Buldog angielski – brytyjski flagmatyk o wielkim sercu

Buldog angielski – brytyjski flagmatyk o wielkim sercu

W obecnych czasach, hodowla i dalsze rozmnażanie buldogów angielskich rodzi bardzo dużo wątpliwości i dyskusji. Z jednej strony, rasa posiada olbrzymie grono swoich miłośników, co jest skutkiem ich uroczego, sympatycznego charakteru oraz przyjazności wspomnianych psów wobec dzieci. Z drugiej strony jednak, buldogi angielskie zmagają się z olbrzymią ilością problemów zdrowotnych, które negatywnie wpływają na ich komfort oraz średnią długość życia. Czy powinny być więc dalej rozmnażane? Czy ich liczne zalety przewyższają predyspozycje do ogromu schorzeń?

Buldog angielski – wzorzec rasy według FCI

  • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
  • Użytkowanie: jako psy do towarzystwa oraz stróżujące
  • Klasyfikacja według FCI: grupa 2 (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła), sekcja 2.1 (molosy typu mastifa); nie podlegający próbom pracy.
  • Ogólne wrażenie: pies o krępym, mocnej i przysadzistej sylwetce, krótkowłosy; budowa ciała harmonijna, choć głowa wydaje się dosyć duża w stosunku do reszty sylwetki; umięśnienie widoczne.
  • Usposobienie: łagodne i przyjazne, przedstawiciele rasy są całkowicie oddani swojej rodzinie. Psy czujne oraz silne, nie wykazujące jednak tendencji do dominacji lub agresji.
  • Głowa krótka, głęboka, o pomarszczonej skórze; kufa szeroka i krótka, zadarta; mózgoczaszka o wyraźnie zaznaczonym stopie, o dużej szerokości i kanciastym kształcie; trzewioczaszka symetryczna; nos szeroki, dużych rozmiarów, czarny; nozdrza powinny być na tyle szerokie, aby zapewniać swobodę oddychania; wargi grube, powinny zwisać poniżej boków żuchwy i zakrywać zęby; uzębienie zdrowe kompletne, o zgryzie nożycowym; szczęka oraz żuchwa silne i umięśnione, o kanciastym kształcie; policzki zaokrąglone; oczy o szerokim rozstawieniu i ciemnym odcieniu, nisko osadzone; uszy osadzone wysoko, cienkie.
  • Szyja: umięśniona, stosunkowo długa, o łukowatym kształcie i luźno zwisającej, pomarszczonej skórze; z obecnym podgardlem.
  • Tułów: o mocnym i krótkim grzbiecie, głębokiej i szerokiej klatce piersiowej, dobrze wysklepionych żebrach oraz podciągniętym brzuchu.
  • Ogon: nisko położony, stosunkowo krótki, zwężający się w kierunku koniuszka.
  • Kończyny: odpowiednio kątowane, tylne dłuższe od przednich, łapy okrągłe.
  • Chód: sprawny oraz szybki.
  • Szata: gładka oraz krótkiej długości, pozbawiona szorstkości; dopuszczalne umaszczenie obejmuje barwę pręgowaną, czerwoną, płową oraz łaciatą. Może być jednolita lub z obecnością maski.
  • Wady dyskwalifikując: agresja, nasilone zaburzenia lękowe, poważne zaburzenia anatomiczne.
  • Wysokość w kłębie: ok 40 cm
  • Masa ciała: 25 kg (psy), 23 kg (suki)

Buldog angielski – charakter

Buldogi to psy niezwykłe wesołe, sympatyczne i przyjaźnie nastawione do świata. Bardzo kochają swoją rodzinę, są do niej sllnie przywiązane i uwielbiają wspólne spędzanie czasu ze swoim opiekunem. Są to również zwierzęta z reguły łagodne i spokojne, lubią dzieci i wykazują w stosunku do nich ogrom cierpliwości.

Choć cechują się dużą dozą czujności, niespecjalnie spełniają się w roli psów obronnych lub stróżujących. Pomimo całego swojego uroku oraz przyjaznego nastawienia, posiadają pewną predyspozycję do przejawiania dominacji, dlatego ich właściciel powinien przyłożyć dużą wagę do wychowania czworonoga oraz wykazywać się w stosunku do niego dużą dozą stanowczości i konsekwencji.

Buldog angielski – przewidywalna długość życia

Przewidywana średnia długość życia buldoga angielskiego wynosi około 8-10 lat, nie jest więc ona specjalnie optymistyczna, zwłaszcza jeżeli wziąć pod uwagę niewielkie rozmiary tej rasy- małe psy zwykle dożywają o wiele późniejszego wieku. Bardzo często, buldogi umierają jeszcze na wcześniejszym etapie, jeżeli ich poważne schorzenia genetyczne uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie oraz radość życia.

Oczywiście, możemy w dużym stopniu wpływać na zdrowie naszego pupila oraz to, ile wyniesie jego długość życia. Warto więc dbać o prawidłową profilaktykę weterynaryjną czworonoga, wykonywać u niego wszystkie rekomendowane badania, prawidłowo odżywiać psa oraz zaspokajać jego potrzeby behawioralne. Warto jednak zdawać sobie sprawę z dużej chorowitości tych zwierząt.

Buldog angielski – zdrowie

O schorzeniach, do których buldogi angielskie wykazują predyspozycję, można by napisać książkę (i faktycznie, trochę opracowań na ten temat powstało). Większość chorób omawianych psów wynika z tego, że należą one do ras brachycefalicznych, a więc takich o specyficznej budowie anatomicznej pyska. Budowa ta charakteryzuje się głównie zwężonymi nozdrzami, zbyt długim podniebieniem miękkim, wynicowanymi kieszonkami krtaniowymi, za dużym językiem, niedorozwojem tchawicy oraz przesunięciem małżowin nosowych na teren nosogardzieli. Objawami tych wszystkich nieprawidłowości (określanych zazwyczaj pod nazwą BOAS – syndromu ras brachycefalicznych) jest więc utrudnione oddychanie psa, charczenie, krztuszenie się, choroby zapalne dróg oddechowych, zmniejszona wydolność wysiłkowa, czy krztuszenie się towarzyszące jedzeniu i piciu. Choć charakterystyczne chrapanie i sapanie buldogów może wydawać się słodkie i urocze, w rzeczywistości świadczy o przechodzeniu zwierzęcia przez męki i znacznie ograniczonym komforcie życia.

Niestety, syndrom ras brachycefalicznych nie jest jedynym schorzeniem, które może dokuczać buldogowi angielskiemu. Rasa ta jest również narażona na rozwój dysplazji stawów biodrowych. Psy te często chorują także na atopowe zapalenie skóry, kamicę pęcherza moczowego, alergie pokarmowe, choroby okulistyczne oraz schorzenia układu szkieletowo-mięśniowego. Bardzo często pojawiają się również problemy z rozrodem opisywanych zwierząt – praktycznie wszystkie buldogi angielskie wymagają przeprowadzenia cesarskiego cięcia pod koniec ciąży, ponieważ poród drogą naturalną nie jest u nich anatomicznie możliwy.

Z powodu tych wszystkich schorzeń, wiele stowarzyszeń weterynaryjnych wydało oficjalne prośby o zaprzestanie hodowli tych zwierząt, aby ograniczyć ich cierpienie oraz dalsze rozprzestrzenianie się chorób. W 2022 roku rząd Norwegii oficjalnie zabronił rozmnażania buldogów angielskich.

Buldog angielski – kwestie pielęgnacyjne

Utrzymanie owłosienia buldoga angielskiego jest bardzo proste, ponieważ sprowadza się jedynie do regularnego szczotkowania lub chociażby przeczesania sierści przeznaczoną do tego rękawicą. Pielęgnacja oczu zwierzęcia tej rasy jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ wymaga ona większej regularności- buldogi wykazują bowiem predyspozycje do częstych schorzeń okulistycznych. Oczy buldoga należy czyścić nawet codziennie. Psy omawianej rasy mają też tendencję do częstego zapychania gruczołów okołoodbytowych- kiedy tak się stanie, należy udać się do lekarza weterynarii w celu ich oczyszczenia.

