Co zrobić, kiedy pies odmrozi sobie łapy?

Co zrobić, kiedy pies odmrozi sobie łapy?

Zima to ciężka pora roku, podczas której zarówno ludzie jak i zwierzęta są wystawieni na działanie nieprzyjaznej pogody. Kiedy temperatura spada poniżej zera warto zadbać o naszych czworonogów by byli odpowiednio przygotowani do spacerów w mrozie. Co zrobić, jeśli mimo naszych starań zauważymy odmrożenie łap u naszego psa? Poznaj zasady pierwszej pomocy przy odmrożeniach u zwierząt.

Podczas zimowych spacerów nasze psiaki narażone są na wychłodzenie a nawet bolesne odmrożenia. Odmrożenia u psa mogą pojawić się przez długi i bezpośredni kontakt z oblodzoną powierzchnią lub śniegiem. Mimo dobrego humoru i harców na śniegu nasz pupil może zacząć w pewnym momencie uskarżać się na kondycję jego łap. Musimy pamiętać, że psie łapy i poduszki łap tak samo jak szyja, uszy oraz narządy rozrodcze są najbardziej narażone na odmrożenia. Pierwszymi objawami jakie może zauważyć właściciel to zmiana koloru psiego naskórka, który staje się bardzo blady a nawet siny. Dodatkowymi symptomami są obrzęki, zaczerwienienia a czasem nawet dreszcze towarzyszące początkom hipotermii.

Jeśli zauważymy te pierwsze objawy odmrożeń należy działać szybko by zapobiec dalszym przykrym powikłaniom.

  1. Na początku zadbajmy o powolne przywracanie odpowiedniej temperatury łapom oraz innym przemarzniętym częściom ciała pupila. Najpierw próbujemy rozgrzać je we własnych dłoniach a następnie polewamy odmrożenia chłodną i letnią wodą.
  2. Nie kładziemy psa w gorącym miejscu, pozwólmy mu w spokoju dojść do siebie. Gdy pies zostanie ogrzany delikatnie osuszamy jego kończyny i smarujemy je specjalną maścią zawierającą witaminę A i alantoinę.

Jeśli pomimo naszych zabiegów stan psa nie wykazuje poprawy niezwłocznie udajmy się do najbliższego lekarza weterynarii!

Odmrożenia u psa – jak zapobiegać

Konsekwencje odmrożeń mogą być poważne, dlatego znacznie lepiej jest im zapobiegać niż leczyć. Szczególnie uważać powinni właściciele psów małych ras oraz starszych psów, gdyż są bardziej narażone na efekt niskiej temperatury. Zatroszczmy się o kupno specjalnych ubranek, które pomogą im utrzymać ciepło oraz ochronią ich przed zimnym wiatrem. Ograniczmy też długie spacery dla psów gorzej znoszących zimę. Pamiętajmy by nie zakładać pupilom metalowych obroży, kagańców i kolczatek! Dotyk lodowatego metalu może sprawić psu ból i przyspieszyć proces wyziębienia. Po zauważeniu przez właściciela symptomów odmrożenia u swojego psiaka wskazane jest szybkie działanie i podjęcie kroków pierwszej pomocy.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *