Dlaczego pies kuleje? Co mogę zrobić?

Dlaczego pies kuleje? Co mogę zrobić?

Podobnie jak ludzie, psy kuleją z różnych powodów. W przeciwieństwie do nas, kiedy pies kuleje, nie potrafi on sam powiedzieć co się stało ani gdzie go boli, ponieważ zwierzęta nie potrafią wyrazić werbalnie swoich potrzeb. Sprawia to, że ​​staramy się sami to rozgryźć gdzie może leżeć problem.

Gdy pies kuleje, Twoim najcenniejszym źródłem informacji o przyczynie utykania psa jest weterynarz. Jednak zanim zadzwonisz w celu umówienia wizyty, prawdopodobnie chciałbyś dowiedzieć się trochę o najczęstszych przyczynach utykania psów, a także czego można się spodziewać po wizycie weterynaryjnej, dlaczego pies kuleje po wstaniu, czy też kiedy utykanie jest nagłym przypadkiem weterynaryjnym.

Co sprawia, że pies kuleje? – rodzaje utykania

Kulawizna występuje z powodu urazu lub osłabienia jednej lub więcej części nogi – kości, mięśni, nerwów, ścięgien, więzadeł lub skóry. Przyczyna niektórych utykań jest oczywista. Przy złamanej kości lub zwichniętym stawie może wystąpić obrzęk, a noga może leżeć pod niewygodnym kątem. Kulawizna spowodowana zakażeniem skóry objawia się czerwonymi zmianami między palcami. Głębsze infekcje, takie jak ropnie, objawiają się ciepłymi, miękkimi, ruchomymi obrzękami pod skórą. W przypadkach obejmujących stawy, nerwy, ścięgna i więzadła mogą w ogóle nie występować żadne zewnętrzne oznaki urazu.

Istnieją dwa rodzaje utykania: stopniowo nasilające się oraz nagłe. Stopniowe utykanie pojawia się powoli i z biegiem czasu. Nagłe utykanie zdarza się szybko, zwykle po kontuzji lub urazie. Wiedza o tym, czy utykanie psa jest nagłe, czy stopniowe, może pomóc weterynarzowi zawęzić możliwe przyczyny urazu gdy pies kuleje i może pomóc w ustaleniu, czy utykanie psa jest nagłym przypadkiem weterynaryjnym.

Ogólnie rzecz biorąc, stopniowy początek kulawizny jest spowodowany przewlekłą lub zwyrodnieniową chorobą, taką jak choroba zwyrodnieniowa stawów lub dysplazja. Z drugiej strony, nagłe utykanie jest zwykle spowodowane urazem. To, że Twój pies kuleje stopniowo, nie oznacza, że ​​powinieneś odłożyć wizytę. Niektóre przyczyny stopniowego utykania, takie jak rak kości lub dysplazja stawu biodrowego, można leczyć skuteczniej, jeśli zostaną wykryte wcześniej niż później.

Czy utykanie to uraz wymagający konsultacji weterynaryjnej?

Utykanie zazwyczaj nie jest krótkotrwałą sytuacją, którą można by zignorować. W wielu przypadkach kulejący pies powinien zostać zdiagnozowany przez weterynarza dość szybko, ale można spróbować podjąć kilka kroków samodzielnie w kierunku pomocy zwierzęciu. Jeśli zauważysz, że Twój pies kuleje, najpierw oceń sytuację. W tym celu warto zadać sobie kilka krótkich pytań, które pomogą Ci w podjęciu odpowiedniej decyzji. Czy Twój pies jest w stanie stać lub chodzić? Czy występuje krwawienie lub obrzęk?  Jak bardzo obolały jest Twój pies? Czy są inne oznaki chorobowe? Czy ostatnio zaszła sytuacja w której pies mógł doznać urazu?

Istnieją sytuacje, w których należy natychmiast zabrać psa do najbliższego otwartego punktu weterynarii. Jeśli zdarzy się to po godzinach, być może będziesz musiał udać się do kliniki weterynaryjnej udzielającej pomocy w nagłych wypadkach. Uważaj na te symptomy:

  • nagła niezdolność lub niechęć do wstawania lub poruszania się,
  • obfite krwawienie (w drodze do weterynarza uciskaj ranę),
  • skrajny ból (drżenie, skomlenie i/lub oznaki strachu lub agresji)
  • widoczne złamanie (złamana kość),
  • nadmierny obrzęk jednej lub więcej kończyn,
  • przeciąganie jednej lub więcej kończyn w sposób wskazujący na paraliż (może to być problem z kręgosłupem, który może szybko się
  • rozwijać i może stać się trwały, jeśli nie zostanie natychmiast podjęte leczenie)
  • wysoka gorączka (temperatura powyżej 39 °C)
  • inne objawy poważnej choroby, takie jak skrajny letarg lub silne wymioty.

Jeśli zauważysz coś innego, co Cię niepokoi, jak np. to, że Twój pies kuleje po wstaniu, powinieneś skontaktować się z gabinetem weterynaryjnym w celu uzyskania porady lub po prostu udać się do gabinetu weterynarza. Zawsze lepiej zachować ostrożność, jeśli chodzi o zdrowie psa.

Jak działać w przypadku, gdy Twój pies kuleje?

Jeśli zauważysz, że Twój pies kuleje, ale ustaliłeś, że nie jest to nagły wypadek wymagający wizyty u weterynarza, możesz zrobić kilka rzeczy, aby pomóc.

Najpierw zbadaj okolicę. Jeśli Twój pies na to pozwoli, spróbuj bliżej przyjrzeć się chorej kończynie. Czy jest jakieś miejsce, które Twój pies liże? Jeśli tak, to może być ono źródłem problemu. Delikatnie obchodź się ze stopą i nogą, szukając skaleczeń, siniaków, obrzęków, uderzeń gorąca, tkliwych miejsc, niestabilności i innych nietypowych objawów. Spójrz na poduszkę łapy i obszar między palcami, aby zobaczyć, czy nie ma gdzieś rany lub obcego przedmiotu. Sprawdź, czy pies nie ma uszkodzonych paznokci. Delikatnie manipuluj stawami, aby sprawdzić tkliwość lub sztywność. Możesz czuć lub słyszeć zgrzytanie w stawach, które może wskazywać na zapalenie stawów.

Jeśli znajdziesz drobną ranę, oczyść ją delikatnym mydłem i letnią wodą. W razie potrzeby możesz zastosować maść antyseptyczną, ale pamiętaj, aby uważać, by pies jej nie zlizał. Poważne rany powinny być jak najszybciej opatrzone przez specjalistę. Jeśli nie możesz zbadać, jak głębokie jest nacięcie, powinieneś jak najszybciej udać się do weterynarza na dokładniejsze badanie.

W przypadku niewielkiego obrzęku możesz nałożyć lód (zawinięty w szmatkę) na 10-15 minut, jeśli Twój pies to toleruje. Jeśli obrzęk utrzymuje się po 12-24 godzinach, udaj się do weterynarza.

Jeśli Twój pies ma w łapie mały przedmiot (np. malutką drzazgę lub kawałek szkła), możesz spróbować go usunąć pęsetą, ale bądź bardzo ostrożny! Twój pies może zacząć gryźć z bólu, a Ty też nie chcesz zostać zraniony. Jeśli nie możesz usunąć przedmiotu (lub czujesz się niekomfortowo), udaj się do weterynarza po pomoc.

Odpoczynek to najlepsza droga do wyzdrowienia. W wielu przypadkach utykania nie będzie żadnych oznak zewnętrznych. Jeśli tak jest w przypadku Twojego psa i utykanie nie jest poważne, postaraj się, zachęcić psa do odpoczynku i nie zabieraj go na spacer ani bieganie oraz nie pozwalaj psu ćwiczyć ani podskakiwać. Unikaj także schodów lub noś zwierzę. W przypadku przerwy na załatwianie potrzeb wyprowadź psa na krótkiej smycz, aby nie wykonywał nadmiernych ruchów, które mogą skutkować pogorszeniem urazu. Jeśli utykanie nie ustępuje w ciągu 24-48 godzin, zaprowadź psa do weterynarza na badanie.

Jak bezpiecznie przetransportować kulejącego psa?

Przewożenie rannego psa w nieodpowiedni sposób może pogorszyć obrażenia, więc postępuj bardzo ostrożnie gdy pies kuleje. Jeśli Twój pies kuleje i jest ranny, możesz poczuć potrzebę tulenia go, w celu ulżenia mu w bólu. Jednak najlepszym sposobem na pocieszenie rannego psa jest ograniczenie kontaktu fizycznego. Usiądź spokojnie obok swojego zwierzaka i unikaj stymulujących interakcji, takich jak przytulanie, które mogą sprawić mu dyskomfort. Porozmawiaj ze swoim psem kojącym i spokojnym głosem i pozwól mu poczuć się bezpiecznie.

Chociaż mentalne przygotowanie się na poważną kontuzję jest niemożliwe, to jednak planowanie z wyprzedzeniem pozwoli zaoszczędzić czas i niepotrzebnego stresu. Każdy właściciel psa potrzebuje w swoim samochodzie apteczki dla psów. Twój zestaw powinien zawierać między innymi zapasową smycz i kaganiec, a także ręcznik lub nosidło, zwłaszcza jeśli Twój pies jest predysponowany do kontuzji kręgosłupa. Ręczniki mogą być również używane do zatamowania krwawienia oraz jako forma ograniczenia w nagłych wypadkach.

Małego psa zanieś do samochodu, podtrzymując jednocześnie jego głowę i biodra i połóż zwierzę z uszkodzoną nogą do góry. W przypadku większych psów, które mogą chodzić na trzech nogach, delikatnie pomóż im wejść do pojazdu. Jeśli pies nie może chodzić, użyj koca jako chusty do transportu. Kiedy dotrzesz do lecznicy, poproś o pomoc w wyjęciu psa z pojazdu.

Pies kuleje na przednią łapę – przyczyny i leczenie

Jeśli zaobserwowałeś, że Twój pies kuleje na przednią łapę lub sprawia wrażenie niezdolnego do utrzymywania ciężaru na przedniej nodze to powinieneś szybko zareagować. Uraz może pojawić się nagle lub powoli rozwijać się w czasie. W obu przypadkach Twój pies odczuwa dyskomfort i musi zostać zbadany przez weterynarza. Gdy pies kuleje nie zaleca się pozostawiania urazu niezdiagnozowanego lub nieleczonego. Urazy przednich nóg mogą mieć różne nasilenie i należy zauważyć, że niektóre urazy mogą prowadzić do paraliżu nogi, jeśli nie są leczone.

Uszkodzenie przedniej nogi u psa może być złożonym przypadkiem diagnostycznym. Czynniki, takie jak uraz spowodowany wypadkiem lub uraz spowodowany powtarzającym się obciążeniem, mogą powodować ostry ból u Twojego zwierzaka. Jeśli Twój pies zmienił chód lub wydaje się, że ma kulawiznę w przedniej kończynie, natychmiastowa opieka weterynarza jest ważna, aby uniknąć możliwości trwałego osłabienia przedniej kończyny.

W sytuacji gdy pies kuleje na przednią łapę kontrola weterynaryjna i strategia opieki nad zwierzęciem w domu będą zależeć od rodzaju i powagi urazu przedniej nogi. Wyleczenie wielu urazów kończyn może wymagać użycia bandaży lub owijek przez okres kilku tygodni. Fizjoterapia może być konieczna, aby odzyskać pełny zakres ruchu przedniej kończyny. Można również przepisać psu antybiotyki i leki przeciwbólowe, które uśmierzą ból. Całkowity odpoczynek na pewno będzie bardzo istotny, przy jednoczesnym utrzymaniu zdrowej wagi psa, aby nie obciążać nadmiernie kończyny. Gdy Twój pies wraca do zdrowia, musisz pozostawać w kontakcie ze swoim weterynarzem i bezzwłocznie zgłaszać wszelkie wątpliwości. Jeżeli weterynarz wyrazi na to zgodę, utrzymuj regularne, umiarkowane ćwiczenia, aby odbudować siłę mięśni bądź skontaktuj się z fizjoterapeutą, który pomoże Wam przy rehabilitacji.

Pies kuleje na tylną łapę – przyczyny i leczenie

Psy są aktywne, energiczne i uwielbiają się bawić. Niestety niektóre z ich ulubionych zajęć zwiększają również ryzyko kontuzji, zwłaszcza nóg. Powtarzające się ruchy, takie jak bieganie i skakanie, mogą bardzo obciążać tylne nogi psa, dlatego gdy pies kuleje na tylną łapę nie należy tego ignorować. Kiedy pies kuleje na tylną łapę to prawdopodobnie będzie on potrzebować ustabilizowania lub usztywnienia obszaru uszkodzonego podczas gojenia. Jeśli Twój pies kuleje lub wykazuje oznaki bólu nóg, zawsze porozmawiaj ze swoim weterynarzem na temat wdrożenia odpowiedniego leczenia. Musisz wykluczyć poważniejsze obrażenia, zanim będziesz mógł określić, jak dbać o uraz psa, a także wymagany poziom podparcia nóg.

Nadwyrężenia i skręcenia kostki wymagają lekkiego wsparcia, aby chronić staw i pomóc złagodzić ból. W takim przypadku doskonałe rozwiązanie stanowi sprzęt, który będzie wspierać również obszary nad i pod stawem, umożliwiając gojenie ścięgien i stawu. Ochraniacz na stawy skokowe świetnie nadaje się również do noszenia w nocy oraz gdy noga psa musi oddychać.

W przypadku urazu podudzia lekarz weterynarii dobierze odpowiedni opatrunek podtrzymujący. Urazy podudzia to przypadki wymagające sztywniejszego podparcia, a wizyta u dobrego weterynarza – ortopedy to idealne rozwiązanie. Istnieją również specjalne ortezy, które pomagają ustabilizować staw i podudzie podczas gojenia się. Dobrze dobrany opatrunek nie tylko przyspieszy gojenie ale i pomoże, w zapobieganiu pogorszenia się urazu.

4.3/5 - (3 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *