Cavalier King Charles Spaniel – pies o chorowitym, choć wielkim sercu
Cavalier King Charles Spaniel to rasa bardzo popularna i powszechnie znana. Na przestrzeni lat zyskała ogromne grono swoich miłośników- główne dzięki swojej niezaprzeczalnej urodzie oraz przyjacielskim i sympatycznym usposobieniu. Cavaliery kochają dzieci, nie wykazują leku ani agresji oraz uwielbiają zabawę. Niestety, znane są jeszcze z jednej kwestii, a jest to ich skłonność do rozwinięcia choroby serca zwanej endokardiozą- praktycznie każdy pies tej rasy jest nią obdarzony. Może ona doprowadzić do obniżenia komfortu oraz średniej długości życia. Czy zalety rasy przewyższają to ryzyko? Na ile moralne jest dalsze rozmnażanie cavalier king charles spanieli?
Spis treści
Cavalier King Charles Spaniel – wzorzec rasy według FCI
- Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
- Użytkowanie: jako psy ozdobne i towarzyszące
- Klasyfikacja według FCI: grupa 9 (psy ozdobne i do towarzystwa), sekcja 7 (angielskie spaniele ozdobne); rasa nie podlega próbom pracy.
- Ogólne wrażenie: przyjemnie nastawiony, wesoły, żywy i energiczny; o proporcjonalnej budowie ciała.
- Usposobienie: uczuciowe, wesołe, sympatyczne i przyjacielskie; pies nie wykazuje lęku ani agresji; nie jest również nerwowy.
- Głowa o płaskiej czaszce i słabo zaznaczonym stopnie; nos czarny; kufa zwężająca się w kierunku donosowym; wargi grube; uzębienie kompletne, zdrowe i o zgryzie nożycowym, szczęka i żuchwa silne i mocne; oczy duże, o okrągłym kształcie i ciemnej barwie; uszy wysoko osadzone i długie.
- Szyja stosunkowo długa, o łukowatym kształcie.
- Grzbiet prosty, lędźwie krótkie, klatka piersiowa o dobrze wysklepionych żebrach.
- Ogon: wysoko osadzony (ale poniżej lub na linii grzbietu).
- Kończyny: odpowiednio kątowane, o zwartych i owłosionych łapach.
- Sierść: długa, prosta, o jedwabiście gładkiej strukturze. Dopuszczalne umaszczenie obejmuje barwę czarną podpalaną, ruby, blenheim oraz trójkolorową.
- Masa ciała: 5,5-8 kg
- Wady dyskwalifikujące: agresja, nadmierna lękliwość, poważne wady anatomiczne.
Cavalier King Charles Spaniel – charakter i temperament
Cavalier King Charles Spaniel jest psem niezwykle łagodnym i czułym, pełnym pozytywnego usposobienia. Jest wesoły, lubi zabawę, nie wykazuje objaw agresji ani nerwowości. Nie przejawia również tendencji do dominacji. Jest pozytywnie nastawiony do dzieci, dorosłych i całego świata. Dobrze dogaduje się również z innymi zwierzętami (w tym kotami).
Psy tej rasy nie wykazują tendencji do częstego i głośnego szczeniaka, są dosyć ciche. Odznaczają się ogromną wrażliwością, źle znoszą samotność i wszelkie objawy niesprawiedliwego traktowania. Uwielbiają przebywanie na kolanach opiekuna, wspólne spędzanie czasu oraz wymagają codziennej, dużej dawki czułości.
Są to zwierzęta bardzo inteligentne i chętne do nauki, dlatego nie powinny sprawować dużych problemów wychowawczych nawet w przypadku niedoświadczonych psiarzy.
Cavalier King Charles Spaniel – długość życia
Długość życia psa Cavalier King Charles Spaniela wynosi od 9 do 14 lat, średnio- 12 lat. Należy jednak pamiętać, że psy niewielkich rozmiarów dożywają zazwyczaj późniejszego wieku. W dodatku, z uwagi na liczne schorzenia, życie Cavalier King Charles Spaniela charakteryzuje się często znacznie obniżonym komfortem.
Aby długość życia naszego cavaliera była jak najbardziej rekordowa, trzeba przyłożyć się przede wszystkim do odpowiedniej profilaktyki weterynaryjnej. Należy pamiętać o regularnym odrobaczaniu, szczepieniu zwierzęcia oraz zabezpieczaniu go przeciwko pasożytom zewnętrznym. Bardzo ważne są także systematyczne kontrole kardiologiczne w celu oceny postępowania endokardiozy oraz stopnia nasilenia tej choroby. Takie wizyty powinny mieć miejsce co najmniej raz na pół roku.
Cavalier King Charles Spaniel – zdrowie
Problemy zdrowotne psów omawianej rasy wynikają z dwóch głównych czynników. Pierwszym z nich jest przynależność Cavalier King Charles Spaniela do grupy ras brachycefalicznych – psów o specyficznej budowie pyska, która uniemożliwia im prawidłowe funkcjonowanie w codziennym życiu. Drugim czynnikiem jest genetyczna predyspozycja rasy do rozwinięcia choroby kardiologicznej zwanej endokardiozą.
Syndrom ras brachycefalicznych opiera się na jednej lub kilku wadach anatomicznych, wśród których możemy wymienić zwężenie nozdrzy, wynicowanie kieszonek krtaniowych, zbyt długie podniebienie miękkie, zbyt duży język oraz hipoplazję tchawicy. Wymienione wady prowadzą do zespołu określonych objawów- niewydolności wysiłkowej, trudności z oddychaniem, charczenia, krztuszenia się pokarmem, zapalenia dróg oddechowych czy omdleń. Rasy brachycefaliczne odznaczają się stosunkowo krótką średnią długością życia oraz cierpią przez znacznie obniżony komfort codziennego funkcjonowania.
Z kolei endokardioza to choroba zwyrodnieniowa określonej zastawki w sercu zwierzęcia. Szacuje się, że blisko 100% psów tej rasy cierpi na endokardiozę, dlatego wyeliminowanie jej z puli genowej Cavalier King Charles Spanielów jest już zadaniem niemożliwym do wykonania. Choroba ta może objawiać się nieco inaczej, w zależności od stopnia zaawansowania oraz tego, która zastawka została zaatakowana. Najogólniej mowiąc, endokardioza powoduje jednak zmniejszoną wydolność wysiłkową, kaszel, duszność, obrzęki obwodowe ciała oraz szybsze męczenie się psa. W jej końcowym stadium dochodzi do rozwoju obrzęku płuc.
Cavalier King Charles Spaniel – pielęgnacja
Choć najpoważniejsze schorzenia psów omawianej rasy zostały przedstawione powyżej, nie oznacza to iż jest to koniec schorzeń Cavalier King Charles Spaniela. Wykazują one również predyspozycję do schorzeń oczu, dlatego należy je regularnie przemywać oraz kontrolować ich stan. Do częstych chorób okulistycznych tych psów zaliczamy między innymi nadmierne łzawienie, podwinięcie powieki, dwurzędowość rzęs, dystrofię siatkówki, dystrofię rogówki, zaćmę, postępujący zanik siatkówki oraz zespół suchego oka. Z powodu charakterystycznego, płytko osadzonego oka, jest ono również podatne na mechaniczne uszkodzenia.
Pielęgnacja cavalierów opiera się również na utrzymaniu sierści w dobrym stanie. Na to składa się z kolei jej regularne czesanie. Owłosienie psów tej rasy jest stosunkowo długie, dlatego też wykazuje ono tendencję do filcowania oraz kołtunienia. Bardzo ważne jest także regularne podcinanie pazurów, czyszczenie uszu oraz oczyszczenie gruczołów okołoodbytowych pupila. Należy pamiętać o higienie uzębienia oraz systematycznym czyszczeniu zębów- na przykład przy użyciu specjalnej, enzymatycznej pasty, która zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego.
Cavalier King Charles Spaniel – żywienie
Żywienie Cavalier King Charles Spaniela, z uwagi na wrodzoną chorobą serca, absolutnie powinno opierać się na dostarczaniu wszystkich niezbędnych aminokwasów pochodzenia zwierzęcego- ze szczególnym naciskiem na tarnitynę oraz karnitynę. Cenna może być również suplementacja koenzymu Q.
Niezwykle istotny jest również dodatek owoców i warzyw, wysoka zawartość witamin oraz składników mineralnych oraz dodatek nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto należy unikać karm wysoko przetworzonych, o dużej zawartości aromatów, konserwantów, wypełniaczy, barwników i innych sztucznych dodatków. Warto wybierać jedynie produkty pozbawione zbóż.
Nie należy przekarmiać cavalierów, ponieważ są stosunkowo podatne na rozwinięcie nadwagi. Nadprogramowe kilogramy mogą z kolei przyczynić się do obciążenia stawów oraz kręgosłupa czworonoga i znacznie obniżyć komfort życia zwierzęcia.
Cavalier King Charles Spaniel – szkolenie i wychowanie
Cavalier King Charles Spaniel użytkowany jest zazwyczaj jako pies ozdobny i do towarzystwa, jednakże radzi on sobie dobrze w wielu innych dziedzinach. Może osiągać dużo sukcesów w zakresie dogoterapii, często użytkowany jest także w psich sportach- na przykład agility. Niegdyś, psy tej rasy towarzyły swoim opiekunom również w polowaniach.
Jak już zaznaczono, wychowanie tych zwierząt nie należy do skomplikowanych zadań, są to psy bardzo pojętne, chętne do nauki i z natury dosyć uległe. Niemniej, należy rozpocząć naukę posłuszeństwa od pierwszych dni pobytu szczenięcia w nowym domu oraz zadbać o poprawną socjalizację czworonoga, tak aby nie sprawiał on problemów wychowawczych jako dorosły osobnik.
Cavalier King Charles Spaniel – szczeniaki i hodowla
W 2022 roku rząd Norwegii zabronił dalszego rozmnażania ras brachycefalicznych- na liście ten znajduje się również Cavalier King Charles Spaniel. Każe to sobie zadać pytanie- na ile moralna jest hodowla psów tej rasy oraz czy należy ją kontynuować? Warto pamiętać, że cavaliery cierpią nie tylko na syndrom ras brachycefalicznych, ale również na chorobę zwyrodnieniową zastawek serca, która pojawi się u nich prawie na pewno w którymś etapie życia.
Jaka jest alternatywa dla zakupu szczeniaków hodowlanych? Możemy też przygarnąć psa za darmo, za pośrednictwem schroniska lub fundacji oddającej zwierzęta do adopcji. Oczywiście, zazwyczaj takim zwierzęciem jest pies dorosły bez rodowodu, jednakże taki sposób zyskania przyjaciela pozwala nam nie przyczyniać się do powiększania wciąż rosnącej populacji chorowitych cavalierów. Jeżeli jednak interesuje nas szczeniak hodowlany, należy bezwzględnie zainteresować się tym, jak wygląda wykonywanie badań genetycznych u psów z danej hodowli oraz jakim stanem zdrowotnym cechują się rodzice wybranego miotu.
Bardzo ważne jest również zapoznanie się z warunkami panującymi w hodowli, ocena zdrowia szczeniąt, zapoznanie się z ich dokumentacją medyczną oraz tym, czy posiadają one aktualne szczepienia oraz są chronione przeciwko pasożytom. Należy również wyrobić sobie zdanie na temat samego hodowcy i zastanowić się czy sprawia wrażenie osoby godnej zaufania, której faktycznie zależy na rozmnażanych psach. Czerwoną lampką powinno być dla nas zawsze brak chęci zaprezentowania miejsca, w którym przebywają szczeniaki lub sprzedawanie szczeniąt bez rodowodu!
Cavalier King Charles Spaniel – cena
Cena hodowlanego Cavalier King Charles Spaniela wynosi zwykle nawet kilka tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć koszt wyposażenia zwierzęcia w podstawowy asortyment niezbędny szczeniakowi w pierwszych miesiącach życia, koszt profilaktyki i leczenia weterynaryjnego oraz koszt szkoleń posłuszeństwa.
Aby ocenić, czy jesteśmy przygotowani finansowo na przyjęcie cavaliera do samego domu należy więc całościowo oszacować, ile kosztuje utrzymanie Cavalier King Charles Spaniela i czy stać nas na takie przedsięwzięcie.
Cavalier King Charles Spaniel – historia rasy, ciekawostki
Rasa ta na przestrzeni lat znajdowała szereg swoich miłośników pośród królewskiej arystokracji. Miłośnikami Cavalier King Charles Spanieli był między innymi Henryk III, Ludwik XIV, Karol I, Karol II, Henryk VIII, Elżbieta I oraz Marta Stuart.
Pierwotnym przodkiem psów tej rasy były najprawdopodobniej hiszpańskie oraz francuskie płochacze. Z powodu zmieniającej się mody, od XVII wieku wygląd opisywanych psów gwałtownie się zmieniał- obowiązujący dziś wzorzec rasy powstał dopiero w okolicach lat 20-tych XX wieku. Wtedy też nadana została oficjalna nazwa rasy- Cavalier King Charles Spaniel.
Cavalier King Charles Spaniel – dla kogo będzie idealna ta rasa?
Rasa Cavalier King Charles Spaniel będzie idealna dla Ciebie, jeżeli:
- Szukasz psa towarzyszącego i rodzinnego
- Masz inne psy
- Masz inne koty
- Masz dzieci
- Jesteś cierpliwą i łagodną osobą
- Szukasz psa wesołego i pozytywnego
- Szukasz psa czułego oraz wrażliwego
- Szukasz psa niewielkich rozmiarów
- Jesteś przygotowany na opiekę nad chorowitym psem
- Jesteś przygotowany na opiekę nad psem o przewidywalnie krótkiej długości życia
- Jesteś w stanie utrzymać finansowo zwierzę oraz stać Cię na jego zakup i utrzymanie zwierzęcia
- Nie przeszkadza ci posiadanie psa o wymagającej pielęgnacji sierści oraz oczu
- Nie szukasz psa stróżującego
- Nie szukasz psa obronnego
- Szukasz psa ufnego w stosunku do obcych
- Szukasz psa lubiącego pieszczoty i wspólne spędzanie czasu
- Szukasz psa pozbawionego predyspozycji do zaburzeń lękowych oraz agresji
- Stać Cię na leczenie psa cierpiącego na przewlekłą chorobę serca