Dodatkowo należy pamiętać o regularnym podcinaniu pazurów, czyszczeniu uszu oraz higienie psiego uzębienia. Mycie zębów może odbywać się przy użyciu szczoteczki oraz psiej pasty. Możliwe jest również stosowane stworzonych do tego celu wilgotnych chusteczek, żeli stomatologicznych lub dentystycznych gryzaków.

Buldog angielski – zasady żywienia

Buldog angielski, jak każdy pies, wykazuje największe zapotrzebowanie przede wszystkim na zwierzęce białko wysokiej jakości. Składnik ten dostarcza czworonogi wszystkich niezbędnych aminokwasów, które stanowią materiał budulcowy dla całego organizmu. Dobra psia dieta obejmuje w swoim składzie również owoce i warzywa, które stanowią źródło witamin, antyoksydantów oraz składników mineralnych.

Karma dla psa wysokiej jakości powinna być produktem możliwie nisko przetworzonym, pozbawionym konserwantów, chemikaliów, sztucznych barwników oraz aromatów. Najlepsze pożywienia są również bezzbożowe oraz nie zawierają zbędnych wypełniaczy.

Nie należy nadmiernie przekarmiać naszego buldoga, ponieważ ma on – jak każdy przedstawiciel omawianej rasy – tendencję do rozwinięcia otyłości. Z uwagi na dosyć leniwy charakter buldogów, po osiągnięciu nadwagi, ciężko będzie mu pozbyć się dodatkowych kilogramów.

Buldog angielski – szkolenie i wychowanie

Buldogi to zwierzęta bardzo pozytywnie nastawione do ludzi, wpatrzone w swoją rodzinę oraz chętne do współpracy. Jednocześnie, potrzebują konsekwentnego i stanowczego podejścia, z uwagi na pewną tendencję do okazywania dominacji oraz swojego wrodzonego uporu.

Aby uniknąć pojawienia się problemów behawioralnych w przyszłości, warto odpowiednio wcześnie zadbać o prawidłową socjalizację szczenięcia oraz naukę posłuszeństwa.

Choć buldog angielski nie jest sportowcem, jak każdy pies wymaga regularnych spacerów oraz uwielbia się bawić- wspomniane potrzeby behawioralne bezwzględnie muszą być spełnione przed odpowiedzialnego właściciela psa. Należy przy tym jednak pamiętać, że zwierzęta krótkoczaszkowe wykazują niską tolerancję na wysiłek fizyczny oraz są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury. Nie należy więc “przemęczać” swojego czworonoga oraz wystawiać go na działanie upałów.

Buldog angielski – szczeniaki lub psy adopcyjne

Jak już ustalono, hodowla omawianej rasy jest kwestią kontrowersyjną oraz o dyskusyjnej moralności. Z jednej strony, rozmnażanie buldogów angielskich pozwala na przetrwanie rasy, która odznacza się cudownym charakterem i wielkim sercem. Z drugiej, jej skutkiem jest produkcja kolejnych szczeniaków obarczonych licznymi schorzeniami, z których wyrośnie dorosły, charczący, krztuszący się pies o ograniczonym komforcie życia. Absolutnie niedopuszczalne jest wspieranie pseudohodowli nie wykonującej żadnych badań genetycznych oraz oferujących psy bez rodowodu- takie zwierzęta najprawdopodobniej nie przeżyją dłużej niż rok, a nawet jeżeli- będą to bardzo chorowite i nieszczęśliwe czworonogi. Co więcej, warunki hodowlane panujące w miejscu w którym rozmnaża się takie psy, są zwyczajnie nieludzkie.

Jaka jest alternatywa? Możemy przygarnąć psa oddanego do adopcji. W ten sposób nie tylko zyskamy za darmo wymarzonego przyjaciela, ale również nie przyczynimy się do rozwoju rasy i rodzenia się kolejnych chorych szczeniąt.

Buldog angielski – cena szczenięcia i koszty utrzymania

W zależności od tego, czy pragniemy zakupić szczeniaka z hodowli, czy przygarnąć dorosłe zwierzę, poniesiemy różny koszt naszego wyboru. Cena hodowlanych szczeniaków wynosi zazwyczaj kilka tysięcy złotych. W swoim budżecie należy uwzględnić również to, ile kosztuje utrzymanie zwierzęcia. Składa się na nie wyprawka dla szczeniaka, wizyty u lekarza weterynarii, zakup zabawek, wyżywienie pupila oraz opłacenie kursów posłuszeństwa czy psiego przedszkola. Najpewniej, pojawi się również mnóstwo wydatków związanych z nieprzewidzianym leczeniem zwierzęcia, z uwagi na wysoką chorowitość rasy.

Buldog angielski – historia rasy, ciekawostki

Buldog angielski to niezaprzeczalny symbol brytyjskiego imperium, w swojej wątpliwej urodzie jest jednocześnie niezwykle uroczy i bardzo charakterystyczny. Choć jego kochający i przyjazny charakter wcale na to nie wskazuje, pierwotnie był on wykorzystywany do walk psów z bykami.

Rasa powstała prawdopodobnie w XVII wieku i znacząco zmieniała się na przestrzeni lat- jego sylwetka nabierała szerszego oraz bardziej masywnego kształtu, zwiększała się również jej wysokość w kłębie. Po raz pierwszy rasa pojawiła się na wystawach w okolicach lat 60-tych XIX wieku. Pierwotnym przodkiem buldogów był najprawdopodobniej mastiff, z którego wyodrębniła się ta lata około jednego tysiąclecia temu.

Buldog angielski – wady i zalety

Zalety rasy:

  • Bardzo przyjazny, sympatyczny i wesoły
  • Głęboko związany ze swoją rodziną, kocha swojego opiekuna i jest mu całkowicie oddany
  • Inteligentny
  • Spokojny
  • O sierści niewymagającej skomplikowanej ani częstej pielęgnacji
  • Czujny i odważny
  • Dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami
  • Dobrze dogaduje się z dziećmi
  • Wrażliwy i uczuciowy
  • Jego wygląd jest ikoniczny, stanowi dumę brytyjskiego imperium oraz ważny element kultury całego świata oraz Wielkiej Brytanii
  • Nie wymaga bardzo intensywnego ruchu

Wady

  • Dosyć uparty, może wykazywać tendencję do dominacji
  • Bardzo chorobliwy, predyspozycja do chorób oczu, stawów, układu moczowego, alergii pokarmowych i skórnych
  • Każdy buldog angielski obarczony jest syndromem psów brachycefalicznych (BOAS)
  • Często konieczna jest operacja korekty nozdrzy do prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia
  • Krótka średnia długość życia
  • Kosztowne utrzymanie ze względu na konieczność częstego i intensywnego leczenia
  • Problematyczny rozród psów tej rasy
  • Kontrowersyjna moralność dalszego rozmnażania buldogów angielskich oraz zakupu szczeniąt tej rasy
  • Tendencja do rozwinięcia otyłości
  • Niska wydolność wysiłkowa, niska odporność na upały, często spotykane udary oraz omdlenia na wspomnianym tle
  • Niski komfort życia
  • Wymagająca pielęgnacja oczu pupila
  • Konieczna regularna pielęgnacja fałdów skórnych
  • Tendencja do zatykania gruczołów okołoodbytowych
  • Częste problemy skórne
  • Leniwy
  • Jego dieta jest często dosyć problematyczna w utrzymaniu, ze względu na predyspozycje do nietolerancji oraz alergii pokarmowych u tej rasy
  • Zakup szczeniąt niemożliwy na terenie niektórych krajów
  • Kiepsko sprawdza się jako pies obronny i stróżujący
5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *