Czy kota należy myć? Niezbędne informacje o kąpieli kota

Czy kota należy myć? Niezbędne informacje o kąpieli kota

Czy kota należy myć? Niezbędne informacje o kąpieli kota

Koty nie lubią wody – czy aby na pewno? Kąpiel kota jest nie lada wyzwaniem dla jego opiekuna, nie jest jednak misją niemożliwą, a przeprowadzenie całego procesu kąpieli w odpowiedni sposób sprawia, że nasz futrzasty przyjaciel może się do niej przyzwyczaić. Jak wykąpać kota, by ograniczyć niepotrzebny stres w pod prysznicem? Co zrobić by kąpiel kota przebiegała sprawnie i bezproblemowo zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego podopiecznego? Zaraz zaraz, a tak w ogóle:

Czy kota można kąpać?

Okazuje się, że tak, a w pewnych przypadkach, nawet należy. Koty to z natury czyściochy. Najlepszym przyrządem służącym im do zachowania higieny jest ich język. Język kota pokryty jest twardymi wypustkami. Jego powierzchnia przypomina tarkę, która jest doskonałym narzędziem służącym czworonogowi do usuwania zanieczyszczeń.

Ciekawostka: Język kota to istny cud natury. Przy rozczesywaniu włosów działa dużo lepiej, niż stosowane przez ludzi szczotki, czy grzebienie. To profesjonalne, naturalne narzędzie czyszczące i czeszące, zostało docenione przez amerykańskich naukowców. Zespół badaczy postanowił zbadać języki sześciu gatunków kotów – irbisa, tygrysa, lwa, kota domowego, kuguara i rysia. Mikroskopowe skany ich języków jednoznacznie udowodniły niebywałe właściwości języka tych wspaniałych ssaków. Pokrywają je brodawki w postaci kolców zbudowanych z kreatyny – substancji, którą możemy znaleźć w składzie wielu kosmetyków o działaniu wzmacniającym ludzkie paznokcie.

Kształt tych małych kolców pozwala z jednej strony na szybkie wchłanianie śliny, z drugiej zaś na dokładne wyczesywanie włosia i dotarcie do najgłębszych warstw podszerstka. Na bazie wyników badania i przy wykorzystaniu drukarki 3D wykonano szczotkę, która doskonale rozczesuje ludzkie włosy, w przyszłości planuje się również stworzenie przyrządów do czyszczenia dywanów. Nasuwa się więc pytanie, czy kota trzeba kąpać, skoro posiada on tak doskonałe, naturalne narzędzie czyszczące?

Odpowiedź jest następująca: Nie, nie trzeba, kot jest w stanie samemu zadbać o swoją higienę. Jednak, czy można kąpać kota? Można. W tym miejscu rozwiewamy wszelkie wątpliwości, kąpanie kota jest wskazane, natomiast to, jak często myć kota, uzależnione jest od wieku, rasy oraz od tego, czy mamy do czynienia z kotem wychodzącym.

Jak często kąpać kota?

Przyjmuje się, że trzymiesięczne i starsze koty można kąpać co cztery do piętnastu tygodni. Częstsza kąpiel wpływa niekorzystnie na stan skóry kota, wysusza naskórek kota i pozbawia sierść naturalnej warstwy ochronnej. Z kolei w wypadku młodych kociąt, zaleca się cotygodniową kąpiel, ze względu na większe zabrudzenia futerka, niż ma to miejsce w wypadku kotów dorosłych. Kocia kąpiel jest najbardziej wskazana w wypadku dorosłych kotów wychodzących. Kot przynosi z zewnątrz liczne nieczystości w postaci przyczepiającej się do sierści ściółki, kurzu oraz czasami pasożytów. Wstępem do kąpieli powinno być czesanie – czynność ta powinna być wykonywana dużo częściej niż kąpiel, pomaga ona w usunięciu największych zanieczyszczeń, a także daje możliwość bliższego przyjrzenia się skórze futrzaka. Jeśli jest to kot wychodzący, możemy na niej znaleźć kleszcze lub zadrapania, które należy odkazić, w wypadku zauważenia większych ran, najlepiej skontaktować się z weterynarzem celem skonsultowania problemu.

Kot jest generalnie czystym zwierzęciem, najlepszym dowodem na to, jest jego doskonale przygotowany do czyszczenia sierści język oraz ilość czasu, jaką nasz futrzak poświęca na codzienne lizanie futerka, a także wygibasy jakie wykonuje przy tej czynności. Jeśli zauważymy, że kot przestał dbać o swoje futerko, jest osowiały, lub przeciwnie – nadmiernie pobudzony, może to oznaczać depresję. W takim wypadku nie należy pod żadnym pozorem dodatkowo stresować kota kąpielą, a niezwłocznie skontaktować się z kocim behawiorystą. Tak więc odpowiedź na pytanie ”czy koty się kąpie?” brzmi tak, pod warunkiem, że pozwala na to ich stan psychiczny, oraz czynność ta nie jest powtarzana zbyt często. Kluczowym czynnikiem przy przeprowadzeniu kociej kąpieli jest zadbanie o jego komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa.

Kąpanie kota – jak się przygotować?

Przede wszystkim, należy zadbać o to, aby kot oswoił się z łazienką oraz dźwiękiem i zapachem, jaki towarzyszy braniu prysznica. Kąpiel kota to niecodzienne wydarzenie w życiu naszego futrzaka, więc należy pozwolić mu się przyzwyczaić do wszystkich bodźców, jakie może odczuć w trakcie tej czynności. W tym celu możemy wpuścić kota do łazienki w trakcie brania przez nas prysznica. Najprawdopodobniej nasz podopieczny wyjdzie z łazienki po pierwszym takim wpuszczeniu i nie wolno mu tego uniemożliwiać. Możemy jednak pozostawić otwarte drzwi, a co bardziej ciekawski czy towarzyski osobnik, w końcu przekona się do pomieszczenia i zacznie je traktować jak każde inne miejsce w domu.

Problem zaczyna się w wypadku kotów introwertycznych, które chadzają własnymi ścieżkami. W takim wypadku należy zastosować inne metody przekonania kota do prysznica. W takim wypadku należy postawić na metodę małych kroków – stopniowo przekonywać kota do kąpieli. Proces przyzwyczajania najłatwiej jest przeprowadzić u młodych kociąt, które są dużo bardziej otwarte na nowe sytuacje.

W sklepach zoologicznych możemy znaleźć siatki na kota do kąpieli – korzystanie z tego typu produktów nie jest dobrym rozwiązaniem. Kot to z natury zwierze łowne, wrodzona zwinność jest jego największą bronią, ograniczając siatką ruchy kociaka, maksymalnie możliwie zwiększamy odczuwany stres. Jest to najlepszy sposób, na wywołanie traumy związanej z kocią kąpielą. Dużo lepszym rozwiązaniem jest stopniowe przyzwyczajanie kota.

Jak kąpać kota? – przygotowanie

Zacznijmy od przygotowania kota do kąpieli. Przede wszystkim zadbajmy o potrzebną przestrzeń w postaci miejsca, w którym kot będzie przebywał po całym procesie, a także zapewnieniu wygody ruchu w łazience. Niezbędne ręczniki, suszarka oraz kosmetyki (jeśli zdecydujemy się z nich korzystać), powinny być w naszym zasięgu ręki w trakcie przebiegu kąpieli. Chwila, w której kończymy mycie, i sięgamy po ręczniki celem wstępnego osuszenia kota, jest najbardziej newralgicznym momentem całej kąpieli. Jeśli potrzebne akcesoria będą leżały zbyt daleko, kot prawdopodobnie nie omieszka uciec z wanny lub brodzika w momencie, w którym będziemy po nie sięgać. Mokre i zestresowane zwierze będzie wycierało swoim futerkiem wszystkie zakamarki naszego mieszkania, skutecznie niwelując w ten sposób efekty kąpieli.

Kiedy więc już zapewnimy sobie i kotu odpowiednie warunki do przeprowadzenia kąpieli, należy obciąć kocie pazurki. Pozwoli to ograniczyć ryzyko zadrapania. Kolejnym etapem jest czesanie. Czynność ta pozwoli nie tylko wstępnie pozbyć się zanieczyszczeń, ale uniknąć późniejszego kołtunienia wilgotnej sierści. Jest to czynność szczególnie wskazana w wypadku kotów długosierścistych.

Kocia kąpiel – czy można myć kota w zimnej wodzie?

Zdecydowanie, nie jest to dobrym pomysłem. Temperatura ciała kota jest wyższa od temperatury ciała człowieka i wynosi od 38,1°C do 39,2°C. Dlatego kot dużo bardziej będzie odczuwał zimną wodę. Nie powinna być ona również zbyt ciepła, aby nie zszokować zwierzęcia. Dlatego przyjmuje się, że temperatura wody w trakcie kąpieli kota, powinna być zbliżona do temperatury jego ciała.

Kiedy już dokładnie wyczeszemy kota, umieśćmy go w wannie. Samą kąpiel można przeprowadzić na dwa sposoby – albo płucząc kota w wannie zalanej wodą do głębokości około 8 centymetrów (do połowy łapek) albo płucząc go woda z prysznica. Kota należy delikatnie polewać wodą o średnim strumieniu. Jeśli strumień wody będzie zbyt słaby, czynność kąpieli będzie się zbyt przedłużała, co może dodatkowo stresować i niecierpliwić kota, natomiast mocny strumień również może wywołać u niego popłoch. Jeśli korzystamy z szamponów, odzywek oraz innych kosmetyków dla kotów, zadbajmy o to, aby je dokładnie spłukać z sierści. Pod żadnym pozorem nie należy stosować kosmetyków dla ludzi przy kąpaniu zwierzęcia. Ich zapach może podrażniać węch, a skład skórę zwierzęcia.

Na koniec całego procesu nie zapomnijmy o odpowiednim wysuszeniu futerka. W tym celu wcześniej wytartego ręcznikiem kota połóżmy w suchym miejscu, może być to na przykład taboret w łazience. Przy suszeniu suszarką, kota należy unikać najwyższej mocy działania urządzenia, ponieważ może to spłoszyć naszego przyjaciela, podobnie jak wysokie ciśnienie strumienia wody. Na koniec całego procesu, uraczmy naszego podopiecznego ulubionym przysmakiem – niech czynność kąpieli zacznie mu się kojarzyć pozytywnie. Ważna jest również regularność, systematyczne powtarzanie czynności kąpieli, pomoże odczarować prysznic i wannę w oczach naszego ukochanego zwierzątka.

 

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *