Kołnież dla psa – czy jest potrzebny?

Kołnież dla psa - czy jest potrzebny?

Kołnierz ochronny dla psa to plastikowy lub materiałowy kołnierz wokół głowy, aby zapobiec wylizaniu przez zwierzę miejsca operacji, rany lub opatrunku. Kołnierze dla psów mogą być nawet tymczasowo używane, aby powstrzymać psa przed zlizywaniem jakichkolwiek miejscowych maści czy leków stosowanych na skórze.

Czy kołnierz dla psa jest potrzebny?

To naturalne zachowanie psów, że liżą swoje rany po różnego rodzaju zabiegach, ale także te najmniejsze zadrapania, ze względu na to, że po prostu je to swędzi. W przypadku ran pozabiegowych, lizanie może poważnie opóźnić gojenie i powodować infekcje, a nawet pogorszyć stan rany (co może wiązać się na przykład z koniecznością ponownego zszycia). Ważne jest, aby używać kołnierza ochronnego, żeby zapobiec takim sytuacją. Szczególnie gdy pies jest bez opieki i opiekun nie powstrzyma go przed lizaniem rany.

Rodzaje kołnierzy ochronnych dla psa oraz alternatywy

Każdy rodzaj kołnierza ochronnego  ma swoje plusy i minusy, dlatego czasami wybranie odpowiedniej ochrony dla naszego psa może wymagać więcej czasu. Jeśli kołnierz weterynaryjny się nie sprawdza, na rynku jest dostępne kilka różnych rodzajów alternatyw. Należy jednak pamiętać, aby przedyskutować dostępne opcje z prowadzącym lekarzem weterynarii przed użyciem jednej z nich na swoim psie.

Materiałowy kołnierz

Jeśli twarde plastikowe klosze ochronne dla psa stanowią problem, istnieją modele w kształcie stożków dla psów, które są bardziej miękkie, zrobione najczęściej ze specjalnej tkaniny i metalowego stelażu, który ma usztywnić konstrukcję. Niektóre z nowszych, jeszcze bardziej miękkich obroży potrafią się składać, aby ułatwić zwierzętom jedzenie i picie. Generalnie materiałowe kołnierze, które są usztywniane i utrzymują kształt, są dobrym rozwiązaniem, jeśli są wygodne dla zwierzaka i jednocześnie zapobiegają lizaniu lub gryzieniu obszarów po zabiegu, dlatego należy pamiętać o zakupie dobrego rozmiaru.

Miękkie kołnierze mają też oczywiście swoje wady. Po pierwsze jeśli kołnierz jest bez stelaża i nie zachowuje kształtu łatwiej psu jest dostać się do swojej rany. Oczywiście te kołnierze mogą nadal działać, ale należy upewnić się, że zwierzę nie może dotrzeć do pooperacyjnych/chorych obszarów. Wiele zwierząt może też w bardzo łatwy sposób zdjąć z siebie materiałowy kołnierz ochronny, ponieważ jest on bardziej elastyczny i bardziej podatny na wszelkie zginanie niż plastikowy kołnierz. Należy też pamiętać, że niektóre zwierzęta mogą w rzeczywistości preferować tradycyjny plastikowy kołnierz weterynaryjny od miękkiego, ponieważ materiałowe kołnierze z reguły nie są przezroczyste, co oznacza, że pies w kołnierzu będzie widział tylko to, co jest bezpośrednio przed nim.

Dmuchany kołnierz dla psa

Opcjonalne są również nadmuchiwane kołnierze, które w niektórych przypadkach mogą działać. Jednak te obroże mogą łatwo się przebić, więc opiekun zwierzęcia powinien uważnie monitorować stan obroży, jeśli zdecyduje się na tę opcję. Dodatkowo dmuchane kołnierze dla psa według różnych opinii mogą nie blokować skutecznie dostępu do wszystkich części ciała. Na pewno zakres ruchu jest większy z nadmuchiwaną obrożą dla psa w porównaniu do weterynaryjnego kołnierza dla psa w kształcie stożka, dlatego może być on wygodniejszy dla pupila, jednak oznacza to, że pies może być w stanie sięgnąć więcej miejsc na swoim ciele podczas noszenia nadmuchiwanego miękkiego kołnierza.

Dmuchane kołnierze ochronne mogą być też dobrym rozwiązaniem dla psów brachycefalicznych (psy z  krótkim nos i/lub czaszką), albo dla psów, które mają problemy z noszeniem dłuższego kołnierza z powodu przysadzistej budowy ciała.

Należy pamiętać, że dmuchany kołnierz dla psa działa najlepiej w przypadku urazów górnej części ciała – nie zapobiega drapaniu się zwierzaka jeśli chodzi o głowę i uszy, ani nie powstrzyma psa z długim pyskiem przed lizaniem i gryzieniem rany tylnych łap, czy okolicy pupy. To wszystko wynika z jego budowy, ponieważ owija się taki kołnierz wokół szyi zwierzęcia jak poduszkę podróżną, jednak dzięki temu nie ogranicza on widoku, a zwierzę może jeść i pić bez przeszkód.

Odzież ochronna

Body lub kombinezony są dobrą opcją szczególnie po operacje brzucha czy sterylizacji. Kubraczek specjalnie stworzony do tego celu można kupić najczęściej u lekarza weterynarii, albo w sklepie zoologicznym. Należy pamiętać jednak, że odzież ochronna musi zakrywać całą ranę i sprawdzi się u psów, które są bardziej skłonne na lizanie ran pooperacyjnych niż ich drapanie.

Jak poprawnie założyć klosz ochronny dla psa?

​​Aby prawidłowo dopasować kołnierz, umieść go nad głową i upewnij się, że nie jest zbyt luźny ani zbyt ciasny. Powinien sięgać wystarczająco daleko poza nos, aby pysk nie mógł mieć kontaktu ze skórą, ale też nie za daleko, żeby zwierzę mogło normalnie pić i jeść. Założenie poprawnie kołnierza jest bardzo ważne, gdyż nieprawidłowo ubrany może przeszkadzać w piciu i zabawie lub podrażnienie zwierzęcia w przypadku zbyt ciasnego założenia. Należy również pamiętać, że pies w kołnierzu może się, szczególnie na początku, obijać o meble i nogi właściciela dlatego warto być wyrozumiałym dla swojego pupila i ułatwić mu proces rekonwalescencji, na przykład poprzez przesunięcie mebli tak, żeby zwierzę mogło się komfortowo poruszać po mieszkaniu. Szczególnie należy pamiętać o zapewnieniu wygodnej drogi dojścia do misiek z piciem i jedzeniem oraz do legowiska naszego pupila.

Mój pies wygląda na smutnego w kołnierzu i sobie nie radzi

Większość psów przyzwyczaja się do klosza ochronnego po kilku godzinach. Możemy jednak ułatwić proces adaptacji poprzez chwilowe trzymanie psa w zamkniętej przestrzeni, w której nie ma małych ruchomych przedmiotów, takich jak taborety, krzesła i stoły, które mogłyby przeszkadzać podczas nauki poruszania się z kołnierzem. Należy pamiętać, że kołnierz ogranicza widzenie z boków i z tyłu, dlatego dla wielu psów chodzenie w nim początkowo sprawia trudność, szczególnie gdy muszą chodzić w ciasnych lub wąskich przestrzeniach. Dlatego ważne jest, aby jak najbardziej im pomóc. Dobrym rozwiązaniem może być też materiałowy kołnierz, który jest wygodniejszy w codziennym funkcjonowaniu psa.

Czy pies może wychodzić na dwór w kloszu ochronnym?

Pozostawienia samotnie psa w kołnierzu ochronnym, na przykład na ogrodzie nie jest zalecane ze względu na zwiększone ryzyko zranienia psa. Podczas noszenia tego ochraniacza pies jest bardziej narażony na zaplątanie się w rośliny lub krzewy, co może spowodować zranienia i stres dla zwierzęcia. Większość psów całkiem dobrze toleruje klosz ochronny.

Czy jedzenie i picie będą problemem dla mojego psa?

Prawidłowo dobrany i dopasowany kołnierz powinien umożliwiać normalne jedzenie i picie. Jeśli pies normalnie je lub pije z głębokiej miski, ale odmawia jedzenia z kiedy ma założony kołnierz ochronny, należy spróbować podawać jedzenie w płytkim naczyniu lub na talerzyku. Jeśli jednak czujemy, że nas pies nie będzie jadł w kloszu ochronnym i musimy mu zdjąć kołnierz ochronny, należy upewnić się, że pies nie pozostaje bez nadzoru podczas jedzenia, a kołnierz należy założyć ponownie, gdy tylko posiłek się skończy. Niektórym psom pomaga też podniesienie jedzenia lub wody na wyższy poziom (na przykład można postawić miski na taboreciku).

O czym należy pamiętać gdy zwierzę nosi kołnierz?

Ważne jest, aby obie strony kołnierza były utrzymywane w czystości. Jeśli czyszczenie kołnierza gdy pies nosi kołnierz ochronny, należy go zdjąć i wyczyścić na przykład wilgotną ściereczką. Jednak należy pamiętać, że pies musi być wtedy pod ścisłym nadzorem, bo wystarczą sekundy, aby rozlizał sobie ranę.

Są psy, które nie będą tolerować plastikowych kołnierzy dla psa. Jeśli masz problemy, nie wahaj się skontaktować się z lekarzem weterynarii. Dodatkowo upewnij się, że obroża nie jest zbyt ciasna, umieszczając dwa palce między krawędzią obroży a sierścią psa. Jeśli e-obroża podrażnia szyję, może być konieczna regulacja lub użycie innego rozmiaru.

Oceń ten post
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *