenie dziąseł spowodowane jest obecnością bakterii beztlenowych oraz tlenowych nagromadzonych na płytce nazębnej. Podobnie jak u ludzi, u zwierząt resztki pokarmu i bakterii zbiera się na zębach. Zęby nabywają żółtej barwy przez początkowy nalot, który z czasem wapnieje pod wpływem bakterii i enzymów w ślinie staje się kamieniem nazębnym. Kamień nazębny u psa może pojawić się nie tylko przez nieodpowiednią higienę jamy ustnej, ale również przez budowę czaszki oraz zgryzu. Dotyczy to zwłaszcza małych ras, których zęby są silnie stłoczone. Innymi czynnikami są również nieprawidłowa dieta oraz niektóre choroby np. cukrzyca, zaburzenia hormonalne lub zaburzenia wydolności nerek. Kamień nazębny ma postać twardego nalotu o brudnoszarej barwie i nieleczony prowadzi do stanu zapalnego dziąseł!
Objawy zapalenia dziąseł u psa
Pierwszym objawami, które powinny nas zaniepokoić, oprócz wspomnianego nalotu na zębach, jest nieprzyjemny zapach z pyska zwierzęcia. Jeśli chodzi o osad nazębny może on gromadzić się nie tylko na samych zębach, ale również przy linii dziąseł.
Inne typowe objawy stanu zapalnego to:
- obfite ślinienie
- brak apetytu wskutek bólu i obrzęku dziąseł
- trudność w gryzieniu pokarmu
- wysięk ropny z nosa lub pyska
- zaczerwienione dziąsła oraz ich obrzęk
Przy postępującej parodontozie, czyli zapaleniu przyzębia pojawiają się krwawienia dziąseł z ropnymi wysiękami, ruchome zęby oraz uwypuklenie gałki ocznej Uwypuklenie gałki ocznej oznacza, że w obrębie dziąseł pojawił się ropień. Pęknięcie ropnia objawia się wypływem ropy z pyska lub nosa zwierzęcia. Koniecznie zgłoś się do lekarza weterynarii w celu rozpoczęcia leczenia swojego zwierzaka. Skutki nieleczonego zapalenia dziąseł są bardzo poważne a są nimi:
- parodontoza, która prowadzi do ubytków w szkliwie, zapaleniu korzeni zęba a ostatecznie ich wypadnięcia.
- zakażenie bakteryjne organów wewnętrznych prowadzących do zapalenia płuc, mięśnia sercowego
Leczenie chorych dziąseł u psa
Na początek konieczna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym, gdzie lekarz oceni zaawansowanie schorzenia na podstawie badania stomatologicznego oraz zdjęcia rentgenowskiego. Najpewniej zostanie zalecony skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego z koron zębowych, kieszonek dziąsłowych oraz powierzchni szkliwa zęba. Zabieg jest wykonywany pod narkozą oraz intubacją oraz stosowane są skalery ultradźwiękowe. Po prawidłowo wykonanym zabiegu czyszczenia kamienia u psa zostaje przeprowadzone polerowanie zębów. Ma to na celu wygładzenie powierzchni zęba co zabezpieczy je przed ponownym odkładaniem się osadu i kamienia nazębnego. Cena zabiegu usuwania kamienia nazębnego u psa waha się między 100-350 zł i zależy od ilości kamienia oraz ewentualnych zębów do ekstrakcji.
Wielu właścicieli czworonogów interesuje czy zabieg może zostać wykonany bez narkozy. Usuwanie kamienia u psa bez narkozy jest możliwe w wielu gabinetach jednak stanowczo odradzamy tą metodę. Znieczulenie ogólne oraz intubacja zwiększają bezpieczeństwo oraz pozwalają na większą kontrolę podczas zabiegu. Intubacja jest niezbędna przy kontrolowaniu oddechu pupila oraz niezbędna przy psach ze stwierdzoną zapaścią tchawicy lub przy rasach mających do tego predyspozycje. Dodatkowo chroni to przed dostaniem się do dróg oddechowych resztek kamienia, bakterii oraz środków sanacyjnych. Znieczulenie ogólne poprawia warunki prawidłowej oceny stanu jamy ustnej oraz przeprowadzeniu zabiegu. Tylko w ten sposób bezpieczeństwo pupila jest zapewnione a leczenie dziąseł wykonane w profesjonalny sposób.
Po wykonanym zabiegu lekarz weterynarii prawdopodobnie zleci stosowanie u psa antybiotyku oraz przez jakiś czas leków przeciwbólowych. Antybiotyk przy tym schorzeniu jest stosowany najczęściej w formie maści na zapalenie dziąseł u psa.
Usuwanie kamienia i ryzyko z tym związane
Przed każdym znieczuleniem pies jest poddawany dokładnym badaniom, w szczególności badane są parametry wątrobowe oraz nerkowe, gdyż te narządy będą odpowiedzialne za zmetabolizowanie leków podawanych mu podczas narkozy. Na podstawie tych wyników lekarz ocenia ryzyko powikłań oraz dobiera indywidualnie najwłaściwszą metodę znieczulenia pacjenta. Właściciele, których psi senior musi poddany być narkozie często martwią się o stan ich serca podczas zabiegu. Usuwanie kamienia nazębnego u starego psa zawsze jest przeprowadzane w tak samo uważny oraz możliwie bezpieczny sposób jak u psa młodego. Warto jednak skonsultować swoje obawy z lekarzem, który może zlecić badanie kardiologiczne oraz RTG klatki piersiowej. Pamiętajmy również, że każdego psiaka czekają pewne działania niepożądane po wybudzeniu się z narkozy. Do najczęstszych należą otumanienie, biegunka, wymioty i problemy z oddaniem moczu/kału. Takie objawy mogą utrzymać się do 24 godzin po wybudzeniu ze znieczulenia. Jeśli widzimy, że zły stan psa utrzymuje się dłużej niezwłocznie udajmy się z nim do lecznicy weterynaryjnej.
Domowe sposoby na choroby dziąseł
Ważne jest by pamiętać, że rutynowe i profilaktyczne czynności uchronią zwierzę przed nabyciem kamienia nazębnego. Podstawą powinno być regularne szczotkowanie zębów psa przy użyciu specjalistycznej szczoteczki o miękkim włosiu oraz pasty, która nie wymaga spłukiwania. Przy czyszczeniu kamienia naszemu pupilowi warto pamiętać by ustawić szczoteczkę pod odpowiednim kątem (ok. 45 stopni) by móc wyczyścić całą powierzchnię zęba.
Następnym sposobem, który można wdrożyć jest stosowanie u psa przysmaków dentystycznych. Jeśli są stałym uzupełnieniem diety korzystnie wpływają na stan uzębienia psa. Możemy również dodawać różne preparaty na kamień nazębny dla psa, które występują w postaci proszku dodawanego do jedzenia lub wody. Skutecznie działają na zmniejszenie ryzyko pojawienia się kamienia oraz odświeżają zapach pyszczka twojego psa.
Dieta ma ogromne znaczenie dla stanu jamy ustnej pupila. Jeśli chcemy uchronić go przed zapaleniem dziąseł podawajmy mu jedzenie o włóknistej konsystencji, która wspiera ścieranie osadu z zębów. Nie podawajmy dużej ilości mokrej karmy a tym bardziej jedzenia ludzkiego, które bardzo szkodzi zwierzętom. Pamiętajmy, że powstały już kamień nazębny nie będziemy w stanie usunąć samemu. Jeśli zauważymy, że mimo profilaktyki zęby naszego czworonoga pokrywają się ciemnym nalotem koniecznie udajmy się do gabinetu weterynaryjnego.
Podsumowując, dbajmy o profilaktykę i higienę jamy ustnej naszego pupila. Zaniedbanie jej może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Regularnie sprawdzajmy stan uzębienia naszego psa, stosujmy odpowiednią dietę oraz czyśćmy szczoteczką zęby psiaka. Jedną z podstaw profilaktyki są również systematyczne wizyty (co najmniej co pół roku) u lekarza weterynarii w celu kontroli stanu uzębienia psa. Prawidłowym nawykiem jest również zabranianie pupilowi brania do pyska przedmiotów, które mogą uszkodzić błony śluzowe. W zamian za to zachęcajmy go do bawienia się gryzakami dentystycznymi, które pomagają w ścieraniu osadu nazębnego. Te wszystkie czynniki pomogą nam zminimalizować ryzyko możliwości wystąpienia problemów z zapaleniem dziąseł u naszego psa.