Ile kosztuje utrzymanie kota?

Ile kosztuje utrzymanie kota?

Większość ludzi w Polsce marzy o tym by mieć zwierzątko domowe. Należy jednak pamiętać, że nikt nie zmusza nas do posiadania towarzysza, a jest to tylko i wyłącznie nasz wybór. W momencie kiedy zdecydujemy się na posiadanie zwierzaka, jesteśmy zobowiązani do  zaspokojenia wszystkich jego  potrzeb. Samo karmienie i zapewnienie dachu nad głową nie wystarczą, by zapewnić kotu niezbędny dobrostan. Naszego pupila od tej pory powinniśmy traktować jak członka rodziny i niewyobrażalna jest sytuacja, by odmówić mu poświęcenia czasu lub pieniędzy, gdy zachoruje lub wykaże inną potrzebę. Z tego powodu warto zorientować się wcześniej ile może nas kosztować utrzymanie kota, by prawidłowo rozplanować swój budżet i upewnić się, że jesteśmy w stanie spełnić swoje marzenie o posiadaniu mruczącego czworonoga.

Zakup kota czy adopcja?

Jeśli jesteśmy zainteresowani posiadaniem rasowego kota, z całą pewnością największy wydatek będzie nas czekać na początku tej futerkowej przygody. Cena rasowca waha się od około 1800 zł w przypadku popularnych ras typu brytyjski kot krótkowłosy, do nawet 10 000 zł w przypadku najrzadszych ras, takich jak savannah. Warto również odwiedzać tematyczne grupy na popularnych mediach społecznościowych oferujących rasowe koty wydawane do darmowej adopcji. Często są to koty dorosłe z wadami wykluczającymi je z rozrodu, jednak dla kochającego człowieka nieprawidłowe skręcenie ogona, czy źle ulokowana łata nie powinna stanowić problemu. Należy jednak jak ognia wystrzegać się pseudohodowli oferujących kocięta za ledwie kilkaset złotych. Często pochodzą one od rodziców, którzy nie przeszli obowiązkowych badań dopuszczających do rozrodu i w rezultacie mogą nam trafić się kociaki z licznymi chorobami genetycznymi (jak kardiomiopatia przerostowa), które znacznie skracają długość życia czworonoga. Co więcej, osoby prowadzące nielegalną hodowlę, często celem przyoszczędzenia pieniędzy lekceważą niezbędną profilaktykę szczepienną,  często trzymają też ogromną ilość zwierząt w nieludzkich warunkach, a kotki pokrywane przy każdej cieczce, dopóki potrafią jeszcze chodzić. Kupując kota z pseudohodowli przyczyniamy się więc do cierpienia zwierząt, a zaoszczędzone pieniądze i tak będziemy musieli wydać na zaniedbaną profilaktykę szczepienną i odrobaczenia, a czasem wręcz niezbędne zabiegi chirurgiczne, których można było uniknąć.
Zdecydowanie najwspanialszą rasą, która dostępna jest za darmo w wielu maściach i długości włosia, jest kot europejski, czyli po prostu dachowiec. Schroniska wręcz pękają w szwach od ilości tych sympatycznych sierściuchów czekających na adopcję. Pamiętajmy, że kot niezależnie od pochodzenia, pokocha właściciela dokładnie tak samo.

Wyprawka dla kota

Przygarniając kota pod swój dach, czeka nas sporo jednorazowych wydatków, takich jak:

 • Miski dla kota 5 zł – nie muszą być szczególne, zwłaszcza, że wiele kotów gardzi miskami zbyt wąskimi lub o zbyt wysokich brzegach. Wiele kotów nie lubi opierać się wibrysami o brzegi, dlatego wolą wyciągnąć jedzenie i zjeść je bezpośrednio z podłogi. W tym wypadku zwykły spodeczek może być dla nich wygodniejszy.
 • Kuweta – koszt zwykłej kuwety to około 50 zł, przy czym zaleca się by kupić kuwetę około 2 razy dłuższą niż długość ciała dorosłego kota. Kuweta nie musi być specjalistycznym akcesorium dla zwierząt, zwykłe szerokie plastikowe pudło może okazać się wystarczające.
 • Transporter dla kota – około 50 zł – dla kotów większych ras oczywiście może być potrzebny odpowiednio większy rozmiar.
 • Drapak – 100-500 zł – W zależności od tego, czy Twój kot będzie kotem wychodzącym, oraz od tego jak dużą powierzchnię ma Twój dom, sam powinieneś zadecydować jaki drapak będzie dla Ciebie odpowiedni. Dla kotów niewychodzących z małych mieszkań poleca się kupić duży zamek, który zapewni zabawę i sporo miejsc do spania i zabawy dla zwierzaka. W takiej sytuacji warto też „podnieść metraż” swojego mieszkania, poprzez zainstalowanie dodatkowych półek na ścianach, po których nasz kot będzie mógł chodzić.
 • Legowisko – 50 zł – wśród właścicieli kotów powszechnie wiadomo, że jest to najbardziej bezsensowny zakup. Koty z reguły ignorują profesjonalne legowiska wybierając znacznie atrakcyjniejsze miejsca do spania takie jak: wysokie półki i parapety, na których czują się bezpieczniej, łóżko właściciela, kanapa, drapaki wielopiętrowe, pranie w suszarni czy też szmata do podłogi, która spadła z kaloryfera.
 • Zabawki – koszt różnych zabawek to od 5-30 zł – koty oczywiście uwielbiają się bawić również przedmiotami codziennego użytku np. zakrętkami, papierkami czy gumkami do włosów. Należy jednak uważać na przypadki połknięcia drobnej zabawki – objawami zatorowania przewodu pokarmowego są wymioty krótko po jedzeniu czy piciu oraz wzdęcia brzucha czy brak załatwiania się.
 • Szczotki, grzebienie – 5 zł – są potrzebne zwłaszcza u długowłosych kotów, które mogą nie poradzić sobie z układaniem i myciem przydługiego futerka.

Miesięczne wydatki na kota

Miesięczne utrzymanie kota zależy w głównej mierze od jego żywienia. Przeciętny 5 kg kot zjada dziennie około 400 g karmy mokrej lub około 80 g karmy suchej. Miesięcznie oznacza to 12 kg karmy mokrej lub 2,5 kg karmy suchej. Przy większych rasach oczywiście proporcjonalnie posiłki muszą być większe. Ważne jest by pamiętać, że koty są niemal w 100 % mięsożercami i to właśnie mięso powinno być podstawą ich żywienia. Niestety większość znanych z chwytliwych reklam telewizyjnych karm, w znacznej mierze opartych na produktach zbożowych, które absolutnie nie są dobrą podstawą żywieniowa dla naszego czworonoga. Zboże, ryż, makaron, mąka to przede wszystkim węglowodany a więc cukry, do metabolizowania których nasz kot nie jest ewolucyjnie przystosowany. Po strawieniu takiego pokarmu, poziom glukozy we krwi kota gwałtownie wzrasta co na dłuższą metę może skutkować uszkodzeniem wielu narządów (m.in. trzustki, a w konsekwencji cukrzycą), otyłością i stłuszczeniem wątroby oraz licznymi infekcjami. Dobrze zbilansowana karma dla kota jest w 60 % oparta na mięsie mięśniowym, a resztę składu powinny zajmować podroby, tłuszcze, dodatki mineralno-witaminowe oraz śladowe ilości warzyw lub owoców. Koszt utrzymania kota na dobrej jakości karmie suchej to około 166 zł miesięcznie, a wyłącznie na karmie suchej około 50 zł miesięcznie.
Ze względu na naturę kotów, które rzadko odczuwają pragnienie, zaleca się jednak by te zwierzęta były żywione przede wszystkim karmą mokrą (można również do takiego posiłku dolewać niewielkie ilości wody tworząc „zupkę”), oraz by miały stały dostęp do świeżej wody.

Żwirek dla kota – 15 kg worek żwirku kosztuje około 30 zł i to jak szybko go zużyjesz, zależy od Twojego zwierzęcia. Niektóre koty odmawiają korzystania z kuwety, jeśli nie jest idealnie czysta. Każdorazowo trzeba wtedy wymieniać żwirek na nowy. W większości wypadków wystarczy jednak pozbyć się „prezentu” od naszego zwierzaka i dosypać ledwie garść nowego materiału. Jeśli Twój kot będzie wychodzący, prawdopodobnie będzie korzystał z kuwety o wiele rzadziej.

Rutynowe wydatki u weterynarza

 • Kastracja kocura to koszt około 200 zł, natomiast sterylizacja kotki około 300 zł. Warto poddać naszego pupila temu zabiegowi, ponieważ dzięki temu uchronimy meble w naszym domu przed znaczeniem ich moczem, a naszego kota przed dalekimi wędrówkami i bitwami z innymi samcami o terytorium, oraz obie płcie przed wieloma chorobami wynikającymi bezpośrednio z pobudzenia hormonalnego np. przerost prostaty, ropomacicze, rak jąder, rak jajnika, nowotwór listwy mlecznej i wiele innych.
 • Szczepienia – w Polsce jedynie w województwie mazowieckim obowiązkowe jest szczepienie kota na wściekliznę. Jeśli jednak troszczymy się o zdrowie naszego zwierzaka powinniśmy go zaszczepić na choroby zakaźne: wścieklizna, FIV, FeLV czy koci katar. Koszt całego cyklu szczepień kociaka to około 400 zł. Później co około 3 lata podaje się dorosłemu kotu dawki przypominające, wówczas płaci się około 100 zł.
 • Kontrolne badania krwi – do 100 zł – warto raz do roku wykonać u naszego zwierzaka podstawowe badania na morfologię i biochemię by wykryć potencjalne choroby na długo przed tym jak rozwiną objawy i staną się niebezpieczne.
 • Odrobaczanie – jednorazowa tabletka na 4 kg kota kosztuje około 10 zł – należy powtarzać je co około 3 miesiące profilaktycznie, lub częściej jeśli nasz kot rozwija niepokojące objawy np. chudnięcie, wzdęcie brzucha.
 • Środki na pchły i kleszcze – koszt obroży na pchły dla kota to około 30 zł na 8 miesięcy, co z reguły pokrywa się z okresem występowania tych przenoszących wiele chorób pasożytów. Poza obrożą, możliwe jest również stosowanie kropli na pchły, tabletek na pchły i kleszcze i specjalnych szamponów.

Podsumowanie

Pomijając sam zakup kota, na start czeka nas wydatek rzędu około 400-600 zł w zależności od tego jaki drapak i inne akcesoria wybierzemy dla naszego kota. Miesięcznie, na utrzymanie kota, powinniśmy być w stanie przewidzieć budżet w wysokości do 200 zł (mniej jeśli nasz pupil będzie żywił się karmą suchą). Należy liczyć się z tym, że w pierwszym roku życia naszego kociaka, pozostawimy u lekarza weterynarii około 600 zł, a w każdym kolejnym roku przy braku żadnych nieprzyjemnych chorób około 230 zł.
Ciężko przewidzieć jakie choroby czy operacje będzie musiał przejść Twój czworonóg w trakcie swojego niemal 20 letniego życia. Oczywiście jednocześnie należy myśleć pozytywnie, jednak trzeba liczyć się z możliwymi, nieoczekiwanymi wydatkami i zawsze być w stanie przeznaczyć część budżetu na nagłe sytuacje w celu ratowania życia naszego przyjaciela.

5/5 - (1 głosy)
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *