Chow chow –  pies o lwim sercu

Chow chow -  pies o lwim sercu

Chow chow to pradawny, chiński pies, chociaż znacznie więcej łączy go z afrykańskim lwem. Czworonóg nie dość że prezentuje bujną grzywę, to jeszcze jest uparty, leniwy i niezależny – typowy kot uwięziony w psiej skórze. Jednak jego przywiązanie i oddanie najbliższym sprawiają, że jest to prawdziwy przyjaciel rodziny.

Chow chow – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar 48-56 cm
  • Sierść długa lub krótka, gęsta
  • Długość życia 9-15 lat
  • Waga 20-32 kg

Chow chow – wzorzec rasy

Według klasyfikacji FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) Chow Chow jest zaliczany do grupy szpicy i psów ras prymitywnych, w sekcji szpicy azjatyckich i ras pokrewnych. Rasa wywodzi się z Chin, użytkowana do celów towarzyskich i stróżujących. Nie podlega próbom pracy.

Jak wygląda Chow chow? Chow chow jest psem średniej wielkości. Samce osiągają do 56 cm wysokości i ważą do 32 kg, samice natomiast mierzą 51 cm i ważą do 27 kg. Głowa Chow jest szeroka i płaska, z dużym, czarnym nosem, niebiesko-fioletowym językiem i nożycowym zgryzem. Oczy są ciemne, owalne, średniej wielkości. Natomiast uszy są małe i grube, zaokrąglone na końcach, noszone dumnie na czubku głowy. Klatka piersiowa jest szeroka i głęboka. Tułów krótki i silny, z mocnymi lędźwiami. Ogon osadzony wysoko, noszony nad grzbietem, zwinięty. Kończyny są dobrze umięśnione, krótkie, z małymi, okrągłymi łapkami.

Sierść Chow chow występuje w dwóch odmianach: krótkiej lub długiej. Odmiana długowłosa, charakteryzuje się bujną, gęstą i prostą okrywą, lekko odstającą. Z miękkim, wełnistym podszerstkiem. Włos jest zdecydowanie grubszy w okolicy szyi, gdzie tworzy lwią grzywę. Odmiana krótkowłosa odznacza się gęsta i prostą sierścią, o pluszowej strukturze. Chow chow może występować w umaszczeniu jednolicie czarnym, rudym, błękitnym, cynamonowym, kremowym lub białym. Włos pod ogonem oraz na tyle ud jest jaśniejszego koloru.

Chow chow – charakter

Chow Chow to pies, który bardzo silnie przywiązuje się do swoich właścicieli i tworzy z nimi głęboką więź, jednak nie jest wylewny w okazywaniu uczuć. Chociaż sierściuch kocha swoich domowników, nie zawsze idzie to w parze z posłuszeństwem i chęcią wykonywania ich poleceń. Wobec rodziny Chow chow jest łagodny i przyjacielski, jednak wszelkiego rodzaju bliskie kontakty nie są mu potrzebne. To jednak nie oznacza, że pies nie potrzebuje atencji, wręcz przeciwnie. Zazwyczaj osobniki odizolowane od rodziny szybko popadają w agresję, dlatego też nie należy trzymać Chow chow w kojcu na ogrodzie. W kontakcie z dziećmi, opisywany czworonóg jest tolerancyjny, jednak uporczywe zaczepki szybko frustrują psa, który staje się nerwowy.

Ze względu na swoją stróżującą naturę, Chow chow jest nieufny wobec obcych osób, co może przejawiać się agresją, zarówno wobec ludzi, jak i innych zwierząt. Z tego względu właściciel powinien być doświadczony i konsekwentny, aby podołać upartości i dumie tego małego lwa. Co więcej, rasa jest stosunkowo cicha, ale ich dominujący charakter potęguje konflikty z innymi zwierzętami, zwłaszcza mniejszych ras lub niekastrowanych samców.

Chow chow nie przepada za aktywnościami fizycznymi i chociaż nie jest leniwe, to charakteryzuje się powolnym trybem życia. Dodatkowo, sierściuchy te nie przepadają za zmianami w codziennej rutynie lub otoczeniu. W związku z powyższym, Chow nie będzie idealnym kompanem na rower lub bieganie. Jednak należy pamiętać o odpowiedniej dawce ruchu, najlepiej trzy spacery dziennie, jeden dłuższy, w celu zapobiegania nadwadze i otyłości u tego leniuszka.

Chow chow – długość życia

Długość życia rasy Chow chow waha się między 9-15 lat. Należy jednak pamiętać, że jest to cecha osobniczo zmienna, na którą ma wpływ wiele czynników zależny oraz niezależnych od nas. Jeżeli chcesz, aby twój sierściuch cieszył się długowiecznością, zwróć uwagę na:

  • Jakość i renomę wybranej hodowli
  • Szczepienia i odrobaczenia
  • Warunki utrzymania
  • Odpowiednią dawkę ruchu
  • Prawidłowo zbilansowaną dietę
  • Poprawną pielęgnację
  • Regularne wizyty u weterynarza
  • Badanie krwi i moczu, zwłaszcza osobników starszych

Chow chow – zdrowie

Chow chow są rasą długowieczną, jednak często możemy spotkać się ze stanami zapalnymi skóry. Jest to najczęstsza przyczyna wizyt właścicieli Chow w gabinetach weterynaryjnych, której podłożem może być nieprawidłowa dieta. Dlatego opisywane czworonogi najlepiej karmić dietą monobiałkową i bezzbożową.

Do innych problemów zdrowotnych, spotykanych u Chow chow należą:

  • Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
  • Wrodzona miopatia
  • Łysienie typu X
  • Czerniaki
  • Entropium, czyli podwinięcie powiek
  • Pęcherzyca liściasta
  • Jaskra i zaćma
  • Choroby nerek

Chow chow – pielęgnacja

Pielęgnacja Chow chow nie należy do najprostszych zadań. Patrząc na ilość sierści, możemy spodziewać się masy roboty. Brak systematycznej pielęgnacji może doprowadzić nie tylko do filcowania się włosa i jego zlepiania, ale także do poważnym problemów dermatologicznych, infekcji i odparzeń skóry.

Podstawowym elementem pielęgnacji Chow chow jest szczotkowanie. Do tego celu, właściciel powinien używać szczotki z twardym i długim włosem lub drucianej pudlówki. Wyczesywanie umożliwia usuwanie resztek martwego podszerstka i dopływ powietrza do skóry, dlatego powinno być wykonywane regularnie, najlepiej codziennie. Do rozplątywania kołtunów przydatny może okazać się metalowy grzebień. W celu ułatwienia sobie pracy, przed przystąpieniem do szczotkowania, powinniśmy spryskać sierść odżywką zapobiegającą elektryzację włosa.

Ze względu na gęsty podszerstek i trudności w jego suszeniu, kąpiele Chow chow ograniczamy do minimum. Znacznie prostszym sposobem szybkiego odświeżenia, jest użycie suchych szamponów w formie pudru lub przetarcie grzbietu i łapek wilgotną ściereczką. Jeżeli jesteśmy zmuszeni “wyprać” naszego lwa, najlepiej skorzystać z oferty groomera, który posiada specjalny sprzęt i doświadczenie w dziedzinie pielęgnacji przeróżnych ras.

Nie powinniśmy także zapominać o podstawowych czynnościach higienicznych, takich jak mycie zębów, obcinanie pazurków i czyszczenie uszu. U Chow chow należy zwrócić szczególną uwagę na fałdy okolicy głowy. jest to newralgiczne miejsce, w których bardzo często może dochodzić do infekcji.

Chow chow – żywienie

Ze względu na lenistwo i niską aktywność, Chow chow jest narażony na nadwagę i otyłość. Dlatego właściciel oprócz zmotywowania czworonoga do spacerów, powinien także rozważnie skupić się na jego diecie. Dodatkowo, opisywana rasa bardzo często miewa problemy dermatologiczne i alergie pokarmowe.

Na rynku jest szereg producentów oferujących karmy suche i mokre. Biorąc pod uwagę alergie i zaburzenia pokarmowe, Chow chow powinien być karmiony produktami bezzbożowymi i monobiałkowymi, charakteryzującymi się wysoką zawartością mięsa.

Istnieje druga alternatywa karmienia czworonoga – domowa dieta. Posiłki dla Chow przygotowywane w domu, powinny składać się ze świeżych produktów, wolnych od konserwantów i innych dodatków pokarmowych. Jednak odpowiednie zbilansowanie dieta nie należy do najprostszych zadań, a wszelkiego rodzaju niedobory odbijają się na zdrowiu i wyglądzie naszego sierściucha.

Chow chow – szkolenie i wychowanie

Chow chow są rasą bardzo inteligentną, jednak trudną do wychowania. Ze względu na swój uparty i niezależny charakter oraz leniwą naturę, właściciel musi poświecić sporo czasu i nerwów na wyszkolenie tego małego lwa. Dlatego tak ważne jest rozpoczęcie socjalizacji już od pierwszych dni życia. Chow chow wykorzystuje błędy początkujących miłośników rasy, co w przyszłości skutkuje brakiem kontroli i agresją. W związku z czym, czworonóg najlepiej sprawdzi się w rękach doświadczonych psiarzy.

Jeżeli nie jesteś obeznany w tresurze psa, powinieneś skorzystać z doświadczenia behawiorystów. Szkółki dla psów są świetnym rozwiązaniem w kwestii wychowania Chow chow. Podczas takich spotkań szczeniak oswaja się z nowym miejscem, ludźmi i obcymi zwierzętami, a Ty zyskujesz wiedzę teoretyczną i praktyczną, w kwestii działania tego włochatego stworzenia.

Chow chow – szczeniaki i hodowla

Popularność rasy jest coraz większa, zarówno w Polsce. Znalezienie hodowli Chow chow nie powinno stanowić problemu. Przed dokonaniem zakupu, upewnij się, że wybrana placówka należy do ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Warto zwrócić także uwagę, na sposób prowadzenia hodowli. Największa uwaga powinna skupiać się na zdrowiu matki i jej miocie oraz odpowiedniej socjalizacji maluszków.

Szczeniaki Chow przed odbiorem powinny być zaopatrzone w odpowiednie dokumenty, książeczkę zdrowia, pierwsze szczepienia i odrobaczenia. Nie kupuj sierściucha bez rodowodu, w Polsce jest to nielegalne. Co więcej, zazwyczaj tego typu “pseudohodowle” są nastawione na zysk, a nie dobro zwierząt i często dopuszczają się nadmiernej eksploatacji dorosłej suki.

Chow chow – cena

Ile kosztuje hodowlany szczeniak Chow chow? Cena Chow chow waha się od 2500 do 8000 złotych. Wartość ta zależy od wybranej hodowli i jej renomy oraz osiągnięć wystawowych rodziców, płci, umaszczenia i wieku. Koszt utrzymania Chow wynosi około 300 złotych, w zależności od pielęgnacji, sposobu karmienia i utrzymania, wieku oraz stanu zdrowia.

Pamiętaj, że pies to ogromna odpowiedzialność, a decyzja o jego zakupie powinna być starannie przemyślana przez całą rodzinę. Jeżeli nie jesteś w stanie wydać takiej kwoty na czworonoga, powinieneś poszukać organizacji zajmującej się szukaniem rodzin zastępczych do adopcji. Pamiętaj także o schroniskach, gdzie tysiące psów czekają za nowym domem. W zamian za miłość i opiekę, będziesz mógł przygarnąć psiaka całkowicie za darmo.

Chow chow – historia rasy, ciekawostki

Chow chow to jedna z najstarszych ras na świecie, pochodząca ze starożytnych Chin. Jest on spokrewniony z nordyckim szpicem i mastifem. W dawnych czasach podstawowym zadaniem tych psów było pilnowanie świątyń w Chinach, Mongolii i Tybecie. Przypuszcza się, że chow chow jest wzorem słynnego “psa Fu” – strażnika chińskich budowli. Dodatkowo rasa wykorzystywana była w myślistwie i na cesarskich dworach, jako symbol bogactwa. Natomiast później, Chow trafił na stół jako jeden z przysmaków tamtejszej kultury.

W XIX wieku Chow chow dotarł do Europy. Pierwsze egzemplarze pojawiły się w Wielkiej Brytanii, jednak nie jako psy do towarzystwa, a eksponaty w zoo. Moda się odwróciła, kiedy jeden z przedstawicieli rasy trafił w ręce królowej Wiktorii. W 1895 roku powstał pierwszy związek Chow Chow. Natomiast 10 lat później utworzono “Chow Chow Club” w USA. Przez dłuższy okres czasu, rasa nie była osiągalna dla przeciętnego mieszkańca. Posiadanie Chow chow świadczyło o majętności i wyższym statusie społecznym.

Chow chow to jedna z dwóch ras, która charakteryzuje się niebieskim językiem. Wyjaśnienie tego zjawiska wiąże się z legendą, twierdzącą że podczas tworzenia wszechświata, kiedy kawałki nieba spadały na ziemię, przedstawiciele rasy zlizywali je i dlatego ich języki mają niebieski kolor.

  • W Białym Domu, za czasów prezydentury Calvina Coolidge’a mieszkały dwa Chow chow: Tina i Blackberry
  • Nazwa rasy nie została do końca wyjaśniona. Przypuszcza się, że “Chow chow” pochodzi od chińskiego słowa “Gou”, co oznacza po prostu “pies”
  • Sigmund Freud wykorzystywał psy tej rasy do terapii ze swoimi pacjentami

Chow chow – dla kogo?

Odpowiednim właścicielem dla Chow chow będzie doświadczony psiarz. Mimo, że rasa jest średnich rozmiarów i wygląda na sympatyczną, to może przysporzyć wiele problemów wychowawczych. Dodatkowo, czworonóg nie lubi aktywności fizycznych, więc nadaje się bardziej do towarzystwa na kanapie, niż biegania przy rowerze. Jego pielęgnacja jest czasochłonna, a koszty utrzymania mogą być wysokie.

ZALETY:

  • Silnie przywiązuje się do rodziny
  • Potrzebuje mało ruchu
  • Akceptuje dzieci
  • Doskonały stróż domu
  • Nie jest głośny

WADY:

  • Wymagająca pielęgnacja
  • Uparty i ciężki w szkoleniu
  • Może popadać w konflikty z innymi zwierzętami
  • Nie można go trzymać na dworze
  • Nie lubi zmiany otoczenia
5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *