Boston terrier – przyjazna rasa prosto zza oceanu!

Boston terriery opisywane są najczęściej jako pełne energii psy do towarzystwa, które charakteryzują się wysoką inteligencją i łatwo rozpoznawalną kompaktową budową z okrągłą głową. Często mylone są z buldożkami francuskimi, choć w rzeczywistości różnią się od nich nie tylko krajem pochodzenia, ale również wyglądem. Chcesz wiedzieć więcej o Boston terrierach? Ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości!
Spis treści
Boston terrier – wygląd i opis rasy
Rozmiar: 25-40 cm
Sierść: krótka, gładka
Długość życia: 10-12 lat
Waga: 6-11 kg, w zależności od kategorii wagowej
Charakterystyka:
Aktywność : 4 / Chęć do zabawy : 5 / Inteligencja : 4 / Łatwość szkolenia : 4 / Linienie : 1 / Kontakty z innymi psami : 4 / Kontakty z kotami : 4 / Kontakty z dziećmi : 4
Boston terrier – wzorzec rasy
Boston terrier w klasyfikacji FCI należy do grupy IX (psy ozdobne i do towarzystwa), sekcji 11 (małe psy molosowate), a jego numer wzorca to 140. Rasa ta nie podlega próbom pracy.
Cechy psów z rodowodem:
- skrócona kufa,
- kwadratowa czaszka, płaska na szczycie,
- dobrze zarysowany stop,
- szeroki i czarny nos (z wyraźnie zaznaczoną linią między nozdrzami),
- szerokie i kwadratowe szczęki,
- duże, okrągłe i ciemne oczy, szeroko rozstawione,
- małe i wyprostowane uszy,
- lekko łukowata szyja,
- krępa sylwetka, wpisująca się w kwadrat,
- głęboka, szeroka klatka piersiowa,
- nisko osadzony i krótki ogon.
Rasa Boston terrier posiada trzy kategorie wagowe: poniżej 6,8 kg, pomiędzy 6,8 kg a 9 kg, oraz powyżej 9 kg do 11,35 kg.
Sierść Boston terrierów jest krótka, gładka i błyszcząca. Występuje parę dopuszczalnych rodzajów umaszczenia. Najbardziej popularne jest umaszczenie czarne z białymi znaczeniami. Białe znaczenia są pożądane przy każdym rodzaju umaszczenia, a więc także przy dwóch pozostałych: pręgowanym i tzw. “foczym” (po angielsku “seal”). Umaszczenie “seal” to połączenie czerni z odcieniem czerwonego (który widoczny jest w mocnym świetle). Wymagane białe znaczenia u Boston terrierów to biała otoczka wokół kufy, strzałka między oczami oraz biała plama na piersi. Inne znaczenia, takie jak plamy na przednich i tylnych łapach nie są obowiązkowe, ale wciąż pożądane.
Cechy dyskwalifikujące rasowego psa to m.in. szara lub wątrobiana barwa, brak białych znaczeń, niebieski kolor oczu oraz brak pigmentacji nosa.
Boston terrier – charakter
FCI opisuje Boston terriery przede wszystkim jako psy żywe i przyjazne. Cechuje je wysoka inteligencja i bardzo dobre usposobienie. Dzięki temu z chęcią uczą się sztuczek, mogą także ćwiczyć niektóre psie sporty jak np. obedience czy agility. Boston terriery nie lubią być same – są towarzyskie zarówno w stosunku do ludzi, w tym dzieci, jak i innych psów. Wykazują dużą chęć do zabawy, co jest szczególnie widoczne u lżejszych odmian.
Boston terrier – długość życia
Ile żyje przeciętny Boston terrier? Psy tej rasy są dość długowieczne i mogą dożyć nawet 12 lat. Na długość życia psa będzie miała wpływ oczywiście w dużej mierze także prawidłowa opieka weterynaryjna, w tym regularne kontrole i odpowiednia profilaktyka. Należy pamiętać o:
- regularnych wizytach u lekarza weterynarii,
- regularnych badaniach krwi,
- regularnej profilaktyce, w tym o szczepieniach i odrobaczaniu,
- prawidłowo zbilansowanej diecie, dostosowanej do potrzeb danego psa, połączonej z adekwatną dawką aktywności fizycznej.
Boston terrier – zdrowie
Niestety Boston terriery, ze względu na swoją skróconą kufę, zalicza się do ras brachycefalicznych i nie są pozbawione problemów z tym związanych. Psy te są predysponowane do problemów z układem oddechowym, powodowanych tzw. syndromem ras brachycefalicznych (z jęz. ang. BOAS – Brachycephalic Obstructive Airway Syndrome). U psów z tym zespołem wyróżnia się szereg wad, które powodują utrudnione oddychanie: zwężone nozdrza przednie, wydłużone podniebienie miękkie oraz przerost/wysunięcie kieszonek krtaniowych. Często występuje także zapadnięcie tchawicy. Objawy obejmują duszność, charczenie, świsty, niechęć do ruchu, oddychanie przez otwarty pysk, częste wymioty itp.
Aby zmniejszyć objawy związane z syndromem ras brachycefalicznych można wykonać szereg operacji chirurgicznych, takich jak np. poszerzenie nozdrzy (przez wycięcie fragmentu skrzydełek nosa) czy skrócenie podniebienia miękkiego. Warto jednak przy tym zauważyć, że Boston terriery są również bardziej narażone na skutki uboczne znieczulenia (co także wynika z budowy anatomicznej ich czaszki i dróg oddechowych).
Boston terriery są także predysponowane do problemów z oczami. Po pierwsze, ze względu na ich wielkość częściej obserwuje się urazy mechaniczne, np. po buszowaniu wśród ostrej i twardej trawy. Po drugie, u tych psów występuje predyspozycja do chorób takich jak młodzieńcza zaćma, jaskra czy owrzodzenia rogówki.
Oprócz schorzeń związanych z anatomią ich głowy, Boston terriery są również niestety predysponowane do problemów ze zwichnięciem rzepki, które powoduje kulawiznę i może nawracać. Suki tej rasy bardzo często mają również problemy okołoporodowe – czaszki szczeniąt są wtedy za duże, aby przejść przez kanał rodny. Z tego względu bardzo często wykonuje się zabieg cesarskiego cięcia.
Boston terrier – pielęgnacja
Krótka i gładka sierść Boston terrierów nie powinna stanowić większych problemów pielęgnacyjnych, również dla mniej doświadczonych właścicieli. Regularne szczotkowanie powinno być zupełnie wystarczające. W okresie zimowym warto zwrócić uwagę na temperatury – ze względu na brak podszerstka psy te niejednokrotnie potrzebują ciepłych ubranek, aby nie marznąć podczas chłodnych, zimowych dni.
Jak u każdego psa, należy regularnie kontrolować stan uszu oraz zębów. W tym drugim z pewnością pomoże przyzwyczajenie psa do szczotkowania ich od małego. Regularne mycie zębów pastą przeznaczoną dla psów to świetna profilaktyka chorób uzębienia i przyzębia. Wreszcie, ze względu na częste problemy okulistyczne Boston terrierów, nie można zapomnieć o bacznej obserwacji pięknych i dużych oczu tych psów. Jeśli widoczne są jakiekolwiek niepokojące zmiany, powinny być one skonsultowane z lekarzem weterynarii.
Boston terrier – żywienie
Boston terrier nie posiada specyficznych wymagań żywieniowych. Potrzebuje pełnowartościowej karmy podawanej w dawce dopasowanej do wieku oraz aktywności fizycznej. Na rynku nie brakuje opcji jedzenia zarówno suchego, jak i mokrego. Można zdecydować się także na domowe przygotowanie posiłków, jednak należy pamiętać o odpowiednim zbilansowaniu składników pokarmowych i dodatków mineralnych.
U Boston terrierów występuje czasem alergia pokarmowa – w takim przypadku konieczne będzie żywienie psa karmą hipoalergiczną (bazującą na białku hydrolizowanym) lub karmą monobiałkową, jeśli uda się ustalić, która karma powoduje reakcję alergiczną u psa.
Boston terrier – szkolenie i wychowanie
Boston terriery to inteligentne psy, które chętnie uczą się nowych rzeczy. Przy odpowiedniej dozie zaangażowania, można uczynić z nich naprawdę posłusznego i lojalnego kompana. Wychowywanie psa należy zacząć już od młodego wieku – szczeniaki w okresie socjalizacji uczą się najwięcej o świecie. Wystawienie ich w tym czasie na dużą ilość różnych bodźców, zmniejszy ryzyko, że jako dorosłe psy będą bojaźliwe.
Podobnie z nauką nawyków i komend – powtarzanie ich od szczenięctwa, znacząco zwiększa szansę na bezproblemowe życie z psem. Dla niedoświadczonych opiekunów dobrym rozwiązaniem będzie psie przedszkole, gdzie przechodzi się proces nauki podstawowych komend i zachowań pod okiem profesjonalistów.
Boston terrier – szczeniaki i hodowla
U psów, które mają wiele predyspozycji do chorób, szczególnie istotny jest ostrożny wybór hodowli i jej dobre sprawdzenie. Pomocnym aspektem jest zwrócenie uwagi na status rejestracji hodowli. Dobra firma będzie zarejestrowana w ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce) lub w FCI (Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna), co oznacza że spełnia ich wymogi i standardy. Warto także rozmawiać z hodowlą i zadawać dużo pytań – zarówno o opiekę nad matkami i młodymi psami, jak i testy genetyczne oraz zdrowie poprzednich miotów. Odpowiedzialny hodowca będzie chętnie odpowiadał na zadawane pytania.
To niezwykle istotne, ponieważ nie brakuje pseudohodowli, w których “prawie za darmo” można dostać psa o wyglądzie Boston terriera. W takich miejscach nie ma jednak żadnej kontroli nad dobrostanem zwierząt i sposobem ich rozmnażania. Wiele psów z pseudohodowli pochodzi z chowu wsobnego i przez to jest obciążonych genetycznie.
Boston terrier – cena
Ile kosztuje Boston terrier z rodowodem? Cena za szczeniaka to koszt od 4000 do nawet 8000 złotych. To spora kwota, jednak nie warto oszczędzać, jeśli w grę wchodzi stan zdrowia przyszłego przyjaciela. Cena ta wzrosła w ostatnich latach, ze względu na rosnącą popularność tej rasy, podobnie jak innych małych psów (buldożków, buldogów, mopsów itp.).
Oczywiście, tak jak u innych ras, istnieją fundacje i grupy, od których można adoptować psa w typie rasy Boston terrier, a czasem nawet rasowego Boston terriera. To psy, które zostały porzucone przez swoich poprzednich właścicieli i czekają na lepsze jutro. To dobra opcja dla każdego, kto marzy o psie tej rasy, a z różnych przyczyn nie ma możliwości kupna psa z hodowli.
Boston terrier – historia rasy, ciekawostki
Boston terrier został wyhodowany w Stanach Zjednoczonych, w stanie Massachusetts. Rasa ta powstała jako krzyżówka buldogów angielskich z białymi terierami angielskimi. Buldogi angielskie były wykorzystywane w XIX wieku do walk psów, a Boston terrier miał być początkowo jedynie jego ulepszoną wersją, jeszcze lepiej przystosowaną do bojów. Początkowo psy krzyżowali angielscy i irlandzcy imigranci z okolic Bostonu, jednak osobą, którą nazywa się ojcem tej rasy był Robert Hooper. To on wykupił psa o imieniu Judge, który prawdopodobnie jest przodkiem wszystkich współczesnych Boston terrierów.
Boston terriery pierwszy raz zostały zaprezentowane światu na wystawie w 1878 roku (chociaż pod innym imieniem), a w 1891 roku otrzymały swoją nazwę. Wtedy też powstał Boston Terrier Club of America.
Do dzisiaj rasa ta jest najbardziej popularna w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, jednak nie brakuje wielbicieli tej rasy również na starym kontynencie. W latach 30. XX wieku pojawiły się na Wyspach Brytyjskich, zaś dwadzieścia lat później na reszcie kontynentu.
- Pierwszy Boston terrier w Polsce pojawił się w połowie lat 90. XX wieku.
- Boston terrier jest maskotką drużyny sportowej Boston University – Boston University Terriers. Maskotka nazywa się Rhett.
- Największą fanką Boston terrierów w Wielkiej Brytanii była Ewelina, księżna Essex
Boston terrier – dla kogo?
Boston terrier to rasa dla osób, które szukają psa niewielkich rozmiarów o towarzyskim usposobieniu, przyjaznym charakterze i dużej inteligencji. Ich wychowanie nie powinno sprawiać większych trudności, jednak z pewnością wymaga ono zaangażowania ze strony opiekuna. Należy być gotowym na dużą potrzebę zabawy ze strony tych psów oraz przede wszystkim ewentualne problemy zdrowotne, których leczenie może pochłonąć naprawdę zawrotną sumę. Te pozytywne i pocieszne pieski z pewnością odwdzięczą się jednak za dobrą opiekę swoją wiernością i przyjaźnią.