Dog niemiecki – charakterystyka i opis rasy
Dog niemiecki w środowisku kynologicznym cieszy się dumnym określeniem “Apollo wśród psów”. Termin te faktycznie pasuje do niego, jak do mało kogo- pies tej rasy jest dumny, majestatyczny i robi wrażenie na każdym, kogo spotyka. Jednocześnie, jest on niezwykle łagodny, uczuciowy, kocha swoją rodzinę i uwielbia dzieci. Niestety, cechuje go dosyć krótka średnia długość życia i wysoka chorowitość. Czas, który będzie dane nam z nim spędzić, z pewnością zaowocuje jednak ogromną dawką miłości i czułości.
Spis treści
Dog niemiecki – wygląd i opis rasy
- Rozmiar: bardzo duży (jedna z największych ras na świecie)
- Wysokość w kłębie: 80-90 cm (samiec), 72-84 cm (suka)
- Masa ciała: minimum 54 kg (samiec), minimum 46 kg (suka) nierzadko osiągają wagę nawet 90 kilogramów
- Sierść: krótka, lśniąca i gładka; o umaszczeniu żółtym (w różnych odcieniach, możliwa obecność czarnych pasów oraz czarnej maski), pręgowanym, czarnym (z dopuszczalnymi białymi znaczeniami w okolicy klatki piersiowej oraz łap), błękitnym lub arlekin.
- Długość życia: 8-10 lat
Dog niemiecki – wzorzec rasy
- Kraj pochodzenia: Niemcy
- Użytkowanie: jako pies stróżujący i towarzyszący.
- Klasyfikacja według FCI: grupa 2 (pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła); sekcja 2.1 (molosy typu mastifa); nie podlega próbom pracy.
- Ogólne wrażenie: pies o potężnej sylwetce i harmonijnej budowie ciała; odznacza się elegancją, sprawia wrażenie silnego oraz dumnego. Jego sylwetka kształt przypomina kwadrat. Usposobienie psa przyjazne, zwierzę jest pewne siebie i odważne. Pies głęboko przywiązuje się do swojej ukochanej rodziny, jest niezwykle łagodny i pozbawiony agresji. Jednocześnie, cechuje się dużą nieufnością w stosunku do obcych.
- Głowa: długa i wąska, o harmonijnych proporcjach i wyraźnym wyrzeźbieniu; odległość od stopu do nosa odpowiada odległości od stopu do guza potylicznego; kształt głowy kanciasty; czaszka o wyraźnym stopniu i łukach brwiowych; nos duży, prosty i szeroki, czarny (w przypadku psów o umaszczeniu arlekin), plamisty lub cielisty; kufa o prostokątnym kształcie, głęboka; wargi o ciemnej pigmentacji uzębienie silne, kompletne, zdrowe, o zgryzie nożycowym; policzki delikatnie zaznaczone; oczy kształtu migdałowatego, średniej wielkości; uszy wysoko położone, średniej wielkości.
- Szyja o widocznym umięśnieniu i łukowatym kształcie, pozbawiona podgardla lub obecności luźnej skóry.
- Tułów: o krótkim i umięśnionym grzbiecie, szerokich, mocnych i wysklepionych lędźwiach, umięśnionym oraz szerokim zadzie, głębokiej klatce piersiowej sięgającej łokci, dobrze wysklepionych żebrach oraz podciągniętym brzuchu.
- Ogon: noszony wysoko, o zagiętym kształcie i największej grubości w miejscu nasady.
- Kończyny odpowiednio kątowane, umięśnione; o dobrze wysklepionych, okrągłych łapach.
- Chód: lekki, harmonijny, odznaczający się wyraźną koordynacją kończyn.
- Skóra: pigmentowana.
- Sierść krótka, o gładkiej i lśniącej strukturze; dopuszczalne umaszczenie obejmuje kolor żółty, pręgowany, czarny, błękitny oraz arlekin.
- Wysokość w kłębie: 80-90 cm (samce), 72-84 cm (suki)
- Wady rasy według wzorca: słabo zaznaczony stop, płaskostopie, obecność wilczych pazurów, nieprawidłowe kątowanie kończyn, wyłupiaste oczy, zgryz odbiegający od nożycowego, zawinięcie wargi, lękliwe lub nerwowe usposobienie, obwisłe powieki, opadanie zadu, nieprawidłowy chód, nieprawidłowy odcień nosa, wady zgryzu (przodozgryz, tyłozgryz), entropium, ektotropium, deformacja kręgów ogonowych, albinizm, zbyt niski wzrost.
Dog niemiecki – charakter
Zwierzęta omawianej rasy, wyhodowane jako psy bojowe, wykazują silny instynkt stróżujący oraz obronny. Są one dosyć powściągliwe w stosunku do obcych, którzy muszą zasłużyć sobie na ich zaufanie. Są czujne, odważne, zawsze alarmują właściciela o potencjalnym zagrożeniu i są gotowe bronić rodziny. Jednocześnie, dog niemiecki jest psem zrównoważonym, nie wykazującym agresji ani skłonności do nerwowego lub lękliwego zachowania. Potrzebuje on konsekwentnego, stanowczego opiekuna, wykazującego się przy tym dużą dozą cierpliwości oraz łagodności.
Ponadto, jest to idealny pies rodzinny. Uwielbia on swoich opiekunów, dobrze dogaduje się z dziećmi, jest zwierzęciem uczuciowym, wrażliwym i czułym. Kocha spędzanie czasu z rodziną, jest łagodny i delikatny.
Przyzwyczajenie doga niemieckiego do innych zwierząt wymaga odpowiednio wczesnej oraz prawidłowo przeprowadzonej socjalizacji. Jeżeli przebiegnie ona zgodnie z założeniami, psy tej rasy są w stanie żyć w zgodzie z innymi psami, a nawet kotami lub zwierzętami pozostałych gatunków.
Dog niemiecki – długość życia
Średnia długość życia dogów niemieckich oscyluje pomiędzy 8 a 10 latami. Według statystyk, prawie jedna trzecia przedstawicieli rasy nie dożywa 5 roku życia. Co więcej, osiągnięcie wieku 10 lat to niezwykle optymistyczny wynik, który udaje się osiągnąć nielicznym dogom niemieckim.
Co zrobić, aby polepszyć prognozę długości życia naszego doga niemieckiego? Przede wszystkim, jako dosyć chorowita rasa, powinien on zostać objęty opieką weterynaryjną. Oznacza to nie tylko konsultowanie z lekarzem weterynarii wszelkich niepokojących objawów, które zaobserwowaliśmy u naszego zwierzęcia- choć niewątpliwie jest to bardzo ważne. Na taką opiekę składa się również cała profilaktyka psa, od regularnych szczepień, przez odrobaczenie, zabezpieczenie psa przed ektopasożytami oraz wykonywanie regularnych badań. Zaliczamy do nich profilaktyczne badanie krwi, moczu, kału oraz badanie kardiologiczne.
Dog niemiecki – zdrowie
Istnieje kilka schorzeń przekazywanych na drodze genetycznej, do których dogi niemiecki wykazują predyspozycję. Wyróżniamy wśród nich:
- Kardiomiopatię rozstrzeniową serca- choroba tła kardiologicznego polegająca na powiększeniu objętości lewej komory oraz lewego przedsionka. Dzieje się tak na skutek zmniejszenia grubości ścian oraz wtórnego zaburzenia prawidłowego ich skurczu. Skutkiem tego może być również rozciągnięcie pierścieni zastawki przedsionkowo-komorowej oraz jej niedomykalność. Może objawiać się zmniejszoną wydolnością wysiłkową, dusznością, arytmią, omdleniami a nawet nagłą śmiercią sercową.
- Skręt żołądka- choroba objawiająca się najczęściej wyraźnym wzdęciem żołądka, próbami wymiotów, ślinieniem się oraz niepokojem psa. Jest to choroba zagrażająca życiu, dlatego jeżeli zaobserwujemy powyższe objawy, należy jak najszybciej zgłosić się do przychodni weterynaryjnej. Do schorzenia może dojść na skutek spożywania przez psa posiłków w zbyt łapczywy sposób, wysiłku po jedzeniu, zmniejszonej motoryki żołądka. Jest to przypadłość typowa dla psów o głębokiej klatce piersiowej, a jej istotą jest nagromadzenie gazu w żołądku- na skutek tego dochodzi do jego rozdęcia oraz obrotu wokół własnej osi. To z kolei, skutkuje utrudnionym dopływem krwi do innych organów, powoduje olbrzymi ból i utrudnia oddychanie.
- Kostniakomięsaka – nowotwór zajmujący kości krótkie, długie oraz żebra. Atakuje najczęściej nasadę dalszą kości promieniowej, nasadę bliższą kości ramiennej, nasadę dalszą kości udowej oraz nasadę bliższą kości piszczelowej. Choroba może objawiać się bolesnością i obrzękiem zaatakowanej okolicy, kulawizną, apatią, ograniczoną chęcią do ruchu oraz spadkiem apetytu. Diagnostyka schorzenia opiera się na wykonaniu oraz interpretacji zdjęć rentgenowskich.
- Dysplazję stawów biodrowych- choroba polegająca na- najprościej mówiąc- nieprawidłowym ukształtowaniu wspomnianego stawu. Diagnozę stawia się na podstawie zdjęcia rentgenowskiego (wykonanego w znieczuleniu), schorzenie może objawiać się zaś kulawizną, bólem oraz ograniczoną ruchomością kończyny.
Oprócz tego, dogi niemieckie są stosunkowo podatne na rozwinięcie otyłości, dlatego absolutnie nie można ich przekarmiać. Może to doprowadzić do zwiększonego obciążenia stawów oraz pogłębienia problemów z układem kostno-stawowym.
Dog niemiecki – pielęgnacja
Sierść doga niemieckiego nie jest wybitnie trudna, jeżeli chodzi o utrzymanie jej w dobrym stanie. Tak naprawdę pielęgnacja owłosienia sprowadza się jedynie do regularnego jej szczotkowania- mniej więcej raz w tygodniu. Umożliwia to usunięcie martwego włosa.
Na pielęgnację naszego doga niemieckiego składa się również wiele innych czynników. Jest to więc regularne oczyszczanie gruczołów okołoodbytowych pupila, obcinanie mu pazurów, sprawdzanie stanu czystości oczu oraz zewnętrznych przewodów słuchowych. Niezwykle istotna jest także higiena psiego uzębienia- zęby można psu czyścić za pomocą szczoteczki oraz przeznaczonej dla zwierząt pasty, jak i przy użyciu specjalnego żelu dentystycznego lub stomatologicznych gryzaków. Takie postępowanie niweluje odkładania się płytki oraz- w dalszej kolejności- kamienia nazębnego, co może doprowadzić do chorób dziąseł oraz przyzębia.
Dog niemiecki – żywienie
Ponieważ dog niemiecki wykazuje predyspozycję do rozwinięcia skrętu żołądka, należy upewnić się, że nasz pies spożywa swój pokarm bezstresowo oraz możliwie jak najwolniej. Jeżeli dany osobnik je bardzo łapczywie, można rozważyć podzielenie porcji na kilka pomniejszyć lub zainwestować w tak zwaną “miskę spowalniającą jedzenie”.
Ponadto, dieta doga niemieckiego powinna opierać się na lekkostrawnych posiłkach, bogatych w dobre jakościowo źródło białka zwierzęcego (zwłaszcza taurynę i karnitynę!). Bardzo ważna jest również odpowiednio wysoka zawartość witamin, substancji mineralnych, antyoksydantów, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz koenzymu Q.
Należy ściśle przestrzegać przeznaczonej dla zwierzęcia kaloryczności spożywanych posiłków- jak wspomnieliśmy, dog niemiecki wykazuje predyspozycję do rozwinięcia nadwagi.
Dog niemiecki – szkolenie i wychowanie
Dog niemiecki nie jest psem bardzo trudnym w ułożeniu, jednakże z uwagi na swoje pokaźne rozmiary oraz silny charakter, potrzebuje on konsekwentnego i stanowczego opiekuna.
Właściciel doga niemieckiego powinien zadbać o odpowiednio wczesną i prawidłowo przeprowadzoną socjalizację zwierzęcia, a także o wczesną naukę posłuszeństwa. Jeżeli pragniemy, aby nasz pies mieszkał pod jednym domem z innymi zwierzętami, należy przyzwyczajać go do nich już od pierwszych dni życia.
Dog niemiecki – szczeniaki i hodowla
Jeżeli marzy nam się rasowy dog niemiecki, najlepszą opcją jest wybór sprawdzonej, renomowanej hodowli, oferującej szczeniaki po rodzicach zgodnych ze wzorcem ustalonym przez FCI. Należy upewnić się dodatkowo, że psy hodowlane posiadają komplet badań ukierunkowanych na wykrycie predyspozycji do kardiomiopatii rozstrzeniowej oraz dysplazji stawów biodrowych. Dodatkowo, warto ocenić jak wygląda sama hodowla, warunki mieszkalne szczeniąt, opieka zdrowotna nad psami, ich socjalizacja oraz czy zwierzęta sprawiają wrażenie zadbanych, socjalizowanych i szczęśliwych. Ważne jest również, wrażenie które wywiera na nas hodowca- ufajmy swojej intuicji!
Jeżeli nie przeszkadza nam wizja przygarnięcia dorosłego psa bez rodowodu, możemy również poszukać nowego przyjaciela w pobliskich schroniskach lub fundacjach oferujących psy oddane do adopcji. Jest to cudowna forma pomocy potrzebującemu zwierzęciu, należy jednakże pamiętać, że takie osobniki nierzadko są zwierzętami skrzywdzonymi przez los i wymagającymi pomocy behawioralnej oraz niezwykle cierpliwego i profesjonalnego podejścia.
Dog niemiecki – cena
Zakup szczeniaka hodowlanego to wydatek generujący koszt około kilku tysięcy złotych. Nawet jeżeli przygarniemy psa z fundacji lub ze schroniska całkiem za darmo, należy pamiętać również ile kosztuje samo utrzymanie psa. Na to składa się bowiem cena wyprawki dla szczenięcia, koszt profilaktyki weterynaryjnej oraz ewentualnego leczenia, szkolenie behawioralne, zabawki i wiele, wiele innych. Należy mieć również na uwadze potencjalnie kosztowne leczenie oraz wyżywienie psa tej rasy, z uwagi na jego olbrzymie rozmiary i wysoką masę ciała. Biorąc to wszystko pod uwagę, należy pamiętać, że przyjęcie doga niemieckiego do swojego domu jest bardzo poważną inwestycją, na które należy być finansowo przygotowanym.
Dog niemiecki – historia rasy, ciekawostki
- Do przodków dogów niemieckich zaliczamy Bullenbeisery (psy zbliżone wyglądem do buldogów) oraz zwierzęta nazywane Hatz und Saurueden- podobne do charta skrzyżowanych z mastifem.
- Na przestrzeni lat rasa nosiła różne nazwy- Ulmer Dogge, English Dogge, Hatzrude, Great Dane, Grosse Dogge oraz Saupacker. Wszystkie te określenia powiązanie są etymologicznie z rozmiarami oraz umaszczeniem dogów niemieckich.
- Dog niemiecki nazywany jest często “Apollem wśród psów”.
- Przodkowie doga niemieckiego zostali przetransportowani do Anglii prawdopodobnie z terenów Anglii i Irlandii. Pierwsze zapisy na temat historii tej rasy datuje się na XVI wiek.
- Dog niemiecki został wyhodowany pierwotnie jako pies obrony, zabierano go również na polowania (głównie na niedźwiedzie oraz dziki). W późniejszych latach, stał się on jedną z najpopularniejszych ras wśród wysokich grup społecznych. Jednym z fanów dogów niemieckich był, między innymi, Otto von Bismarck. Dogi niemieckie w tamtych czasach żyły często w książęcych posiadłościach, miały dostęp do najważniejszych komnat oraz otrzymywały złote lub srebrne obroże (w zależności od indywidualnych cech danego osobnika).
- Do innych znanych właścicieli dogów niemieckich należy Eugeniusz Bodo oraz Bruce Wayne.
- Pierwszy wzorzec rasy powstał w roku 1880 w Berlinie. Powstanie pierwszego klubu miłośników dogów niemieckich datuje się z kolei na rok 1888.
- Dog imieniem Zeus ustanowił Rekord Guinessa w 2011 roku, stając się najwyższym żyjącym psem. Jego wysokość w kłębie wynosiła prawie 112 centymetrów!
- Dogi niemieckie posiadają ważną rolę w sztuce oraz popkulturze. Prawdopodobnie najbardziej znanym przedstawicielem omawianej rasy jest Scooby Doo, bohater anomimowanej bajki o tym samym kulturze. Dog niemiecki występował również w takich dziełach jak “W pustyni i w puszczy” (oczywiście mowa tu o ekranizacji filmowej), “Ferdynand wspaniały”, “Pies Baskerillów”, “Pan Samochodzik”, “Poszukiwany, poszukiwana”, “Janosik”, “Marmaduke”, “Patriota”, “Siedem dusz”, “Wspaniała Gracie”, “Anioł stróż”, “Bastard” oraz “Festiwal”
Dog niemiecki – dla kogo?
Dog niemiecki jest więc idealnym psem dla osób, które:
- Szukają psa stróżującego
- Szukają psa do towarzystwa
- Szukają psa rodzinnego, lubiącego dzieci
- Szukają psa czułego, wrażliwego i łagodnego
- Szukają psa o silnym charakterze i dużej pewności siebie
- Szukają psa o dużych rozmiarach
- Szukają psa, który dogada się z innymi zwierzętami (w tym kotami)
- Nie przeszkadza im wysoki koszt zakupu szczenięcia oraz utrzymania zwierzęcia (oczywiście, można go również zaadoptować całkiem za darmo, ale koszty związane z utrzymaniem nadal będą wysokie!)
- Nie przeszkadza im wysoki koszt leczenia zwierzęcia
- Nie przeszkadza im wysoka chorowitość psów oraz krótka przewidywalna długość życia
- Są osobami konsekwentnymi, łagodnymi, cierpliwymi, stanowczymi i pewnymi siebie
- Mają doświadczenie w wychowywaniu psów lub są gotowi na ciężką pracę związaną z tym zadaniem
- Mają wystarczająco dużo czasu, który mogą poświęcić na wychowanie zwierzęcia oraz przeprowadzenie u niego odpowiedniej socjalizacji