Darmowe czipowanie pupila w 2022 – wszystko co musisz wiedzieć!

Darmowe czipowanie pupila w 2022 - wszystko co musisz wiedzieć!

Bezdomne i zaginione zwierzęta to niestety wciąż bardzo powszechny problem w Polsce. Jedną ze skutecznych metod zapobiegania bezdomności jest czipowanie zwierząt. To także zwiększenie szansy na bezpieczny powrót pupila do domu, jeśli kiedykolwiek ucieknie. O tym, czym dokładnie jest czipowanie psa i kota, które miasta oferują programy Darmowe Czipowanie 2022 i jakie są zalety procedury, przeczytasz w tym artykule!

Na czym polega czipowanie i czym jest mikroczip?

Czipowanie psa trwa jedynie kilkanaście sekund i polega na umieszczeniu mikroczipa pod skórą psa za pomocą specjalnej strzykawki. Lokalizacja mikroczipa to zazwyczaj okolice karku po lewej stronie szyi lub przestrzeń między łopatkami. Co ciekawe, po pewnym czasie mikroczip może migrować podskórnie, jednak nie zmienia to jego właściwości. Mikroczip jest bezpieczny dla zwierząt – to mikroprocesor zamknięty w szklanej kopule, przechowujący unikatowy 15-cyfrowy numer. Nie jest to nadajnik GPS! 

Aby sprawdzić, czy dane zwierzę jest zaczipowane, należy użyć specjalnego skanera. Po zbliżeniu do miejsca umieszczenia mikroczipa, wysyła on do niego fale radiowe, a w odpowiedzi otrzymuje 15-cyfrowy numer.

Dlaczego warto zaczipować swoje zwierzę?

Czipowanie zwierząt to jedna z głównych metod zapobiegania bezdomności. Skanery do odczytywania mikroczipów są oczywiście na wyposażeniu każdej lecznicy weterynaryjnej, ale bardzo często stanowią także sprzęt dostępny w schroniskach. Jeśli ucieknie bądź zaginie zwierzę posiadające mikroczip, szanse na to, że wróci ono szczęśliwie do swojego właściciela są dużo wyższe. Jest to także procedura, którą wykonuje się tylko raz w życiu zwierzęcia.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za czipowaniem zwierząt jest fakt, że jest to wymóg konieczny do spełnienia, jeśli właściciel chce wyrobić dla zwierzęcia paszport i podróżować z nim na terenie Unii Europejskiej. 

Rejestracja mikroczipa

Po umieszczeniu pod skórą psa lub kota mikroczipa, zostaje on zarejestrowany przez lekarza weterynarii w wybranej bazie danych. Nie istnieje jedna ogólnoświatowa baza danych dla zaczipowanych zwierząt, dlatego w interesie właścicieli jest, by po uzyskaniu numeru mikroczipa zarejestrować go w jak największej ilości baz danych. Istnieją bazy lokalne (w większych miastach takich jak Warszawa czy Wrocław), krajowe i międzynarodowe. Jedną z głównych ogólnopolskich baz jest baza Safe Animal. Europejskie bazy to np. Euro Pet Net, a światowe to np. World Pet Net i Pet Maxx.

Darmowe czipowanie 2022 – jakie warunki musi spełnić właściciel

Lokalne programy, które oferują darmowe czipowanie psa i darmowe czipowanie kota dla właścicieli, mogą nieznacznie się od siebie różnić, jednak zazwyczaj kwalifikacja i rejestracja do takiego programu polega na wypełnieniu odpowiedniego formularza, okazaniu dowodu tożsamości i dokumentów zwierzęcia (np. książeczki szczepień/zdrowia). Aby zwierzę mogło zostać zaczipowane musi mieć ukończony przynajmniej 12. tydzień życia.

Gdzie szukać miejsc oferujących darmowe czipowanie w 2022?

Programy oferujące darmowe czipowanie psów i kotów obecne są w większości większych miast w Polsce – oczywiście znaleźć można je w Warszawie, ale także np. Wrocławiu czy Poznaniu. Informacje o tym, gdzie zaczipować psa i jakie lecznice weterynaryjne biorą udział w miejskim programie czipowania, dostępne są na urzędowych stronach miast. Przykładowo, w Warszawie lecznice wykonujące darmowe czipowanie obecne są na całym terenie miasta, a informacje o nich znajdują się na stronie warszawskiego ratusza. 

W każdym mieście za program mogą być odpowiedzialne inne organy. W Warszawie za program Darmowe Czipowanie 2022 odpowiada Biuro Ochrony Środowiska.

Terminy

Nie warto zwlekać z zaczipowaniem swojego zwierzęcia. Chociaż zwykle czas programu wyznaczony jest do końca roku kalendarzowego (31 grudnia 2022 w Warszawie, 7 grudnia 2022 we Wrocławiu itd), jeśli środki przeznaczone na dany program wyczerpią się wcześniej, może on zostać wstrzymany. W takim wypadku właściciel zmuszony jest czekać na kolejną edycję programu lub samodzielnie zapłacić za czipowanie zwierzęcia. 

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *