Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na walkę z kleszczami u psa?

Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na walkę z kleszczami u psa?

Sezon kleszczowy jest zmorą dla nas wszystkich, zważając na fakt, że złapanie kleszcza przez nas czy naszego psiaka może wiązać się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Wiele właścicieli zastanawia się czy lepiej jest skorzystać z preparatów, które możemy otrzymać od lekarza weterynarii, czy może lepiej postawić na naturalne środki na kleszcze dla psa. Czy środki chemiczne są lepsze od naturalnych? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.

Jakie niebezpieczeństwo jest związane ze złapaniem kleszcza przez naszego pupila?

Należy pamiętać, że kleszcze w naszych ogrodach czy lasach pojawiają się już na przełomie marca i kwietnia, więc bardzo istotne jest, aby profilaktykę przeciw kleszczową zacząć odpowiednio wcześniej. Kleszcze na ciele naszego psa najczęściej zlokalizowane są w okolicach szyi, pach i pachwin, jednak nie sugerujmy się tylko tymi konkretnymi miejscami, bo ten mały pasożyt niestety, ale może wbić się w skórę zwierzaka wszędzie. W momencie kiedy kleszcz zaczyna pić krew może wprowadzać do organizmu niebezpieczne drobnoustroje, które w konsekwencji mogą powodować wiele chorób.

Choroby, jakie najczęściej mogą przenosić kleszcze to między innymi:

  • babeszjoza, która jest także nazywana piroplazmozą. Najczęściej jest przenoszona przez kleszcze łąkowe, psie i pospolite. Zakażane mogą być psy i koty w każdym wieku. Pierwotniak z rodzaju Babesia przedostaje się do krwi zwierzęcia i powoduje rozpad czerwonych krwinek, który finalnie prowadzi do anemii. Jednocześnie zwierzak w ciągu kilku dni traci apetyt, jest apatyczny i osłabiony. Może wystąpić żółtaczka, gorączka i bladość błon śluzowych, problemy z oddawaniem moczu, biegunka oraz może dojść do niewydolności oddechowej.
  • Borelioza, powodują ją przenoszone przez kleszcze krętki Borrelia burgdoferi. Jest to najczęściej przenoszona choroba przez te pasożyty. Pierwszym objawem, jaki możemy zaobserwować jest grudka w miejscu ukąszenia, która z czasem przekształca się w rumień wędrujący, następnie nasz pupil dostaje gorączki, traci apetyt i jest apatyczny. Może wystąpić nawrotowe zapalenie stawów wraz z kulawiznami i sztywny chód, oraz zwiększona wrażliwość na dotyk. Mogą także pojawić się zaburzenia neurologiczne oraz zaburzenia widzenia.
  • Europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu z kolei jest chorobą wirusową, a nie jak poprzednie chorobami bakteryjnymi. W przypadku tej, jakże niebezpiecznej choroby może występować światłowstręt, zaburzenia neurologiczne, charakterystyczna dwufazowa gorączka, nadwrażliwość na dźwięki, zaburzenia równowagi oraz bóle kości i stawów.

Jeżeli zauważysz u swojego czworonoga jakiekolwiek z niepokojących objawów niezwłocznie udaj się do lekarz weterynarii ponieważ każda z tych chorób jak i wielu innych może stanowić poważne zagrożenia dla jego życia i zdrowia.

Profilaktyka przeciwkleszczowa

Profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka jest najważniejsza, aby zapobiec niepożądanym chorobom odkleszczowym.

Profilaktyka to jedyny i skuteczny sposób zachowania bezpieczeństwa naszego pupila, ponieważ ryzyko złapania kleszcza spada do minimum, a w konsekwencji zachorowanie na choroby od kleszczowe także jest niewielkie. I teraz pojawia się pytanie czy istnieją skuteczne domowe sposoby na kleszcze u psa? Oczywiście może się okazać, że są one ciut mniej skuteczne niż standardowe farmakologiczne leki, aczkolwiek istnieje kilka naturalnych metod, które przynoszą całkiem fajne rezultaty.

Co odstrasza kleszcze – domowe sposoby

W profilaktyce przeciw kleszczowej często stosuje się olejki eteryczne z roślin, które występują w przyrodzie i posiadają naturalne właściwości odstraszające kleszcze, takie jak:

  • olej kokosowy,
  • olejek z manuki,
  • olejek z drzewa herbacianego,
  • olej z czarnuszki,
  • olejek neem,
  • olejek citronella,
  • olejek lawendowy,
  • olejek eukaliptusowy,
  • olejek z geranium.

Bardzo skutecznym rozwiązaniem przeciwko kleszczom może się okazać także połączenie oleju kokosowego z olejkiem z lawendowym i olejem egipskim z czarnuszki. Otrzymujemy wtedy niezwykle skuteczny produkt, a w dodatku w stu procentach naturalny.

Innymi ziołowymi metodami może być wzbogacenie diety psa o na przykład:

  • tymianek,
  • szałwię,
  • rozmaryn,
  • miętę pieprzową.

Dobrze działającym rozwiązaniem może okazać się także spryskanie sierści psa przed spacerem rozcieńczonym roztworem octu jabłkowego.

Naturalne metody na kleszcze

Czy więc metody naturalne w domowym zapobieganiu od kleszczowym chorobom są tak samo skuteczne jak farmakologiczne?

Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ jeżeli jesteś osobą sumienną i regularnie będziesz pilnował stosowania naturalnych metod, może to przynosić dobre rezultaty. W stosowaniu środków farmakologicznych możemy mieć spokojniejszą głowę, jeśli chodzi o częstotliwość podawania środków ponieważ podaje je się co 6 tygodni, a nawet co 3-4 miesiące, w zależności od substancji czynnej i producenta. Różnorodność środków dostępnych w gabinetach jest naprawdę ogromna i każdy na pewno znajdzie coś odpowiedniego dla swojego zwierzaka. Możemy zaopatrzyć się w tabletki przeciw kleszczom, obroże z substancją czynną czy kropelki w postaci wylewki na kark. Informacje jakie musimy posiadać przed zakupem preparatu to: wiek psa oraz jego waga, aby odpowiednio dobrać dawkę substancji czynnej.

Każdy właściciel czworonoga ma inne preferencje i to od niego zależy jaki rodzaj profilaktyki wybierze czy będzie to profilaktyka farmakologiczna, czy jednak naturalne sposoby na kleszcze u psa, jednakże należy pamiętać, że jest ona niezwykle ważna i nie powinno się o niej zapominać, aby uchronić naszego psiaka przed poważnymi problemami zdrowotnymi.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *