Jajko w diecie psa – czy pies może jeść jajko?
Zarówno doświadczeni jak i dopiero stawiający pierwsze kroki właściciele psów na co dzień stają przed wieloma wyborami związanymi z opieką nad nimi. Odpowiednio dobrana, zbilansowana dieta jest kluczowym elementem dbania o pupila. Jajka stanowią źródło łatwo przyswajalnego białka o wysokiej jakości i wielu innych składników odżywczych. Nie zawsze jednak potencjalnie odpowiednie składniki diety powinny być podawane wszystkim gatunkom zwierząt. W poniższym artykule postaramy się rozwinąć ten temat i ostatecznie odpowiedzieć na pytanie – czy psy mogą jeść jajka?
Spis treści
Jajko – właściwości odżywcze.
Aby móc w pełni przeanalizować potencjalne zalety oraz wady jakie może nieść podawanie jajka dla psa, należy najpierw skupić się na samym jego składzie. Jajka są źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach takich jak A, D, E oraz K, witamin należących do grupy B oraz składników mineralnych takich jak wapń, sód, żelazo, cynk, fosfor oraz selen. Sposób podania jajka – gotowanie lub serwowanie surowego jajka dla psa, wpływa na ilość występujących w nim właściwości odżywczych. Jajka składają się z trzech podstawowych elementów: skorupki, białka oraz żółtka. Ze względu na fakt iż każdy z elementów jajka posiada inne substancje odżywcze oraz wpływ obróbki termicznej na ich ilość, warto osobno omówić ich podawanie psom.
Białko czy żółtko dla psa? – porównanie właściwości odżywczych
Białko oraz żółtko różnią się między sobą składem. W żółtku jaja kurzego do najcenniejszych składników zaliczyć należy przede wszystkim bardzo zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe. Wbrew opiniom pojawiającym się co jakiś czas na temat wysokiego poziomu cholesterolu w żółtkach, jego ilość jest zdecydowanie na tyle nieduża, że nie powinna zaszkodzić zdrowemu, wolnemu od chorób metabolicznych psu. Żółtko dla psa to również dobrze przyswajalne i chętnie jedzone źródło witamin oraz fosfolipidów.
Białko jest często traktowane przez psich właścicieli jako mniej wartościowy element jajka. Nie jest to jednak słuszny pogląd, ponieważ białko kurzego jaja stanowi doskonałe źródło białka w diecie psa. W odróżnieniu do żółtka cechuje je zdecydowanie mniejsza ilość kalorii spowodowana brakiem tłuszczy, bogato występujących w żółtku. Poza wysokim poziomem białka występują w nim również witaminy i składniki mineralne. Podawanie kurzego białka zaleca się ze względu na jego skład między innymi psom z problemami z nadwagą oraz miewających trudności trawieniem wysokotłuszczowych pokarmów.
Czy pies może jeść skorupki jajek?
Skorupki jaj ze względu na dużą zawartość minerałów, w tym między innymi wapnia, bywają traktowane jako tani suplement diety. Właściciele zastanawiają się czy zamiast wyrzucania skorupek warto rozważyć dodawanie ich do psich posiłków. Jeśli skorupki mają być wykorzystane jako pokarm dla psa, powinny zostać każdorazowo umyte, wyparzone oraz zmielone na drobny proszek. Podawanie kruszonych skorupek może sprawiać potencjalne zagrożenie uszkodzenia błon śluzowych poprzez ich ostre krawędzie. Ostre, płaskie skorupki mogą również utykać między psimi zębami i powodować w ten sposób stany zapalne jamy ustnej. Gotowe, pełnoporcjowe karmy zawierają w większości przypadków odpowiednie proporcje składników odżywczych, psy karmione nimi nie potrzebują więc przeważnie dodatków mineralnych. Podawanie skorupek jajek dla psa może mieć sens u psów karmionych np. dietą typu BARF lub u psów, u których zostały wykryte spore niedobory mineralne, a lekarz weterynarii zaaprobował tę metodę suplementacji. Nadmiar minerałów w diecie psa może nieść za sobą negatywne konsekwencje zdrowotne więc należy zachowywać umiar w ich wprowadzaniu do żywienia.
Czy pies może jeść surowe jajko?
Właściciele rozważając włączenie jajek do diety pupila, często zastanawiają się czy pies może jeść surowe jajko. Wprowadzanie do codziennego żywienia surowego jajka dla psa to jednak niekoniecznie zerojedynkowo dobry pomysł. Jajko, które nie zostało poddane obróbce termicznej jest co prawda bogatsze w składniki odżywcze od ugotowanego, ale zawiera również awidynę. Awidyna to białko obecne w białku jajka, należy ona do tak zwanych substancji antyodżywczych, a jej działanie może prowadzić do rozkładu zawartej w żółtku jaj witaminy H czyli inaczej biotyny. Biotyna wpływa między innymi na jakość zarówno skóry jak i sierści psów, więc jej braki sprawią, że kondycja wyżej wymienionych spadnie. W skrajnych przypadkach niedoboru biotyny u psa, można zaobserwować matowe, łamliwe włosy, łuszczącą, suchą skórę, a także łupież. Proces gotowania jajka prowadzi do dezaktywacji działania awidyny. Wpływ serwowania surowego jajka dla psa, na jego sierść może się więc okazać wbrew pozorom negatywny. Kolejny problem związany z brakiem obróbki termicznej to potencjalne ryzyko zakażenia się psa bakteriami z rodzaju Salmonella. Surowe jajko dla psa może być podawane jedynie z bardzo pewnego źródła aby uniknąć salmonellozy oraz najlepiej z zachowaniem odstępu czasowego pomiędzy podaniem białka oraz żółtka aby awidyna zawarta w części białkowej nie wpływała na biotynę obecną w żółtku jaja.
Czy pies może jeść gotowane jajko?
Podawanie gotowanego jajka psom stanowi bezpieczniejszy i prostszy w realizacji pomysł. Obróbka termiczna dezaktywuje opisywaną we wcześniejszym akapicie awidynę, dzięki czemu nie wpływa na przyswajanie biotyny, co sprawia, że jajko może być podawane w całości, bez potrzeby wprowadzania odstępów czasowych opisanych w akapicie dotyczącym jajek surowych. Gotowanie zabija również większość bakterii. Jajko ugotowane jest często łatwiej trawione przez psy. Po ugotowaniu jajek należy zwrócić uwagę na ich temperaturę, nigdy nie powinno podawać się ich na gorąco! Do gotowania nie powinno się również dodawać soli. Oprócz gotowania do metod termicznego obrabiania należy również między innymi smażenie. Smażone jajka ze względu na dodatek tłuszczu, stają się jednak ciężkostrawne, mogą przyczyniać się do niepotrzebnego przybierania na wadze oraz problemów żołądkowych, więc tę metodę przyrządzania jajek lepiej odpuścić na rzecz gotowania.
Czy szczeniak może jeść jajko?
Właściciele podczas podejmowania decyzji na temat wyboru psiego towarzysza życia często decydują się na szczenięta. Zanim nowy członek rodziny pojawi się w domu warto dołożyć starań aby poszerzyć wiedzę na temat jego potrzeb. Odpowiednio dobrana dieta to szansa na prawidłowy rozwój, dobre samopoczucie i piękny wygląd szczeniaka. Młode zwierzęta ze względu na szybki wzrost i intensywny rozwój potrzebują w swojej diecie odpowiednio dobranej ilości składników odżywczych. Białko stanowi doskonały budulec, który jest potrzebny rosnącemu organizmowi. Szczenięta mogą jeść jajka ze względu na ich wartościowy skład, aczkolwiek należy podawać je z umiarem. Większość gotowych karm dla szczeniąt posiada w składzie dużą ilość białka i witamin więc dodatkowe podawanie większej ilości jajek może doprowadzić do ich nadmiaru w psiej diecie. Podawanie jednego całego jajka lub samego żółtka tygodniowo zapewni młodemu psu dodatkowy zastrzyk substancji odżywczych bez narażania go na skutki nadmiernej suplementacji takie jak problemy pokarmowe, nadwaga, a w skrajnych przypadkach nawet poważniejsze choroby.
Jajko dla psa – podsumowanie
Coraz więcej psich właścicieli interesuje się dietą swoich pupili i szuka rozwiązań mogących zapewnić im jak najlepszą jej jakość. Analizowanie składu posiłków psa i odpowiednie ich dobieranie do jego potrzeb to bardzo dobry nawyk, który ma szansę skutkować pozytywnymi efektami zdrowotnymi. Każdorazowo należy jednak pamiętać, że wszelkie pomysły związane z żywieniem psa warto jest przeanalizować uprzednio z zaufanym lekarzem weterynarii. Suplementowanie składników odżywczych za pomocą wprowadzania do diety elementów, takich jak opisywane w powyższym artykule jajka, może nieść pozytywne efekty zdrowotne, ale powinno być traktowane z rozwagą. Zbyt duża ilość nawet potencjalnie bardzo zdrowych składników w diecie może zaszkodzić naszym pupilom. Lekarz weterynarii po zapoznaniu się z obecnym jadłospisem psa może zasugerować odpowiednią ilość jajek jakie można mu podawać tygodniowo, aby w pełni wykorzystać ich potencjał odżywczy przy równoczesnym unikaniu efektów ich nadmiaru. Właściciel decydujący się na zmiany w żywieniu swojego psa powinien również uważnie obserwować jakie efekty one przynoszą. Nierzadkie są sytuacje, w których poszczególne psy miewają problemy z trawieniem danych pokarmów lub wykazują wręcz reakcje nadwrażliwości typu alergicznego na nie. Jeśli jednak lekarz weterynarii zapytany czy pies może jeść jajko, daje właścicielom zielone światło na ich dodawanie do posiłków, a pupil po jego zjedzeniu czuje się pełen energii to pozostaje tylko cieszyć się ze znalezienia odpowiedniej, zdrowej metody dbania o ukochane zwierzę.