Buty dla psa – czy warto kupić?

Buty dla psa - czy warto kupić?

Napotykając w ofercie sklepów zoologicznych buty dla psa często zastanawiamy się, jaka właściwie jest ich rola oraz zastosowanie. Czy taki wynalazek faktycznie może ułatwić życie naszemu czworonogowi, czy jest zwyczajną fanaberią oraz formą uczłowieczania zwierzęcia?

Okazuje się, iż w niektórych przypadkach, buty ochronne dla psa faktycznie mogą zdziałać wiele dobrego. Kiedy oraz w oparciu o jakie kryteria warto zdecydować się na ich zakup?

Buty dla psa – kiedy mogą być przydatne?

Aby odpowiedzieć sobie na powyższe pytanie, warto uświadomić sobie, jak zbudowane są psie łapki i do czego są przystosowane. Kończyny naszych pupili zostały wyposażone przez naturę w zgrubiałe wytwory naskórka w postaci opuszek palcowych i śródstopowych (lub śródręcznych) . Opuszki te mają za zadanie chronić dystalne odcinki psich łap, amortyzować kontakt z podłożem oraz zapobiegać zranieniom. W większości sytuacji, taka forma ochrony jest wystarczająca dla zwierzęcych stóp. Niekiedy jednakże, pies zostaje wystawiony na działanie czynników zewnętrznych, które są w stanie zaszkodzić nawet ich wytrzymałym opuszkom.

Mowa tutaj o takich czynnikach, jak bardzo silny mróz, sól drogowa wysypywana na trasie psich spacerów podczas zimy, rozgrzany asfalt, śliskie chodniki czy wszelkie utrudnienia związane z ukształtowaniem terenu. Na to ostatnie zagrożenie- w postaci ostrych kamieni, żwiru lub innych pułapek- narażone są zwłaszcza zwierzęta polujące, myśliwskie oraz pracujące. Do uszkodzeń łap są również predysponowane psy zaprzęgowe oraz pracujące (lub zwyczajnie mieszkające) na terenach górskich.

Wszystkie opisane powyżej sytuacje grożą uszkodzeniem łap- może dojść między innymi do ich otarcia, skaleczenia, rozcięcia i wielu innych kontuzji. Sytuacje te bez cienia wątpliwości wymagają od właściciela psa zainwestowania w specjalne ochronne obuwie dla swojego czworonoga. Konkretne zagrożenie mówi nam z kolei, jakie buty dla psa powinniśmy kupić.

Jakie buty dla psa wybrać?

Istnieje kilka różnych rodzajów butów dla psów- w góry, antypoślizgowe, zimowe, utwardzane, w formie skarpetek… Aby dobrać odpowiedni rodzaj obuwia dla naszego czworonoga, należy zapoznać się ze specyfiką każdego z nich.

Jeżeli nasz pies ma problem ze ślizganiem się oraz utratą równowagi na niestabilnej powierzchni, należy zdecydować się na antypoślizgowe buty dla psa. Zwykle jest to obuwie miękkie, wykonane z cienkiego materiału, który zapewnia odpowiednią wentylację psich łapek. Od spodu zabezpieczone jest antypoślizgową warstwą. Warto pamiętać, że śliska nawierzchnia niekoniecznie musi oznaczać oblodzoną drogę- może być to również zwykła podłoga w formie płytek lub innego śliskiego materiału. Antypoślizgowe buty dla psa sprawdzają się również podczas biegania ze zwierzęciem- zapewniają mu one bowiem dobrą przyczepność do podłoża.

Jeżeli nasz czworonóg ma problem z pękającymi lub podrażnionymi łapkami na skutek panującego mrozu oraz zalegającego śniegu, najpewniej interesują nas buty dla psa na zimę. Takie obuwie przypomina nieco śniegowce stworzone dla ludzi, jest również bardzo wygodne dla zwierzęcia. Zwykle zawiera w swoim składzie gumę naturalnego pochodzenia, która dodatkowo ulega łatwiej biodegradacji. Jeżeli nasz zwierzak jest psem sportowym, możemy zdecydować się na zmodyfikowaną wersję takich butów, wzbogaconą dodatkowo o wysoką podeszwę. Taka cholewka ułatwia sprawne poruszanie się w śniegu oraz utrzymanie równowagi na oblodzonej powierzchni.

Buty dla psa – pozostałe rodzaje

Nieco innego rodzaju obuwia wymaga pies, który porusza się po terenie o trudnej powierzchni. Takie buty powinny być wykonane z wytrzymałego oraz silnego materiału, mieć twardą powierzchnię oraz nie przepuszczać wody. W przeciwnym razie, może dojść nie tylko do skaleczenia łap na skutek ich niedostatecznej ochrony i izolacji, ale również do ich zapaleń bakteryjnych czy grzybiczych w wyniku przedostającej się wilgoci. W przypadku ulewnego deszczu lub spaceru po wodnych terenach, warto zaopatrzyć zwierzę w buty wykonane ze wzmocnionej gumy, które jeszcze lepiej izolują łapy od wilgotnego otoczenia.

Ostatnim rodzajem butów dla psa, o jakich warto wspomnieć, jest obuwie pełniące rolę opatrunku zakładanego na chorą kończynę zwierzęcia. Takie buty powinny przede wszystkim dobrze chronić przed zabrudzeniem oraz wylizywaniem rany, być wykonane z solidnego materiału oraz stabilnie trzymać się na psiej łapce. Bezwzględnie muszą również pozwalać skórze oddychać.

Buty dla psa – jak dobrać?

Oprócz rodzaju butów dla psa oraz spełnianych przeze nie funkcji, należy dopasować również rozmiar obuwia do kończyny naszego podopiecznego. Jest to możliwe dzięki wymierzeniu średnicy łapy oraz porównaniem jej z tabelą rozmiarów danego produktu. Można również odrysować łapę na kartce oraz wówczas zmierzyć jej parametry z jeszcze większą dokładnością.

Buty dla psa mogą być zapinane na kilka różnych sposobów. Wyróżniamy obuwie z rzepami, ściągaczami, zatrzaskiem lub klamrą. Kwestia doboru zapięcia jest dosyć indywidualna i zależy głównie od osobistych preferencji. Kluczową sprawą jest jednak odpowiedni rozmiar obuwia- musi być on dobrany tak, aby nie upośledzać krążenia w obrębie zwierzęcych stóp, nie obcierać ich ani nadmiernie nie ściskać. Z drugiej strony, takie buty muszą się dobrze trzymać na psiej łapie, nie mogą spadać ani wpuszczać do środka wilgoci ani nadmiernej ilości powietrza.

Buty dla psa – jak zrobić?

Buty dla psa nie są specjalnie drogim produktem, choć jest to uwarunkowane oczywiście od ich rozmiaru, przeznaczenia oraz materiału, z którego zostały wykonane. Jeżeli zależy nam jednak na własnoręcznym wykonaniem obuwia, aby zaoszczędzić pieniądze- nic trudnego! Wystarczy zebrać odpowiednie materiały oraz zapoznać się z naszą krótką instrukcją, jak uszyć buty dla psa.

Pierwszym etapem jest- jak już wspomniano- wybór materiału. Do stworzenia obuwia dla czworonoga będziemy potrzebowali co najmniej dwóch tkanin. Jedna z nich- warstwa wewnętrzna buta- powinna być delikatna i przyjemna sensorycznie dla psich łapek. Może być to więc materiał bawełniany lub polar. Warstwa zewnętrzna zwierzęcego obuwia musi być bardziej wytrzymała oraz odznaczać się wodoodpornością, dobrze izolować psią kończynę od zimna oraz wilgoci. Zależnie od przeznaczenia produktu, but może zostać wzbogacony o materiał antypoślizgowy lub dodatkową warstwę, zwiększającą twardość oraz wytrzymałość podeszwy. Do wykonania warstwy zewnętrznej obuwia dobrze nada się poliester lub skóra.

Następnym krokiem jest oczywiście wymierzenie psiej łapy oraz ukształtowanie materiału w taki sposób, aby szczelnie okrywał on chronioną kończynę. W celu zapięcia buta możemy użyć sznurówki, klamry lub innego wybranego narzędzia. Warte jest jednak, aby obuwie nie było za duże i nie zsuwało się z łapy. Nie może być również za małe- w przeciwnym razie możemy doprowadzić do uszkodzenia opuszek oraz upośledzenia krążenia w obrębie kończyny. Warto także dodatkowo zabezpieczyć buty dla psa przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, poprzez posmarowanie ich dodatkową warstwą ochronną. Może być to przykładowo wosk pszczeli czy olej przeznaczony do pielęgnacji skórzanych produktów.

Jak dbać o buty dla psa?

Tak naprawdę, utrzymanie psiego obuwia w dobrym stanie nie różni się specjalnie od pielęgnacji butów dla ludzi. Należy czyścić je w razie potrzeby oraz dokładnie wysuszyć, jeżeli dojdzie do ich zamoczenia. Warto także korzystać z dodatkowych metod ochrony, jak na przykład natłuszczania obuwia wykonanego ze skóry. Dobrze jest zapoznać się również z zaleceniami producenta- wiele materiałów nadaje się bowiem wyłącznie do mycia ręcznego lub w niskiej temperaturze.

Jeżeli obuwie jest używane w charakterze opatrunku na chorą łapę, prawdopodobnie ma ono kontakt z licznymi bakteriami lub innymi drobnoustrojami. Z tego względu, taki produkt należy regularnie dezynfekować, aby dobrze spełniał swoją funkcję i nie pogłębiał toczącego się stanu zapalnego w obrębie psiej kończyny.

Buty dla psa – jak przyzwyczaić do nich zwierzę?

Obuwie nie jest, co jasne, naturalnym elementem psiego funkcjonowania. Często przyzwyczajenie zwierzęcia do noszenia butów wymaga nieco cierpliwości oraz odpowiedniego podejścia ze strony opiekuna. Nie należy robić nic na siłę, a raczej stopniowo zapoznawać pupila z nową metodą ochrony jego łapek. Warto bazować również na pozytywnych skojarzeniach i nagradzać czworonoga w sytuacjach zapoznawania go z nowym bodźcem.

Warto na początku nakładać psu buty na krótkie okresy czasu i jednocześnie zachęcać go smakołykami. Dobre kąski mogą również służyć odwróceniu uwagi zwierzęcia w sytuacji, gdy próbuje on walczyć z noszonym obuwiem. Zwykle zwierzęta stopniowo przyzwyczają się do noszenia butów i nie sprawia im to żadnego dyskomfortu. Warto jednak rozpocząć naukę chodzenia w butach już od wieku szczenięcego- wtedy wiąże się to z najmniejszymi komplikacjami i stosunkowo szybko owocuje sukcesem właściciela zwierzęcia.

Buty dla psa – alternatywa

Istnieje wiele różnych metod ochrony psich łapek i choć buty ochronne dla psa są świetnym ich przykładem, warto znać również inne rozwiązania.
Najlepszym przykładem alternatywy dla zwierzęcego obuwia są specjalne maści ochronne, przeznaczone dla psich łap. Takie kosmetyki mają za zadanie nie tylko natłuścić oraz nawilżyć opuszki kończyn, ale również zniechęcić zwierzę do ich lizania, dzięki dodatkowi gorzkiej substancji w składzie produktu. Pełnią one również rolę ochronną przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, łagodzą podrażnienia, działają regeneracyjne oraz przyspieszają gojenie naskórka. Często zawierają również składniki o działaniu przeciwdrobnoustrojowym oraz dezynfekcyjnym- ich działanie zapobiega rozwojowi stanu zapalnego w obrębie psich kończyn.
Oprócz gotowych maści do łap dostępnych w sklepach zoologicznych, mamy do dyspozycji także domowe rozwiązania. Do ochrony poduszeczek zwierzęcia oraz przestrzeni między opuszkami, możemy wykorzystać naturalne oleje- wosk pszczeli, oliwę z oliwek czy wazelinę. Warto pamiętać, że pies najprawdopodobniej będzie miał ochotę zlizywać zastosowaną substancję, dlatego przed jej użyciem należy bezwzględnie upewnić się, że nie jest ona dla zwierzęcia toksyczna.

Dodatkową metodą ochrony łap zwierzęcia jest dokładne ich oglądanie po każdym spacerze oraz- w razie potrzeby- czyszczenie przestrzeni między poduszeczkami. W tych miejscach lubią gromadzić się drobne struktury, takie jak zbite grudy śniegu lub małe kamyczki. Wydają się one mało groźne, jednak mogą głęboko ranić naskórek zwierzęcia oraz doprowadzić do rozwoju zaognionego stanu zapalnego. Takie dolegliwości znacznie obniżają komfort życia naszego czworonoga.
Należy pamiętać również o systematycznym przycinaniu pazurów pupila, tak aby nie dotykały one podłoża podczas poruszania się zwierzęcia. Sierść w obrębie łap nie powinna przekraczać swoją długością wysokości opuszek. Jeżeli jest to koniecznie, takie owłosienie wymaga również systematycznego skracania.

Jeżeli nasz pies ma styczność z solą drogową rozsypywaną na chodnikach podczas zimy, warto po każdym spacerze przemyć łapy pupila ciepłą wodą. Pomoże to również rozpuścić kawałki lodu oraz śniegu wraz z zalegającą solą. Następnie należy dokładnie wysuszyć kończyny psa oraz zabezpieczyć je przeznaczoną do tego maścią.

Po czym poznać, że psie łapy potrzebują ochrony?

Podrażnione łapy zwykle doskwierają zwierzęciu na tyle, że dosyć łatwo jest rozpoznać u niego objawy bólu oraz dyskomfortu. Takie zwierzę porusza się zwykle ostrożnie oraz sztywno, czasem wręcz kuleje oraz przerzuca ciężar ciała na zdrowe kończyny. Może również intensywnie wylizywać swoje opuszki, co często skutkuje powstawaniem wtórnych ran oraz ognisk zapalnych.

Podrażnione lub pokaleczone łapy nierzadko wydzielają brzydki zapach związany z rozwojem bakterii. Zazwyczaj są zaczerwienione lub popękane. Przy dotyku właściciela pies może wykazywać objawy zaniepokojenia, odsuwać łapy bądź reagować objawami bólowymi. W takiej sytuacji należy nie tylko odpowiednio zabezpieczyć łapę za pomocą wyżej wymienionych środków, ale również zgłosić się do zaufanego lekarza weterynarii.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *