Chihuahua – najmniejsza rasa świata!
Chihuahua – czy najmniejszy pies świata skradnie twoje serce? Ten malutki psi towarzysz to nie zabawka, ale wojownik w zaledwie kilku kilogramowym ciele. Drzemie w nim aktywna, meksykańska dusza, która na pewno cię zachwyci i sprawi, że nie będziesz mógł wyobrazić sobie domu bez jego obecności. Ilość energii jaka drzemie w tych małych czworonogach jest przeogromna, a ich odwaga potrafi zaskoczyć. Historia psów chihuahua sięga starożytności, dlatego warto zapoznać się z krótkim opisem rasy jaki dla was przygotowaliśmy. Dowiedz się, czy jest to idealny pies dla ciebie!
Spis treści
Chihuahua – wygląd i opis rasy
- Rozmiar: około 13 cm
- Sierść: krótka / długa
- Długość życia: 10 – 15 lat
- Waga: 1,5 – 3 kg
Chihuahua – wzorzec rasy
Najmniejszy pies na świecie potrafi zaskoczyć! FCI we wzorcu rasy chihuahua nie uwzględnia wzrostu, a jedynie masę ciała piesków. Psy chihuahua należą do grupy IX, psów ozdobnych i do towarzystwa oraz do sekcji 6. Nie podlegają próbom pracy. Występują w dwóch odmianach: krótkowłosej oraz długowłosej. Pomimo małych rozmiarów ich budowa jest silna i krępa, a sylwetka wpisuje się w kwadrat. Pies chihuahua z rodowodem powinien posiadać następujące cechy budowy:
- Głowa duża, zaokrąglona, przypominająca jabłko,
- Nos krótki, nieznacznie zadarty do góry,
- Oczy duże, okrągławe,
- Uszy duże, rozwarte, stojące, szerokie u nasady,
- Zgryz nożycowy
- Klatka piersiowa szeroka, głęboka, mocno wysklepione żebra
- Kończyny dobrze umięśnione, równolegle położone,
- Ogon wysoko osadzony, płaski, zagięty.
W przypadku oglądania psów rasy chihuahua niezwykle istotne jest położenie ogona. Podczas ruchu powinien być on położony wysoko, delikatnie zagięty na kształt półkola. Nie powinien zwisać między nogami, ani być zakręcony poniżej linii grzbietu. Te małe pieski poruszają się żwawo i energicznie. Ich krok powinien być długi oraz sprężysty. Sierść w przypadków psów krótkowłosych powinna przylegać do ciała. Powinna być miękka oraz błyszcząca. U psów długowłosych może być prosta lub falista. W dotyku musi być delikatna i jedwabista. Podszerstek nie jest gęsty. Szata może być dłuższa w okolicy uszu, szyi, ogona oraz kończyn. Chihuahua można spotkać w wielu odmianach kolorystycznych, np. płowym, czekoladowym, białym, czarnym, piaskowym. Według FCI dopuszczalne są wszelkie kombinacje poza umaszczeniem marmurkowym.
Chihuahua – charakter
Mimo niewielkich i niepozornych rozmiarów, te psy cechuje żywiołowy temperament. Chihuahua są czujne, bardzo odważne i inteligentne. Bardzo lubią kontakty z człowiekiem, dość szybko się uczą. Nie są trudne w wychowaniu, jednak wymaga to odpowiedniej konsekwencji w działaniu. Jak tylko poczują się odpowiedzialne za swoją rodzinę, zrobią wszystko, gdy trzeba będzie stanąć w jej obronie. Tych maluchów nie wolno lekceważyć.
Chihuahua kochają być w centrum uwagi i domagają się wielu pieszczot oraz uwagi od swoich właścicieli. Chętnie wychodzą na spacery, uwielbiają zabawy ruchowe oraz treningi. Nie należy traktować ich jak zabawek, ponieważ w tym małym ciele drzemie dusza prawdziwego wojownika. Średnio nadają się do rodzin z małymi dziećmi, ponieważ ze względu na swoje niewielkie rozmiary, najmłodsi mogliby nieumyślnie zrobić im krzywdę. Często zdarza się również, że chihuahua robią się zazdrosne o kontakty dorosłych domowników ze swoimi ludzkimi pociechami.
Jak w przypadku innych psów, także o chihuahua należy zadbać i spełniać jej potrzeby. Niektórym wydawać by się mogło, że są to tylko i wyłącznie pieski torebkowe, jednak nic bardziej mylnego. Te maluchy uwielbiają aktywne spacery i mogą pokonać naprawdę wiele kilometrów. Uwielbiają spacery po różnym terenie, często też podróże rowerem, czy samochodem. Świetnie odnajdują się również w psich sportach, dlatego warto spróbować swoich sił w agility.
Psy tej rasy tolerują inne zwierzęta, jednak mogą zaczepiać większe od siebie psy, co należy kontrolować. Z kotami zazwyczaj dogadują się zaskakująco dobrze. W przypadku gości lub intruzów chihuahua od razu dają o sobie znać. Gdy tylko poczują, że ich rodzina jest zagrożona, od razu zaznaczają swoją obecność głośnym i intensywnym szczekaniem.
Chihuahua – długość życia
Te małe psy są naprawdę długowieczne, dlatego nie zaskoczy was pewnie fakt, że średnia długość życia chihuahua wynosi nawet 15 lat. Jeśli chcesz mieć pewność, że twój czworonożny towarzysz spędzi z tobą długie lata w zdrowiu, pamiętaj o odpowiednim żywieniu, pielęgnacji, a także zabiegach profilaktycznych, które mają ogromny wpływ na jego dobrostan.
Chihuahua – zdrowie
Małe rozmiary mogą niestety powodować kłopoty zdrowotne, o czym każdy właściciel chihuahua powinien wiedzieć. Chęć miniaturyzacji ciała psów oraz skracania ich kufy, spowodowała, że coraz częściej spotykane są różne schorzenia układu oddechowego, oczu oraz zębów. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że miniaturowe pieski, których waga nie przekracza 0,5 kg nie są dobrym pomysłem. Zdrowa chihuahua powinna mieć wagę zgodną ze wzorcem FCI. Problemy zdrowotne z jakimi może spotkać się właściciel takiego psa to między innymi wodogłowie, zwichnięcie rzepki, wady zgryzu, kaszel wsteczny, niedomykalność zastawki mitralnej, czy problemy z oczami.
Aby zminimalizować ryzyko tych schorzeń należy wybierać szczeniaki wyłącznie z dobrych hodowli, które podlegają pod FCI. Jest to jedyna gwarancja tego, że do rozrodu dobrane zostały osobniki nie posiadające wad genetycznych, które mogłyby przekazać szczeniakom. Często obserwując psa rasy chihuahua można zauważyć charakterystyczne drżenie ciała teo malucha. Nie jest to jednak związane z częstym występowaniem przeziębień.
Chihuahua – pielęgnacja
Pielęgnacja chihuahua nie jest skomplikowana jednak wymaga wytrwałości. Pieska należy regularnie szczotkować, a także kontrolować stan jego uszu, pazurów oraz oczu. Dodatkowo ze względu na duże ryzyko zbierania się kamienia nazębnego, każdego dnia należy czyścić mu zęby z pomocą specjalnej pasty oraz szczoteczki, czy nakładki na palec. Można w tym celu zakupić zarówno pastę enzymatyczną jak i mechaniczną, ważne tylko aby była przystosowana dla psów.
Chihuahua – żywienie
Każdy pies zasługuje na zbilansowaną dietę oraz dobrą jakościowo karmę. To samo tyczy się malutkich piesków chihuahua, których apetyt może zaskoczyć. W przypadków przedstawicieli tej rasy należy szczególnie uważać na kaloryczność posiłków jakie podawane są psu, w co należy wliczyć również smakołyki. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy maluchy nie chcą wychodzić na długie spacery, łatwo przesadzić i sprawić, że pies nabierze dodatkowych gramów. Karma powinna zostać dobrana do wieku, płci, wagi, poziomu aktywności fizycznej oraz stanu zdrowia każdego osobnika. Warto zwrócić uwagę na wielkość karmy suchej, ponieważ bardzo małe psy mogą mieć problemy ze standardowym rozmiarem chrupek. U chihuahua świetnie sprawdza się karma mokra oraz dieta BARF. Aby zminimalizować ryzyko hipoglikemii, lepiej dawać psu więcej małych posiłków niż jeden, czy dwa duże.
Chihuahua – szkolenie i wychowanie
O tego małego wojownika należy zadbać od początku wspólnej przygody. Bardzo istotna jest wczesna socjalizacja z innymi psami, ludźmi oraz otoczeniem, aby piesek nie miał w przyszłości problemów natury behawioralnej. Każde zaniedbanie na tym etapie może spowodować problemy ze szczekaniem, zostawaniem w domu, czy w kontaktach z innymi zwierzętami. Dobrze wychowany pies nie będzie niszczyć wyposażenia domu. Chihuahua może szczekać, jednak warto pamiętać o tym, że ten maluch w ten sposób wskazuje na swoją obecność i często próbuje obronić nas przed większymi od siebie osobnikami. Dobrze wypracowana relacja między psem i właścicielem, częste poświęcanie mu uwagi, sprawi, że na pewno świetnie się dopasujecie. Treningi ze swoim chihuahua należy przeprowadzać dość często, ponieważ są to bardzo inteligentne psy, które lubią wyzwania i łatwo się uczą. Na pewno pomoże wam to w budowaniu prawidłowej relacji.
Chihuahua – szczeniaki i hodowla
Szukając odpowiedniej hodowli chihuahua należy sprawdzić czy należy ona do FCI, ponieważ jest to jedyna opcja, aby pozyskać psa chihuahua z rodowodem. Tylko takie miejsce jest gwarancją odpowiedniego, przemyślanego rozrodu psów zapewnienia prawidłowych warunków suczce oraz jej potomstwu, a także ich socjalizacji. Warto pamiętać, że pseudohodowle działają nielegalnie i często są prowadzone przez osoby niedoświadczone, które nie potrafią zapewnić zwierzętom odpowiednich warunków. Na pewno nie warto ryzykować, aby zaoszczędzić. Kwestie takie jak zdrowie oraz dobrobyt psa powinny być najważniejsze dla każdego przyszłego właściciela chihuahua.
Chihuahua – cena
W zależności od indywidualnych cech każdego psiaka i jego predyspozycji hodowlanych średnia cena za szczeniaka rasy chihuahua może znacznie się różnić. Ile kosztuje chihuahua? Generalnie wynosi od 2000 do 5000 złotych, jednak w przypadku naprawdę wartościowych genów może być ona wyższa. Jeśli jednak nie zależy ci na tym, aby twój pies zdobywał medale na wystawach, możesz zastanowić się również nad adopcja mikropsa ze schroniska. Bardzo często można spotkać tam czworonogi w typie rasy, które równie mocno cię pokochają.
Chihuahua – historia rasy, ciekawostki
Psy tej rasy pochodzą z północnej części Meksyku. Nazwa wzieła się bowiem od stanu Chihuahua, którego stolicą również jest miasto o takiej nazwie. Ich historia sięga czasów Azteków, którzy prawdopodobnie czcili przodków dzisiejszych przedstawicieli tej rasy. Wierzyli oni bowiem, że psy Techichi pomagają przedostać się zmarłym członkom społeczności do krainy umarłych. Za najcenniejsze uważano psy chihuahua o umaszczeniu rudym oraz niebieskim. Pierwotnie psy chihuahua występowały wyłącznie w odmianie krótkowłosej, te z długą sierścią powstały w wyniku pracy hodowców. Największą popularność rasa ta zyskała w XIX wieku w Ameryce Północnej. Wtedy też sprzedaż psów tej rasy niezwykle wzrosła, kupować zaczęły je liczne gwiazdy i osobistości.
Chihuahua – dla kogo?
Te małe psy nadają się dla osób z niewielkim doświadczeniem, które są gotowe do nauki i szkolenia swojego pupila. Wymagają dużego zainteresowania oraz zabawy i pieszczot. Inteligentne psy chihuahua nie sprawiają wielu trudności, uwielbiają kontakty ze swoimi właścicielami. Najchętniej nie opuszczały ich na krok. Bardzo miło spędza się z nimi czas na różnych aktywnościach, chętnie wychodzą na całkiem długie spacery i podróżują. Nie nadają się zbytnio do rodzin z małymi dziećmi, jednak zależy to od indywidualnych czynników, które muszą rozważyć odpowiedzialni rodzice i właściciele. Chihuahua doskonale odnajdują się zarówno w mieszkaniach jak i domach. Przy dobrej socjalizacji oraz wytresowaniu nie niszczą wyposażenia, ani ogrodu,, chociaż mają tendencje do głośnego szczekania. Generalnie są to urocze, odważne i bardzo żywiołowe psy, które wypełnią wasze życie pozytywną energią. Z chihuahua na smyczy świat stoi przed wami otworem.