Jak zmierzyć psa?

Jak zmierzyć psa?

Określenie rozmiarów naszego psa ma praktyczny aspekt w trosce o zapewnienie mu prawidłowej podstawowej opieki zdrowotnej i żywieniowej, a także zapewnienie odpowiedniego sprzętu. Miarę psów domowych z reguły podaje się w kilogramach, co ma praktyczny aspekt pod względem dopierania dawek pokarmu jakie powinien pies dostawać oraz leków, jakie powinien otrzymywać od lekarza weterynarii. Jeśli jednak interesuje nas zakup wyposażenia dla psa, takiego jak: legowisko, klatka kenelowa, kontener transportowy czy szelki, konieczne jest poza masą poznanie również podstawowych pomiarów takich jak długość ciała, szerokość ramion i wysokość w kłębie, by uniknąć sytuacji, że naszemu pupilowi jest niewygodnie w o 10 cm zbyt niskiej klatce, co uniemożliwia mu stanie na wyprostowanych łapach i zmianę pozycji na wygodniejszą. Omówmy więc w jaki sposób możemy najprościej zmierzyć naszego psa.

Jak zmierzyć wysokość psa w kłębie?

Wzrost wszystkich zwierzaków podaje się nie do wysokości głowy, lecz do kłębu, czyli najwyższego garbu na ich karku utworzonym z wyrostków kręgowych kręgosłupa odcinka szyjnego i piersiowego. Robi się tak, ponieważ, każde zwierzę może swobodnie opuścić głowę, lecz wysokość kłębu w pozycji stojącej, marszu, biegu, czy siedzeniu pozostaje zawsze taka sama. Większość zwierząt takich jak konie, bydło czy owce nie potrafi chodzić „na ugiętych kolanach” by obniżyć swój grzbiet i przejść przez zbyt niski tunel. Psy i koty potrafią przeczołgać się przez niemal każda dziurę, jednak dla ich komfortu, powinniśmy dopilnować by wysokość transportera czy klatki kenelowej była większa nić wysokość zwierzęcia w kłębie.

Jak więc zmierzyć psa w kłębie? Możemy poprosić o to naszego lekarza weterynarii przy najbliższej wizycie. Poza wagą, może on posiadać w gabinecie specjalną miarkę dosuwaną do grzbietu pupila pozwalającą jak najdokładniej zmierzyć wysokość psa. W domowych warunkach możemy spróbować nieco mniej dokładnej metody, jaką będzie ustawienia psa bokiem przy równej ścianie i na równej podłodze, tak blisko ściany jak to tylko możliwe, bez odruchu odginania się psa w przeciwnym kierunku. Następnie powinniśmy przyłożyć równy przedmiot o prostopadłych krawędziach do najwyższego punktu grzbietu, czyli na kłębie, tak by opierał się równo jednym bokiem o ścianę. Do tego celu możemy użyć deski do krojenia, książki, pudełka bo butach itp. Poniżej naszej prowizorycznej miarki narysuj ołówkiem kreskę na ścianie, a następnie zmierz odległość kreski od podłogi za pomocą miarki krawieckiej lub budowlanej.

Jak zmierzyć psa do obróżki?

Aby kupić odpowiedniej jakości sprzęt do wyprowadzania na spacer, powinniśmy przynajmniej w przybliżonym stopniu wiedzieć jakie są wymiary naszego psa. Aby zmierzyć obwód szyi, możemy wykorzystać jakikolwiek sznurek, bądź pasek od spodni, który ułożymy dookoła szyi naszego zwierzaka, w taki sposób by przylegał dokładnie do jego szyi jednak pozostawiał mu możliwość swobodnego oddychania i wykonywania ruchów głową. Dobrze jest zostawić taką ilość luzu, by między miarkę a skórę pupila zmieściła się nasza płaska dłoń. Po zmierzeniu centymetrem krawieckim, możemy udać się do sklepu zoologicznego i wyprać odpowiednią obróżkę, z zapasem, który pozwoli regulować obwód obroży również jeśli nasz pies przybierze na wadze. Należy pamiętać, że szczeniaki, zwłaszcza dużych ras potrafią rosnąć w bardzo szybkim tempie i musimy codziennie sprawdzać, czy już nadeszła pora by poluzować obróżkę naszego psiaka o kolejną dziurkę. W taki sam sposób powinniśmy regulować obwód obroży na kleszcze, która mimo tego że jest rozsuwana, potrzebuje pomocy naszych dłoni by dokładnie dopasować się do psiaka.

