Czy do parku krajobrazowego można wejść z psem? – gdzie spacerować z psem na urlopie

Czy do parku krajobrazowego można wejść z psem? - gdzie spacerować z psem na urlopie

Coraz więcej właścicieli psów decyduje się na wspólne spędzanie urlopów ze swoimi czworonogami, więc przed sezonem urlopowym przychodzi czas na zadanie sobie pytania – gdzie wybrać się na urlop tak aby móc zabrać ze sobą swojego psa? Na szczęście coraz większa ilość hoteli czy restauracji staje się przyjazna dla psów, ale gdzie można wybierać się z psem na spacery w czasie urlopu? Dla miłośników natury na wyjeździe częstym wyborem na spacery są parki krajobrazowe czy narodowe – jednak czy do każdego można wejść z psem? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, dlatego jeśli chcesz dowiedzieć się które parki narodowe można odwiedzać z psem zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułu – przygotowaliśmy dla Ciebie listę parków narodowych gdzie psy są dozwolone, a także zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zasady jakie należy przestrzegać będąc w środku ze swoim czworonogiem oraz możliwe konsekwencje ich złamania.

Park krajobrazowy a park narodowy

Na rzecz tematyki artykułu warto na sam początek przedstawić diametralną różnice między parkiem krajobrazowym, a narodowym, która będzie miała wpływ na możliwość zabrania swojego psa na spacer do parku. Tak więc, kiedy oba parki mają na celu ochronę danego terenu ze względu na jego wyróżniające się wartości przyrodnicze, w parku krajobrazowym dopuszczalna jest niekontrolowana prawem (dopóki nie szkodzi naturze!) działalność człowieka, podczas gdy w parku narodowym osoby postronne mogą jedynie korzystać ze specjalnie wyznaczonych szlaków i to pod ścisłymi zasadami. Łatwo więc można zauważyć tutaj zasadę – do każdego parku krajobrazowego można wejść z psem, a w parkach narodowych jedynie na terenach gdzie jest to prawnie dopuszczalne.

Jako ciekawostka, kolejną różnicą jest ich powierzchnia – w przypadku parków narodowych musi przekraczać ona 1000 hektarów, a parki krajobrazowe mogą zajmować dowolną powierzchnie – możemy sobie zatem wyobrazić jak ciężko w parku narodowym o wytyczenie ścieżki, na którą, bezpiecznie dla siebie i otoczenia, mógłby dołączyć nasz czworonóg.

Czy do parku krajobrazowego można wejść z psem?

Tak, do każdego z 125 parków krajobrazowych znajdujących się na terenie Polski można udać się na spacer ze swoim czworonogiem. Mimo to, że nie obowiązują tutaj odgórnie nałożone zasady w jaki sposób możemy poruszać się z naszym psem, trzeba mieć na uwadze, że tak samo jak w lesie czy na innych terenach zielonych, powinniśmy mieć naszego psa pod stałą kontrolą. Oznacza to trzymanie psa na smyczy, ewentualnie dłuższej lince, tak aby się nie zagubił oraz nie straszył, lub co gorsza upolował, on zwierząt z chronionego terenu.

Obszary Natura 2000 również są przyjazne dla zwierząt i nasz pies może bez obaw towarzyszyć nam w ich zwiedzaniu i podziwianiu.

Czy do parku narodowego można wejść z psem?

W Polsce znajdują się obecnie 23 parki narodowe. Wolne poruszanie się po parku narodowym jest zakazane, osoby odwiedzające mogą poruszać się wyłącznie po wyznaczonych szlakach – a dodatkowo do większości parków narodowych nie zostaniemy wpuszczeni z naszymi czworonogami. Jednak niektóre parki narodowe wyszły na przeciw oczekiwaniom właścicieli psów i są dla nich przyjazne bądź posiadają specjalnie wytyczone ścieżki na które psy mogą wejść, pod warunkiem że przestrzegane będą pewne zasady. Przede wszystkim pies musi zawsze być trzymany na smyczy, a co do tego w zasadach określona jest jej dopuszczalna granica długości – najczęściej smycz nie może być dłuższa niż 1,5 metra. W pojedynczych parkach narodowych dopuszcza się psy wyłącznie z nałożonym kagańcem.

Lista przykładowych parków narodowych – do których z nich można wybrać się z psem?

Ojcowski Park Narodowy z psem

Ojcowski Park Narodowy zdecydowanie należy do jednych z najbardziej przyjaznych parków dla psów. Nasi czworonożni przyjaciele są w nim zawsze mile widziani, o ile prowadzeni są na smyczy.

Słowiński Park Narodowy z psem

Psy do Słowińskiego Parku Narodowego dopuszczane są jedynie na wybranych ścieżkach i to obowiązkowo na smyczy.

Gorczański Park Narodowy z psem

W Gorczańskim Parku Narodowym obowiązuje całkowity zakaz wprowadzania psów, dla dobra ochranianej w nim przyrody.

 Poleski Park Narodowy z psem

Poleski Park Narodowy jest przyjazny psom, jednak muszą nosić one kaganiec i spacerować wyłącznie na smyczy.

Karkonoski Park Narodowy z psem

W Karkonoskim Parku Narodowym psy są bardzo mile widziane. Ważne jest jednak, aby psa zawsze trzymać na smyczy.

 Świętokrzyski Park Narodowy z psem

Niestety w Świętokrzyskim Parku Narodowym istnieje niepodważalny zakaz na spacerowanie z psami.

Bieszczadzki Park Narodowy z psem

Do Bieszczadzkiego Parku Narodowego nie można wchodzić z psami, pod karą grzywny.

Woliński Park Narodowy z psem

Woliński Park Narodowy również objęty jest zakazem wprowadzania psów.

Dlaczego pies nie jest mile widzianym w parku narodowym?

Niektóre z parków narodowych, a nawet ich większość, mówi kategoryczne nie dla wprowadzania psów na ich teren. Uzasadnione jest to głównie ochroną najcenniejszych walorów przyrodniczych, które często mają postać zagrożonych wyginięciem zwierząt czy roślin, które psy mogłyby wystraszyć lub co gorsza upolować w przypadku zwierząt, bądź zniszczyć czy wykopać w przypadku roślinności. Dodatkowo szlaki mogą zwyczajnie nie być przystosowane dla zwierząt, na przykład być dla nich zbyt długie czy strome.

Jakie kary za wejście na niedozwolony teren w parkach narodowych z psem – mandat za psa w parku narodowym i groźba aresztu

Wejście z psem na teren, na którym obowiązuje jasny zakaz psów – widniejący jako paragraf w regulaminie bądź oznaczony specjalnym znakiem, podchodzi pod wykroczenie. Dotyczy to właśnie między innymi parków narodowych z ścisłym zakazem psów na całym ich terenie, a także przypadku zboczenia z trasy dozwolonej dla psów w teren objęty ochroną ścisłą lub czynną. Jak każde wykroczenie, wprowadzenia psa na teren zakazany w parku narodowym grozi konsekwencjami w postaci grzywny lub nawet ograniczenia wolności. Obecnie mandat za psa w parku narodowym wynosi 500 złotych kary.

Pies w parku narodowym – wyjątki, w których psy dopuszczane są nawet na tereny objęte zakazem

Prawo dotyczące wprowadzania psów na teren parków narodowych zawiera w sobie pewne wyjątki, w których psy, co ważne za zgodą i wiedzą dyrekcji, mogą zostać wpuszczone na teren w którym występuje ochrona ścisła lub czynna. Są to:

  • Psy towarzyszące osobą niepełnosprawnym, występujące w roli niezbędnej asysty,
  • Psy pasterskie, które posiadają swoją rolę w planie ochrony danego środowiska,
  • Psy ratownicze wpuszczane są do parku narodowego na specjalistyczne treningi w zakresie ratownictwa, szczególnie dotyczy to treningu psów lawinowych na terenach górskich.

Psy w parkach narodowych i krajobrazowych– o jakich zasadach należy pamiętać i co ze sobą zabrać przygotowując się na spacer

Przygotowując się na wycieczkę do parków narodowych z psem musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze jeszcze przed planowanym spacerem musimy upewnić się czy wejście z psem jest dozwolone i pod jakimi warunkami. Musimy koniecznie zaopatrzyć się w wytrzymałą smycz, z której pies nie zerwie się oraz odpowiednią, wygodną i również bezpieczną przed ucieczkami obrożę czy szelki. Niektóre parki narodowe dopuszczają wejście z psem jedynie w kagańcu. Obowiązkowym wyposażeniem każdego psiego opiekuna na spacerach powinny być woreczki na psie odchody – pamiętajmy aby sprzątać po naszych pupilach!

Wybierając się na spacer musimy koniecznie sprawdzić jaka pogoda będzie nam towarzyszyć i odpowiednio przygotować nie tylko siebie, ale też i naszego psa. W przypadku mroźnych temperatur warto znaleźć pasujące ubranko czy nawet buty dla psów wrażliwych na zimno, o ile oczywiście nasz pies nie posiada własnej okrywy włosowej chroniącej go dobrze przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Gdy spodziewamy się słonecznej i gorącej pogody zaplanujmy dobrze trasę, tak aby nie była ona za długa i zbytnio wystawiona na słońce, a także pamiętajmy o zabraniu ze sobą wody dla naszego psa.

Parki narodowe z psem – nowa przygoda

Coraz więcej miejsc otwiera się na wstęp dla psów – uważamy że trzeba z tego faktu jak najbardziej korzystać i wybierać się w nowe, nieodkryte jeszcze przez nas tereny, na przykład do parku narodowego z psem! Jednak bardzo ważne jest aby uszanować zasady parku, a jeśli widnieje w nim zakaz wprowadzania psów to zrezygnować z zabierania do niego naszego psiego towarzysza – lub poszukać innych opcji przyjaznych psom, tak jak wszystkie parki krajobrazowe oraz wybrane parki narodowe!

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *