Karmienie szczeniaka – wszystko co musisz wiedzieć

Karmienie szczeniaka - wszystko co musisz wiedzieć

Szczeniaki to chodzące wulkany energii – przez pierwsze tygodnie swojego życia dotyka je całe mnóstwo bodźców, poznają i uczą się ogromnej ilości nowych rzeczy, a przez cały ten czas również bardzo intensywnie rosną! Jak nietrudno się domyślić, wszystkie te procesy wymagają od organizmu bardzo dużego nakładu energii i składników budulcowych. Z tego względu prawidłowe żywienie szczeniaków stanowi jeden z kluczowych elementów ich rozwoju, a niedożywienie i niedobory składników mogą prowadzić nawet do długofalowych negatywnych skutków. Jak karmić szczeniaka, a przede wszystkim czym karmić szczeniaka to podstawowe pytania, które nachodzą nowych opiekunów psich maluchów.

Stopniowe wprowadzanie zmian

Co jedzą szczeniaki? Po urodzeniu, jak każdy mały ssak, psie maluchy żywią się mlekiem matki. Mleko suk jest niezwykle bogatym pokarmem. Zawiera bardzo wysoką zawartość białka (8%) i tłuszczu (aż 9%!). Z tego względu stanowi ono podstawę i jedyny element żywienia szczeniaków aż do 4 tygodnia ich życia. Jeśli z jakiegoś powodu matka nie jest w stanie odkarmić swojego potomstwa (np. z powodu jej śmierci), należy koniecznie zapewnić szczeniętom dostęp do preparatów zastępczych, przeznaczonych dla tego gatunku.

Po czterech tygodniach, można stopniowo wprowadzać inny pokarm do diety maluchów. Jak przygotować jedzenie dla szczeniaka po odsadzeniu od matki? Na początku powinien on być podawany w formie papki i stanowić jedynie część dziennego pokarmu. Przykładowo, zaczynamy od dodania nowej formy jedzenia w zaledwie jednej piątej całości posiłku, a w kolejnych dniach zwiększamy ten odsetek do jednej czwartej, jednej trzeciej itd. W tym czasie należy także oczywiście obserwować jak zmienione zywienie szczeniaka wpływa na jego samopoczucie i zdrowie.

Najważniejsze elementy w żywieniu szczeniaków

Ze względu na intensywny rozwój i wzrost organizmu, karmienie szczeniaka musi zapewniać mu wystarczającą ilość białka i innych surowców niezbędnych do budowy nowych tkanek. Zawartość białka w karmie dla szczeniąt wynosić powinna między 25 a 30 procent. To znacznie więcej, niż w przypadku dorosłych psów!

Inne elementy, które muszą zostać odpowiednio zbilansowane w diecie młodego psa to wapń, fosfor oraz kwasy tłuszczowe: Omega-3 i Omega-6. Wapń i fosfor to pierwiastki, które są szczególnie istotne w procesie wzrostu i budowy kośćca szczeniaków. Minimalna zawartość wapnia powinna wynosić 0,7%, a maksymalna zależy od wielkości rasy. U szczeniąt dużych ras będzie to 1,2%, a u szczeniąt ras małych i średnich 1,7%.

Jak wybrać karmę dla szczeniąt?

Zastanawiając się nad tym, co dawać szczeniakowi do jedzenia i jaką karmę wybrać, warto pozostawać w kontakcie ze specjalistami. W trakcie rutynowych wizyt u lekarza weterynarii warto omówić dietę swojego pupila, a także poprosić o polecenie dobrych źródeł wiedzy. Do najlepszych z nich należeć będą między innymi wytyczne i publikacje międzynarodowych organizacji weterynaryjnych takich jak WSAVA czy FEDIAF, które zajmują się analizą doniesień naukowych i ustalaniem konkretnych wartości składników odżywczych potrzebnych w diecie szczenięcia.

Przy wyborze karmy dla szczeniaka warto zwrócić uwagę na to, by szczeniak miał możliwość spróbować różnych jej rodzajów (oczywiście z zachowaniem delikatnego i stopniowego ich wprowadzania). Jeśli będzie dostawał cały czas identyczny pokarm może przyzwyczaić się do niego i nie chcieć jeść żadnego innego w przyszłości. Będzie to problematyczne, szczególnie jeśli stan zdrowia będzie wymagał zmiany składu diety lub przy bardziej prozaicznych sytuacjach jak wyjazd czy braki w sklepie.

Pełna miska czy wyliczone dawki?

Wyliczanie dawki pokarmowej dla zwierząt to jeden z podstawowych sposobów na zapobiegnięcie otyłości. Jest to niezwykle istotne, ponieważ nadwaga bardzo szybko może doprowadzić do kolejnych problemów zdrowotnych. Dodatkowo, wiecznie uzupełniana pełna miska często skutkuje psuciem się karmy i utraceniem przez nią wielu odżywczych wartości. Szczeniaka najlepiej karmić 3-5 razy dziennie, a także utrzymywać stałe pory karmienia. U większości ras już po 3 miesiącach będzie można obniżyć ilość razy podawania pokarmów do trzech. U ras miniaturowych będzie to okres bliżej 3-4 miesięcy. Oczywiście z czasem wchodzenia szczeniaka w dorosłość, dzienna dawka pokarmowa będzie się zmniejszać (wraz z zapotrzebowaniem organizmu na kalorie i białko).

Na co uważać przy karmieniu szczeniąt? 

Ze względu na delikatność młodego organizmu należy szczególnie zwracać uwagę na wszelkie niepokojące sygnały pochodzące z układu pokarmowego, takie jak wymioty i biegunka. Mogą one wystąpić na przykład przy zbyt gwałtownej zmianie pożywienia, ale także przy zatruciach. 

Co może jeść szczeniak a czego nie? Młode zwierzęta są wyjątkowo wrażliwe na zatrucia. Szczególnie niebezpiecznymi pokarmami dla psów są winogrona (także rodzynki), czekolada (kakao), cebula i inne rośliny czosnkowate.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *