Jaki lek przeciwbólowy dla psa? – co podać psu gdy boli?
Gdy Twój psi przyjaciel nagle poczuje się gorzej i zauważysz, że odczuwa ból z pewnością przyjdzie Ci do głowy pomysł szukania informacji jakie leki przeciwbólowe dla psa można mu podać. W takiej sytuacji jednak najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, gdyż ból może być objawem ostrzegającym o urazie lub rozwijającej się w organizmie psa chorobie, która może zagrażać zdrowiu Twojego czworonoga. Ponadto ludzkie leki przeciwbólowe dla psa mogą okazać się toksyczne, tylko pogarszając jego stan.
Objawy bólu u psa
Będąc opiekunem psa, należy pamiętać, że zwierzęta tak samo jak i ludzie mogą chorować, a także odczuwać ból. Ważne jest, aby decydując się na domowego pupila nie ograniczać swojej roli do karmienia psiaka i zabawy z nim, ale także regularnie kontrolować jego stan zdrowia. Oczywiście nasz czworonóg nie może nas poinformować, że coś go boli, dlatego tak ważna jest jego codzienna obserwacja i zwracanie uwagi na zmiany w jego zachowaniu. Jeżeli zauważysz, że Twój pies stał się osowiały, przestał reagować na wołanie, nie je lub nie pije, zaczyna skowytać przy głaskaniu, kuleje bądź wykazuje inne nietypowe zachowania koniecznie zgłoś się do weterynarza, gdyż takie objawy mogą wskazywać na odczuwanie bólu przez psiaka. W takiej sytuacji nie zastanawiaj się co przeciwbólowe dla psa możesz mu podać, gdyż prawdopodobnie nie rozwiąże to problemu, a może jedynie utrudnić diagnozę. Warto więc nie zwlekać i udać się do specjalisty, który pomoże Twojemu zwierzęciu.
Preparaty dla ludzi w leczeniu bólu u psa
Mimo, że w medycynie ludzkiej dostępny jest szeroki wybór najnowszych preparatów przeciwbólowych, to liczba leków zarejestrowanych do użytku weterynaryjnego jest wciąż stosunkowo niewielka. Szukając informacji jaki lek przeciwbólowy dla psa będzie odpowiedni, w pierwszej kolejności należy więc zwrócić uwagę na fakt, że nie każdy lek stosowany u ludzi będzie bezpieczny dla zwierząt. Zwłaszcza leki w postaci paracetamolu i ibuprofenu nie mogą być stosowane u psów, gdyż mogą doprowadzić u nich do poważnego uszkodzenia wątroby czy błony śluzowej żołądka. Objawy jakie mogą wystąpić po podaniu psu nieodpowiednich leków przeciwbólowych to między innymi: biegunka i wymioty, osowiałość, utrata apetytu, drgawki, śpiączka, zapalenie otrzewnej lub wątroby czy ostra niewydolność nerek. Jeżeli zdążyłeś podać czworonogowi, jeden ze wspomnianych leków niezwłocznie skontaktuj się z gabinetem weterynaryjnym.
Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe dla psa
W leczeniu zwierząt towarzyszących w tym psów najczęściej stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki opioidowe. Ich stosowanie, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu może jednak wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych, nie można więc ich podawać na własną rękę bez konsultacji z weterynarzem.
Leki opioidowe
Opioidy to szeroka gama substancji, które pozyskuje się z maku lekarskiego. Należą do nich takie leki jak morfina czy fentanyl. Opioidy sprawdzają się między innymi przy zwalczaniu przewlekłego bólu nowotworowego czy ostrego bólu pooperacyjnego. Mechanizm ich działania oparty jest na interakcji leku z receptorami opioidowymi, które znajdują się w takich miejscach jak tkanki obwodowe, rdzeń kręgowy czy mózg. Ważne jest ich odpowiednie dawkowanie, gdyż podanie ich niewłaściwej ilości może prowadzić między innymi do bezdechu czy hipotermii. Opioidowe leki przeciwbólowe często podawane są po zabiegu w formie zastrzyku, część substancji nadaje się jednak także do podawania z użyciem pompy infuzyjnej czyli na przykład morfina, lidokaina czy fentanyl.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne
Jeżeli pies ma natomiast problemy z poruszaniem, czemu towarzyszy przewlekły ból, a weterynarz stwierdzi że należy zastosować lek przeciwzapalny i przeciwbólowy na stawy dla psa, to w tym wypadku powszechnie stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne. Są one szeroko stosowane w przypadku leczenia obrzęków czy stanów zapalnych, które występują w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Polecane są także przy wystąpieniu bólu w obszarze przewodu pokarmowego. Ich działanie polega na hamowaniu przekaźnictwa nocyreceptorów, poprzez hamowanie enzymu cyklooksygenazy. Wszystkie niesteroidowe leki przeciwzapalne mają działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Należy jednak pamiętać, że z ich stosowaniem związane być może wystąpienie poważnych działań niepożądanych. W przypadku podania nieodpowiedniej zbyt dużej dawki leku może dojść do uszkodzenia nerek, a następnie doprowadzić do ich ostrej lub przewlekłej niewydolności. Przy ich długotrwałym stosowaniu mogą pojawić się problemy ze strony układu pokarmowego. Mogą prowadzić do powstawania nadżerek czy wybroczyn podśluzówkowych, a nawet przyczyniać się do wystąpienia krwawień i perforacji jelit. Dlatego przy długotrwałej terapii z użyciem niesteroidowych leków przeciwzapalnych, konieczna jest stała kontrola weterynarza.
Zakup leków przeciwbólowych dla psa
Leki przeciwbólowe dla psa bez recepty można zakupić bezpośrednio w gabinecie weterynaryjnym podczas wizyty. Czasem może się okazać, że weterynarz zaleci zakupić leki przeciwbólowe dla psa z apteki, a jeśli będą one wymagały recepty, bez wątpienia takową wystawi. Najważniejsze jest, aby nie stosować żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, gdyż mimo dobrych intencji możemy zaszkodzić zwierzakowi. Pamiętaj, jeśli chcesz kupić tabletki przeciwbólowe dla psa, to koniecznie upewnij się czy ich skład jest bezpieczny dla Twojego pupila.