Jak pozbyć się zapachu kociego moczu?

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu?

Koty to z natury bardzo czyste zwierzęta, dbają o swoją higienę i rzadko kiedy załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne poza miejscami do tego wyznaczonymi. Jeśli już mamy do czynienia z taką sytuacją, może ona mieć kilka przyczyn. Jedną z nich może być zły stan zdrowia. Chory kot, zwłaszcza jeśli ma zapalenie pęcherza moczowego, może oddawać mocz w sposób niekontrolowany. W takich wypadkach zawsze należy skonsultować się z weterynarzem. Jeśli naszemu pupilowi nic nie dolega, a zdarzają mu się przykre incydenty, należy przyjrzeć się kuwecie. Jest to sprawa kluczowa, koty lubią porządek i niechętnie korzystają z brudnej kuwety, dla niedoświadczonych hodowców może to być niespodzianka, ale nie tylko im przeszkadza zapach moczu, koty też go nie lubią.

Dlatego bardzo ważne jest, aby myć kuwetę regularnie oraz często w niej sprzątać. Innym powodem, dla którego nasz mruczek postanowił załatwić się na nowej kanapie, może być też żwirek. Kociaki, jako osobniki bardzo wybredne, mogą mieć obiekcje co do jego zapachu, co jeszcze raczej nikogo pewnie nie dziwi, ale także kształtu lub nawet dźwięku, jaki wydaje gdy po nim stąpa. Jeśli żwirek za bardzo chrupie, pupil może wybrać inne miejsce, aby oznaczyć teren. Jeśli już załatwimy sprawę kuwety, a w domu nadal unosi się charakterystyczny zapaszek po naszym zwierzaku, może przypuszczać, za sprawą ma bardziej osobisty charakter. Kotu najwyraźniej coś przeszkadza i próbuje nam w ten sposób to zakomunikować. Możliwe, że poświęcamy mu za mało uwagi, za często zostaje sam w domu i najzwyczajniej w świecie za nami tęskni, lub nie jest zadowolony z innego zwierzęcego towarzystwa. Tu także należy skorzystać z pomocy fachowca, tym razem będzie to behawiorysta, który powinien móc ustalić powody, dla których nasz mruczek nie korzysta z kuwety.

Po pierwsze, ogarnij kuwetę

Niezależnie od przyczyn, chcielibyśmy sobie poradzić z konsekwencjami kociego zachowania. Zwierzęta bardzo często używają swojego moczu do oznaczania terenu, a co za tym idzie, musi to być zapach wystarczająco mocny i trwały. Już sama brudna kuweta może być źródłem problemu. Pomijając fakt, że kot może szukać innych miejsc, aby załatwić swoje potrzeby, o czym już wspominaliśmy, to zaniedbana kuweta też dostarcza mało przyjemnych wrażeń. Kocich nieczystości należy pozbywać się dwa razy dziennie, a cały żwirek wymieniać raz w tygodniu i przy okazji umyć całą kuwetę. Pomoże to zneutralizować zapach kociego moczu oraz ograniczy ryzyko incydentów na przykład na dywanie. Posiadacze większej ilości kotów powinni zadbać o odpowiednia ilość zwierzęcych ustępów. Wśród doświadczonych hodowców panuje przekonanie, że powinno być ich o jeden więcej niż zwierząt.

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu – domowe sposoby

Zastanówmy się jak usunąć zapach kociego moczu z miejsc nieprzeznaczonych do takich spraw. Jeśli mamy jeszcze na to szanse, powinniśmy przede wszystkim ograniczyć wchłanianie moczu w powierzchnię, na którą tenże oddano. W tym celu należy, najszybciej jak to możliwe, przyłożyć chłonne ściereczki lub ręczniki papierowe. Następnie, wetrzeć w plamę pastę z sody oczyszczonej i pozostawić na godzinę. Jest to najlepszy domowy neutralizator kociego moczu, aby go przygotować, wystarczy rozpuścić sodę w niewielkiej ilości wody. Można również użyć syntetycznych środków, niektóre z nich są wyjątkowo skuteczne, ale trzeba uważać, ponieważ zdarzają się specyfiki, które jedynie mieszają się z kocim moczem. Jeśli kot dał plamę na białym materiale, można posiłkować się mieszaniną wody utlenionej z wodą w stosunku 1:10. Należy pamiętać, że kolorowe tkaniny mogą ucierpieć w wyniku takiego działania. Nie dzieje się tak zawsze, ale prawdopodobieństwo jest wystarczająco duże, aby należało się powstrzymać od tego typu eksperymentów.

Zawsze należy porządnie wyprać miejsce, gdzie kot postanowił się załatwić, niezależnie od powodu, dla którego to zrobił. Nie możemy dopuścić, aby zwierzę uznało to miejsce za swoją nową kuwetę, a koty dość szybko wyrabiają sobie nawyki.

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu ze ściany?

Pomimo tysięcy lat wspólnej koegzystencji człowieka i kota, te ostatnie wciąż potrafią nas czymś zaskoczyć. Źródło nieprzyjemnego zapachu może pojawić się nie tylko na dywanie, fotelu czy innym bardziej przewidywalnym miejscu, ale także na przykład na ścianie. Takie niespodzianki są domeną kocurów, głównie tych niewykastrowanych. Czy jest to sposób na oznaczenie terenu, czysta złośliwość czy próba zwrócenia uwagi na jakiś koci problem, trudno dociec, a sam winowajca milczy jak zaklęty? Jeśli już doszło do incydentu moczowego, w który zamieszana jest ściana, należy podjąć następujące kroki. Jeśli kot został przyłapany na gorącym uczynku, za wszelką cenę staramy się ograniczyć wchłanianie cieczy, czyli zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi tkanin i innych materiałów, przykładamy ręczniki papierowe lub dobrze wchłaniające ścierki. Następnie dokładnie osuszamy plamę i stosujemy silny detergent. Sprawdzić może się mieszanina wody i octu lub roztwory wody z płynem do płukania ust. Bardzo ważne, abyśmy wcześniej sprawdzili, czy nasze zabiegi nie powodują odbarwienia ścian. Jeśli nasz pupil, szczęśliwie dla nas, za miejsce zastępujące kuwetę wybrał podłogę w łazience lub kuchni i zabrudził płytki, powinniśmy wszystko dokładnie umyć, a za neutralizator zapachu moczu kota mogą posłużyć silne środki czyszczące, takie jak różnego rodzaju płyny do mycia z funkcją usuwania pleśni czy kamienia.

Kocie sprawy – ludzki problem

Bardzo istotne jest, aby nie tylko skupiać się na tym, jak pozbyć się zapachu moczu kota, ale również obserwować jego zachowanie. W jakich sytuacjach dochodzi do tego typu incydentów, czy jesteśmy w stanie wskazać jakiś schemat, wspólny element tych sytuacji. Koty to bardzo inteligentne zwierzęta, do tego czyściochy, więc nie ma mowy o przypadku. Eliminowanie potencjalnych przyczyn może być utrudnione, z oczywistych względów, komunikacja jest mocno ograniczona, ale musimy starać się dociec przyczyny. Oprócz względów estetycznych czy higienicznych dochodzi tu element dobrostanu naszego zwierzęcia. Kontrolowane lub nie, oddawanie moczu poza kuwetą oznacza, że coś dzieje się źle z naszym zwierzęciem i należy mu pomóc. Jeśli nie jesteśmy w stanie namierzyć przyczyny, dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy fachowców. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u weterynarza, jeśli on wykluczy przyczyny czysto zdrowotne, typu zapalenie pęcherza moczowego czy inne schorzenia mogące być przyczyną oddawania moczu w miejscach do tego nieprzeznaczonych, powinniśmy udać się do behawiorysty. Jest to rozwiązanie, które ostatnio bardzo zyskuje na popularności. Co prawda nadal częściej sięgają po nie właściciele psów niż kotów, ale grono kocich pacjentów również stale się powiększa. Specjalista będzie mógł ocenić jakie czynniki mogą mieć wpływ na zachowanie pupila. Określić co powinno się zmienić w jego otoczeniu, czy naszym zachowaniu, aby zwierzę nie dostarczało nam więcej niepożądanych atrakcji. Oduczenie mruczka złego nawyku będzie ulgą dla nas i dla niego, ponieważ nie jest to sytuacja naturalna i świadczy o pewnych niedogodnościach, z jakimi boryka się nasz kot.

Domowe sposoby kontra profesjonaliści

Jeśli zastanawiamy się jak usunąć zapach moczu kota, w pierwszej kolejności na myśl przychodzą domowe sposoby, ewentualnie wsparte środkami chemicznymi które mamy pod ręką. Jednak nie zawsze są one wystarczające, szczególnie jeśli nie mogliśmy zareagować natychmiast, nie dopuszczając do pełnego wchłonięcia się moczu w materiał. Jeśli kot nabrudził podczas dłuższej nieobecności domowników, może pojawić się problem, z którym nie poradzimy sobie samodzielnie. Warto wtedy rozważyć skorzystanie z fachowej pomocy. Firmy oferujące pranie kanap czy dywanów już dawno zauważyły, jak wiele zleceń zawdzięczają niesfornym zwierzakom i są doskonale przygotowane na usuwanie przykrych plam i zabrudzeń. Dysponując odpowiednim sprzętem i wiedzą, jak pozbyć się zapachu moczu, są cennymi sojusznikami w walce o czysty i pachnący dom. Jedynym mankamentem takiego rozwiązania może być fakt, że taki fotel czy łóżko po praniu dość długo schnie i może nas czekać noc na materacu lub kanapie. Z drugiej strony możemy być pewni, że zapach zostanie skutecznie zneutralizowany, a środki użyte do czyszczenia nie odbarwiają mebla i po wszystkim będzie wyglądał jak nowy.

Zaśpiewajmy razem: Wonny kot, wonny kot…

Koty zajmują tak szczególne miejsce w życiu człowieka, że różne aspekty naszej koegzystencji znalazły swoje odbicie w popkulturze. Fani serialu „Przyjaciele” doskonale pamiętają piosenkę Phoebe o wonnym kocie i braku akceptacji otoczenia dla jego przypadłości. Jednakże problem oddawania moczu poza kuwetą nie powinien być bagatelizowany. Rolą właściciela zwierzęcia jest dbanie o jego dobro, a takie zachowania świadczą o tym, że w życiu naszego pupila dzieje się źle. Powinniśmy zadbać o to, aby incydenty z moczem w roli głównej już więcej nie miały miejsca. Zarówno, z uwagi na jego zdrowie, ale także nasz komfort psychiczny. Nic tak nie podkopuje szczególnej więzi łączącej kota i człowieka jak zabrudzona kanapa.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *