Aparat ortodontyczny dla psa – wszystko co musisz wiedzieć
Piękny i zdrowy uśmiech jest ważny nie tylko u ludzi. Przez to, że zaczynamy traktować swoich czworonożnych towarzyszy, bardziej jak przyjaciół oraz członków rodziny, to chcemy też poprawić ich komfort życia na różnych płaszczyznach. Jedną z nich jest właśnie dbanie o ich uzębienie. Mycie zębów to podstawowa czynność, którą odpowiedzialny właściciel powinien wykonywać. Co jednak w przypadku, gdy nasz ukochany pupil boryka się z wadą zgryzu, która powoduje dyskomfort i może mieć poważne powikłania? W medycynie ludzkiej ortodoncja jest już niezwykle rozwinięta, jak wygląda sytuacja w weterynarii? Ile kosztuje aparat ortodontyczny dla psa i co należy o nim wiedzieć? W dzisiejszy artykule przygotowaliśmy odpowiedzi na wasze pytania.
Spis treści
Aparat ortodontyczny dla psa – kiedy warto go rozważyć?
Psy tak jak i ludzie, mogą mieć rozmaite problemy z zębami, które w różnym stopniu im przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Wady związane z ułożeniem zębów powodują dyskomfort głównie podczas jedzenia oraz zabawy. Często analizując ułożenie zębów mlecznych u szczeniaka, można określić, jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia wady zgryzu po wymianie zębów. Generalnie ze względu na ogromną ilość ras, możemy wyróżnić kilka typów zgryzów, czyli ułożenia łuków zębowych u psów. Pokrótce opiszemy dla was wszystkie z nich.
Zgryz nożycowy jest najbardziej popularnym oraz na szczęście bardzo pożądanym ułożeniem zębów u psa. Siekacze żuchwy powinny znajdować się zaraz za siekaczami szczęki, dzięki czemu całość przypomina właśnie nożyce.
Zgryz cęgowy, lub inaczej nazywany kleszczowym jest prawidłowy u niektórych ras, takich jak psy pasterskie. W porównaniu ze zgryzem nożycowym, tutaj siekacze żuchwy oraz szczęki nie nachodzą na siebie. Stykają się jedynie końcami, co przypomina cęgi.
Przodozgryz dotyczy psów, których siekacze żuchwy są zbyt wysunięte do przodu, w stosunku do siekaczy szczęki. Można często go zaobserwować u przedstawicieli ras brachycefalicznych, dla nich jest on akceptowalny. U każdej innej rasy, ten rodzaj zgryzu jest patologiczny i powoduje ścieranie się zębów siecznych.
Tyłozgryz natomiast dotyczy sytuacji odwrotnej, w której żuchwa jest skrócona i cofnięta, względem szczęki. Zęby u takich psów nie stykają się ze sobą, tworzy się między nimi przerwa. Często u takich psów zęby dolne wbijają się w podniebienie drażniąc je i raniąc.
Zgryz naprzemienny to wada, która jest bardzo dotkliwa dla psa. Mamy wtedy sytuację, w której część dolnych siekaczy jest wysunięta do przodu, a część jest położona za siekaczami szczęki.
Jakie są przyczyny wad zgryzu u psów?
Jak wiadomo tak jak u ludzi, przyczyn nieprawidłowego ułożenia zębów może być wiele. Niektóre są zależne od wad genetycznych, uwarunkowania rasowego, a niektóre z nich pupile nabywają w trakcie życia, podczas wypadków oraz urazów. Generalnie można wyróżnić wady dotyczące ustawienia zębów oraz szkieletu. Wady szkieletowe najczęściej wynikają z nieprawidłowości występujących w stawie skroniowo – żuchwowym oraz z niedopasowania wymiarem szczęki oraz żuchwy.
Jak sprawdzić, czy pies potrzebuje aparatu ortodontycznego?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że zgryz powinien zostać oceniony przez lekarza weterynarii. Badanie, które pozwoli dokładnie określić ułożenie zębów w szczęce oraz żuchwie, powinno zostać wykonane przy zamkniętym pysku, po wymianie zębów mlecznych na stałe. U psów następuje to po 14 tygodniu i może trwać do 6 miesiąca życia. Na wizytę warto umówić się po ukończeniu przez czworonoga 9 – 12 miesięcy. Mniejsze rasy mogą wybrać się na nią wcześniej niż te większe.
Jak wiadomo ważny jest także charakter oraz cechy osobnicze psa.Czy każdy pies nadaje się do leczenia ortodontycznego? Niestety nie. Agresywne i nerwowe zwierzaki, mogą uszkodzić założony aparat, albo zbytnio stresować się częstymi wizytami w gabinecie. Dodatkowo wiele schorzeń kardiologicznych, dyskwalifikuje psy ze względu na ogromne ryzyko jakim jest dla nich narkoza. Aby pies został zakwalifikowany do leczenia ortodontycznego musi być zdrowy i spokojny. Należy pamiętać, że proces leczenia jest bardzo długi, dlatego pies nie może zbytnio stresować się posiadaniem aparatu. Nie należy decydować się na aparat z własnych pobudek. Leczenie psa aparatem ortodontycznym jest stresująca i niekomfortowe, dlatego powinno zostać wprowadzone w ostateczności. Często wady estetyczne, przeszkadzają tylko właścicielowi, natomiast dla psa nie są zauważalne. W wielu przypadkach wystarczy o wiele łatwiejszy zabieg, a sam aparat ortodontyczny jest ostatecznością.
Co należy wiedzieć przed zdecydowaniem się na aparat ortodontyczny dla psa?
Przed wizytą u weterynarz warto zadbać o higienę jamy ustnej swojego pupila, tak aby był zdrowy podczas badania. Należy również unikać zbyt twardych zabawek, oraz smakołyków, które mogłyby uszkodzić dziąsła. Uzębienie psa warto obserwować od początku, jednak, założenie aparatu można wykonać dopiero po pełnej wymianie zębów. Wizyta u psiego ortodonty zaczyna się od wywiadu, w którym lekarz zapyta o to w jaki sposób pies pobiera pokarm, jakie ma problemy, a także czy po jedzeniu nie występuje,. np. krwawienie. W przypadku wielu wad uzębienia, pies może kaleczyć swoje podniebienie, czy dziąsła, dlatego należy bacznie go obserwować podczas zabawy i posiłków. Wszystkie oznaki bólu oraz dyskomfortu, powinny zostać odnotowane i przekazane lekarzowi. Warto skupić się także na tym w jakim stanie znajduje się szkliwo zębów, a także na ewentualnych zmianach na dziąsłach i podniebieniu, które są spowodowane wadą.
Podczas badania oceniona zostanie ilu zębów dotyczy wada, a także jak bardzo jest ona zaawansowana. Tylko wykwalifikowany lekarz weterynarii oceni, czy jest w stanie skorygować wadę zgryzu oraz w jakim stopniu poprawi to komfort życia psa. Warto wiedzieć, że nie jest to jedyna opcja w przypadku estetycznych wad uzębienia. Medycyna weterynaryjna jest na tyle rozwinięta, że możliwe jest skorygowanie uzębienia bez pomocy aparatu. Gdy problemem jest jeden ząb, warto zastanowić się nad jego usunięciem, lub szlifowaniem samej korony. O wszystkich możliwościach, a także ich wadach i zaletach, poinformuje was lekarz podczas wizyty.
Jak wygląda leczenie ortodontyczne u psów?
Przed założeniem aparatu ortodontycznego należy wykonać badanie RTG szczęki oraz żuchwy, aby ocenić położenie i przebieg korzeni zębowych. Kolejno wykonuje się odlewy i odciski zębów, dzięki czemu lekarz może zaprojektować aparat ortodontyczny dla psa i zaplanować proces leczenia. Dodatkowo należy wykonać podstawowe badania krwi oraz badanie kardiologiczne, ze względu na to, że aparat zakłada się psu w znieczuleniu ogólnym. Są to niezbędne wskaźniki, które pozwolą ocenić ryzyko związane z tym zabiegiem i zakwalifikować psa do leczenia ortodontycznego.
Ideą leczenia psów aparatem ortodontycznym jest odtworzenie prawidłowego dla danej rasy ułożenia zębów oraz poprawa jakości życia. Estetyka nie jest priorytetem lekarza weterynarii. Samo leczenie można podzielić na dwa etapy, z czego pierwszy z nich polega na skorygowaniu ustawienia zębów za pomocą aparatu. Jest to zazwyczaj dość długi okres, wynoszący kilka miesięcy, podczas którego na zęby działa odpowiednia siła, które je przesuwa. Drugim okresem jest czas retencji, czyli podtrzymania osiągnietego efektu terapetucznego. Dla pupili, tak jak dla ludzi, dostępne są aparaty stałe oraz ruchome.
Aparaty ortodontyczne dla psów – rodzaje
Aparat ruchomy dla psa przypomina smoczek, który właściciel powinien aplikować szczeniakowi podczas codziennej zabawy. Można używać go u młodych psów do piątego miesiąca życia, które posiadają niewielkie wady, łatwe do skorygowania. Niestety często nie jest wystarczający i po niezadowalających efektach, właściciele decydują się na założenie swoim czworonogom aparatu stałego.
Aparaty stałe dla zwierząt dzielimy na cienkołukowe oraz płytkowe. Najbardziej popularne są aparaty ortodontyczne cienkołukowe, ponieważ korygują ustawienie zębów z większą precyzją. Można z ich pomocą indywidualnie dopasować siłę działania, do danego zęba, dzięki czemu łatwiej jest je obrócić i naprowadzić na właściwe miejsce. Aparat cienkołukowy to tak naprawdę łuki i pierścienie przymocowane do zębów, do których dołączone są zamki, łańcuszki oraz gumki. Jeśli wyobrażacie sobie zwyczajny aparat stały dla ludzi, ten wygląda identycznie. Natomiast aparat ortodontyczny dla psa płytowy wygląda inaczej, ponieważ umieszcza się go na podniebieniu, albo wyrostkach zębodołowych. Składa się z płyty akrylowej, łuków, sprężyn oraz śrub. Jest on używany przy wadach poprzecznych lub związanych z wieloma zębami. Można z jego pomocą rozszerzyć łuk zębowy w płaszczyźnie bocznej.
Jak wygląda opieka nad psem z aparatem ortodontycznym?
Wydatki, stres oraz wizytu u weterynarza nie kończą się po samym zabiegu. Czas trwania leczenia wady zgryzu u psów zależy od wady. Zazwyczaj wynosi jednak kilka tygodni, a nawet miesięcy. Tak jak w przypadku ludzi, po założeniu aparatu pies musi regularnie odwiedzać weterynarza, w celu skontrolowania procesu leczenia. Aparat ortodontyczny dla psa musi być regularnie korygowany, aby jak najlepiej dopasować siłę działającą na zęby. W ten sposób lekarz ocenia efekty leczenia oraz na bieżąco koryguje drobne wady. Takie wizyty odbywają się najczęściej co kilka tygodni, dlatego należy wziąć pod uwagę swoją dostępność i nie planować założenia aparatu swojemu psu, w okresie, w którym nie możemy sobie pozwolić na częstsze wizyty w gabinecie. Należy także odpowiednio zaplanować wydatki w tym okresie, aby móc zapewnić swojemu psu jak najlepszą opiekę.
Co jeszcze należy wiedzieć? Podczas leczenia warto przejść na karmę mokrą i unikać twardych smakołyków, które mogłyby uszkodzić aparat ortodontyczny dla psa. Należy odstawi także wszystkie sznurkowe zabawki. Dodatkowo należy bardzo dbać o higienę jamy ustnej pupila i codziennie szczotkować psie zęby, korzystając ze specjalnej pasy dla zwierząt i szczoteczki. Jest to niezwykle ważne.
Aparat ortodontyczny dla psa cena
Przed zdecydowaniem się na taki zabieg, warto zastanowić się ile kosztuje aparat ortodontyczny dla psa? Samo założenia aparatu kosztuje zazwyczaj 1000 – 2000 zł, jednak przed tym należy wykonać szereg badań, które również mogą nadszarpnąć domowy budżet. Dodatkowo założenia psu aparatu ortodontycznego wiążę się z koniecznością stałych wizyt kontrolnych u lekarza weterynarii, a także często zakupu odpowiednich leków oraz preparatów umożliwiających utrzymanie czystości w jamie ustnej pupila. Warto zastanowić się także nad zmianą karmy na mokrą, a także wyeliminowaniem twardych zabawek i smakołyków. Aparat ortodontyczny dla psa jest doskonałym rozwiązaniem, w przypadku wielu poważnych wad, jednak na pewno kosztuje niemało. Jeśli jesteście przygotowani na dodatkowe wydatki i zależy wam na komforcie waszych czworonogów, na pewno warto zainteresować się tym tematem. Szereg badań i wizyt u weterynarza zajmuje trochę czasu, jednak w ten sposób możecie poprawić jakość życia swojego czworonożnego przyjaciela.