Jak zmierzyć psa do szelek norweskich?

Do szelek typu norweskiego i easy-walk, potrzebujemy tylko dwóch wymiarów od naszego psa. To jest obwód klatki piersiowej mniej więcej 2-3 cm za łopatkami, czyli w najszerszym miejscu klatki naszego psiaka, oraz „pasek mostkowy”, czyli pas który będzie szedł w poprzek piersi naszego psiaka, dołączając się z obu stron jego ramion. Powinniśmy w tym celu przyłożyć mer krawiecki do boku naszego zwierzaka, na wysokości stawu ramiennego, mniej więcej 2-3 cm w kierunku ogona (ta sama odległość co wcześniej podczas mierzenia obwodu klatki piersiowej), przełożyć go pod szyją psiaka na drugą stronę, tak aby taśma była ustawiona symetrycznie. Do tego pomiaru dobrze jest poprosić o pomoc drugą osobę, która przytrzyma nam miarkę w odpowiednim miejscu, lub będzie pilnować psiaka, by nie ruszał się podekscytowany wykonywanymi czynnościami.

W obecnych czasach nie jest jednak zalecane używać szelek typu norweskiego dla naszych psiaków. Pasek mostkowy zawieszony jest w nich idealnie na wysokości stawów ramiennych, co powoduje stały ucisk, zwłaszcza u ciągnących mocno psów. Tymczasem szelki dla psa kupuje się tylko i wyłącznie po to by umożliwić im ciągnięcie, dlatego model norweski i easy-walk, jest w samym zamierzeniu błędny. U młodego psa możemy tego nie zauważyć, jednak u szczeniąt i starych psów, zaobserwowano zmiany zwyrodnieniowe spowodowane przez ucisk na anatomiczne miejsca młodych kości, czy starych stawów. Ponadto, szelki te dla psa są po prostu niewygodne. Jeśli chcemy poczuć się jak pies w szelkach norweskich, możemy ubrać na siebie koszulkę bez wyciągania rąk przez rękawy i próbować biegać tak i skakać po okolicy. O wiele bardzie zalecane są szelki typu guardy, lub profesjonalne szelki dla sportowych psów pociągowych, zaprojektowanych tak by dopasowały się idealnie do anatomii naszego psiaka i nie powodowały u niego dyskomfortu ani uszczerbku na zdrowiu.

Jak zmierzyć psa do szelek typu guardy?

Pomiary do szelek guard jest nieco bardziej skomplikowane, lecz są one nieporównani lepsze niż szelki easy-walk. Aby wiedzieć jak zmierzyć psa musimy poznać nieco jego anatomię.

  • Pierwszy pomiar zdobędziemy, mierząc obwód szyi w jej najszerszym miejscu, a więc w linii łączącej kłąb i przedni kraniec mostka. Początek mostka znajdziemy omacując naszego psa wzdłuż krawędzi pierwszego żebra ku najniższemu miejscu na piersi psiaka.
  • Następnym pomiarem będzie obwód klatki piersiowej, który mierzymy w jej najszerszym miejscu, 2-3 cm za łopatką, tak jak robi się to w przypadku szelek norweskich.
  • Kolejny pomiar pobieramy wzdłuż kręgosłupa, od nasady karku, do miejsca w którym mierzyliśmy obwód klatki (2-3 cm za łopatką).
  • Ostatnią miarę musimy wziąć z linii mostka, łącząc centymetrem krawiecki, przednią krawędź mostka i tylną krawędź mostka, w najszerszym punkcie klatki piersiowej, ponownie 2-3 cm za łopatką.

Spisane wyniki nanieś na kartkę, by w sklepie zoologicznym stacjonarnym lub internetowym sprawdzić dokładnie konkretne wymiary. Jeśli szukasz szelek dla psiaka rasowego, powiedz o tym sprzedawcom – jakby nie patrzeć buldog angielski ma zupełnie inną budowę niż husky, czy chart. Niektóre firmy produkują linie dopasowane do ras o głębszej lub płytszej klatce, a sporo z nich zajmie się nawet uszyciem szelek dla twojego psa na podany wymiar, jeśli będzie tego wymagała sytuacja.

Jak zmierzyć psa do ubranka?

Sporo psów o krótkiej sierści bez podszerstka, takich jak wyżeł węgierski czy whippet, albo małych psiaków jak jamnik czy chihuahua, wymaga noszenia zimą dodatkowej izolacji by nie wyziębić swojego słabo chronionego przed zimnem organizmu. Możliwe jest również kupienie psiakom kamizelki do pływania w jeziorze np. w trakcie spływem kajakami, co zmniejszy jego ciężar w wodzie i ryzyko utonięcia. Nie powinno się jednak zmuszać swoich psiaków do noszenia innego rodzaju odzienia, takiego jak przebieranie naszego pupila w sukienki, czy postacie z bajek. Przebieranki i cosplay to zabawy dla ludzi, a dla zwierząt wysoce krępujące i niewygodne zabiegi. Zrobienie śmiesznego zdjęcia nie jest warte dyskomfortu naszych podopiecznych. By zmierzyć psiaka do kamizelki czy ubranka, potrzebujemy ponownie pobrać miarę obwodu klatki piersiowej w najszerszym miejscu, około 2-3 cm za łopatką, długość od prawego do lewego ramienia przechodząc pod szyją, a także wymiar od podstawy karku do nasady ogona. Również w tym wypadku warto powiedzieć osobie sprzedającej, jakiej rasy jest nasz pupil, ponieważ z własnego doświadczenia może on być w stanie polecić nam konkretny produkt.

Jak możemy zmierzyć ubranko dla psa?

Skąd wiemy, że szelki są prawidłowe? Niestety, w tym wypadku konieczne jest przymierzenie produktu bezpośrednio na naszego pupila, by przekonać się czy dokonaliśmy dobrego wyboru, czy powinniśmy wprowadzić poprawki. Warto wiedzieć, że każdy zakup internetowy mamy prawo zwrócić w ciągu 14 dni do nadawcy bez podawania przyczyny. Większość sklepów zoologicznych zezwala na przyjście z psiakiem i przymierzenie odpowiedniego sprzętu przed jego kupnem. W razie niepowodzeń w znalezieniu odpowiedniego rozmiaru dla pupila, konieczne może być przeszycie szelek czy ubranka u krawca lub kaletnika albo nawet zamówienie szelek szytych dla naszego psa na miarę. Wielu ludzi z problematycznymi psami, prosi o dodatkowe doszycie jeszcze jednego paska, przechodzącego pod brzuchem, lub nawet za tylnymi łapami pupila. Z takich szelek o wiele trudniej jest wyskoczyć nadmiernie podekscytowanemu psu, co zwiększy jego bezpieczeństwo w ruchliwych, samochodowych terenach lub na pieszych wycieczkach w górach. Stosując szelki w takich sytuacjach, zawsze pozostaje nam możliwość podźwignięcia psiaka w powietrze by go uspokoić lub by pomóc mu przedostać się przez trudne miejsce na szlaku spacerowym.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *