Mleko dla kota – czy koty piją mleko?
Nasza kultura pełna jest przekonań i stereotypów na temat zwierząt, a szczególnie ich diety. I tak zostaliśmy przyzwyczajeni do widoku króliczka z marchewką, jeża z dorodnym jabłuszkiem i oczywiście… kota z mlekiem. Czy taki obraz jest zgodny z prawdą? Czy koty piją mleko?
Zadając sobie pytanie czy koty mogą pić mleko, warto doprecyzować o jakie mleko chodzi i jaki okres życia bierzemy pod uwagę. Oczywistym jest bowiem, że koty, jak każdy ssak, piją po urodzeniu mleko swojej matki. Zwykle jest to ich główny pokarm do ósmego tygodnia życia (maksymalnie do dwunastego). Mleko kocicy bogate jest w składniki odżywcze, a także tłuszcz i białka, konieczne do prawidłowego rozwoju kociąt.
Spis treści
Laktoza – początek problemu
Mleko zawiera w sobie dwucukier o nazwie laktoza (zbudowany z glukozy i galaktozy), do którego rozkładu konieczny jest enzym o nazwie laktaza. Jest on obecny u młodych ssaków, dzięki czemu są w stanie przyswoić wartości z mleka swoich mam. Niestety z czasem enzym ten przestaje być potrzebny i w związku z tym zanika. Wraz z jego brakiem, dochodzi także do problemów ze strawieniem mleka. Sytuację tę można zaobserwować również u ludzi cierpiących na nietolerancję laktozy.
Czy w takim razie mleko dla kota jest dobrym pomysłem? Niestety wbrew powszechnym opiniom, mleko krowie w diecie dorosłego kota nie jest zalecane i może szkodzić. Wynika to z zawartości laktozy, ale również białka kazeiny. To samo dotyczy mleka koziego oraz owczego. Nawet pominąwszy kwestię laktozy, mleka te są po prostu bardzo wysokokaloryczne i nie przynoszą organizmowi kota korzyści.
Jak mleko wpływa na organizm kota?
Skutki, które może nieść za sobą spożycie mleka przez dorosłego kota to między innymi biegunki, wymioty, bóle brzucha, a w konsekwencji nerwowość i rozdrażnienie. Długoterminowo może także prowadzić do otyłości. Jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy u swojego pupila, pamiętajmy, że warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który poprawnie oceni sytuację.
Czy istnieje kocia alternatywa?
Co jednak z kotami, które mleko po prostu lubią? Czy koty powinny pić mleko, jeśli im nie szkodzi a sprawia przyjemność? Tutaj warto zastanowić się nad plusami i minusami takiego rozwiązania. Niestety mleko nie jest dla kotów zdrowe i jako ich opiekunowie powinniśmy zawsze stawiać na pierwszym miejscu ich zdrowie. Laktoza obecna w mleku może spowodować niepożądane reakcje ze strony ich układu pokarmowego. W takim razie, czy koty mogą pić mleko bez laktozy? W wyjątkowym sytuacjach może stanowić jedynie przysmak, ponieważ należy pamiętać, że również inne składniki mleka nie są korzystne ani potrzebne w kociej diecie.
Jeśli koniecznie chcemy wybrać dla naszego zwierzaka produkt mleczny, lepiej wybrać mleko bez laktozy dla kota. Na rynku istnieją propozycje, które są wzbogacone o składniki odżywcze i mineralne, między innymi aminokwas taurynę. Takie mleko dla kota może być dla niego bezpieczniejsze, warto jednak dokładnie zweryfikować jego skład i skonsultować się ze specjalistą.
Internet a nauka
Chociaż w internecie zdarza się przeczytać informacje o kotach pijących mleko lub opinie, że mleko na zaparcia u kota to świetny sposób, warto postawić na naukowe i racjonalne podejście. Kotom do życia zdecydowanie wystarczy woda – świeża, zimna i często wymieniana. Tylko słodkie kocięta będą potrzebowały mleka swojej mamy. A jeśli mamy do czynienia z zaparciami lub innymi dolegliwościami – najlepiej od razu udać się do lekarza, który w fachowy i bezpieczny dla kota sposób pomoże.